po; DÜUWÜ LUÜELITIS POSTZEGELS Boekhandel Fa.J.CVink ROrt LL' L'K TKLL1 trm Garag Slooj Door wij nog de Jaarbe Hierv De i afdeling O bekend aa: wege de v zich dienen ging, dat d< jaarl zal gehoudc a s., des na Enige i Wooahuis naast he TER POSTRI T ELE F Eur< Qeh Ned Zoo Uit onze omgeving. BEVRIJDINQSHERDENKING op 17 en 18 Sept. a.s. Vrijdagavond 7 uurKranslegging.bij het „Pooliche Kruis" door de vereen. „Axel- Polen". Een optocht kan niet worden georganiseerdieder wordt verzocht op eigen gelegenheid naar het Poolsche Kruis te gaan. 8 uur: Lezing van dhr. Jan H. de Groot met lichtbeelden over West-Polen, bij dhr. Porth-de Lozanne. Kaarten zijn reeds ver krijgbaar bij de adressen die in de advertentie vermeld zijn. Zaterdagmiddag 2,30 uur: Kranslegging door het gemeentebestuur op de graven der gevallen Polen op de algem. Begraafplaats. 4 uur: Onthulling van het bevrijdings monument, gevolgd door een défilé voor het monument met de aanwezige Polen. Het comité, gevolgd door de aanwezigen, volgt na de onthulling de route: Zeestraat (richting Markt), Kaaiwal, Oranjestraat, waarna de Zeestraat wordt ingezwenkt. Om 5 uur vindt een voetbalwedstrijd plaats tusschen de Marechaussée en de Axelsche Veteranen. Om 7 u. v 30 zullen de muziekkorpsen concerteeren op de Markt en een rondwan deling maken door de straten. Tijdens de feestdagen was een venter in gerookte paling alhier zo onfortuinlijk, dat in een onbewaakt ogenblik een kistje van deze smakelijke waar ten zijnen nadele werd ontvreemd door personen, die in een feeststemming wel iets meer dan water gedronken hadden. Dank zij de activiteit der Rijkspolitie te Axel konden de daders worden achterhaald. HET SEIZOEN-PROGRAMMA VAN SPAARFONDS „O. en O." Uit het programma, opgesteld door het bestuur van dit spaarfonds blijkt dat de leden in het komende seizoen weer drie avonden zullen worden aangeboden. Op de eerste avond, welke 25 October wordt gegeven, komt Peter Pech voor het voetlicht met een aantal bekende artisten, terwijl de volgende avonden zijn gereser veerd voor toneel en cabaret. De toneelavond zal worden verzorgd door Herman Bouber of Albert van Dalsum. Dank zij de activiteit van het bestuur kunnen de ongeveer 500 leden Nederlands grootste artisten zien optreden. OOK DE SASSING VIERDE FEEST. De Regeringswisseling van ons oude en nieuwe Staatshoofd was ook voor de bewo ners der buurtschap Axelse Sassing een reden om een dag in feestvreugde door te brengen. Deze gebeurtenissen, georganiseerd door de buurtvereniging „Ons Genoegen", kregen Zaterdag hun beslag. Om half één werd via een geluidswagen het begin der feesten aangekondigd, waarna de voorzitter der buurtvereniging, dhr. P. Mangold, in een geestdriftige toespraak de reden van deze feestdag uiteenzette en ver der zeide, dat de Sassing om zijn feesten een goede naam had en hoopte, dat ook deze dag in alle opzichten zou slagen en eindigde met een zegenwens voor ons Koninklijk Huis en ons land en volk. Daarna werd een uitgebreid programma van volksspelen afgewerkt voor kleuters en schoolgaande kinderen, waarna een baankoers voor schoolgaande jongens volgde, waarin Jan de Feijter en F. de Pooterresp. Ie en 2e waren. Een baankoers voor vol wassenen over 15 Km. had als uitslag: le Jan Mangold, 2e Henk de Pooter, 3e Jan Verhulst. Snelheid 32 Km per uur. Ook een voetbalwedstrijd werd gespeeld, waarbij verschillende veteranen het leder nog danig de lucht intrapten. Nelly Dek en Lenie v. Drongelen werden le en 2e