I fS Burgerlijke Stand. 62e JAARQANQ. No 96 sturen van een auto, was veroordeeld tot 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar, met ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van 5 maanden en een geldboete van f 80 subs. 40 dagen hechtenis. De Officier van Justitie vroeg thans be vestiging van het vonnis der Kantonrechter. Mr. G. Tichelman uit Terneuzen vraagt rijbewijs niet te willen intrekken. Uitspraken in deze zaken 22 September. VRIJGEGEVEN ARTIKELEN ZIJN NIET ONBEPERKT VERKRIJGBAAR. Nu de keuzebon voor gebakartikelen is afgeschaft schijnt bij velen de mening te hebben postgevat, dat zij voortaan bij de bakkers elke gewenste hoeveelheid koekjes en gebak kunnen kopen. Dat is niet het geval. De bakkers krijgen weliswaar g otere grondstoftoewijzingen, maar deze zijn niet zo groot, dat zij aan elke vraag kunnen voldoen. Bovendien neemt de extra-bevoor rading met grondstoffen van het grote aan tal bakkers en baaketbakkers nog enige weken in beslag, zodat zij geleidelijk aan over ruimere voorraden komen te beschik ken. Men zal zijn keus niet eenzijdig op koekjes en gebak kunnen vestigen, maar ook aandacht moeten geven aan de overige vrijgekomen producten als biscuits, beschuit en ontbijtkoek. Overstromingen in de districten Naga saki en Saga op het Zuidelijke Japanse eiland Kioesjioe tengevolge van zware regen val en hevige stormen hebben gisteren 53 mensen het leven gekost. ZWARE BRAND TE STADSKANAAL. Zondagmorgen heeft te Stadskanaal een felle brand gewoed, tengevolge waarvan een groot kledingmagazgn annex woning inrichting totaal werd verwoest en een aangrenzend woonhuis ernstig werd be schadigd. De schade is door het verloren gaan van o.m. kostbare bontwerken en Perzische tapijten zeer aanzienlijk en wordt voorlopig geraamd op tenminste f500.000. Gebouwen en inventarissen waren tegen brand verze kerd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister- a reiver ra Generaal Crerar, bevelhebber van het eerste Canadese leger tijdens de laatste oorlog, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de Canadese begraafplaats Groesbeek en aldaar een krans gelegd. Daarna heeft de generaal nog het plaatje Uden in Noord- Brabant bezocht, de gemeente waar hij tij dens de oorlogshandelinhen zijn hoofdkwar tier heeft gehajj. Ds. G. H. KERSTEN f Vorige week is te Waarde op 66-jarige leef tijd overleden ds. G. H. Kersten, achtereen volgens predikant bij de Gereformeerde gemeenten te Meliskerke, Ierseke en Rotter dam (tweemaal). Ook had hij vele jaren zitting in de Tweede Kamer voor de Staat kundig Gereformeerde Partij. OOK VRUCHTENBROOD VRIJ IN PRIJS. Behalve voor het zuiver witbrood is met ingang van heden ook de prijs van vruch tenbrood vrijgelaten. Onder vruchtenbrood wordt brood verstaan, waarin andere vruch ten zijn verwerkt dan rozijnen en krenten. De prijs van krenten- en rozijnenbrood is dus niet vrij. Het fubileumfonds is verrijkt met een gift van f 15 000, afkomstig van de algemene ziekenfondsen aangesloten bij de federatie „Verenigde maatschappijziekenfondsen". BLOEMPRODUCTEN DUURDER. De verhoogde prijzen voor import- en daarmede gelijk te stellen inlandse witte- bloem hebben mede tot gevolg, dat een aantal artikelen voor de consument duurder is geworden. Kindermeel, geheel of grotendeels ver vaardigd uit tarwebloem, is 3 cent per pakje van 250 of 300 gram netto duurder