AXELSCHE 11 COURANT J ZATERDAO 18 SEPTEMBER 1948 - 62e JAAROANQ. No 96 Frankering by abonnement, Axel, WOENSDAQ 15 SEPTEMBER 1948. 62e JAAROANQ. No 95 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Adres Redactie en Administratie: Hoofdredactie: 56§ T. C. VINK-van VESSEM Firma J. C. VINK AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. V Het Bevrijdings-monument. Zoals bekend, zal op Zaterdag 18 Sep tember a.s. het Axelse Bevrijdingsmonument worden onthuld. Het komt ons gewenst voor, de bevolking hierover enige nadere inlichtingen te geven. We stellen op de voorgrond dat dit Monument het eigendom is van de gehele Axolse bevolking, immers ieder Axelaar heeft zijn steentje bijgedragen om dit grootse werk tot stand te brengen. De beeldhouwer, de heer C. Stauthamer te Amsterdam, heeft een kunstwerk ont worpen, waarin hij niet illustreert de s t r ij d, doch uitsluitend „h e t offer" dat gebracht werd voor onze vrijheid. „Strijd" kan bijv. uitgebeeld worden door een soldatenfiguur in aanvalshouding, zoals deze voorkomt op de bekende 1 ^-cents- postzegel, die vlak na de bevrijding uit gegeven werd. Een dergelijke uitbeelding is door de beeldhouwer opzettelijk verme den. Om „het offer" symbolisch uit te beel den, is echter nodig, dat de kunstenaar zich inleeft in de zielsgesteldheid van degene die het offer brengt. Hierin is hjj onzes inziens volkomen geslaagd. Het Monument is een beeld, uitgevoerd in brons, geplaatst op een tufstenen voet stuk. Het beeld stelt vooreen jongeman in (ie kracht van zijn leven, die, getroffen in de hartstreek, stervend neerzijgt. Deze ge dachte wordt tot in de kleinste details nauwkeurig weergegeven. De uitbeelding van de houding en van de spiertrekking is zodanig weergegeven, dat we duidelijk kun nen waarnemen, hoe de ontwerper zich ten volle in het brengen van het offer heeft ingeleefd. De houding van de linkerhand toont de zwaarte van het offer. De uitge strekte rechterarm met de naar voren ge opende hand, biedt ons het gebrachte offer aan. De houding van het hoofd en de uit drukking van het gelaat, tonen de volkomen overgave waarmee het offer gebracht wordt. Het beeld is ongeveer anderhalf maal de ware grootte en samen met het voetstuk is het plm. 3 meter hoog. Na de overname van het Monument door de Burgemeester namens de Qemeente Axel, vertrouwen we dat ieder Axelaar ervoor zal waken als was het zijn persoonlijk eigendom. Het Comité. - ONZE E1ERENPOS1T1E. Vergeleken met de vóóroorlogse jaren kan onze eierenpositie nog steeds niet onverdeeld gunstig worden genoemd. Mede in verband met de krachtens verschillende handels overeenkomsten bestaande verplichtingen inzake de export van eieren is dan ook voor het komende seizoen de algemene inleveringsplicht van eieren door pluimvee houders gehandhaafd ingevolge het nieuwe „inleveringsbesluit Eieren 19481949", dat blijkens publicatie in het Voedselvoor zieningsblad No. 76 van 8 September 1948 met ingang van 26 September 1948 in werking treedt en dat ontworpen is in het bijzonder met het oog op de maanden, waarin de eierenproductie laag is. Dit besluit verschilt in zoverre van het vorige inleveringsbesluit (1947—1948), dat thans de op een minimum-aanslag betrekking hebbende bepalingen zijn komen te vervallen. Wanneer men nagaat, dat Nederland ge middeld over de jaren 1934—1938 ongeveer 14 millioen legkippen bezat, welk aantal bij het uitbreken van de oorlog, dus in het voorjaar van 1940, was gestegen lot bijna 20 millioen en dat onze hoenderstapel thans ca. 8 millioen legdieren telt, is de matige eierenvoorziening