AXELSCHE mCOURANT Twee jaar N. I. W. I. N. De waarde van geld leeren kennen. Schaarste aan benzine, niet afhankelijk van deviezen. Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAQ 18 SEPTEMBER 1948 62e JAARQANQ. No 96 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM )p 14 September 1946 werd de N.I.W.I.N. itionale Inspanning Welzijnsverzorging ië) opgericht. Ter herdenking van dit hield op 14 September de Eerste Voor- er van de Niwin, Z.K.H- Prins Bernhard, r beide zenders een toespraak, die wij r overnemen. indaag is het twee jaar geleden, dat de kin haar werk begon. De Niwin, geboren een door particulieren en overheid ge ilde behoefte, en tot stand gekomen op iatief van Minister-President Beel, wilde militairen en burger-pioniers overzee een idwerkelijk bewijs van medeleven geven het gehele Nederlandse volk. )e Niwin wil de mannen in Indië boven geen waarop zij als militair aanspraak >ben, een aanvullende welzijnsverzorging iren, die naast de materiele waarde wil luigen van hartelijkheid en dankbaarheid, ch vooral ook een bewijs wil zijn, dat l Nederlandse volk zijn zonen niet ver- et, ook al zijn zij veie duizenden kilo- iters van het vaderland verwijderd. In de afgelopen twee jaar, waarin velen tar indië zijn gegaan en anderen na het irvullen van hun plicht zijn teruggekeerd, left de Niwin getracht rekening hou- ind met de wensen en verlangens van tn, die onder de tropenzon hun beste nchten inspannen haar taak zo goed «gelijk uit te voeren en dank zij de steun in U allen, particulieren en overheid, is li de Niwin mogelijk geweest, 97j milliosn lilden aan de verzorging van de troepen Indië te besteden. Bij het noemen van de gezamenlijke ispanning waardoor dit belangrijke bedrag qeen is gebracht, wil ik met dankbaarheid i activiteit vermelden van de ca 500 :aatselijke Niwin-comité's in den lande, smede van de 39 steunpunten in het litenland, waar overal Nederlanders zich tlangeloos inspannen voor het Niwin-werk. Voor Uw offervaardigheid, Uw daadwer- ilijke belangstelling en medeleven, wil ik vanavond dankzeggen en ik weet, dat ik jt mag doen namens onze strijdkrachten ierzee, die ook al sturen ze niet voor des wat ze via de Niwin ontvangen, een dankje toch zeer erkentelijk zijn voor j gezamenlijke inspanning van het natio- ale thuisfront, gemanifesteerd in de Niwin. Wij moeten het eventueel niet ontvangen tin reacties niet te zwaar opnemen. Wij toeten voor alles dit werk onbaatzuchtig oen. Wij moeten naamloos dienen en niet oor elk geschenk een „dankje" willen ntvangen. Zelfs als er klachten komen n die komen er helaas omdat zowel de rganisatie in Nederland als die in Indië inderziekten heeft moeten doormaken toeten we desondanks alle krachten blijven nspannen en trachten, het steeds beter te oen. Ik zou U van deze plaats willen ragenStel vertrouwen zowel in de Niwin Is in onze strijdkrachten en burger- ioniers overzee. Zij zijn dankbaar, daarvan unt U overtuigd zijn. Laat deze dankbaar- eid een stimulans zijn voor*U, voor mij n voor om met energie, vaart en élan dit verk voort te zetten. Een bedrag van 91/, millioen gulden werd loor de Niwin in twee jaar tijd omgezet in loeken, uitzending artisten, filmapparatuur :n films, muziek, sportmateriaal, toneel, <erstpaketten, jubileum-paketten, verjaar- lagspaketten, steun aan de geestelijke ver zorgers, radiotoestellen en nog veel meer. J1/, millioen is ongetwijfeld een groot bearag, doch het betekent in twee jaar voor 200.000 personen slechts 61/, cent per man per dag. Zes en een halve cent voor men sen, verspreid over een gebied, dat op Europa overgebracht, zich uitstrekt van de uiterste westkust van Ierland tot aan het zuiden van de Kaspische Zee, van Narvik n Noorwegen tot voorbij de Zuidgrens van Italië in de Middellandse Zee, een gebied net slechts weinig goede verkeerswegen zoals wij hier kennen, met een helaas ontoereikend vervoersapparaat, dat toch al overbelast is. En in deze uitgestrekte tro pische wereld van eilanden en zeeën zijn nu onze militairen verspreid. Veelal in kleine groepjes over meer dan tweeduizend buitenposten verdeeld. Dagreizen ver van elkander verwijderd. Ms U zich dit kunt voorstellen en beseft, hoeveel tijd en