1 F Grove gezeefde bruinkolen Sloope H. H. Automobilisten Belangrijk MANTELSTOFFEN Zondag a.s. AXEL I-IJZENDIJKEI KOOKB Firma J. C. r Conversatie, Grammaire etc. Wij leveren op bestelling. Bestelt nu Uw wintervoor raad aan de kolenhandelaren Qebr. Oppeneer J. den Hamer F. de Regft. aanvang half drie. Entree 50 ct. Kinderen 25 ct. Leden en zij die seizoenkaart bescl leen op vertoon kaart vrije toegan Sportlui houdt l eens aan He Verloren een i met 5 puntenkaarti beloning terug te bij J. Jansen, Sch Terneuzen. Woonhuis en naast het TERN POSTREKI TELEFOO V Grondig onderricht in de Franse taal door dame. Brieven onder No. 733 Bur. Ax. Crt. NOG AF TE GEVEN: Prima Jonge Hennen in alle rassen 3 mnd. f 7.4 mnd. f 8.-, 5 mnd. f9.- p. st. en 6 mnd. a. en t de leg f 10.— p. st. Ptachtige Hebt U een bandenbon Wij kunnen U de volgende maten „Bata"-banden uit voorraad leveren 300 x 500 x 600 x 750 x 34 x 19 16 16 16 7 325 x 525 x 650 x 700 x 20 825 x 20 19 16 16 475 x 550 x 700 X 750 x 16 16 16 20 900 x 20 Levering desgewenst via Uw garagehouder. D D Ifiocoit Aanbevelend, Tnitnnmrnn U kunt nu profiteren van onze extra aanbieding Zuiver wollen in de modekleuren BEIGE BRUIN GROEN ZWART BORDEAUX splitst in een Nederlands gedeelte, in be heer bij de Nederlandse Spoorwegen, en een Belgisch gedeelte, in beheer bij de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. Het Zeeuwsch-Vlaamsche vrachtvervoer had steeds belangrijke afmetingen. Daarom wilde men een ferry-veer bij Hoedenkerke —Neuzen. Ook met het vrachtvervoer in de toekomst (als in '51 onze fabrieken weer werken), vermoedt spr., dat de regering zal helpen. T.a.v. het personenvervoer merkt spr. op, dat destijds te Terneuzen een comité is opgericht om de trein te handhaven. Jam mer, dat de overname in zo'n ongunstige tijd heeft plaats gehad. Doch in Den Haag moet men het oog gericht houden op een bloeiend Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze spoorlijn hebben wij en die mogen wij niet laten schieten. Over het reizigersvervoer zijn de menin gen verdeeld. Velen willen bussen, doch spr. wil deze lijn zien in internationaal ver band en daarom wil hij deze lijn behouden, zelfs al zouden bv. Kijkuit en Sluiskil geen reizigers opleveren. Dhr. Lockefeer maakt dan gewag van een fantastisch idee van hemzelve betreffende de inpoldering van Saeftinge en de instel ling van een ferry-veer naar Brabant. Wan neer we dan een stuk lijn hebben, zijn we reeds op de goede weg, zegt spr. De lijn voldoet wel niet aan alle eisen, doch heeft toch nog wel grote mogelijkheden. De autobussen dienen de kleine gehuch ten te verbinden. „Wij moeten op onze zaak letten" aldus besloot dhr. Lockefeer zijn boeiende rede. Dhr. Lansu zeide, dat ook het Staten- kringbestuur steeds actief is inzake vrije veren. Spr. stelt voor een motie in te die nen, zowel voor de vrije veren als voor de spoorlijn, luidende aan de Minister van Verkeer en Waterstaat Statenkring Hulst van de K.V.P. in alge mene vergadering bijeen op Zaterdag 2 October 1948, gehoord de mening der samengekomen afdelingen, brengt onder Uwe aandacht, dat de vrije veren over de Wester-Schelde een landsbelang zijn omdat daardoor Zeeuwch-Vlaanderen gemakkelijk contact heeft met overig Nederland, dat de overwegingen, waarop de regering indertijd de vrije veren heeft ingesteld nog onverzwakt gelden, dat de Zeeuws-Vlamingen, als iedere andere Nederlander het recht hebben, om zich kosteloos over de rijkswegen (veren over de Wester-Schelde) te bewegen, redenen, waarom met klem wordt aangedrongen op het behoud van een tolvrije Wester-Schelde. Voor het Bestuur Statenkring Hulst K.V.P., E. Lansu, Voorzitter. Statenkring Hulst van de K.V.P. in alge- mene vergadering bijeen op Zaterdag 2 October 1948 te Axel, vernomen hebbende, dat de Ned. Spoor wegen de Z.-Vl. spoorlijn voor personen vervoer geheel te vervangen door busdiensten, overwegende, dat door het stil liggen, tengevolge van oorlogshandelingen, van een groot deel van de Z.