AXELSCHE 85 COURANT Frankering bij abonnement, Axel, ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948. 62e lAARGANfl. 98 h Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 22.' SEPTEMBER 1948. 62e JAARGANG. No 97 N NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster.- Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De plechtigheden rondom 19 September, i Sedert onze bevrijding op 19 September 1944 is deze datum voor Axel er een van de grootste betekenis geworden, en nu dit jaar tevens de onthulling van het ter nage dachtenis var. de gevallen Polen op te richten monument kon plaats vinden maakte dit de herinnering aan de dagen van strijd nog levendiger en was hetgeen er op 17 en 18 September te gebeuren stond indruk wekkender dan ooit te voren. Reeds op 17 September arriveerde Axel's ereburger Colonel Szydlowski en enige officieren en manschappen uit de hier in '44 strijdende legereenheden in ons stadje. De eerste officiële gebeurtenis was nu een kranslegging bij het door de Polen opgerichte kruis aan de Kanaalweg. Nadat door Colonel Szydlowski namens het Poolse leger, door burgemeester van Oeveren na mens de gemeente, door de vereniging „Axel-Polen" en door particulieren kransen waren gelegd aan de voet van dit eenvou dige symbool sprak burgemeester Van Oeve ren enkele woorden en zeide o.a. dat dit kruis ons steeds zal herinneren aan de Polen die hier op vreemde grond streden en aan een vreemd volk de vrijheid brach ten. Tevens noemde hij de aanwezigheid van velen op die plaats een belofte dat Axel's bevolking nooit zal vergeten en aan jongere generaties zal blijven overdragen de eerbied en de dank jegens deze Polen. Ook colonel Szydlowski sprak enkele woorden en noemde de aanwezigheid van Poolse militairen hier bij het graf van hun gevallen makkers een bewijs, dat het Poolse leger nog altijd klaar staat voor zijn taak en het doel waarvoor zij ook hier stredenhet brengen van de vrijheid aan eigen land en volk. De Colonel hoopte dat alle Christenen in de toekomst de hun op gelegde taak zullen vervullen. Na deze korte plechtigheid vertrokken allen weer naar Axel waar Jan H. de Groot in de bovenzaal van „Het Gulden Vlies" op initiatief van de Vereniging „Axel-Polen" een boeiende en interessante lezing hield over „West-Polen". (Op de inhoud van deze rede komen wij nog nader terug.) Zaterdag 18 September. Reeds betrekkelijk vroeg arriveerden weer een 30-tal Polen die door een bus van de Z.V.T.M. waren afgehaald uit Vlissingen, waar zij op „De Schelde" hun dagelijkse arbeid verrichten. Jammer was het, dat deze niet meer over hun uniform beschikten. Om 9 uur werd in de R.K. Kerk een H. Mis opgedragen voor de zielerust van de gevallen Polen, welke d.or allen werd bijgewoond. Hierna werd in gezelschap van het Dag. Bestuur der gemeente een rondrit gemaakt door het oorlogsterrein. Eerst reed men naar „Zoraerlust", waar allen een kopje koffie werd aangeboden, terwijl Colonel Szydlowski zijn mannen in het Pools toesprak en hun een uiteenzetting gaf over de huidige politieke toestand in de wereld t.a.v. Polen en verder in het kort het verloop vertelde van de gevechten in 1944. Hierna ging het door het Axelse polderland en konden allen nog eens rustig het toen zo woelige gebied bekijken. Kransleggihg op de begraafplaats. Om 2 uur kwamen de militairen mei het gemeentebestuur, bestuur van de monu- mentencommissie en van Axel—Polen weer j bijeen en begaven zich thans naar de Alge-^ mene Begraafplaats waar kransen werdeng gelegd bij de graven der hier ter aarde bestelde Poolse militairen. Een Pools Ka tholiek geestelijke sprak hier enkele woorden van dank voor de wijze waarop deze graven waren onderhouden en beplant en wees er op dat deze mannen in een vrij land zijn gevallen voor de poort van hun eigen land, dat nog steeds voor hen allen gesloten is. Voorstelling