AXELSGHE IÉ COURANT I J 4 Frankering bij abonnement, Axe). ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948. 62e JAARGANG. No 98 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Orange. Over deze stad, waaruit kortgeleden bij de feestelijkheden ter gelegenheid van het Regeringsjubileum de dansgroep „Lou R ban de Prouvef-90" ons stadje bezocht, schrijft een onzer medewerkers in een brief uit Frankrijk het volgende: Wanneer de reiziger de vallei van de hone volgt, is Orange de eerste stad bij lijn binnenkomst in Provence. Het is een prachtige ingangspoort voor lit uitverkoren oude land van de klassieke Middellandse beschaving. Ingangspoort is et juiste woord, aangezien midden op de jrote nationale weg zich de „Are de Triomphe* verheft, opgericht in het jaar'25 ler ere van Tiberius, en die een van de lerkwaardigste is van Romeins Gallie. ieze Are de Triomphe, van een hoogte van !0 meter, bestaat uit drie gewelfde bogen en wordt ondersteund door twaalf Corintise tuilen. Aan de andere zijde van de stad leunen egen een heuvel de trappen van het lomeinse theater, gebouwd onder de egering van keizer Augustus. De gevel, /an een hoogte van 36.83 meter en van ten breedte van 103,15 meter, is geweldig udrukwekkend. Dit is de beroemde „muur /an Orange", waarvoor de grootste treur- ipelers nog jaarlijks hun sfm doen weer galmen. Deze voorstellingen, die een prachtige stijl hebben vanwege dit buiten- jewone kader, trekken duizenden toe schouwers. Naast het theater bevinden zich de resten /an het mooiste Romeinse gymnasium dat iii de geschiedenis bekend is en dat zich iver ongeveer 400 meter uitstrekte. Temidden van zijn hemicycie heeft men lortgeleden het gewelf van een tempel, de 'rootste die men tot nu toe in Gallie kende, blootgelegd. Boven deze tempel leidden rappen naar een uitgestrekt platform met egenmuren, dat het Kapitool van Orange #as, en waar men nog de sporen kan zien ran twee der drie tempels die daar gebouwd varen. Rondom Orange, aan de andere zijde van te rijke Rhie-vallei, vormen de bergen, lie hun kale toppen naar de blauwe hemel ichten, een decor, gelijkend op die der ewijde Atheense kruinen. Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM V. De Keltise stad Arausio was onder mgustus de zetel van een Romeinse kolonie n werd een der mooiste steden van Qaliie. iarel de Grote vertrouwde haar toe aan (raven, en in de 9de eeuw ging zij in rfelijke lijn van vader op zoon over. In 1393, door het huwelijk van Marie des laux, ging de heerlijkheid van Orange over p de Bourgondise familie der graven van -halon, en daarna, in 1530, viel zij door 'fenis ten deel aan de familie van Nassau, let verdrag van Chateau Cambrésis, in 1599, evestigde het gezag over Orange van Villem de Zwijger, stadhouder der Neder- anden en erfgenaam van Philibert de Chalon. li het begin van de 17e eeuw maakte Maurits van Nassau van Orange een machtige este. De Romeinse monumenten werden linnen de wallen ingesloten, in 1713, bij het verdrag van Utrecht, gaf je Pruisise Koning, die het Prinsdom van Irange gtfd had, deze terug aan Frankrijk, laar het Huis van Nassau kreeg het recht, ien titel van Prinsdom van Orange aan een edeelte van Gelderland over te dragen. Lezing Jan H. de Groot. Vrijdagavond organiseerde de Vereniging Axel-Polen" een bijeenkomst op de boven- aal van hotel „Het Gulden Vlies". Een vrij talrijk publiek was aanwezig, «en verschillende Poolse officieren (waarvan in met het vaandel der Poolse Combat- nten Vereniging in België), benevens srschillende leden van „Axel-Polen" bin- entraden. Even later arriveerden onder lid applaus Kolonel Szydlowski, burg. Van 'everen, de inleider van deze avond, pastoor ieerts en verdere bestuursleden van „Axel- Polen", benevens vele plaatselijke autori tten. Hierbij werd ook voor het eerst in •et openbaar vertoond de vlag van „Axel- Polen" langs de stok in verticale banen Ie Axelse kleuren (rood-geel-blauw), ver- 'onden aan de Poolse vlag (wit-rood) in •orizontale banen. Burgemeester Van Oeveren heette allen •artelijk welkom, inzonderheid Kolonel Szydlowski en dhr. Jan H. de Groot. Onze burgervader wees op de belangrijke her denking van onze bevrijding met als hoog tepunt de onthulling van het monument. In dit kader wilde men ook een lezing over Polen. Dit is een groot gebeuren, ook omdat dhr. de Groot groot is als litterator en geschiedkundige, ook in de geschiedenis van Polen. Dhr. de Qroot memoreerde allereerst de ridderlijke houding der Polen tijdens de gevechten om Axel, en noemde het hun roem dat ons stedeke voor grote verwoesting is gespaard. Ook in Breda en elders noemt men de Polen als uitne mende bevrijders. Spr. was een dag tevoren bij de herden king van de slag om Arnhem. Ook daar hebben zij hoewel zij verkeerd gedropt waren hun Engelse kameraden zoveel mogelijk geholpen. Dit dwingt niet alleen waardering, maar zelfs respect af. Spr. begon daarna zijn lezing over zijn reizen naar Polen in 1932 en 1934 als journalist gemaakt. De eer3te stad welke hij bezocht was Krakau, die behoort tot de schoonste steden van Europa. 130 jaar lang was het Poolse volk onderdrukt en gesplist in 3 delen Duits, Russisch en Oosteerijks, welke laatste overheersing wel het mildst is gewees». De Russen hebben het „gemassregelt" omdat het een bufferstaat wasmen zorgde ook voor slechte wegen om het onderling contact te breken. De Russen deden niets ter cultivering van het land, doch de Polen bekleedden daarentegen onder de Oosten rijkers belangrijke posten. De Pool is een buitengewoon charmant mens, hij heeft stijl (handkus en buiging). Zij kennen nog de beleefdheid, die het ge jaagde Westen mist. Het straatbeeld wordt er nog beheerst door paard en wagen. Over de Poolse cultuur zeide dhr. de Qroot, dat de hele Poolse weststrook vol maakt Westers is ingedeeld, ook de ge bouwen, de wetenschap, het gedrag enz. Er is geen sprake van vergelijking met b.v. de Balkanlanden. Men kent er geen midden stand, zoals bij ons. De top laag is zeer beschaafd, dan volgt de grofe massa van boeren en arbeiders. Hun consulaire amb tenaren proberen de gedachte aan een achterlijk Polen uit te wissen. Wij zouden de handreiking naar Polen moeten doen. Het wachten is op handel en verdragen. Er is daar een cultuur en beschaving, die wij hard nodig hebben. Spr. gaf vervolgens een gedetailleerde landschapsbeschrijving van Polen. In het vlakke land is graanbouw hoofdzaak, terwijl ook het mijn wezen van groot belang is. Het Karpathert land is zeer fraai. Door enorme regenbuien kunnen er overstromingen plaats vinden in een afmeting, die ons volkomen onbekend zijn. Dit wordt m;de veroorzaakt door de roofbouw in de woud gebieden. Steden en dorpen worden door deze overstromingen meegevoerddeze catasfrophen vinden plaats in een cycius van om de 50 jaar. De Karpathen vormen een ruwe en harde rotswereld en zijn niet pasklaar gemaakt voor toerisme, zoals b.v. Zwitserland. De Polen zijn sportief en weten wat skiën en klimmen is. De boeren dragen nog volop hun kleurrijke dracht; er is veel meer traditie dan bij ons. Spr. memoreert het verblijf in K'ynicza van prines Juliana en prins Bernhard tijdens hun huwelijksreis. De Polen zijn uitermate gastvrij, waarvan dhr. de Groot verschillende ervaringen mee deelde. Zij zijn inderdaad „gentlemen" in hun plicht als gast. In het nog primitieve gebied bij de Roemeense grens zijn de auto's een schrikbeeld voor elk paard. Polen is Rooms-Katholiek, met sinds 1555 een kleine kern van Protestant>n. Dit zijn Lutheranen en niet zoals wel eens be weerd wordt Hollanders vai oorsprong. Wel waren hun gezangboeken in Amsterdam gedrukt. Wel hadden de Hollanders handelsver bindingen met het Noorden van Polen enin de late middeleeuwen ook met Danzig. In deze stad vindt men ook de Hollandse stijl in woningen en meubelen terug. Danzig bleef Duits. De Duitsers beheersten er de handel. Toen heeft Polen na de le wereld oorlog de kleine vissersplaats Gdynia op fantastich snelle wijze gemetamorfoseerd tot nationale haven, die de' grootste van de Oostzee zou worden. Jalouzie van de