Gedenk Album 1948 Sintels en Steenpnin HUWELIJK Uit voorraad leverbaar: d leed! Nieuwe bonnen. Soc. Werkster zit-slaapkamer Net DAGMEISJE. Fa. J.C.V1NK, Boekhandel Gebr. DE SMIT, Axel I - Hoofdplaat I Axel Junioren - Sluiskil Junioren H.H. Veehouders Lessen in Franse Steno, Conversatie en Grammaire. DRAINEERBUIZEN GELDCREDIETEN afdoende en Salts n komen rengt de ittkomst. ischen is gebruikt king op e kleine aan tot i .in het ran zich r richten, 'den van jorbeeld over de er kleut irgende, Apothe. Med). irmis. jl. heeft gehad, gevierd, zoekers ziek en n, bals kheden ar beste :reek te oor de neenten uien. jngaerd l ln de ■tij won enners. Umand dagen ij heeft eerste als een dochterlnstelling van hel te Amster dam gevestigde Prins Bernhard Fonds. Gelijk verondersteld mag worden thans algemeen bekend te zijn, heeft laatstge noemde instelling ten doel de zelfwerk zaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen te bevor deren, alsmede de Nederlandse cultuur in de overzeese gebieden en in het buitenland uit te dragen. Blijkens hare Statuten tracht deze stichting haar doel te bereiken door het verlenen van financiële steun aan personen of organisa ties voor al de zodanige arbeid, die de geestelijke weerbaarheid van het Neder landse volk kan versterken, zonder op eni gerlei wijze de zelfstandigheid der gesteunde organisaties aan te tasten. Deze arbeid wordt voor zover het objec ten van arbeid van plaatselijk er/of regio naal karakter betreft, gedelegeerd aan de Anjerfondsen, die dus een zekere mate van autonomie verkrijgen. Het bestuur van het Anjerfonds Zeeland zal, onder presidium van de Commissaris der Koningin, worden gevormd door de volgende personen J. L. Bernhardi, arts te Stavenisse; C. J. van Hootegem, burgemeester van Honte- nisseA. P. Kostense, burgemeester van BiervlietC. Lijnzaad, Directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg: Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedep. Staten van Zeeland te HeinkenszandJhr. R. J. H. Q. Roël', burgemeester van HaamsledeA Schout, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland te Vlissingenj. S. Visscher, Direc teur van de Stichting Nederlands Volks herstel in liquidatie te Goes. PROFT PICCARD MET ZIJN «SCALDIS" NAAR DE GOLF VAN GUINEA VERTROKKEN. 'ENEN bericht termijn krijgen ïstemd oning- innen- onder- egging et jaar leverd iet de st wil neraal t voor itting. )E voor 1 uit- 11.188 aiüen totaal ter- werd 1550. n 16 ïiting in 11 inge- hters elijk) •dag- erso- ilijke Sens, ïten- >oer- de :rso- lion- uur het stel- ivers nses later loop nog king zij Deze week heeft de «Scaldis", het vaar tuig dat de chroomstalen kogel, waarmede de professoren Piccard en Cosijns in de Golf van Guinea tot meer dan 4000 meter onder de zeespiegel zullen afdalen, te Antwerpen het anker gelicht. Tot de passagiers behoren, behalve de beide professoren, de echtgenote van prof. Cosijns, die de kwesties der biochemie voor haar rekening neemt, J. B. van Eeckhoudt, van het Nationaal Fonds voor Wetenschap pelijk Onderzoek en Natuurkunde, alsmede G. Marlier, docent aan de Brusselse univer siteit en een bekende zoöloog. De Franse geleerde Th. Monod en F. Boeuf, die experts zijn op het gebied van gewer velde dieren, de sedimenten en het plankton zijn evenals de scheepsarts, dr. Bouchet, te Duinkerken aan boord genomen. Van de expeditie maken verder nog deel uit de fotograaf en cineast R. Algoet, de technicus L. Ockum, die verbonden is aan het