geenszins verwonderlijk. Hoezeer onze hoenderstapel in de oorlogs jaren werd „gekortwiekt" moge blijken uit het feit, dat deze in een jaar tijd terugliep van 20 millioen kippen in 1940 tot slechts 7 millioen stuks in 1941, om bij het einde van de oorlog een dieptepunt te bereiken van 2 millioen stuks. Na de oorlog heeft de hoenderstapel zich geleidelijk uitgebreid, zodat dit jaar weer ca. 8 millioen kippen aanwezig zijn. De mutaties in de eierenproductie ge durende de afgelopen tien jaren vertonen nagenoeg eenzelfde beeld als die in de hoenderstapel, welk beeld in de oorlogsjaren nog ongunstiger t.o.v. de eierenproductie uitviel als gevolg van de slechte voeder voorziening (zowel kwantitatief als kwali tatief) waardoor de gemiddelde productie per kip daalde. Ook thans is de voor oorlogse productie per kip nog niet bereikt. Gemiddeld over de jaren 1934—1938 be droeg de eierenproductie globaal 2200 millioen eieren per jaar, waarvan er 900 millioen werden geëxporteerd. In 1939 was de export gestegen tot 1300 millioen eieren, die practisch alle naar Engeland en Duits land werden uitgevoerd. In 1947 bedroeg onze eierenproductie 1000 millioen stuks, waarvan er ruim 200 millioen werden geëxporteerd. In de eerste helft van dit jaar bedroeg de export reeds 219 millioen stuks. De productie van eendeneieren is slechts een fractie van die der kippeneieren en bedroeg in 1947 40 millioen stuks, waarvan ongeveer 3,5 millioen werden geëxporteerd. Mede in verband met de sinds 1940 toe genomen bevolking moge uit bovenstaande cijfers blijken, dat de eierenvoorziening nog ver van het vóóroorlogse peil is verwijderd. Gezien echter de verbetering in de voeder- positie en de hiermede gepaard gaande ge leidelijke uitbreiding der pluimveestapel is de verwachting gewettigd, dat in een nabije toekomst de eierenvoorziening ruimer zal zijn. Uiteraard heeft dit geen betrekking op de eierendistributie in de herfst- en winter maanden. In die periode kan de officiële eierendistributie in hoofdzaak slechts be schikken over een in de goede productie maanden aangelegde bescheiden voorraad koelhuiseieren, zodat de consument uiteraard voor deze maanden geen hoge verwacht ngen inzake de voorziening met eieren moet koesteren. PRINS BERNHARD REED IN OUDE FORD. EEN De Amsterdamse politie heeft tijdens de Kroningsfeesfen soms voor de grootste moeilijkheden gestaan. Verkeerspuzzles die bijna niet op te lossen waren. Een paar agenten van de motorpolitie hebben echter wel voor de grootste puzzle gestaan. Het was in de nacht, toen Prins Bernhard met de burgemeester en de hoofdcommissaris van politie bij de Amsterdamse studenten waren genodigd en daar een alleraardigst feest meemaakten. Tot grote vreugde van de studenten onderhield de Prins zich op ongedwongen wijze met tal van studenten waaronder er één was die een oude Ford bezat. Da student had dit blijkbaar aan Prins Bernhard verteld en er vermoedelijk op ge zinspeeld dat hij Zijne Koninklijke Hoogheid daarin dolgraag naar het paleis zou willen rijden. De onbescheiden jongeman kon nauwelijks vermoeden dat de Prins hem dat genoegen best wilde verschaffen. De student kon zijn oren nauwelijks geloven toen de Prins hem op joviale kameraadschappelijke wijze vertelde dat Hij gaarne van zijn oude Ford gebruik wilde maken. En zo gebeurde het, dat Prins Bernhard na het afloop van het feest in gezelschap van de overgelukkige student in het oude Fordje stapte en zich dwars door het nog feestvierende Amsterdam naar het paleis liet rijden. Niemand merkte hem op, behalve de agenten van de motor