Duitsers over deze enor me prestatie de concurrentie-mogeiijkheden voor de toekomst heeft er toe bijgedragen, dat dit prachtig bewijs van Poolse energie grondig werd vernield. Hier eindigde dhr. de Qroot zijn hoogst interessante lezing" en oogstte een warm applaus van het auditorium, dat met grote aandacht de lezing gevolgd had. O.i. deed zich het gemis van een duidelijke kaart van Polen danig voelenMisschien kan men die voor toekomstige gebeurtenissen als deze wei aanschaffen! In de nu volgende pauze bracht de Axelse violist, dhr. St. Kowarski, met pianobege leiding van dhr. A. v. d. Berg, een kort repertoire ten gehore. De lichtbeelden brachten een aanschou welijk overzicht van Polen's land en volk in zijn godsdienstzin, klederdrachten, archi tectuur enz. Wij denken hierbij aan vele fraaie stadsgezichten en monumentale ge bouwen van Warschau en Krakau van voor de oorlogen de zoutmijnen van Byriczka. Naast de vele afbeeldingen van hun artis tieke prestaties, mogen de talrijke landschaps beelden, o.a. uit Karpathen en Hoge Tatra, zeker niet onvermeld blijven. Aan het einde volgde nogmaals een warm applaus. Dhr. de Qroot werd door burge meester van Oeveren dank gezegd en hoopte dat hij nogmaals met een literair onderwerp in Axel zou terugkomen. Hierna sprak kolonel Szydlowski nog een kort woord en zeide tot een goed begrip, dat men het Polen van voor de oorlog had gezien. Thans is daarvan zeer vetf ver woest. Hij wees op het lijden van zijn volk, dat 7 miilioen inwoners door de oorlog verloren heeft, terwijl de resterende 25 miilioen onder vrij ernstige druk leven. Er zijn ook duizenden zijner landgenoten weggevoerd naar Kamsjatka. Met een recente anecdote uit Warschau eindigde Axel's ere-bu'ger zijn korte toe spraak (applaus). Hiermede was deze leerrijke avond over Polen's land, volk, cultuur, zeden en ge woonten aan een zeer geïnteresseerd publiek aangeboden ten einde. ONGELDIGE MUNTEN. Na 1 October a s. zullen de halve gulden, de bronzen en zinken halve stuiver en de halve cent niet meer gangbaar zijn. Van 1 October tot 31 December kunnen deze worden omgewisseld bij de postkantoren en poststations. BESTRIJDING VAN VEESMOKKEL. In verband met de toenemende smokkel handel in biggen aan de Belgische grens is in het „Voedselvoorzieningsblad" een wij ziging van de „Verorde ing Grenscontrole Vee 1946" afgekondigd, waardoor het ver voer van varkens in, door 'een uit het in de verordening omschreven grensgebied in het vervolg, evenals bij paarden* runderen en schapen, uitsluitend is toegestaan, wan neer het vervoer een door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees ingestelde doorlaatpost passeert. De voor dit vervoer afgegeven geleidebil- jetten moeten op de doorlaatposten voor afstempeling worden overgelegd, terwijl tevens de desbetreffende dieren ter plaatse moeten worden getoond. Tevens is bepaald, dat door de afgifte van een duplicaat van verloren gegane regi- stratieboekjes en identiteitsbescheiden voor runderen en paarden de geldigheid van het oorspronkelijke exemplaar van rechtswege vervalt. Last van zenuwen? DE EERSTE NIWIN-KERSTPAKKETTEN NAAR INDIË Met het s. s. „Waterman* dat op 17 Sep tember van Rotterdam is vertrokken, heeft de NIWIN de eerste 20.000 Kerstpakketten verzonden. Deze pakketten zijn bestemd om op of omstreeks Kerstmis te worden uitge reikt aan de militairen enburger-pioniers in Indië als een groet van het Nederlandse volk. In totaal worden 200.000 pakketten ver zonden. Op 22 September is het s. s. „Sla- maf met 10.0CO Kerstpakketten naar Indië vartrekken. TEXTIELPUNTEN KAART V. A. 705 WORDEN ONGELDIG. Het Centraal Distributiekantoor vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat de pun ten der oude textielkaarten V A 705 na 23 October a, s. niet meer geldig zijn. De punten der in omloop zijnde kaarten VA 804 blijven voorlopig geldig. - s% Het Bevrijdingsmonument daags na de onthulling. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,—. i i Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1