dus geld er voor nodig is, om met een frontgezelschap van buitenpost tot buitenpost door deze enorm uitgestrekte gebieden te trekken, dan pas zal bet U duidelijk worden, dat de N1WIN- gezelschappen niet zo vaak op elke post kunnen komen als de mannen daarginds en wij hier wel zouden wensen. Ik weet, dat niet alleen de ouders, vrouwen en verloofden van de mannen die op dit ogenblik aan de evenaar op post staan, hen een warm hart toedragen. Ik weet, dat ook U, diè wellicht geen familielid of verloofde of vriend in dat verre land hebt, er heel veel voor over zult hebben om hem dit leven te veraangenamen, als U een van hen persoonlijk zoudt kunnen ontmoeten. Luisteraars 1 De actie waarmee de NIWIN haar werkzaamheden begon was de Kerst- pakketten-actie, het eerste materieele en morele blijk van medeleven van het gehele Nederlandse volk met de strijdkrachten in Indië. Thans, twee jaar later, is de derde Kerstpakketten-actie in volle gang. Voor de derde maal zal de NIWIN zorgen, dat ieder van de 200.000 mannen en vrouwen overzee in die dagen een pakket ontvangt. En zij zullen dit pakket ontvangen van U, van het gehele Nederlandse volk, als een bewijs, dat men hen in Nederland niet vergeet. Juist op die dagen, waarop de afstand het sterkst wordt gevoeld. Qaarne wil ik een beroep doen op Uw offervaardigheid om ook deze aciie door Uw spontane medewerking tot een succes te maken. Onze mannen daarginds rekenen op dit traditioneel geworden Kerstpakket en de NIWIN rekent daarom op U. In dit verband wil ik de in de NIWIN samenwerkende organisaties, zoals o.a. de Confessionele Thuisfronten, het Nederlandse Rode Kruis, de Band Nederland—Indië en de Vrouwen-organisaties dank zeggen voor de steun, welke zij verlenen aan de NIWIN, welke tot een werkelijk Nationaal Thuisfront is uitgegroeid. Nadrukkelijk wil ik wijzen op het nationale belang van deze gezamenlijke inspanning. Gedurende de juist achter ons liggende feest dagen hebben wij onze nationale saamhorig heid sterk gevoeld en op grootse wijze tot uitdrukking gebracht. De Koningin en ik zijn hiervan sterk onder de indruk. Laten 'wij allen, als consequentie h ervan, ook van harte samenwerken. Ook voor het NlWIN-werk zijn de woorden van onze geëerbiedigde Prinses Wilhelmina, «een dracht en nog eens eendracht", de enig juiste richtlijn. Dit werd door Koningin Juliana bij Haar inhuldiging nog eens met grote nadruk herhaalden het is zeker niet in de laatste plaats in ons NIWlN-werk, in deze nationale inspanning, dat wij ons deze woorden tot werkelijkheid moeten maken. Laat het NIWlN-werk een manifestatie zijn van het gehele Nederlandse volk voor allen overzee 1 Als de kinderen wat ouder worden, moeten zij de beschikking hebben over eenig geld. Dit is een onmisbaar onderdeel der opvoe ding, die het kind er immers op moet voor bereiden, een nuttig lid der maatschappelijke samenleving te worden. Daarom verdient het vooral aanbeveling aan volwassen kin deren, die nog een school bezoeken en zoodoende geen beroep kunnen uitoefenen, een passend zakgeld te geven, waarvan zij bepaalde uitgaven moeten bestrijden. Want slechts zoo leert de jonge mensch met geld omspringen en dat is een van de belang rijkste dingen, waarmede de opvoeding rekening moet houden. Zeer verstandig doen daarom de ouders, die hun kinderen kleed geld geven. Kinderen, die op deze wijze zelf voor hun kieeren moeten zorgen, leeren reeds vroeg hun geld economisch te besteden en weten het bovendien bijzonder te waar- deeren, als zij eens een of ander kleeding- stuk cadeau krijgen, terwijl zij het anders als de natuurlijkste zaak ter wereld beschou wen, dat hun ouders hen kleeden. Het spreekt vanzelf, dat de verstandige moeder haar kinderen bij haar eerste inkoopen zal adviseeren. Dit moet echter met zooveel tact geschieden, dat het kind den indruk heeft, geheel zelfstandig te handelen. Wie niet reeds als kind met geld leert omsprin gen, loopt in elk geval groote kans, dat hij het ook later niet zal leeren, zoodat zijn carrière hopeloos schipbreuk^lijdt. Want: „jong geleerd, is oud gedaan", Men moet beginnen, den kinderen zakgeld te geven, als zij voor het eerst om een dubbeltje voor een ijsje of een prentje