Gemeenteraadsvergadering van Dinsdag 21 September 1948. Aanwezig alle leden, behalve de heren Fanoy en Wondergem. De notulen van de vorige vergadering worden z. h. s. goedgekeurd. Van het Centraal Distributiekantoor is bericht ontvangen, dat aan het verzoek tot uitreiking van de toeslag-bonnen ter plaatse geen gevolg kan worden gegeven, wegens inkrimping van de dienst. Van het Oemeentebestuur van St. Jansteen is een verzoek binnengekomen om adhaesie te betuigen aan hun besluit om bij de Waterleiding Mij. aan te dringen dat de eis dat niet-rendabele gebieden alleen na een garantie van de gemeente kunnen worden aangesloten, zo spoedig mogelijk zal komen te vervallen. De daardoor niet gedekte kosten zou deze raad gedekt wensen te zien door een alge- meene verhooging van het watergeld. Bij de bespreking van dit verzoek blijkt dat alle leden voorstander zijn van aansluiting der niet-rendabele gebieden, doch men is bevreesd voor de consequentie's, die omslag van het watergeld zou kunnen hebben. Besloten wordt om alvorens adhaesie te betuigen, bij de Waterleiding te informeren wat eventueel de fiinanciële consequentie's van dit verzoek zouden zijn. in een volgende vergadering zal men een en ander dan nog nader bezien. Naar aanleiding van gestelde vragen delen B. en W. het volgende mede: B. en W. verzamelen diverse gegevens van andere gemeenten, waar reeds een inrichting van Maatschappelijk Hulpbetoon werkt, of dit voor een gemeente als Axel ook doeltreffend is. Wanneer hiervan rapport uitgebracht wordt kan door de Raad nader overwogen worden of instelling van een dergelijke instantie in deze gemeente gewenst is. Aan het rijwielpad van de Prov. weg Axel—Terneuzen is aandacht besteed, het geen intussen wel zal zijn opgemerkt. Op de vraag .verplaatsing van het woon wagenkamp* en eventueel schadevergoeding vast te stellen, kan worden medegedeeld, dat dit punt bij alle vroegere college's een zeer moeilijk en niet op te lossen object is geweest. Op welk deel van de gemeente een dergelijke standplaats ook zou worden ingericht, het ontmoet grote en kleine bezwaren. Wij stuiten steeds op die be zwaren, alzo is het ons niet mogelijk met een nieuw voorstel te komen. Wat eer. schadevergoedingsregeling betreft, hieraan kan de gemeente niet beginnen. Dj ene moeilijkheid stapelt zich op de andere. Dhr. Scheele verzoekt om deze kwestie toch in het oog te willen houd:n. Aan het plaatsen van een rustbank in de Zeestraat zal de nodige aandacht worden besteed. De balcons aan de woningen in plan West zijn intussen aangebracht. Dat deze nog niet waren aangebracht, was tengevolge van de schaarste aan materialen en de daarvoor uitgetrokken bedragen. Dhr. C. van Bendegem merkt hierbij op, dat in verschillende huizen kleine bescha- digingen en gebreken voorkomen door onjuiste afwerking of materiaal. Dhr. van Doeselaar deelt mede, dat meerdere woningen nog in onderhoud zijn bij de aannemers en deze kleine reparatie's nog moeten worden verricht. Wat de verplaatsing van de landbouw werktuigen naar de Markt des Zaterdags betreft, is volgens de mening van B. en W. niet voor het slagen van deze poging vatbaar. De handel is eenmaal in de Noordstraat en het tonen van de diverse materialen vormt hiervan een onderdeel. In de vacature ontstaan door het overlijden van dhr. U. Sijtema wordt als lid van de uascommissie benoemd dhr. Dieieman, Wegens periodiek aftreden worden als leden van de huisvestingscommissie herkozen de