-Vl. industrie, het nor male personenvervoer in de richting België nog niet is hersteld, overwegende, dat genoemde spoorlijn voor Z.-Vlaanderen de internationale ver binding vormt, die bij doorvoering van de Benelux voor het gevest van zeer grote waarde zal zijn, spreekt als haar mening uit, dat voor de hoofdplaatsen Neuzen, Sas van Gent, Axel en Hulst een personentrein wel degelijk renderend kan zijn, dat daar naast voor busdiensten exploitatiemogelijk heden zullen blijven bestaan, dringt met klem aan op het behoud van personentrei nen op het Z. VI. traject en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Minister van Verkeer en Waterstaat, de Directeur N. S., Ged. Staten van Zeeland, de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. en de Pers. Voor het bestuur, statenkring Hulst K.V.P., E Lansu, Voorzitter. Voorts wekte dhr. Lansu ook delburge meesters op om in hun raden actief te zijn alsmede aan het Partijbestuur te laten zien, dat Z.-Vlaanderen niet stiefmoederlijk be deeld wil worden en niet alles neemt wat men ons voorzet. Dit geldt voor de rege ring en voor onze partij. Spr. wekte ook de afdelingsbesturen op om actief te zijn Wijders voerde men nog discussies van organisatorische en propagandistische aard met betrekking tot de K.V.P. Uit de vergadering kwam nog de mening naar voren, dat Z.-Vlaanderen t.o.v. het ver keer dezelfde rechten dient te hebben als overig Nederland en dat de hoge kosten, veroorzaakt door het intensieve buitenlandse verkeer op de veren, ook het overige Neder land weer ten goede komt. GEEN BINNENLANDS LUCHTVERKEER TIJDENS DE WINTERMAANDEN. Op grond van ervaringen opgedaan ge durende het afgelopen winterseizoen, waarin het reizigersverkeer in het algemeen sterk terugliep, heeft de K.L.M. moeten besluiten om met ingang van 1 November a s. het binnenlandse luchtverkeer gedurende de a.s. wintermaanden stop te zetten. Uit onze omgeving. BAND NEDERLAND—IND1Ë EN N.l.W I.N. Begroetings- en propaganda-avond in „Het Centrum". Vrijdagavond organiseerde de Band N :der- land-Indië een avond in „Het Centrum" ter verwelkoming van een 14-tal Axelse jorgers die de laatste maanden uit Indië zijn terug gekeerd. De heer Knieriem sprak als voorzitter het welkomstwoord en richtte dit in het bijzonder tot de spreker van deze avond Kapitein Bos, voorzitter van de Band Nederland- Indiè, Luitenant Dankers in de Soc. Dienst en de heer De Witte van de Niwin. Spr. verzocht de zaal een ogenblik stilte voor één van onze Axelse jongens die door ziekte in Indie is gestorven en ook de anderen die ginds nog vrijwillig iedere dag hun leven laten, te eren. De voorzitter gaf daarna het woord aan Kapitein Bos. Deze behandelde nog eens uitvoerig het ontstaan van de Band en hoe juist tijdens het verblijf op Malakka de behoefte aan deze Band duidelijk naar voren kwam. Ook nu verdient de Band nog steeds een ieders steun. De stopgezette verlofregeling maakt het ook hier voor de vrouwen en verloofden weer moeilijker. Nooit of nimmer mag echter een klacht naar Indië gaan, juist nu moeten wij de jongens steunen door moedige brieven, opdat zij kunnen tonen zonen van het Nederlandse volk te zijn. Een verheugend bericht voor de aanwe zigen was de mededeling dat binnenkort ook de Band door de aether regelmatig het woord tot het Nederlandse volk zal kunnen richten. Spr. deed nog een beroep op de werk gevers om de O.V.W.