Op elke wond I Het oralis vervoer over de Wesier- ^LSchelde in gevaar. Uit onze omgeving. Nachten van lijden - jaren van leed! - door Rheumatische pijnen. ?nMM,rvhd.eMm",",e7a» "StdlgS Öfficiëel is deze week het bericht gepu bliceerd, dat de minister van Verkeer aan Gedeputeerde Staten van Zeeland om advies heeft verzocht aangaande het al dan niet verantwoord zijn van de gratis veerdiensten over de Wester-Schelde. De minister zou voornemens zijn om evenals vroeger weer een tarief vast te stellen voor deze veren. Hoewel de overzetveren ongetwijfeld grote bedragen vereisen en het toenemende ver keer ook de kosten van de bootdiensten steeds hoger maakt is het o.i. toch bedroe vend, dat Den Haag, nadat men eindelijk begrip toonde voor de Z.-Vlaamse moeilijk heden, na slechts er.kele jaren weer al van het goede pad gaat terugtceren. De redenering, dat velen een plezier tochtje over de Schelde zouden maken en dus van een gratis uitstapje op rijkskosten zouden genieten, lijkt ons wat ver gezocht. Mogelijk dat de bevolking van Breskens wel eens een keertje „uit" wil naar Vlis- singen, doch dit speelt toch wel een geringe rol in de gehele dienst. De bootdiensten zijn trouwens wat het passagiersvervoer betreft niet overbelast, juist het autovervoer eist frequente diensten met giote boten. En wij kunnen ons niet voorstellen dat er veel autobezitters zijn die zonder noodzaak gebruik maken van de bootdiensten, zolang zij het risico lopen bij de overtocht eerst [een uur in de file te staan alvorens aan de beurt te komen en bovendien de kans op beschadigde spat borden, koplampen e.d. niet gering is. Bovendien zal er in Perkpolder wel in 't geheel geen sprake zijn van liefhebbers voor gratis pleziertochtjes, want al is de accomodatie van de «Koningin Wilhelmina" uitstekend, eventuele „pleziervaarders" moe ten eerst uit Terneuzen, Axel of Hulst 20 tot 30 km. rijden, alvorens aan de boot te zijn, terwijl er aan de overkant nog een zelfde aantal bij komt voordat men in enig centrum van betekenis, Goes of Bergen op Zoom, komt. Het lijkt ons toch wel erg ver gezocht dat de mensen hier reisjes van heen en terug ca. 100 km. zouden gaan maken of nalaten alleen om een al dan niet gratis bootdienst. Voor het goederenvervoer zou het instellen van tarieven ook een aanmerkelijke stijging van de kosten betekenen en het vervoer naar Zeeuwsch-Vlaanderen in een ongunstige positie komen te staan tegenover het vervoer elders. Immers evengoed als in andere streken betalen de Zeeuwsch-Vlaamse weggebruikers hun wegenbelasting. Anderen krijgen daar voor gratis vervoer over mooie bruggen, waarbij men niet eens behoeft ie wachten en men in enkele minuten aan de andere zijde van grote rivieren staat (denke maar aan Moerdijk, Nijmegen, de Rotterdamse tunnel, enz.), doch de Zeeuwsch-Vlamingen, wier overtocht over de Schelde met wacht tijd toch altijd al drie kwartier duurt en die 's avonds reeds om 9 uur in Kruiningen present dienen te zijn, wil men de rondreis via België voorkomen, voor deze mensen zou deze wegenbelasting niet langer vol doende zijn, doch er nog een aanzienlijk bedrag moeten tforden bijgepasi om althans van het twijfelachtige" voorrecht van boten boven de vaste brugverbindingen elders te mogen blijven genieten. I IkBovendien komt hier nog bij dat het in stellen van tarieven ongetwijfeld een deel van htt verkeer van route zou doen ver anderen en via Antwerpen zou gaan reizen, wat alleen voor de tunnel al een aardig bedrag aan al dan niet zwarte francs zou gaan