heren Pijpelink, M. J. v. d. Berg, C. v. o. Bos en R. Boeije. Dhr. Francke wenst niet voor herbenoe ming in aanmerking te komen. In zij 1 plaats wordt op voorstel van B. en W. benoemd dhr. i. Provoost die als secretaris dezelfde vergoeding als dhr. Francke (f 250,—) zal ontvangen. Dhr, Scheele stelt nog voor om dhr. Provoost ais bezoldigd ambtenaar in deze commissie te benoemen als toegevoegd secretaris met een adviserende stem. Dit voorstel vindt evenwel bij de overige lfden geen steun. Op voorstel van dhr. C. van Bendegem zullen uren worden vastgesteld, buiten welke dhr. Provoost niet voor huisvestingsaange legenheden te spreken is. Aangezien het destijds vastgestelde bouw plan niet in zijtf geheel kon worden uitge voerd, wordt ook het besluit betreffende aan te kopen gronden gewijzigd. Aangekocht zullen nu worden een perceel grond van J, Verstraten c.s. groot l ha. 70 ca. en een perceel groot 10 a. 20 ca., resp. kadastraal bekend gemeente Axel sectie G no. 3593 en G no. 514, tegen een prijs van f0,80 per ca., als zijnde bouwland, en van de heer F. van Dixhonrn te 's Gravenhage een perceel groot 300 ca., kadastraal bekend sectie G no. 2483, tegen een prijs van f 1, >als zijnde tuingrond; van de heer M. Dieie man te Leeuwarden een perceel groot onge veer 125 ca., kadastraal bekend s?ctie G no. 3737, tegen een prijs van f 1,per ca., ook als zijnde tuingrond. Op verzoeken tot aankoop van bouwgrond door C. Gjelhoedt in de bewesten buiter- weg, C. Hamelink aan de Kanaalkade hoek Fvertsenstraat, A. C. Hoogsfrate aan de Walstraat hoek, M. A. J. M';chielsen en F. J. P. van den Berg aan de Wal- en Polen straat hoek de Ruyterstraat en Jac. Dieie man aan de Stationstraat (de z.g. brandput) wordt gunstig beschikt, zij het voor dhr. Dieieman onder enige beperkende bepalin gen verband houdend? met de prondge- steldheid en de ter plaatse aanw zige P Z E.M. en brandblusinstailatle's. Op verzo?k van de plaatselijke Hotel- en Caféhouders wordt het sluitingsuur voor Zon- en werkdagen bepaald op 11 uur. Een vooistél tot restitutie aan het ge- meentepersoneel I.v.m. verlaging van hei premieverhaal voor eigen pensioen van 4 5 op 2 pet. voor het jaar 1948 en een voor stel om de gratificatieregeling van het Rijks personeel voor het jaar 1948 evenals in 1947 ook voor het grmeentepersoneel van toe passing te verklaren wordt z.h.F, aangenomen. Aan de heer A. C. Hoogstrate wordt overeenkomstig de financieringsregeling voor woningbouw een tweede hypotheek groot fl 2112,verleend op zijn te bouwen woning. Vanwege de Inspectie van het B and. weerwezen is een onderzoek ingesteld naar de toestand van de brandblusmaterialen. Het daaromtrent uitgebracht rapport was, dat het niet langer verantwoord is een der gelijke automobielbrandspuit te hebben, daar deze op tal van punten ni t meer aan de meest bescheiden eisen voldoet om een brand van enige omvarg te bestrijden. De spuit heeft vanwege haar ouderdom (in 1924 aangeschaft) niet meer de nodige capaciteit, terwijl de motor ook tal van gebreken ver toont. Er wordt ernstig in overweging gegeven een nieuwe autobrandspu't aan te schaffen, met een tamelijk hoge capaciteit, in verband met d<> grootte van de diverse bedrijven in de Gemeente. De kosten worden geraamd op f 18.000,—. De voorzitter deeit hierbij nog mede, dat na het laatste brandalarm een band is ge sprongen, zodat de spuit thans niet langer in bedrijfsklare staat is. Da brandweerin spectie acht het niet