laboratorium van Cosijns, Jaques Piccard, de zoon van de professor, die als secretaris zal optreden en H. Ghijsels, verslaggever van het persagentschap Belga, die als enige journalist de expeditie zal meemaken. Te Duinkerken nam het schip nog een lading staalschroot aan boord, dat zal dienen als ballast wanneer de Bathyscaaf naar de diepte der zee zal afdalen. Alvorens de afdalingen tot 4000 m. diepte zullen plaats vinden het zullen er een tiental zijn zullen enige proeven worden genomen en zal de kogel op bestuurbaar heid worden gecontroleerd. Deze proeven hebben in ondiep water plaats, waarschijn lijk in de baai van St. Vincent en zullen drie dagen duren. Verwacht wordt, dat het diepzee-onderzoek een gropt gedeelte van de maand October In beslag zal nemen. Een groot aantal gewone duikers zal behulpzaam zijn bij het te water laten van de stalen bol. De voorbereidingen zullen steeds 2 tot 3 uur duren, terwijl iedere afdaling 12 uur in beslag zal nemen, hoewel er voor 40 uur zuurstof aan boord is. STOFVRIJE STOELEN. De leider van de school voor scheikunde, ingenieur van het College te Iowa, Dr. K. O. R. Sweeney, verklaarde kortgeleden, dat men erin was geslaagd, een geheel nieuw soort stoelen te vervaardigen. Het materiaa', dat voor deze moderne stoelen wordt gebe zigd, is een nieuwe kunststof, waarop zich geen stof kan vastzetten, doordat zij licht negatief zijn geladen. Sweeney stelde name lijk vast, dat stof en spinnewebben zich slechts op meubels vastzetten, doordat deze positief zijn geladen, tengevolge waarvan zij de negatief geladen stofdeeltjes aantrekken. Als men er in slaagt, alle meubelstukken volgens deze nieuwe methode te vervaar digen, zal dit het werk der huisvrouw in elk geval in aanzienlijke mate vergemak kelijken. BIJZONDERE ETALAGES. Enige weken geleden verdrong zich op de Faubourg St. Honoré te Parijs een zo grote menigte, dat de buitenlander zich verbaasd moest afvngen, wal er toch aan de hand was. Zijn nieuwsgierigheid werd echter spoedig bevredigd. Want uit brokstukken van ge sprekken, die hij opving, kon hij opmaken, dat hier een zeer bijzondere etalagewedstrijd werd gehouden. De winkeliers hadden n.l. de taak, in hun etalages één of meer der zeven doodzonden uit te beelden. En dit idee vond men blijkbaar zo aantrekkelijk, dat iedereen er aan mee deed, zelfs die zaken, die anders hardnekkig weigerden aandacht te besteden aan dergelijke wedstrijden. Alle etalages waren dan ook zo artistiek versierd, dat grote drommen mensen zich voor elke winkel verdrongen, in de hoop eindelijk zo dicht te kunnen naderen, dat zij een glimp van het tentoongestelde konden opvangen. Slechts voor het Paleis „Elysée" en de Britse Ambassade was de straat leeg, daar noch M. Vincent Auriol, noch Sir Oliver Harvey mededongen. HfcDe mooiste voorstelling, die de enthousiaste Parijzenaars konden bewonderen, was wel licht, die der «Luiheid". Men zag hier een «Schone slaapster", omringd door een koning, een koningin, hovelingen, keukenjongens en bedienden, die allen in Morpheus' armen lagen. De handelaar in curiositeiten, die aan dit tafereel zijn gehele etalage had gegeven, verdiende inderdaad de grote belangstelling ten volle. De «Gierigheid" werd voorgesteld door gehandschoende handen die zich uitstrekten naar gouden staven. De «Gulzigheid" ver toonde zich in de gedaante van prachtige oude schilderijen met fruit en andere heerlijke lekkernijen, zoals zalm, kreeft en oesters. Bijzonder aardig was ook de etalage van een schoenwinkel, waar men Assepoester's glazen schoentje op de trap van het paleis kon zien, terwijl de voorvaderen des konings in hun lijsten «geel van nijd" met hun blikken het mooie meisje volgden, dat zo juist hier langs was gekomen. Dit zijn slechts enkele grepen uit het vele, dat hier werd geboden. Maar in elk geval gold het hier een etalagewedstrijd, die bijzonder origineel mag worden genoemd. GOLFLENGTE CHAOS IN 50 GEËINDIGD De Europese radiocorferentie te Eiseneur In Denemarken is geëindigd. 