vragen. Dit zakgeld moet een uitkeering zijn, die op geregelde tijden wordt verstrekt en waarop het kind derhalve voor zijn kleine uitgaven vast kan rekenen. Daarom moet het ten strengste worden ontraden, het kind zijn zakgeld te onthouden, als het ondeugend is geweest. Dan moet het op een andere manier worden gestraft. Het zakgeld mag alleen worden ingehouden, als het kind zijn kapitaaltje ondanks de adviezen der volwassenen niet weet te beheeren en bijv. schulden gaat maken. Opdat het kind leere met het beschikbare geld zijn kleine uitgaven te dekken, moet het er juist op kunnen rekenen. Dan gaat het er bijv. vanzelf toe over, een zekere som op te sparen om een verjaardagscadeau voor moeder enz. te kunnen koopen. Op deze manier leert reeds het jonge kind de waarde van het geld kennen, wat het in zijn latere leven natuurlijk zeer ten goede zal komen. Als het kind wat ouder wordt, moet het leren zijn schoolbehoeften ook zelf te kopen, tot men er ten slotte toe kan overgaan het kind klerengeld te geven. Op deze manier leert de jonge mens zijn kapitaaltje goed beheren, zodat de ouders hem met een gerust hart kunnen laten vertrekken, als hij in een andere plaats gaat studeren of hij elders een functie aanvaardt. Dat vele stu denten schulden maken of met hun maand geld niet weten rond te komen, is meestal toe te schrijven aan een verkeerde opvoeding. De ouders van zulke jonge mensen hebben in de regel verzuimd, hun kinderen de kunst bij te brengen met geld om te gaan. Als zich soms de moeilijkheid voor doet, dat de kinderen meer geld willen hebben dan de ouders hun kunnen geven, dienen de ouders dit probleem openhartig met hun kinderen te bespreken. Het gaat niet aan, dat de ouders dan krom gaan liggen om de wensen van hun kinderen te vervullen. De kinderen mogen volstrekt niet boven hun stand leven, maar moeten leren roeien met de riemen, die zij hebben. Het kind mag absoluut niet denken, dat het zijn zakgeld lichtzinnig mag uitgeven. Het moet leren, elke cent drie keer om te draaien, voor het hem besteedt. Geld moet immers zuur worden verdiend en de gedachte hieraan mag daarom nooit uit het oog worden verloren. Voor geld kan men alle dingen kopen, die het hart begeert. Het heeft daarom dezelde waarde als het voorwerp, waaraan men zijn hart heeft verpand. Dit is iets wat men vooral in onze tijd maar al te gemakkelijk vergeet, daar men in de droeve dagen die achter ons liggen, zo weinig met zijn geld kon doen. Maar deze dagen behoren gelukkig tot het verleden. Daarom wordt het de hoogste tijd, dat weer een gezond begrip voor de waarde van het geld wordt aangekweekt. Dit is een der eerste vereisten, als ons volk er weer bovenop wil komen. Derhalve wordt het vooral tijd, dat onze jonge generatie weer met geld leert omgaan. Leer uw kinderen deze moeilijke kunst daarom reeds in hun prille jeugd. Dan vervult u een der belang rijkste voorwaarden om ons ziek geld weer gezond te maken, Op deze wijze kunt u de moeilijke taak onzer economen bovendien in aanzienlijke mate verlichten. naai terrein noopt de Amerikanen om zeer voorzichtig met hun voorraden om te sprin gen om vooral niet het risico te lopen voor mogelijke militaire operaties over onvoldoende benzine te beschikken. De Indische archipel, die ra de oorlog enige tijd was uitgeschakeld door de contraverse NederlandRepubliek Indonesia, neemt nu weer een flink aandeel in de wereldproduc tie voor zijn rekening. Omdat de exploitatie van de velden daar echter voornamelijk in buitenlandse handen ligt, gaat ook van deze olie zeer weinig naar Europa. De hoge onkosten in verband met de lange verbindingslijnen spelen ook hier een rol. Palestina. Voornaamste producent van het Avond land was de laatste jaren het Midden- Oosten, waar Engelse, Amerikaanse en ook Nederlandse maatschappijen concessies had den verkregen voor exploratie van belang rijke olievelden. Enorme pijpleidingen brach ten dit vloeibaar goud naar de kusten der Middellandse Zee en Perzische Golf. Een grote raffinaderij werd gebouwd te Haifa. Na de oorlog begonnen zich in dit gebied tal van moeilijkheden voor te doen. Naast de formele oorlog tussen Israël en de Arabische landen noemen wij de steeds toenemende