kosten. Ën de gelegenheid maakt ae ciei er zou in België ongetwijfeld in het voorbijgaan wel wat worden gekocht, ny'on*. wol, sigaretten, enz. zodat de schade aan onze deviezenpot wellicht nog groter zijn zou dan de ontvangsten van de boten. Afgedacht van alle bijkomstige factorenis het de plicht van de regering om' dit ge ïsoleerde stukje Nederland zoveel mogelijk h P^,eel °P te "emen en te voorkomen dat het door kunstmatige belemmeringen hl6' ^3n V|3n natUre rfceCjS het ËeVal 'S demor.s/ralics mogelijk te, hef gewijs gele verd van de als 't ware stormachtige bewe ging, waarin de landbouw.mechanisatie z'ch bevindt. In Amerika, in vele Europese landen maar ook binnen onze eigen grenzen. Het wordt nu voor iedereen wel duidelijk, dat deze opmars niet meer te keren fs. Met de tractor, de krachtbron vooraan, verovert de machine de landbouw en dringt mens en paard in het arbeidsproces terug. Toch ligt de tijd, toen geprofeteerd werd dat het paard de beste moter in de landbouw was en zou blijven, en dat de zware machines in de Nederlandse landbouw, met zijn natte zomers en zijn vele kleine bedrijven, geen schijn van kans hadden, nauwelijks 25 jaar achter ons. In 1920 deed de eerste tractor zijn intrede in de Nederlandse Landbouw. In 1940 was dat aantal 4000. Nu is het zeker dubbel zoveel. Dat betekent reeds 1 tractor op elke 250 ha. bouwland. In de klei akker- bouwstreken van Groningen, in welke pro vincie reeds meer dan 800 tractoren werken vindt men reeds op elke 100 ha. een trac tor. In de tuinbouw beloopt het getal kleine werktuigen en machines met motorische kracht al in de duizende. Voor de oorlog waren in de veehouderij 192 melkmachines in gebruik. In Maart 1.1. reeds 564 Maai dorsers waren tot en met 1945 in ons land onbekend. In 1945 deden de eerste combi nes op onze graanvelden hun intrede, in 1947 steeg dat aantal tot 267 en nadien zijn er weer heel wat van deze dure machines (f6000,- en meer per stuk) aangeschaft. En in dit tempo is het landbouw-mechanise- rinsproces over de gehele linie voort geschreden, alleen npg getemperde eens deels door de beperkte invoer, anderdeels door de hoge kapitaal-investering, welke de mechanisatie vordert. Geen werk is er haast in de akkerbouw, veehouderij en tuin bouw te vinden, of de machine heeft het geheel of voor een belangrijk deel overge nomen. Een tractor van 20 pk doet het werk van 3 a 4 paarden, of van 1 paard en 1 arbeider, een tractor van 40 pk levert goedkoper werk de 8 a 9 paarden, welke hij uitschakelt. Bovendien kan voor elk uitgescfakeld paard er feitelijk één koe meer op het be drijf komen. De waarde van melk en kalf wegen op tegen de jaarkosten van een tractor. Kleine vlasmachines trekken 1 ha de heel grote bij gunstig weer tot 15 ha. per dag. Zonder de vlastrek- en opraap- machines zou ons land geen-19.000 ha. vlas kunnen telen. Met de melkmachine, ge monteerd op een jeep, melkt men in coöpe ratief verband ongeveer 100 koeien van drie of vier bedrijven. De helicoptére besproeit in 4 uur 100 ha. koolzaad, aardappel- en bietenrooimachines doen het werk van 15 20 mannen en vrouwen, de combines hebben een dagcapaciteit van 4 a 6 ha. en meer. Er zijn machines, welke per uur 2500 kg., dat is 30 a 40 hl. aardappelen sorteren In 2 tot 4 afmetingen. In de tuin bouw schoffelt een arbeider 1 are per uur. Maakt hij gebruik van een schijfegge met een vierwielige trekker van 25 pk. dan doet hij 1 ha. Dat is 100 maal zoveel. Er zijn aardappelstomers met een capaciteit van 15000 kg. per uur. Een