Szydlowski-groep. Nadat de kolonel op het Marktplein was teruggekeerd werden de padvindsters van de naar hem genoemde Szydlowski-groep, die voor het stadhuis stonden opgesteld, aan hem voorgesteld. De onthulling van het monument. Ondertussen begon de raadszaal zich te vullen met de voor de plechtige onthulling van het monument genodigden. Het aantal Polen bleek weer aangegroeid. Wij zagen nu nog enkele in België woonachtige Poolse militairen, w.o. vertegenwoordigers van de Poolse Combattanten Vereniging in België te Charleroi, van de Poolse Combattanten Vereniging te Breda, van de Poolse Katho lieke Vereniging te Breda en van de Poolse Verenigingen te Rotterdam en Amsterdam. Or.der de genodigden merkten wij verder o.a. op de wnd. commissaris der Koningin, dhr. Philipse, de leden van Ged. Staten Schouten en Hamelink, de burgemeesters van Hulst, St. Jansteen, Terneuzen en Zaamslag, de oud-militair commissaris en voorzitter van de Kamer van Koophandel res.-majoor F. P. O. M, Koch, de wethouder Verhaert van Gent, ir. de Bel uit Sas van Gent, ir. G. Westerhof, rector van het Lyceum te T-erneuzeo, h.h. directeuren en ingenieurs van de Cokesfabriek en de C.N. de l'Azote. Verder vele plaatselijke auto riteiten, de predikanten, gemeenteraadsleden, hooiden der verschillende gemeentediensten enz. enz. De heer Olieslager verwelkomde allen als volgt: Dames en Heren, Namens de Monumenten-Commissie heb ik de eer en het genoegen U hartelijk wel kom te heten op deze bijeenkomst en tevens dank te zeggen voor Uwe aanwezigheid. In het bijzonder begroeten we hier Colonel Szydlowski, bevrijder en Ere-Burger van Axel, zijn aanwezigheid stellen wij ten zeer ste op prijs en verder alle Poolse vrienden. Vier jaar liggen reeds achter de dag der bevrijding, een dag onvergetelijk voor het hedendaags geslacht door de verschrikkin gen van de oorlog, maar ook onvergetelijk om haar schoonheid, doordat wij de „Vrij heid, verkregen. Nog zien wij het glorieuze binnentrekken van de le Poolse Pantser Divisie, onder aanvoering van hun Colonel Szydlowski en een onbeschrijfelijk enthou siasme der bevolking. Getekend door de hardheid van den strijd, trokken zij vast beraden zegevierend door de straten om de laatste zuiverings-acties in ons stedeke uit te voeren. Wij konden juichen: „Het juk is van den hals genomen, God Lofwij zijn geen sla ven meer." Het morgenrood der overwinning, zo dikwijls verscholen achter donkere wolken, doch waarin wij onwrikbaar geloofden, was voor ons onweerstaanbaar doorgebroken, Helaas ging deze strijd gepaard met offers, zowel aan militaire als aan burgelijke zijde dankbaar dienen wij echter te zijn, dat nog ijniet grotere offers gebracht moesten worden ijwaarvoor onze Gemeente is gespaard geble- ïven. Het was daarom juist gezien van den Edeiachtb. Heer Burgemeester Van Oeveren om in Mei 1945 een Commissie uit de burgerij te vormen, wier taak het was £en passend gedenkteeken voor onze bevrijders te stichten. Onze Commissie ging, dank baar voor de opdracht, met een groot enthousiasme aan het werk. Enthousiasme is echter een factor welke voor een derge- gelijk object, niet mag overheersen. Immers maar al te dikwijls blijkt, dat in dit geval verkeerde wegen worden ingeslagen. Het was ook zeer juist, dat van Rege ringszijde voorschriften bestonden, teneinde te vooikomen, dat in ons land allerlei mo numenten tot stand zouden komen onder de indruk van het eerste ogenblik. Verschillende adviezen moesten worden ingewonnen en, na de nodige voorlichting van deskundige zijde, werd besloten de beeldhouwer C. Stauthamer de opdracht te geven. Wij achten ons gelukkig, dat de keuze is gevallen- op deze Zeeuwsch-Vlaming van geboorte. Vanaf het ogenblik, dat het eerste contact met hem tot stand kwam heeft deze zich met hart en ziel aan de zaak gewijd. Steeds hebben wij met hem op buitengewoon prettige wijze samengewerkt. De