32 Landen in Europa en het nabije Oosten hebben aan de conferentie deelgenomen, die zich niet alleen voor ingewikelde technische proble men geplaatst zag, maar ook voor delicate politieke kwesties, zoals de toewijzing van golflengten aan Duitsland en de verschil lende Europese Sowjet-republieken. Aan bijna alle behoeften der 32 landen kon worden voldaan en wat Nederland betreft zullen de luisteraars met genoegen vernemen dat voor Hilversem I de golflengte 746 kes (ongeveer 432 meter) kon worden verkregen en voor Hilversum II de golflengte 1007 kes (ongeveer 298 meter) en dat een eind zal komen aan de storing door andere zenders. Voorts is toegewezen de derde golflengte van 1594 kes (ongeveer 182 meter) Deze golflengte, die aan een aantal andere landen Is toegewezen, is bestemd voor zwakke zenders. Nederland kreeg het maximale aantal golf lengten dat onder de huidige omstandighe den kon worden verwacht. Met het oog op het feit, dat bijna alle Europese stations hun golflengten moeten wijzigen hun antennes moeten veranderen of antennes moeten bijbouwen, is bepaald, dat eerst op 15 Maart 1950 alle Europese stations hun nieuwe golflengten in gebruik zullen nemen. RIJKSTUINBOUW VOORLICHTINGS DIENST VOOR TABAKS AANGELEGENHEDEN. De Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst voor Tabaksaangelegenheden zal in October in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen op de navolgende plaatsen en tijdstippen zitdagen houden: Zaamslag en omgeving, op DP-sdagen 12 en 26 October van 2—4 uur in café v. d. Veke. Axel en omgeving, op Woensdagen 13 en 27 October van 9—11 uur in café G. A. Mattheeuws, Markt 14. Hoek en omgeving, op Woensdagen 13 en 27 October van 9—11 uur in café W. A. Nieuwlink, Noordstraat 7. Kloosterzande en omgeving, op Dinsdagen 12 en 26 October van 2—4 uur in Hotel De Linde, A. Raes. Voor het tijdvak van 19 September tot en met 9 October zijn de volgende bonnen voor vlees aangewezen 204, 206 Vlees 100 gram vlees. 205 Vlees 300 gram vlees. Voor het tijdvak van 19 September tot en met 2 October zijn van de Tabaks- en versnaperingenkaarten enz.QA, QC808aange wezen de bonnen: 103, 107 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. De niet-aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. NIEUWE VLEESBONNEN DRIE WEKEN GELDIG. De vleesbonnen, die deze week zijn aan gewezen, zullen opnieuw een geldigheids duur hebben van 3 weken. Het publiek zal er rekening mede moeten houden, dat in vele gevallen op deze bonnen gedurende de eerste dagen niet kan worden gekocht, omdat de bevoorrading van de slagers slechts in langzaam tempo kan plaats hebben. Ondertrouwd W. BOLLEMAN en D. S. KAYSER. Magrette N 79 Oudeweg 14 Huwelijksvoltrekking September 1948. Axel 29 PCI n tegen 5 pet. Zon- der borgen voor elk doel. Vrfjbl. voorw SCHRIJFT ALLEN. Br. porto antw. Spaarored. Inst. Mathen. weg 110, Rotter- dam-W. W(| verleenden reeds HONDERDDUIZENDEN GULDENS der Ned. Herv. Kerk zoekt gemeubileerde met pension, Brieven onder No. 96 Bureau van dit blad. BIEDT ZICH AAN Adres Bureau van dit blad. GELD verkrijgbaar zonder borg, voor alle doel einden, door ons spaarcre- dietsysteem. Vraagt inlich tingen. „Samenwerking", Verstolkstr. 