eisen van heersende vorsten als Ibn Saoed, die het de maatschappijen uitermate moeilijk maken. De Joden bezetten Haifa en stelden de raffinaderij in werking ten behoeve van hun eigen nieuw land. Wel werd de Anglo-Dutch eigenaresse van dit bedrijf schadeloos gesteld, doch het was sindsdien niet meer mogelijk om de olie vlakbij de bronnen te raffineren. Pernis wordt uitgebreid. Voor ons land speelt daarom het bedrijf in Pernis een zeer belangrijke rol. Neder land kan zelf een deel van de benodigde ruwe olie raffineren. Om West-Europa met betrekking tot de .olie onafhankelijk van het politieke spel rond de Middellandse Zee te maken, stimuleert het E.R.P. (de Ameri kaanse hulpverlening) de bouw van raffi naderijen in Europa. Voor Nederland bete kent dit, dat Pernis een uitbreiding onder gaat, welke in 1952 zal zijn voltooid. Uitermate belangrijk voor ons land is de winning van olie in Drente. Uit 44 bronnen spuit hier tezamen 1,2 millioen liter per dag omhoog. Dit betekent, dat de velden bij Schoonebeek 20 pet. van de Nederlandse behoefte aan aardolie dekken. Natuurlijk wordt alles in het werk gesteld om deze productie op te voeren. Op tien tallen plaatsen in ons land wordt geboord, zelfs onder water op het IJsselmeer. Ver schillende malen stuitte men hier op aard gas, dat eveneens een uitstekende kracht bron vormt voor tal van industriële doel einden. Zo is het Zondags pleiziertochtje per auto afhankelijk van het grillig gebeuren in de wereldpolitiek DRENTE LEVERT 20 PROCENT VAN ONZE BEHOEFTEN. Hoewel dezer dagen werd besloten om niet weer over te gaan tot distributie van benzine en andere aardolieproducten, vormt de schaarste aan deze onmisbare brandstof een blijvende dreiging voor een goede gang van zaken in ons bedrijfsleven en de wederopbouw. Het moge enigszins wonderlijk klinken, doch deze schaarste is niet alleen afhanke lijk van de hoeveelheid deviezen, welke ons land beschikbaar heeft voor de aan koop van ruwe of geraffineerde olie. Door de samenwerking van de zestien Marshall- landen wordt de beschikbare wereldvoor raad naar evenredigheid onder de liefheb bers verdeeld. Natuurlijk betreft het hier die olievoorraden welke ter beschikking staan van de Westelijke mogendheden, omdat Rusland en zijn nabuurstaten niet deelnemen in dit gemeenschappelijk overleg. Achter het petroleumvraagstuk staat de wereldpolitiek. Was vroeger Amerika een der voornaamste leveranciers van West- Europa, thans blijft de daar gewonnen olie binnen de grenzen der Verenigde Staten De weinig stabiele toestand op internatio- VLOEIBARE SUIKER. De gewone kristalsuiker wordt bereid door de ruwe suiker schoon te wassen met suikeroplossingen en het gereinigde product weer in water op te lossen. De verkregen stroop wordt dan zorgvuldig gezuiverd en in spfciale vacuumpar.nen verder ingedampt om te kunnen uitkristalliseren. Nu worden aanzienelijke hoeveelheden suiker ook in •de techniek gebruikt, b. v. bij de bereiding van jam, gecandeerde vruchten, vruchten sappen, bonbons, roomijs, chocolade, etc. Daarom gingen enkele Amerikaanse fabri kanten van suiker ertoe over om voor deze producten geen kristalsuiker maar stroop aan te bevelen. Hierdoor kunnen de relatief grote kosten van de verwerking van siroop tot kristalsuiker worden uitgespaard. De ver paking van dit product is voor grote ver bruikers niet kostbaar, omdat grote hoeveel heden goedkoop in tankwagens kunnen worden verzonden. Men fabriceert die „vloei bare suiker" in twee soorten en wel als een derde water en twee derden zuivere suiker en als een mengsel van ongeveer gelijke delen suiker en invertsuiker met 25 tot 27 pet. water. Bij beide soorten is het asgehalte zeer gering en bedraagt ten hoog- sten 0,09 pet. De prijs van de vloeibare suiker ligt veel lager dan van kristalsuiker en de fabrieken, die ze kunnen gebruiken, sparen bovendien veel aan vracht en opslag en behandelingskosten, terwijl bij gebruik van tanks van verontreiniging hoe gering ook, geen sprake behoeft te zijn. N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiö tl. 1,55. Buitenland fl. fc,— Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1-5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1