mogelijk de spuit nog in goede staat te brengen. De raad is na deze uiteenzetting nuaniem van oordeel dat deze toestand geen dag langer mag voortduren dan noodzakelijk is en machtigd B. m W. tot aankoop van een spuit en aaagaan van een geldlening voor dit doel van maximaal f 20 000. Nadat rog rn'ge formule besluiten zijn genomen i.v. m?t. het binnenkort te ver wachten uitbreidingsplan, brengt de voorz. de kwestie van her vrijs vervoer over de Schelde ter tafel en stelt voor een request aan de minister te zenden met verzoek de huidige toestand te willen handhaven. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag inforn eert dhr. Scheele naar de schoolbus van Kijkuit e.owaarop de voorzifter antwoordt dat deze 1 October zal gaan rijden. Dit vervoer is aangenomen door de Z V.T.M. tegen een bedrag van ruim f 1700. Oak wijst dhr. Scheele nog op de verkeersstrubbdirgen in de Noordstraat tijdens het stoppen der Z.V.T.M. nussen. De voorzitter zegt toe deze kwestie nader te zulien bestuderen. Da heer C. van Bendegem vraagt aan dacht voor een nabij Kijkuit groeierde vuil. nisbelt. Voor het probleem muziektent meent spreker een oplossing te hebben ge zien te Oostburg in de vqrm van een verrijdbare tent. Spr. verzocht B. en W. deze mogelijkheid te willen onderzoeken. Verder wijst spr. op het voetpad in het Westelijk deel van de Oosterstraat. Hij zou dit zo mogelijk vervangen willen zien door een trottoir. Tot slot verklaart de heer van B?ndegem ontroerd te zijn door de stijlvolle en irdrukwekkerde wijze waarop de onthulling van het monument heeft plaats gevonden. Spr. dankt B. en W. voor de beschikbaar gestelde plaats. Hij zou het evenwel op prijs stellen indien bij het monument een lantaarn werd geplaatst. Het monument zou dank ook bij avond zicht' baar zijn en contróle op de vernielzuchtige jeugd zou dan ook gemakkelijker vallen. Uit onze omgeving. DE VRIJE VEREN OP DE WESTER- SCHELDE. In Terneuzen werd Dirsdagmiddag een bijeenkomst belegd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken teneinde het stand punt te vernemen van de vertegenwoordigers van het verkeer, de industrie en de handel uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen in verband 'met de plannen van de regering de vrije ver n op de Westerschetde "op te heffen. De overgrote meerderheid der aanwezigen sprak zich uit voor het bJ oud der vrije veren op grond van economische en natio nale overwegingen. De Voorzitter der Kamer gaf een uiteen zetting van het ontstaan en de omwikkeling van de vrije veren en de zeer grote belan gen welke daarmede^speciaal voor Zeeuwsch Vlaanderen gemoeid zij". Er bleek eed algehele overeenstemming te bestaan tussen de zienswijze van de Ka mer van Koophandel en die van het op brede basis vertegenwoordigd verkeer en de verschillende groepen van ondernemers. De Kamer zal zich op grond hiervan met een rapport tot de Minister Pres dent en de Minister van verkeer wenden en met nadruk op het behoud van de vrije veren aandrin gen Door een persoonlijk bezork aan de genoemde ministers zal kr2cht bijgezet wor den aan de door het bedrijfsleven geuit was. Z. V. U. Aan alles merken wij dat de winter na derbij komt. Het wordt vroeger donker, het wordt 's avonds kii in huis. deze week is de herfst begonnen, alles symptonen van de naderende winter. Deze heeft gelukkig ook weer zijn zon zijden en één daarvan is wel de mogelijkheid om op deze lange avonden te genieten van uitvoeringen, lezin gen enz. op allerlei terrein. Ook de Z.V.U. wil hiertoe weer een deel bijdragen en daar zij volgende week haar whterprogramma al begint willen wij hier het Axelse programma in zijn geheel nog even vermelden 29 September Georgette Hagedoorn, 15 October toneel Comedia, 4 Nov. lezing over Indische Kunst, 24 Nov. Concert door Mevr. Jo Vincent, 9 Dec. een lezing over muziek door Caspar Höweler, 21 Januari een piano-concert door Arend Koole en A. Jurres, in Februari een lezing door de bekende K.L.M.