geworden. Kindermeel van rijst of tarwe- gries blijft in prijs gelijk. Gemengd meel, zowel los als verpakt, wordt 2 cent per 500 gram duurder. Verpakte tarwebloem, zelfrijzend bakmeel en banketbakkerspoeder stijgen 2 cent per pakje of zakje van 200 gram in prijs. SPORTNIEUWS. Voetbal. CLINGE-AXEL 1-2. De eerste competitie-wedstrijd onzer oranjeploeg kenmerkte zich door een lauw heid, die eerst in de 2e helft plaats maakte voor een berucht kwartiertje, toen er eens klaps bepaald goed voetbal te zien was. Nadat de rust met dubbel blanke stand was ingegaan, maakte Jo Deij na 10 min. het eerste en zeer fraaie doelpunt in deze competitie, na goed voorbereidend werk van v.d. Velde (0—1). De Clingenaren, die voor de rust danig partij boden en ook wel enkele mooie kansen verloren zagen gaan, waren thans ingesloten en Axel domineerde over alle linies. Dobbelaar bracht na plm. 15 min. met een harde kogel de stand op 20. Axel viel toen weer in hetzelfde flauwe spel der eerste helft en wilde blijk baar ook het vrij harde optrede'n van de Cl.-linksbinnen toepassen, wat evenmin tot verfraaiing van de strijd bijdroeg. Onze achterhoede legde er zich vooral op toe deze forse speler der gastheren uit te scha kelen, waardoor de verdediging werd ver waarloosd. Clinge maakte hiervan een dank baar gebruik door de stand op 1—2 te brengen, waarmee ttfet einde kwam. Referee Leducq leidde heus niet slecht* doch was wel wai lauw in zijn beteugeling van het ruwe spel der thuisclub. O.i. mogen „de oudjes" uit onze vertegenwoordigende ploeg nog niet uit het oog worden verloren en wij vragen ons af, of de elftal-commissie bevredigd is met deze opstelling. AXEL II—GOES II 7-5. Axel II maakte een goed debuut in de nieuwe afdeling, door de kampioenen van vorig jaar te verslaan, zij het dan met een korfbal-uitslag. Axel nam de leiding, waarna Goes door een misgreep van de Ax.-doelman gelijk maakte. De oranjehemden brachten de stand op 21, waarna een der halfspelers door hard terugspelen en doordat onze doelman niet in actie kwam, de stand weer gelijk maakte (2—2.) Nadat de onzen nog een strafschop hadden gemist, kwam de rust. Op 10 min. maakte de actieve Axelse voorhoede niet minder dan 3 doelpunten (5—2). Wie toen meende, dat de thuisclub royaal gewonnen was, kwam bedrogen uit, want op zeer korte tijd maakte Goes gelijk door 3 juwelen van doelpunten, waarmede de goede schutterscapaciteiten der rood- hemden duidelijk werden gedemonsteerd en zodoende was de stand weer gelijk (5—5). De snelle Axelse r.buiten maakte na een formidabele rush het 6e doelpunt, waarna uit een geharrewar voor de Goesse veste het laatste doelpunt geboren werd (75). AXEL III—GRAAUW I 2—3. In een slecht gespeelde eerste competitie wedstrijd moest ons derde in Graanw zijn meerdere erkennen. Met de rust hadden de oranjehemden een 2—1-voorsprong, doch na de thee brak Graauw in buitenspel-positie door en daar onze achterhoede niet rea geerde, werd de stand gelijk (2—2), waarna nog een doelpunt der groenhemden volgde, zodat de eindstand 2—3 werd. Volgend maal beter, jongens WANDELSPORT. De Nederlandse Wandelsport Bond orga niseert „De Ronde van Nederland* in het kader van de troonsbestijging van H. M. Koningin Juliana. Er is een gedenkboek samengesteld het welk wandelend door de N.W.B.