-ers bij hun terugkeer in dienst te nemen. Deze jongens die tijdens de bezetting veelal hun studie moes ten opgeven en daarna raar Ind'ë zijn vertrokken, hebben daarginds bewezen dat hun handen niet verkeerd staar:. Ge schaadt Uzelf wanneer ge hen niet neemf. Met een pleidooi voor medeleven en meegevoel met de jongens in Indië besloot Kapitein Bos zijn betoog. Voorz. Knieriem nodigde nu de na I juli teruggekeerden uit op het podium te komen voor de ontvangst van de herinnerlngsfegel die door Kapitein Bos werd uitgereikt met de volgende woordenIk ben trots op jullie dat je vrede, veiligheid en recht wilde brengen in Indië en ge hebt met eigen ogen aanschouwd wat dit betekent. Maar vergeet ook de vrouwen en verloofden niet en wat die geleden hebben. Ook op hun zijn wjj trots om hun moedig gedrag. Het ga jullie goed. God zegen jullie. Kapitein Bos overhandigde nu allen persoonlijk de tegel en herinnerde daarna nog eens speciaal aan het heldhaftige gedrag van'lonze stad genoot P. Groothaert. Kapitein Bos is hem bijzonder dankbaarde officier waarmee Groothaert reed was zijn zoon. Hierna volgde een collecte voor het Tegel fonds welke f 107,10 opbracht waarna een tableau door een 12-tal dames van het dames-comité, allen keurig in het wit met een oranje band om het middel. Ieder droeg het wapenschild van een provincie, en tijdens het opkomen werd st?eds een vaderlands lied gezongen, waarmee het publiek in de zaal instemde. Tot slot trad de Nederlandse maagd naar voren, nog eens het door allen naar voren gebrachte hoofd motief herhalend: Van Dollart tot Schelde, van Den Helder tot Maastricht, voor de jongens in Indië leeft de Band altijd mee. Staande werd.hierna het Wilhelmus gezon gen. Het tweede deel van deze avond, na de pauze, werd verzorgd door de Niwin. Als eerste punt van dit programma werd door twee jongens en een meisje een lied gezon gen voor de jongens overzee op de wijze van het Zeeuwse volkslied, 's Middags werd dit reeds opgenomen op een gramo- foonplaat om het als „gesproken brief*' aan de soldaten overzee te zenden. Daarna volgde een propaganda-film over heïNiwin- werk waarin dit nog ppns uitvoerig in beeld naar voren werd gebracht en waarin men een duidelijke ii.ii.uk ka.tg va., het enorme werk dat gedaan mod worden om de soldaten op zo grote afstand cl en toe eens iets extra's te kunren geven. Dhr. de Witte, voor do Niwl.i in Axd geen onbekende, sprak vervolgens een wnord over de Kerstpakkettenactie. Er moeten er dit jaar 200.000 worden verzonden om iedere jongen er een te kunnen uitreiken 1 Na zijn pleidooi voor de Kerstpakketten dat hopelijk niet tot dovemansoren zai zijn gericht, volgde nog een film over de reis per troepentransportschip naar Indië, waar mede deze goed geslaagde begroedngs- en propaganda-avond ten einde was. OVERSLAG. Prijsschieting. In het Café bij A. Hillaert alhier werd een prijsschieting gegeven waaraan 44 schutters deelnamen. De uitslag was: Hoogvogel, C. Mervis (Koewacht) Zijvogel, A. Hillaert Züvogel, R. la Heijne. AMBTENAREN SLAAN TOE TE SAS VAN GENT. 8000 sigaretten en 500 meter gordijnstof in beslag genomen. Te Sas van Gent werd een Belgische toeristenbus aangehouden, welke na onder zoek meer op een rijdende bazar geleek en waaruit o. a. schoenen, zilvercraccettes, drank enz. enz. te voorschijn kwam. Een Neder landse two-seater kwam van het Belgische „staakje" afgereden, waar hij met een 70 km. vaart de Belgische douane voorbijreed. Dit had hij waarschijnlijk ook met de op Nederlands gebied staande Rijksambtenaren gedaan, hadden deze niet tijdig hun pistool getrokken en niet de medewerking gekre gen van de spoorwegovergang, waarvan de bomen juist gesloten werden. Nu zat de vogel echter gevangen en kon slechts met lede ogen aanzien, dat zijn wagen met een inhoud van 8000 sigaretten en ca. 500 meter gordijnstof in beslag werd genomen, terwijl hij zelf in verzekerde bewaring werd gesteld. Of dit nog niet genoeg wasl Blijkbaar niet want dezelfde dag werd nog een schip geklaard dat verschillende kruiwagenladin gen met allerlei levensmiddelen aan boord had zonder hiervan melding te maken. Ook dit werd in beslag genomen en bij de voor raad aangeslagen goederen geplaatst. Het douanekantoor heeft heel wat te verwerken de laatste tijd want ook een hele lading boeken werden nog binnen gebracht. HET VLEESRANTSOEN HERSTELD. Met onmiddelijke ingang is de bon 245 Vlees (A- B- en C- kaarten) aangewezen 0 i u- t a Kn

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2