in zakkenlopen, bij de groteren waren dit S. Feijter en Koos Verhuist. Bij touwtrekken voor gehuwde mannen behaalde „de reep" de le prijs. In de avonduren luisterde „Coucordia" de feestelijkheden op met een muzikale rondwandeling door de hele buurt, gevolgd door een concert op „het Groentje." De geïmproviseerde kiosk onder het geboomte en de verlichting deden het bepaald goed. Verder lokte de filmvoorstelling van „Dik Trom' vele buurtbewoners naar de haven loods en was er in de 2 café's gelegenheid tot dansen. De hele buurt bleef tot in de late uren in feeststemmingde belangstel ling van elders was gering. Ook op Spui had de Zaterdagmiddag een feestelijk karakter en werd door „Hosanna" het muzikale gedeelte dezer buurtfestivitei- ten verzorgd. Tenslotte was er nog de buurtvereniging „Walstraat", welke haar omvangrijke kinder schaar reeds een prettige Zaterdagmiddag bezorgd had in „Zomeriust" en Maandag avond op de bovenzaal van dhr. Mat- theeuws de oudere buurtbewoners een feest avond aanbood. Een koffiemaaltijd, zang, spel en dans vormden hier 't feestprogramma. KOEWACHT. Festival. Op 26 September a.s. wordt alhier een festival georganiseerd. Reeds kwam een inschrijving binnen van een vereniging uit Kaatsheuvel (N. Br.) Kampioenen. Ofschoon het weer de meeste Zondagen van het voorbije seizoen niet van de partij was (wij denken aan Chateuroux en Breteuil van Zondag j.l.) is 1948 toch een echt duivenjaar geweest. Natuurlijk heeft de ene liefhebber meer succes geoogst dan de andere. Zo waren bij de oude duiven de beestjes van dhr. A. Verschuren steeds in de eerste gelederen te vinden. Bij de jonge duiven was het A. Ysebaert's ras dat de lakens uitdeelde. Beiden werden dan ook kampioen resp. bij de oude en jonge duiven. Kermisschietingen. Eerste kermisdag. 90 schutters. Hogevogel (na loting)B. de Mey, Zuiddorpe zij vogels E. Hoefman, Terneuzen en J. Aerens, Koe wacht, kallenJos. Apers, Overslag en Ed. Mattelé, Kruisstraat. Tweede kermisdag. 42 schutters, Hoge vogel J. v. d. Berge* Koewachtzijvogels Alph. Baerf, den Haag en Em. de Nijs, Koewacnt; kallen: Th. van Damme en Arth. van Pottelberghe, beiden Koewacht. Derde dag. 26 schutters. HogevogelArth. van Pottelberghe, KoewachtzijvogelsJos. de Smet, Koewacht en H. Baes, Huistkal len Th. van Damme en Alph. van Remor- tel, beiden Koewacht. OVERSLAG. Schoolreis. Dezer dagen is een autobus met kinderen van 10 tot 14 jaar van de gemeente Wachte- beke en Overslag vertrokken naar Momig- nies nabij de Franse grens in de provincie Henegouwen. Dit buitengewoon kasteel verlof is verwezenlijkt door tussenkomst van de Katholieke ziekenbond te Wachte- beke. De kinderen zullen aldaar gedurende 10 dagen kosteloos verblijven. MUZIEKLEVEN IN Z.-VLAANDEREN Het Bonds-Korps-Concours in 1949 te Axel. Der traditie getrouw hield de Bond van Muziekverenigingen in Z.-Vlaanderen jl. Zaterdagnamiddag een algemene vergadering te Phillippine, waarop 17 der 26 aange sloten verenigingen acte de présence gaven. Behalve de afgevaardigden waren talrijke bestuurders en directeuren van verenigingen aanwezig. Deze vergadering die een tamelijk omvangrijke agenda te verwerken kreeg, stond onder leiding van dhr. P. A. Ocké uit Hoek. Als belangrijkste besluiten werden geno teerd het met algemene instemming geno men besluit' het volgende muziekconcours in 1949 in Axel te organiseren, naar alle waarschijnlijkheid op 26 Mei (Hemel vaartsdag). Het a.s. solisten-concours zal zo mogelijk in een nog nader