-leden door Nederland wordt rondgedragen in etappes en uiteindelijk aan onze nieuwe Koningin zal worden aangeboden. Het gedenkboek is voorzien van de wapens der gemeenten waar bij de Bond aange sloten verenigingen zijn en deze verenigingen deelnemen aan „de Ronde". Verder zijn de gegevens van de ver enigingen er in opgenomen. Het gedenkboek wordt in al dip plaatsen aan de Burgemeester overhandigd, die het voorziet van het gemeentestempel en zijn handtekening. Hij overhandigt het daarna aan de volgende etappe-tippelaars, die het naar de volgende gemeente verder brengen tot het uiteindelijk op 20 November a.s. Soestdijk heeft bereikt. De af te leggen afstand bedraagt 1800 km en is verdeeld in 77 etappes. Op Zaterdag 4 September 1.1. is er gestart te Amsterdam naar Leeuwarden. Iedere dag wordt er een etappe afgelegd. Zo komt het gedenkboek ook door Zeeland. De Sportvereniging „Olympia" te Axel ver zorgt de 2 etappes in Zeeuws-Vlaanderen, daarbij geholpen door enige individuele N.W.B.-leden in Zeeuws-Vlaanderen. Op Maandag 18 October a.s. nemen ze het gedenkboek over aan de boot te Perk- polder en brengen het die dag via Terhole en Zaamslag naar het gemeentehuis te Axel. De volgende dag, Dinsdag 19 October, brengt „Olympia" het via Sluiskil, Philippine, IJzendijke, Schoondijke en Breskens naar Vlissingen, alwaar het wordt afgegeven op het gemeentehuis aldaar. De daarop volgende dag brengt de W.S.V. „N.O.A.D." te Vlissingen het naar Goes, vanwaar andere tippelaars het op 21 October naar Scherpenisse brengen. Vandaar wordt het de volgende dag Zeeland uitgedragen. Dit wordt dus een mooie propaganda voor de wandelsport, maar vooral is het een huldeblijk om alzo tot uitdrukking te brengen de aanhankelijkheid en trouw van de wandelaars aan ons Vorstenhuis. RECORD-DEELNAME AAN DE BEVRIJDINGSTOCHT. Voor de a.s. Zaterdag te houden Bevrij- dings-wandeltocht, welke georganiseerd wordt door „Olympia* alhier, hebben zich reeds meer dan 225 deelnemers doen inschrij. ven, niet alleen uit onze eigen gemeente, doch ook uit omliggende gemeenten, zoals Koewacht, en zelfs uit Oostburg. Dit aantal is een record voor Z.-Vlaanderen. Gedurende de maand Augustus. WESTDORP E. Huwelijks-aangiften. Honoré J. Dobbelaar, 23 j, en Elisa H. Eggermont, 25 j. Hende- ricus I. Jorna (van Harlingen), 22 j. en Agnes C. van Waes, 21 j. GehuWd- 26. Honoré J. Dobbelaar, 24 j. en Elisa H. Eggermont, 25 j. Geboren. 2. Frans C.* z. van Reinier J. C. de Jonge en Leuntje A. Klaassen (geb. te Terneuzen). 25. Mathilda M. A., d. van Pieter W. Millenaar en Agneta Pijnacker. 25. Petrus M. Az. van Maurice B. L. de Smet en Orelia A. M. de Kever. Overleden. 1. Petrus E. de Smet, 73 j., wedn. van Justina M. de Boever. Loop der bevolking. Ingekomen Alouisius C. P. Schelstraete, van Terneuzen. Jan van Schaik, van Sluis. Vertrokken: Johnny H. I. van Waes, naar St. Michiels-Gestel. OVERSLAG. Gehuwd. Aimé Migom, 24 j, en Suzanna de Meij, 22 j. Geboren. Mireille, d. van R. Hellens- Fierens. Overleden. Vital van Bambost, 82 j. i Amerikanen om zeer foorraden om te sprin- het risico te lopen itaire operaties over te beschikken. De e na de oorlog enige i door de contraverse Indonesia, neemt nu il in de wereldproduc- Omdat de exploitatie echter voornamelijk in ligt, gaat ook van lig naar Europa. De erband met de lange len ook hier een rol. Palestina, icent van het Avond- e jaren het Midden- Amerikaanse en ook ippijen concessies had- exploratie van belang- ne