meesterlijke wijze waarop deze beeld houwer zich van zijn taak heeft gekweten, heeft onder zijn collega's grote bewondering gewekt. Wij danken U Mijnheer Stauthamer voor alles wat gij hebt gedaan om tot het wel slagen te geraken. Ongetwijfeld zal de tijd de dag van 19 September doen verbleken, doch het monu ment zal steeds getuigen van dank en hulde van o nz e generatiemoge dit van ge slacht op geslacht worden overgebracht. Daarom aan ons de taak het opgroeiend geslacht steeds op deze Ereplaats te wijzen. Moge ieder die er een bezoek brengt, gedenken hen die vielen voor onze „Vrijheid" en thans rusten in vreemden bodem ver van huis. Ik besluit met een gedicht van de Nederlandse dichter jan de Groot „Geen volk dat met ons, zo nadrukk'lijk [weet Wat vrijheid waard is, wat haar prijs [bedraagt Dan 't Poolsche, dat voor 's Werelds [vrijheid leed En op deez gronden tot den dood toe [streed Tot beul en beulsmaat waren weggevaagd." De heer Olieslager verzocht hierna de aanwezigen zich naar de Zeestraat te bege ven waar het monument zou worden ont huld. Ook hier sprak dhr. Olieslager de enige duizenden die zich in de Zeestraat- Oranjestraat hadden opgesteld in dezelfde geest toe, waarna hij Colonel Szydlowski verzocht het monument te willen onthullen, aan welk verzoek deze gaarne gevolg gaf. Alvorens evenwel tot de onthulling over te gaan bracht hij eerst aan de bevolking de navolgende gelukwens over van Generaal- Majoor K. Rudnicki, de bevelhebber van het Poolse leger in Engeland: Aan de bevolking van Axel. Uit mijn naam en uit naam van al de soldaten van de 1ste Poolse Pantserdivisie, die strijdend voor de vrijheid van ons eigen land de eer hadden deel te nemen aan de Slag om Holland in de tweede wereldoorlog, wens ik U mijn hartelijke gelukwensen aan te bieden aan Axel en zijn bevolking ter gelegenheid van de vierde verjaardag van y 'AN VEESMOKKEL. e toenemende smokkel- n de Belgische grens is zieningsblad" een wij- ■orde ing Grenscontrole !igd, waardoor het ver- door "een uit het in chreven grensgebied in bij paarden* runderen snd is toegestaan, wan- n door het Bedrijfschap ingestelde doorlaatpost >er afgegeven geleidebil- !e doorlaatposten voor in overgelegd, terwijl ende dieren ter plaatse ond. I, dat door de afgifte in verloren gegane regi- ntiteitsbescheiden voor i de geldigheid van het iplaar van rechtswege zenuwen? ^-KERSTPAKKETTEN INDIË erman" dat op 17 Sep- n is vertrokken, heeft 20.000 Kerstpakketten ketten zijn bestemd om stmis te worden uitge- ;n enburger-pioniers in van het Nederlandse 200.000 pakketten ver- :mber is het s. s. „Sla- stpakketten naar lndië I KAART V. A. 705 ONGELDIG, butiekantoor vestigt er acht op, dat de pun- Ikaarten VA 705 na meer geldig zijn. De p zijnde kaarten VA geldig. ivii- everen, de inleider van deze avond, pastoor eerts en verdere bestuursleden van „Axel- Jen", benevens vele plaatselijke autori ten. Hierbij werd ook voor het eerst in et openbaar vertoond de vlag van „Axel- oien" langs de stok in verticale banen e Axelse kleuren (rood-geel-blauw), ver fden aan de Poolse vlag (wit-rood) in onzontale banen. Burgemeester Van Oeveren heette alien artelijk welkom, inzonderheid Kolonel ue hnc miaaeieeuwen ook met Uanzfg. in deze stad vindt men ook de Hollandse stijl in woningen en meubelen terug. Danzig bleef Duits. De Duitsers beheersten er de handel. Toen heeft Polen na de le wereld oorlog de kleine vissersplaats Gdynia op fantastich snelle wijze gemetamorfoseerd tot nationale haven, die de" grootste van de Oostzee zou worden. Jalouzie van de Duitsers over deze enor me prestatie de concurrentie-mogeiijkheden voor de toekomst heeft er toe bijgedragen Het Bevrijdingsmonument daags na de onthulling. Abonnements prijs s Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Zenuwtabletten er overheen.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1