aan te duiden plaats in het Westelijk deel worden georganiseerd. Behoudens de afwijking dat alle deel nemende verenigingen met het oog op de deelname slechts 1 nummer (verplicht) zul len uitvoeren zal er naar gestreefd worden de concoursen zoveel mogelijk in federatieve geest te organiseren. Z.h.s. besloot de vergadering evenwel voorlopig als Bond de zelfstandigheid te bewaren. Een zeer ingrijpend punt vormde het om studieredenen tijdelijk non-actief worden van de Bonds-secretaris, de heer H. Wil- lemsen. Algemeen werden de verdiensten van deze functionaris door bestuur en afge vaardigden gewaardeerd jen bleek de ver gadering gunaniem van. mening, dat zijn aanblijven gewenst was. Echter zal dhr. Wiliemsen voor één jaar voor een groot deel van zjjn werkzaamheden worden ont heven door de Bonds-penningmeester. Deze functionaris, dhr. A. Th. 't Gilde, deed rekening en verantwoording over het laatst gehouden Bondsconcours te Groede. De voor lopige cijfers waren aan ontvangsten f 1606,59 en aan uitgaven f 1450,90, zodat er een goed slot is van,i f 155,69. Na een korte onderbreking der ^vergadering werd de penningmeester door de commissie van onderzoek gedéchargeerd. Wijders besloot men de herinnerings medailles te doen vervallen, waarvoor medailles met inscriptie van de behaalde prijzen zullen worden uitgereikt. Met het oog op een meer aan de ge westelijke geaardheid van het bestuur be antwoordende samenstelling* besloot men m. alg. st. dit uit te breiden met 2 leden en werden met grote meerderheid gekozen de h.h. F. Ivens te Hulst en A. Gossye te Oostburg, die daarop plaats namen aan de bestuurstafel, zodat het bestuur nu uit zeven leden bestaat. Bij de omvraag werden verschillende aangelegenheden van huishoudelijke en organisatorische aard besproken. Als immer had de vergadering, dank zij de correcte en deskundige leiding van de voorzitter een vlot, geanimeerd en van levensvatbaarheid getuigend karakter. Rechtszaken. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 10 September 1948. Bewaker liet politieke gevangene ontsnappen. De 39-jarige ex-bewaker van het Inter neringskamp te Sluis J. P. B. uit Rotterdam liet op 6 Januari aldaar, toen hij belast was met de kampbewaking, opzettelijk de in dat kamp gedetineerde D. E. L„ ontsnappen. In ieder geval was B. bij deze zelfbevrijding behulpzaam. B. was namelijk op de hoogte gebracht en toen L. de poging ondernam en B. zich op de uitkijktoren bevond, draaide deze laatste zich om en gaf daardoor L. de gelegenheid om de vlucht te nemen. Ter zitting ontkent verdachte gezegd te hebben: „Ik zie niets, dan draai ik mij wel om". De President merkt op, dat L. en een getuige, zekere Van Driel, dat toch hebben gehoord. Verdachte zegt dat niemand heeft gezien dat L. is gevlucht. Natuurlijk is dat wel mogelijk, maar bewezen is het niet. Ten slotte geeft verdachte toe, dat hij ztyn plicht grof verzaakt heeft. De Officier van Justitie acht het bewijs geleverd en gaat de getuigenverklaringen ra. Hij acht het feit zeer ernstig. Een gevangenis straf is hier op zijn plaats. "Eis: 5 maanden gevangenisstraf. Mr. J. F. C. van Deinse vraagt met twijfelpunten rekening te houden. De 45-jarige P. R. te St. Jansteen was in hoger beroep gekomen tegen een vonnis van de Kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens het in beschonken toestand be- voor verzamelaars. I ?3w57?§f> /f/P/? WH 1IICUVVL 6C11UI1U !*- Jt \W ■'M/r

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2