«HART 1 October NIEUWE PUNTEN Doe een verstandige keuze. KiQs uit de collectie BON: Inhuldiging 50 jaa Distributie 5 Uitgi 5 Mee: Jubileum va George Pierre Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat Uit onze omgeving. fa-Visser-koole van hebben zich Bovendien c aangenomen boek uit de bedraagt slee Hier wordt l dagen. Wilt Naam een prograi gezongt Woensd in „Het A lste en 2e rang Voor niet Kaai ten verkrijg! Axel,- Mevr. H lerneuzen en Sas van Gent De statistieken geven nadere aanduidingen hierover. Het aantaj Belgen dat officieel geteld is die hun vacantie in Frankrijk doorgebracht hebbenj is ongeveer 800 000. Men wijst er op, dat zij tot alle klassen der gemeenschap behoorden, en niet alleen tot de klas die in de regel de internationale toeristen oplevert: Inlevering d In de week 27 Sept. - 2 Oct. 1948 in te leveren Brood, boter-margarine-vet, kaas. huishoudzeep en inlevering door grossiers tabak en eieren. In de week 4 Oct.-9 Oct. 1948 Brood, tabak (alleen door detaillisten) sniker- versnaperingen, koffie, thee en vleeswaren. Rheumatlsche pijnen, knagend en slopend voor en na, ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloed zuiverende organen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme envrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (I.M.) DE OORLOGSSCHADE AAN HET NEDERLANDSE BOS. Brandstoffennood eiste één millioen kubieke meter hout. Blijkens een statistisch overzicht in het thans verschenen jaarverslag over 1945 van het Staatsbosbeheer heeft het Nederlandse bos tijdens de oorlogsjaren aanzienlijke schade geleden. De direct of indirect ten gevolge van de oorlog verloren gegane bos- oppervlakte bedraagt in totaal ongeveer 22.000 ha., dat is ruim 8 pet. van de totale met bos bedekte oppervlakte in Nederland (250.000 ha.) De schade wordt geraamd op ca. f 27 millioen. Het directe oorlogsgeweld bracht de grootste schade aan onze bossen toe. Hierdoor gingen n.l. 10 400 ha. verlo ren met een totale waarde van rond f 10 millioen. Voorts gingen in verband met het aanleggen van verdedigingswerken, vlieg velden en mijnenvelden en door inundatie in totaal 500 ha. bos verloren, terwijl door diefstal 6 600 ha. bos vernield werd, ter waarde van negen milltoen gulden. Gevelde hoeveelheden hout. In de eerste jaren van de bezetting kon, dank zij tijdig genomen maatregelen (Bodem- productiewet 1939, besluit 1939 en beschik king 1939), waardoor het vellen of rooien van bossen en andere houtopstanden aan een vergunning van de overheid gebon den werd, de velling enigszins in toom worden gehouden. Aangezien in normale tijden bijna 90 pet. van onze houtbehopfte werd gedekt door invoer, is het duidelijk, dat na het wegvallen van die invoer een uiteraard onvoldoende voorziening uit eigen bos reeds overmatige velling moest betekenen. Bovendien stelde de bezetting hoge eisen aan levering van hout voor zijn oorlogvoering. Toen de bezetter moeilijkneden kreeg met zijn aanvoer van hout, nam hij zelf de velling ter hand om te kunnen voldoen aan de grote behoefte aan hout voor de aanleg van verdedigingswerken. Vooral in bossen, die veel zwaar zaag- en paalhout bevatten (de bossen bij Breda, op de Utrechtse heuvelrug, bij Apeldoorn en langs de Veluwe-rand) werden grote hoeveelheden hout geveld. Naar schatting is op deze wijze 700.000 kub. M. van het mooiste en zwaarste hout geveld, waardoor een aan zienlijke oppervlakte van het fraaiste en oudste bos verloren ging. In de honger winter 1944—1945 