pijpleidingen brach- id naar de kusten der i Perzische Golf. Een rd gebouwd te Haifa, nnen zich in dit gebied voor te doen. Naast tussen Israël en de oemen wij de steeds an heersende vorsten het de maatschappijen ken. De Joden bezetten raffinaderij in werking m eigen nieuw land. )-Dutch eigenaresse hadeloos gesteld, doch niet meer mogelijk om 'onnen te raffineren, lis wordt uitgebreid, eelt daarom het bedrijf idangrijke rol. Neder- deel van de benodigde Om West-Europa met e onafhankelijk van het le Middellandse Zee te iet E.R.P. (de Ameri- g) de bouw van raffi- Voor Nederland bete een uitbreiding onder- zal zijn voltooid, jk voor ons land is de Drente. Uit 44 bronnen 1,2 millioen liter per betekent, dat de velden pet. van de Nederlandse e dekken. illes in het werk gesteld ip te voeren. Op tien- ns land wordt geboord, ip het ijsselmeer. Ver ritte men hier op aard een uitstekende kracht al van industriële doel- lags pleiziertochtje per in het grillig gebeuren pische wereld van eilanden en zeeën zijn nu onze militairen verspreid. Veelal in kleine groepjes over meer dan tweeduizend buitenposten verdeeld. Dagreizen ver van elkander verwijderd. Als U zich dit kunt voorstellen en beseft, hoeveel tijd en dus geld er voor nodig is, om met een frontgezelschap van buitenpost tot buitenpost door deze enorm uitgestrekte gebieden te trekken, dan pas zal het U duidelijk worden, dat de NIWIN- heeft, geneei zeirsianoig ie iianucicu. me niet reeds als kind met geld leert omsprin gen, loopt in elk geval groote kans, dat hij het ook later niet zal leeren, zoodat zijn carrière hopeloos schipbreuk lijdt. Want: „jong geleerd, is oud gedaan", Men moet beginnen, den kinderen zakgeld te geven, als zij voor het eerst om een dubbeltje voor een ijsje of een prentje vragen. Dit zakgeld moet een uitkeering zijn, die op geregelde tijden wordt verstrekt die olievoorraden* welke ter beschikking staan van de Westelijke mogendheden, omdat Rusland en zijn nabuurstaten niet deelnemen in dit gemeenschappelijk overleg. Achter het petroleumvraagstuk staat de wereldpolitiek. Was vroeger Amerika een der voornaamste leveranciers van West- Europa, thans blijft de daar gewonnen olie binnen de grenzen der Verenigde Staten De weinig stabiele toestand op internatio- IRE SUIKER. talsuiker wordt bereid i schoon te wassen met n het gereinigde product e lossen. De verkregen orgvuldig gezuiverd en pannen verder ingedampt istalliseren. Nu worden ielheden suiker ook in it, b. v. bij de bereiding de vruchten, vruchten- roomijs, chocolade, etc. kele Amerikaanse fabri- ertoe over om voor deze ristalsuiker maar stroop erdoor kunnen de relatief e verwerking van stroop >rden uitgespaard. De ver- >duct is voor grote ver aar, omdat grote hoeveel- in tankwagens kunnen Men fabriceert die „vloei- vee soorten en wel als ui twee derden zuivere mengsel van ongeveer gelijke delen suiker en invertsuiker met 25 tot 27 pet. water. Bij beide soorten is het asgehalte zeer gering en bedraagt ten hoog- sten 0,09 pet. De prijs van de vloeibare suiker ligt veel lager dan van kristalsuiker en de fabrieken, die ze kunnen gebruiken, sparen bovendien- veel aan vracht en opslag en behandelingskosten, terwijl bij gebruik van tanks van verontreiniging hoe gering ook, geen sprake behoeft te zijn. mumpii icea Hamameli DOOS 4-0 t 75c* ircra

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 3