plartmachine stelt 4 ongeschoolde krachten in staat 12000 .plantjes per uur uit te zetten. Een vol automatische mee'-rijïge pootmachine, be dient door één arbeider, doet 1 ha. per rij per dag. Dus bij een 6 rijïge machine 6 ha. productie van la«dbouwwagens bedraagt alleen reeds 9000 stuks? per jaar met een waarde van 12 millioen gulden. Sedert 1930 legt onze industrie zich en zulks in steeds toenemende mate toe op de fabricatie van meerdere grotere landbouwmachines (aardap- pelrooimachines, aardappelpootmachines, hooibouwmachines, dorsmachines en sor- teermachines). Alleen de vervaardiging van tractoren, maaimachines, zelfbinders en combines staan nog niet op het program. DE AXELSE JAARMARKT WORDT IN ERE HERSTELD. Naar wij vernemen hebben de landbouw organisaties C B. T. B., N. C. B., Z. L. M. en de slagers besloten onze jaarmarkt weer in ere te herstellen. Dit zal zijn eind Novem ber of begin December. ^GRATIS FILMVOORSTELLING. Naar b.ijkt uit een in dit blad voorkomende advertentie, zal aan de ouden van dagen, welke te Axel woonachtig zijn, een gratis nationale filmvoorstelling worden aange boden. Het is een mooie geste, dat ook nu weer aan de ouden van dagen geuacht worot. Zoowel voor den heer Dieleman, bioscoop exploitant als het comité voor «Ouden van dagen" een woord van lof. Op de Agrarische Jaarbeurs, als onder deel der Utrechtse Jaarbeurs, behaalde onze stadgenoot, dhr. C. A. Dekker; de le prijs in de afd. koudbloedhengsten met Nico van Annie. De Stallen de Dobbefaere te IJzen- dljke behaalde de le prijs met vierspannen, dhr. Jac. Huy3sen de 2j B-prijs en dhr. Marcel Dhoore te Sluis de le prijs met driejarige hengsten. En dat, terwjjl toch voor velen de afdoende remedie voor 't grijpen ligtKruschen Salts De meeste rheumatische aandoeningen komen voort uit onzuiver bloed. Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen-kuur uitkomst. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld hebben regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever, nieren en Ingewanden. De kleine dageljjkse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachiiger werking; onzuiverheden .in het bloed worden afgevoerd, in plaats van zich vast te zetten in spieren en gewrichten, waar ze anders oorzaak zouden worden van die ondragelijke pijn. Volg het voorbeeld van die talloze RheumatlekiIJders over de hele wereld, voor wie het leven weer kleut kreeg, nu ze vrij zijn van die tergende, slopende pjjn. Vraag Kruschen by Uw Apothe. ker of Drogist. (jDg. Med). OP DE SASSING BLOEIT HET VERENIGINGSLEVEN. De Axelse Sassing tnag z ch in een bloeiend verenigingsleven verheugen. De buuitvereniging «Ons Genoegen" telt nl, diverse onderafdelingen, zoals een damclub, die regelmatig wedstrijden houdt, een toneel vereniging, welke in het winterseizoen op de planken verschijnt en een reisvereniging, die dit jaar een bezoek aan Valkenburg bracht. Er bestaan plannen tot verdere uit bouw van het verenigingsleven in deze buurt. GOCLAWSKI KOMT NA VIER MAANDEN VRIJ. Ds destijds veroordeelde Poolse korporaal Gociawski, welke door btmoeiïng van het „Nederlands Comité voor menslievende hulp aan het Poolse volk" en door de hand tekeningen-actie uit de Axelse burgerij zijn straf reeds verminderd zag van acnt toi vier jaar, zal thans in het kader der algemene gratieverlening en strafvermindering na 4 maanden in genot van vrijneid worden gesteld. OVERSLAG. Kermis. Op 12, 13 en 14 September jl. heeft alhier de jaarlijksche kermis plaats gehad. Deze drie dagen