-piloot A. Viruly, 8 Maart een toneelstuk door het Rotterdams Toneel en 27 April een lezing door de bekende deskundige op het gebied der parapsycho logie Dr. W. H. C. Tenhoeff. Al met al een programma dat de leden waar voor hun geld biedt. Vermelden wij nog dat Georgette Hage- doorn haar programma speciaal heeft gewijd aan het Regeringsjuoiieum van H. M. de Koningin. Men zie verder de advertentie in dit nummer. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Leesdienst en nam. 2.30 ure Ds. P. J Pennings. Geref Kerk. Voorm.'10 uur en 2.30 uur Stud, W. Raven vai Eindhoven. Qeref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1.) 10 ure en 3 ure Ds. Fauoy. Oeref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Leeskerk. KOEWACHT. Raadsvergadering. Deze week werd een plechtige raadsver gadering gehouden. Afwezig waren de voorzitter en het raadslid E. v, d. Vijver. Na de opening werd de grondswetswijziging voorgelezen door de gemeentesecretaris. Hierna kwam de vla&serschool ter sprake welk gebouw in eigendom aan het bestuur werd overgedragen. Wanneer echter de schooi moest werden opgeheven komt de school weer in voile eigendom aan de ge meente, Tevens werd de wegverbetering in het dorp besproken waarmee allen accoord waren. Aan het verzoek van het comilé tot het houden van festival werd voldaan door hen f, 50 subsidie te verlenen. De ingekomen verzoeken tot ontheffing van hondenbelasting werden gedeeltelijk verleend. - Aan de gemeenteambtenaren werd inge volge een circulate v. d. Minister van bin nenlandse zaken, de gratificaUetoelage voor 1948 toegekend. Het ingekomen van de P. Z. E. M. inzake ver'ichting en plaatsing van een tra'-formitiestation werd gedeeltelijk geweigerd, (verlichtingJ Na nog enkele minder belangrijke punlen te hebben behandeld werd de vergaderine gesloten. Festival harmonie Eendracht uit Wachtebeke, de fan fare uit Overslag, de harmonie St. Jan u\V St. Jansteen, de harmonie uit Clinge, de harmonie St. Cecilia uit Kloosterzande en fanfare Eendracht uit koewacht. Ballonwedstrijd. Vele van de alhier opgelaten ballonnetjes hebben een lange weg afgelegd. De meeste zijn in Brabant terecht gekomen. Verchil- lende echter in Ned. en Belgisch Limburg. Eentje zelfs tot in Keulen. Markt. Op de jongste vlasmarkt werden de voi- gende koersen genoteerd. Srovlas14 tot 18 cent per kg. Vlaslintdauwroot. 110 tot 187,50 per 100 kg. putroot. 152,50 tot 212,50 Lijnzaad gekeurd. 50 tot 60 cent per kg. ongekeurd. 