31, Leeuwarden. voor de abonne's van „Libelle" en „Beatrijs" f 0,50 TE KOOP franco levering op plaats van bestemming. Sas van Gent. Tel. 106. Dames en Heren, zoekt U kennismaking Wendt U vol vertrouwen tot «EXCELSIOR" Directie Mevr. J. van Tricht Da grootste organisatie ln Nederland. Speolale afdeling voor de gegoede stand en alle geloofsrichtingen. Des gewenst huisbezoek door ge. heel Nederland. Hoofdadm, Ministerpark 18 A Hilversum Tevens voor ons werk door geheel Nederland bekwame medewerksters gevraagd. A.s. Zondag Aanvang half drie. Voorwedstrijd Aanvang 12.45 uur. Entrée 50 ct. Kinderen 25 ct. Bezoekt hedenavond de wedstrijd Axels Veteranen - elftal tegen O.Z.-V1. Rijkspolitie-elftal Aanvang 5 uur. Entrée 35 ct. Kinderen 20 ct. Gelegenheid tot Inenting tegen Mond- en Klauwzeer Opgave van aantal stuks vee, voor of op 25 September a.s., aan ondergetekende of bij dhr. D. de Putter, dieren arts te Axel. Namens de Z.L.M., Afd. Axel. Iz. de Feijter Wz„ secr. ftïTl leze i de ling ind. iwd Aangeboden door dame Br. no. 94, Bureau van dit blad. Gebakken vanaf 5 tot 10 c.M. Te bevragen bij: A. KLAASSEN, Koedijk 34, Terneuzen, Telf, 2502 en bij J. JANSEN, Oudeweg 10, Axel. HENNEN. Patrijs W. L.Reds; Barnv. 5 mnd. f9,50; 6mnd. f 10,50. Khaki Campbell eenden a/f de leg f6,50. Wit Indische loopeenden, 6 mnd. f9. W. L. br. '47 f 5.50 andere rassen f7.-. H. KAMPS, Koppel weg 169B, Zeist. voor iedereen met en zonder borgen, niet ben. f800 le Hypothesen, Financiering Auto g. Aanvr. met porti antwoord Postbus 6011, Den Haag. 1 1 ui"4 door EMS I. VAN SOEST. 27.) „Ik hoop het ook!" zegt René met een ongeduldige zucht. „O, ben jij het, Flagell? Kun je me nu eindelek niet met rust laten, Buldog? Mijn hoofd loopt om. Ik ben vandaag zeventien maai opgebeld in de tijd van mjjn chef! De brievenbus op Cairnhill Road puilt uit van de telegrammen, brieven en uitnodi gingen. Ik moet bij de Consul komen, bij de Vlootcommandant en andere autori teiten en dat is aliemaal de schuld van jouw artikel! Ik moet het feit verwer ken, dat ik plotseling eigenaar ben ge worden van een villa bij de Botanica) Garden enWat? Wat méén je daar mee, dank je voor dit nieuwe interview? Ga je dat allemaal wéér publiceren Oh, Jimmy, crazy fellow, stop it! Schei er mee uit! De Engelse autoriteiten zullen er het land aan krijgen, dat twee Hol landers zo in het brandpunt der belang stelling komen!" „O, wij zijn bestand tegen zelfcritiek! Als de Grote Draak beter had opgelet, zou het nooit zover gekomen zijn," zegt Jimmy in protest tegen zijn eigen lands lieden. „Let op de krant van vanavond, jonge man: Opheldering inzake moorden op geheime Servicemen. De Bruid van Oscar Overwinckel „Hiertegen moet ik uidtrukkeljjk pro testeren!" roept René onstuimig. „Bul- log, je mag Monica niet prijsgeven aan sensatie!" „Dacht jij soms, dat ik me de primeur liet ontgaan om de verloving der beide hoofdpersonen aan te kondigen?" vraagt Jimmy oprecht ontstemd. „Ik weet, hoe dat gaat. Een ongelukk g reportertje van een tienderangsblad dringt toevallig tot jullie door, terwijl je Monica tedei omhelst en dan prijkt hét nieuws tussen advertenties van het beste middel tegen rode hond en een oude foto van Gandhi in! Denk