zijn bijzonder goed gevierd, daar Overslag weer duizenden bezoekers heeft gehad. Overal was er muziek en plezier en er waren allerlei speltn, bals vertoningen en vele andere vermakelijkheden De Overslagse kermis schijnt een der beste en plezierigste kermissen uit de streek te zijn, daar deze steeds gaarne door de bewoners van alle omliggende gemeenten wordt bezocht. Wielrennen. Onze dorpsgenoot, wielrenner Wijngaerd wist Dinsdag weer een overwinning in de wacht te slepen te Desteldonck (B). Hij won in de sprint van een groep van 20 renners. 2e werd Nimmegeers, 3e Meester. Armand Wijngaerd boekte in de laatste 10 dagen van de 4 wedstrijden waaraan 1 ij heeft deelgenomen, niet minder dan 3 eerste prijzen en 1 tweede. al nc za ge kn de de uil ha fin tie ge lai ge ori ter na Ar au zal dei vol J vai nis Bit Sti Cu A. Zei Ro Scl Zei teu her PR f"an het eigen land wordt afgesloten. Een fq2'e.e" kosteloze bootdienst is een van de n iddelen, waardoor Zeeland méér tot éen geheel en Zeeuwsch-Vlaanderen méér tot deel van Nederland kan worde-. Wij hopen dat plaatselijke en provinciale autoriteiten en instanties het mogelijke zullen -n billijkheid van de nog zo kort geled°n verkregen rechten te overtuigen. DE LANDBOUW-MECHANISATIE IN CIJFERS. De 282 firma's in binnen en bu'fenland, lie 9 dagen lang in en op de 12000 m2 uimte van de Agrarische Jaarbeurs hun chier ontelbare werktuigen en machine.s an de eenvoudige riek tot de gecompliceerde naaidorstrs, exposeerden, hebben nog veel ïeer dan op regionale tentoonstellingen en Uiteraard gingen en gaan de grotere land en tuinbouwbedrijven bij de mechanisatie voorop. Dank zij echter gemeenschappelijke aanschaffing en gebruik volgen ook de klei nere bedrijven reeds flink. Er zijn al een kleine 450 aark^opcombinaties door land bouwers opgericht, "an welke 127opzuiver ccöp, grondslag. En waar deze combina ties ontbreken, zorgt het uitgebreide ma chinepark van de vele honderden loonbe drijven er voor, dat zelfs tot in hef kleinste boerenbedrijf de machine haar intrede ka.» doen. Vier reeds geheel gemechaniseerde proefbedrijven: te Wieringeiwerf voor hel groot-akkerbouw-, en te Tholen voor het klein-akkerbouwbedrijf, te Oosterend (Fr.) voor het weidebedtijf en te Breezand (NH) voor het bloembollenbedrijf, wijzen aan akkerbouwers, veehouders en tuinders zó nodig nog de weg in het mechaniserings- proces. De jaarlijkse behoefte aan landbouw werktuigen en machines bedraagt vele tien- du zer den stuks, ter waarde van enkele tientallen mtilfoenen guldens. Va i de om vang krijgt men enigszins een i idruk, als men weel, dat in 1947 31.000 stuks machi nes en*., ter waarde van f 22,5 millioen onnn6!1 in&evoerd" Daarbij waren ruim 2000 tractoien. H t Centraal Bureau te Rotterdam zette in 1946/1947 voor bijna 8 millioen gulden in ia abouwmachines om tegen slechts 187.000 gulden 10 jaar geleden. Dat is slechts een deel. Want onze eigen industrie kan reeds voor ongeveer 2/3 deel in de jaarbehoefte voorzien. In 75 bedrijven met 2000 man personeel heeft de jaar-productie al een waarde van 28 millioen gulden. De PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Kromhout van Hoek en nam. 2.30 ure Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en 2.30 uur D'. D. Zemel. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1.) 10 ure en 3 ure Ds. D.J. Coutée. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2,30 ure Leeskerk. K O E W.A C H T. Aanrijding. Woensdagmiddag omjrreeks 5 uur werd alhier, ter hoogte van de Oude Molen, de wielrijder R. van Koewacht aangereden door een auto bestuurd door dhr. G. De wiel rijder was blijkbaar zonder richtingaan duiding de weg overgestoken, waarna hij tegen de grond werd geslingerd. Gelukkig liep alles tamelijk gotd af. De heer R. werd aan het hoofd gewond. De auto had enige materiele schade opgelopen. Festival. Op Zondag 26 September a.s. zal alhier een festival plaats vinden. Het is reeds meer dan 20 jaar geleden dat een dergelijk feest in deze gemeente heeft plaats gehad. Door het bestuur van de fanfare te Koe wacht zijn niel minder dan 10 muziekver enigingen u tgenodigd welke op die dag een rondgang door 'het dorp zullen maken. Tevens zal iedere vereniging afzonderlijk een klein concert ten gehore brengen op een kiosk, welke op het marktplein zal worden opgeslagen. BELGISCHE DAKPANNEN EN STENEN VOOR NEDERLAND. Naar de N.R.C. méldt, is Maandag bericht ontvangen dat Nederland op korte termijn één millioen dakpannen geleverd zal krijgen uit België. Een deel daarvan is bestemd voor de provincie Zeeland, waar de woning bouw in verband met de dakpannen- schaarste reeds ernstige stagnatie onder vond. Ook is van België uit de toezegging gedaan, dat nog voor het eind van het jaar 70 millioen stenen aan ons land geleverd zullen worden, hetgeen In verband met de onvoldoende productie een uitkomst wil betekenen. SLUITING STATEN-GENERAAL. De beide Kamers der Staten-Generaal zullen heden des middags te kwart voor drie bijeenkomen ter sluiting van de zitting. TUCHTRECHTSPRAAK VOOR DE VOEDSELVOORZIENING. In Juli 1948 deden de tuchlrechieis voor de voedselvoorziening in totaal 2171 uit spraken en legden hierbij voor 1231.188 aan boeten op. Ia 2198 gevallen betaalden overtreders schikkingen, waarmede in totaal een bedrag van f93 818 was gemoeid, ter wijl in 9 gevallen een waarborgsom werd opgelegd tot een totaal bedrag van f 1550. Voorts bevolen de luchtrechters in 16 gevallen (waarvan 6 voorwaardelijk) sluiting van het bedrijf. In 14 gevallen (waarvan 11 voorwaardelijk) werd de vergunning inge trokken. Tensotte slolen de luchtrechters 43 personen (van wie 26 voorwaardelijk) uit van een toewijzing. Prinses Wilhelmina heeft Zaterdag middag afscheid genomen van htt perso neel van het Loo. Een kleurige landelijke stoet, bestaande uit fraai opgetuigde wagens, met nei voltallige pertoneel van de inten dance, de conciergerie,- ae koninklijke boer derijen, de Dloemisterij, de moestuin, de houtvesterijen, talrijke kinderen van perso- neelsledan, alsmede een aantal gepension- neerden trokken gedurende een half uur langs de Prinses die gezeten op het bordes het dtfi met grote belangstel- ling gade sloeg. Duizenden toeschouwers waren daarbij aanwezig en juichten Prinses Wilhelmina bij herhaling hartelijk toe. In de bioscoopzaal van het paleis is later een toepasselijk spel opgevoerd. Na afloop daarvan sprak de Prinses de hoop uit nog vele jaren temidden van de Loo-bevolking te mogen doorbrengen. Tenslotte diukle zij vele ouderen de hand ten afscheid. VORMING VAN EEN «ANJERFONDS ZEELAND." De Commissaris der Koningin in deze provincie is evenals zijn ambtgenoten in de overige gewesten overgegaan tot vorming van een Anjerfonds, het Anjerfonds Zeeland. Dit Anjerfonds moei worden beschouwd I tui; de Go one Ant 1 beii Cot haa van peli 0. site C die velc zijn Dui V nit lech het de zal van jour T ladii dien naar Al zulle tient je nc beid hebt lijk drie Ve een in t i /ate"**»'<acx* MIJNHAROT

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2