45 tot 55 cent per kg' siagzaad 40 tot 45 cent per kg. OVERSLAG. Koningschieting. Maandag j.l. werd alhier in het Café "Tij de Wed. G. de la Ruelle de jaarlijkse koningschieting gehouden voor de schutters vereniging ^St Sebastiaan". In de eerste ronde werd de koningsvogel reeds drie maal afgeschoten zodat er een kampwedstrijd werd ingezet. Na enige ronden vinnige strijd wist F. van Nieuwehuijze de konings vogel af te mikken en werd hij tot koning 1948 uitgeroepen. Na de koningschieting werd nog een prijschieting gegeven waaraan alle schutters deelnamen. Des avonds 8 uur werden alle leden een maaltijd aangeboden welke bestond uit een flinke portie paling. Allen hebben zich dan ook bijzonder goed vermaakt en vele gezellige uurtjes met elkaar doorgebracht.! Loterij. ÜiBij de gehouden loterij ten voordele van de muziekmaatschappij Concordia* alhier is de hoofdprijs gevallen op no. 2083, De gelukkige winnaar is nog niet te voorschijn gekomen. Vergadering hengelaarsvereniging. Woensdagavond werd door de hengelaars vereniging „de palingvrienden" in het club lokaal bij de Wed. L. Spiessens een bijzonde re vergadering gehouden. Bij de laatste wedstrijd welke had plaats gehad was er bedrog gepleegd door een hengelaar van Wachtebeke, welke verboden aas had gebruikt De betreffende persoon had zich met eer, minder hygiënich middel geholpen daar hij een aantal kleine wormpjes (waarmede niet mocht worden gevist) in de mond had gehouden omzodoende het aas onopvallend aan de haak te kunnen bevestigen. Door later zijn mond te hebben voorbijgepraat is het zaakje aan het rollen gegaan. De deel- nemer welke een prijs had gevist moest natuurlijk worden gercyeerd en de prijs terugbetalen aan de vereniging. Hierna werd overgegaan tot een ander onderwerp en wel de deelname aan de hengelwedstdjd te Westdorpe op 26 Sept. a s. Reeds 15 leden lieten zich hiervoor inschrgven. Verder werd afgesproken een uitstap te maken met de leden der vereni ging en de Café's van de leden te bezoeken Rechtszaken. Verder niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzilter de vergadering. Op het festival van Zondag a.s. zullen aanwezig zijnDe harmonie St. Jan uit Kaatsheuvel, de fanfare uit Heikant, de Kon. Uitspraken. De 39 jarige ex-bcwaker van het Inter- 1 neringskamp te Sluis J.P. B. uit Rotterdam werd wegens het opzettelijk laten onlvluch- ten vai een geïnterneerde veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstrafstjrvjl dj eis 5 maanden gev. straf was. De 45 jarige P. R. te Sint Jansleen die in hoger beroep was gekomen tegen het vonnis van de Kantonrechter te Terneüzen, waarbij hij wegens het besturen van een auto, terwijl hij verkeerde onder invloed van sterke drank, was veroordeeld tot 14 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar, ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van 5 maanden en een geldboete van f 80-subs 40 dagen hechtenis, werd thans veroordeeld tot dezelfde straf echter zonder ontzegging bevoegdheid motorrijtuigen te besturen. De Officier had geeist bevestiging vonnis. De 43 jarige slager O. M. te Terneuzen die eveneens in hoger beroep terecht stond, hier voor een tweetal feiten en wel dat hij op 1 September 1947 te Terneuzen, terwijl hij blokleider van de slagerscombinatie was geen kennisgeving hepft gedaan ingevolge de Vleeskeuringswet van het laten slachten van een 15 tal runderenen door misbruik van gezag uitlokken door P. V:rbiest, T. Verbiest en C. van Luik, welke personen in dienst waren bij de slagerscombinatie, waar van verdachte blokleider was, een 15 tal runderen zijn geslacht zonder een vergunning te bezitten deze beesten te slachten Voor het eerste feit was de uitspraak bevestiging vonnis kantonrechter f 15, eis Officier f 50,-bs. 20 dagen hechtenis, voor het tweede feit was de uitspraak f 50,-bs. 25 dagen hechtenis, (f 50,-) eis Officier f 250, bs. 2 maanden hechtenis,

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2