velde de bevolking op grote schaal eigenmachtig hout. Het Staats bosbeheer raamt het hierdoor ontstane ver lies op 1 millioen kub. M. hout. In totaal werd gedurende de bezetting naar schatting 5.750.000 kub. M. hout geveld. Wanneer men nagaat, dat voor de oorlog de jaarlijkse productie van hout uit de Nederlandse hossen en andere houtopstanden rond 750.000 kub. M. bedroeg, dus in 5 „normale" jaren 5 x 750.000 is 3.750.000 kub. M., dan blijkt, dat tijdens de oorlogs jaren de normale vellingen met circa 2 millioen kub. M. zijn overschreden. Dat dit een zware slag voor het bosarme Nederland betekent, behoeft nauwelijks betoog. Een planmatige aanplant en velling, zoals bij de vyet geregeld, zal in de toekomst dit verlies kunnen compenseren, waarmee echter geruime tijd gemoeid zal zijn. P.T.T. ACCEPTEERT BALL-POINT- PENNEN. - Hangende het ingestelde onderzoek naar de deugdelijkheid van het schrift, verkregen met de z.g. kogelpuntpennen (ball-point- pennen) had het staatsbedrijf der P.T.T. het gebruik van deze pennen in zijn dienst verboden. Bedoeld onderzoek heeft uitgewezen, dat dit verbod niet behoeft te worden gehand haafd, in verband waarmee het is ingetrokken. HET LUCHTPOST-TARIEF MET MILITAIREN. Door de ministers van Oorlog, Marine a. i. en Overzeese Gebiedsdelen is ten aan zien van het postverkeer met de militairen overzee dan wel aan boord van de troepen schepen met ingang van 1 October" a. s. het volgende bepaald Van militairen aan militairenpostvrij mogen worden verzonden enkele briefkaarten en brieven t. m. 10 gram geschreven op luchtpostpapier en gesloten in luchtpost enveloppen; Van burgers aan militairentegen binnen lands tarief mogen worden verzonden enkele briefkarten militaire luchtpostbladen en brie ven als boven. Omschreven tot een maximum gewicht van 10 gram. Er bestaat geen bezwaar tegen het door militairen zowel als burgers in brieven doen insluiten van foto's krantenknipsels en der gelijke, mits hetvorengenoemde totalegewicht van 10 gram niet wordt overschreden. Voor de luchtposlverzending van nieuws spor.r kerkelijke en constactbladèn van thuis fronten zal alsnog een nadere regeling worden getroffen. BAND NED.—INDIE EN N.I.W.I.N. De besturen van de Band en Niwin alhier kwamen met de dames bijeen voor de bespreking van de Kerstpaketten-actie. Besloten werd ook deze actie weer met kracht ter hand te nemen, vooral ook omdat de omstandigheden in Indië weer moeilijker worden, zodat het aflossingsschema zelf in gevaar is en vertraging ondervindt. Beide organisaties vertrouwen dat de Axeise be volking deze actie weer krachtig zal steunen en de dames die spc-ciaal voor dit goede doel op stap zullen gaan in de week van 4 tot 9 Oct. gaarne zullen ontvangen. De leuze isieder Nederlandse soldaat of Marva en allen, die in dezelfde omstandig heden leven, moeten hun Kerstpakket ont vangen. Door de Band werd vervolgens de laatste hand gelegd aan het te vertonen stuk op 1 Oct. a.s. in „Het Centrum", „met de Band door heel het land", op te voeren door 12 dames, met medewerking van alle aanwe zigen in de zaal. De bij de Axeise muziekliefhebbers welbekende musici Alfons en Herta Ellegiers zijn, naar wij van betrouwbare zijde verne men, benoemd tot le cellist en violiste bij de Arnhemse Orkest-Vereniging. GEVONDEN VOORWERPEN. Een polshorloge, „Het Centrum", Axel. Een portemonnaie met inhoud, Noord straat 26, Axel. Foto van klein jongetje (Americain, Wagenstraat) Fa. J. C. Vink, Markt 12. ■i-'xe rL.j\a