je, dat de Oriental News zo'n blamage riskeert? Dus: Het Romantisch Slot van het Grote Avontuur!" „O, Jimmy, you... you..." Maar met een voldaan gegrinnik heeft Jimmy af gebeld en René legt met opgetrokken wenkbrauwen en een grimlachje de hoorn neer. „Those newspapermen! Always over doing it," zegt de chef, terwijl hij een verse pijp aansteekt. „Die nieuwsblad- lui overdrijven altijd. By the way, Mr Overwinckel...." Hij blaast bedaard de lucifer uit. „Yes, Mr Townsend?' René strijkt over zijn dikke haardos. „U heeft salarisverhoging," zegt de chef nonchalant. „En neem een behoor lijke vacantie. De dood van uw neef en nu dit alles geeft wel wat stagnatie. But I can manage it. Ik knap het wel op. No, no.... geen dank. The job was wel) done. U heeft het zaakje goed klaar gespeeld!" Met deze allerhoogste lof van de busi ness-man kan René gaan en tintelend van verlangen om Monica deelgenoot te maken, springt hij in zijn two-seater. Hij treft haar rozig en fris op het veranda-tje van haar hotelkamer. „Ik heb de hele ochtend aan Vader zitten schrijven en nu brengt de boy de briel naar de luchtpost. Het denkbeeld, dat die goeie schat daar in hevige onrust en spanning zou verkeren, kon ik niet .verdragen. Maar o, René! Aan die ene brief heb ik niet genoeg om alles te vertellen! Weet je, wat ik nu weer ge kregen heb? Van die kleine luxe-radio weet je al, nietwaar?" „Ja, dat was gisteren. Wat is het van daag?" vraagt René met het aanpas singsvermogen van door het lot begun stigden. „Een luxe-jacht, niet al te groot, juist geschikt voor óns! Weet je, dat ik van de rest de tel ai kwijt ben? Heb je ooit zo'n overladen kamer gezien?" „Bereid je voor op erger," zegt René. Juist op dit moment komt Mevrouw Witte, de donkere eigenaresse van het hotel, binnen. „Wéér van die krantenmensen voor u, toch te bar!" zegt ze met levendig meevoeffsn. „Poeier ze af. Mevrouw Witte, dan is u een beste!" verzoekt René smekend. Mevrouw Witte lacht en zucht, ver dwijnt dan hoofdschuddend. Ze horen haar even later, schel en gebiedend, zo als ze gewoon is haar bedienden te ro geren. „Weet je, wat ze zoeven zei naar aan leiding van het stuk over Thalulah Dat ze die vrouw natuurlijk slecht vond, maar haar tóch begrijpen kon. Het moet nier in Singapore vreemd toegaan tegen over de mensen van gemengd bloed," zegt Monica. „Mevrouw Witte vertelde, dat zelfs de Reverend haar niet onder zijn gehoor wilde hebben, want hij preek te niet voor „coloured people"! Als zelfs een dominé het verschil in huidskleur laat gelden en dat niet alleen, want de hier geboren blanken, de zogenaamde „witte kakkerlakken", moeten het nét zo hard ontgelden, nu, Renéwaar blijft dan de menselijke waarde?" „O, er zijn onverstandige dwazen, die in de tropen hun superioriteitslust bot vieren. En in hun verblinding laten ze dan wél „gekleurd volk" toe in de oor den van vermaak, waar een opeenge pakte donkere menigte de verrichtingen van blanke revue-girls gadeslaat!" „Heerst er dan een grote haat tussen blank en bruin?" vraagt Monica geïnte resseerd. „Wacht eens af, meisje. Als ooit een noodsein gegeven wordt, als er ooit oor log komt, wat de hemel verhoede, dan zul je het meemaken! Dan strijdt de Eurasian schouder aan schouder met de Brit. Dan maken juist zij een kranig figuur in het leger!" Monica ziet hem aan met glanzende ogen. „Weet je,'dat ik jou al bij Vader heb geïntroduceerd?" vraagt ze plotse ling.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 3