nc^-regenjassen prefereren KOEWACHT. Benoemd tot leraar aan het Jansenius Lyceum te Hulst onze dorpsgenoot dhr. C. Vercauteren. Het festival. Begunstigd door het prachtige najaars weer, is het muziekfeest te Koewacht een feest geworden, zoals we er nog zelden een meemaakten in deze streek. Aan de uitnodiging van het Koewachtse fanfare gezelschap „De Eendracht" hadden zes verenigingen gehoor gegeven, nl. Harmonie „St. Jan" te Kaatsheuvel, de „Koninklijke Harmonie" te Wachtebeke (B.), de fanfare van Overslag en de gezelschappen Kloos- terzande, St. Jansteen en Heikant. Om 2 uur werd een wandeling gemaakt door het bevlagde dorp, welke een massa mensen op de straat bracht. De Harmonie St. Jansteen met het plaatselijke gezelschap, die beide onder leiding van dhr. Mar.naert staan, openden het festival met een paar pittige marsen. Het Kerkplein stond vol luisteraars toen de harmonie uit Kaatsheuvel het openingsconcert gaf. Veel mooie num mers kregen we te horen, o.a. „De Vogel koopman" en „Een schone Meimorgen." Achtereenvolgens kwamen de overige gezel schappen op de kiosk. Om half zes werden de besturen der ver schillende verenigingen officieel op het gemeentehuis ontvangen, waar de burge meester hen allen welkom heette en bedankte voor hun tegenwoordigheid. De voorzitter van de gastheren, dhr. J. Geerards, bracht allereerst dank aan B. en W. voor hun tegenwoordigheid, voor hun medewerking aan dit festival en voor de verleende sub sidie. Vervolgens sprak hij tot ieder der vertegenwoordigende besturen. Diverse spre kers voerden na hem nog het woord. Inmid dels was de erewijn geschonken en een sigaartje aangeboden. Na een dankwoord van de voorzitter en een slotwoord van de burgemeester, werd dit officiële gedeelte gesloten. Tot laat in de avond heerste er een gezellige drukte „op de Koewacht". OVERSLAG. Verdronken. Donderdagavond had in de wijk de Achterhoek, tussen Overslag en Wachtebeke een tragisch ongeval plaats, waarbij de 55- jarige landbouwer v. A. door verdrinking om het leven kwam. v. A. was op een weiland bezig uit een diepe put water te scheppen. De man moet toen zijn uitge gleden en met het hoofd naar beneden in het water terecht zijn gekomen. De onge lukkige had niet meer om hulp kunnen roepen of zichzelf behelpen daar hij mat het hoofd in de modder bleef vastzitten. Zijn 16-jarige zoon vond dat vader nogal lang wegbleef en ging eens naar het wei land kijken. Toen hij bij het water kwam zag hij een been van de ongelukkige boven water steken, waarna hij spoedig om hulp riep. De politie heeft ter plaatse een onder zoek ingesteld. DIALECT-EN VOLKSKUNDE- ONDERZOEK. Voor een aantal plaatsen in onze omge ving, waar nog steeds geen of nog niet voldoende medewerking is, zoekt het Dialect en Volkskunde-bureau, Kloveniersburgwal 29 te Amsterdam, medewerkers die bereid zijn de beitjf vragenlijsten (voor het onder zoek van de volkstaal en de folklore) in te vullen, die eens per jaar worden uitgezon den. Deze plaatsen zijn Driewegen, Hoek, Knol, Oudemolen, Rapenburg, Reuzenhoek, Sas van Gent, Sluiskil, St. Andries, Zaam- slag, Zuiddorpe. Gaarne wekken wij onze lezers uit deze plaatsen, die zich in staat achten de lijsten van het bureau in te vullen op, om op deze wijze dit bij uitstek nationale en voor de wetenschap zo belangrijke werk te steunen. 73t Coöperatieve Boerenleenbanken De eigen bank in eigen hand Aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecbt

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2