politie die aanvankelijk tevergeefs bij de wachtende hofauto op post stonden en de Prins plotseling in het Fordje zagen weg rijden. Er zat voor hen niets anders op dan op grote afstand achter het Fordje aan te rijden totdat het vehikel na een rit, kris kras door Amsterdam op de Dam arriveerde. Hier nam de Prins met een hartelijke handdruk afscheid van de student hem verzekerend dat de jongeman keurig had gereden DE LAATSTE KOLENBONNEN AANGEWEZEN. Met ingang van 15 September worden geldig verklaard de bonnen 03 en 04 van de brandstoffenkaart TA 806. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van drie eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen bevoorraden is het noodzakelijk, dat de aangewezen bonnen zo spoedig mogelijk, in ieder geval voor 1 October, bij een leverancier worden ingeleverd. Er wordt op gewezen, dat hef tekort aan anthraciet nog steeds zeer groot is, zodat de verbruikers er genoegen mede zullen moeten nemen, dat op de bonnen ook ditmaal ten dele andere soorten worden geleverd. Hieruit blijkt, dat de in omloop zijnde geruchten over het binnenkort vrfl- komen van eierkolen en gascokes ongegrond zijn. Het ligt niet in het voornemen, voor het stookqeizoen 1948—1949 een verdere bonaanwijzing te doen geschieden. De brandstoffenkaarten TA 806 moeten evenwel zorgvuldig worden bewaard. Met betrekking tot de brandstoffenkaarten voor kamerbewoners volgt een nadere publicatie. DE BRAND TE AMSTERDAM. De brand die Zaterdagmorgen in de koelhuizen Amerika en Australië van de N.V. Biaauwhoeden—Vriesseveem aan de Oostelijke Handelskade uitbrak en welke enorme schade aanrichtte, was Zondag middag nog steeds niet geheel geblust. Onder de verloren gegane goederen van het koelhuis Amerika bevond zich o.a. 1.700.000 kg. boter en 175 ton fruit. Met behulp van vrijwilligers van het Rode Kruis is men er in geslaagd alle kisten, inhou dende flessen bloedplasma, welke toebehoren aan de Nederlandse bloedtransfusiedienst, te redden. Men vermoed, dat ongeveer 80 pet. behouden zal kunnen worden. De definitieve oorzaak van deze brand is nog niet bekend. Ten paleize Soestdijk is Zaterdag avond voor de Koninklijke familie en hare gasten de film „Moeder des Lands", als mede de volledige reportage van het gou den regeringsjubileum van Koningin Wii- helmina en de inhuldiging van Koningin Juliana vertoond, in dezelfde samenstelling, waarin deze films in de bioscopen worden vertoond. Na afloop betuigden de Koningin en Prins Bernhard hun tevredenheid met het vertoonde. e Amerikanen om zeer foorraden om te sprin- het risico te lopen itaire operaties over te beschikken. De ie na de oorlog enige d door de contraverse Indonesia, neemt nu il in de wereldproduc- Omdat de exploitatie echter voornamelijk in ligt, gaat ook van lig naar Europa. De erband met de lange len ook hier een rol. Palestina, icent van het Avond- e jaren het Midden- Amerikaanse en ook ippijen concessies had exploratie van belang- me pijpleidingen brach- ud naar de kusten der i Perzische Golf. Een rd gebouwd te Haifa, innen zich in dit gebied i voor te doen. Naast tussen Israël en de oemen wij de steeds an heersende vorsten het de maatschappijen iken. De Joden bezetten raffinaderij in werking an eigen nieuw land. j-Duich eigenaresse hadeloos gesteld, doch niet meer mogelijk om jonnen te raffineren, nis wordt uitgebreid, eelt daarom het bedrijf ielangrijke rol. Neder- deel van de benodigde Om West-Europa met e onafhankelijk van het le Middellandse Zee te net E.R.P. (de Ameri- g) de bouw van raffl- Voor Nederland bete een uitbreiding onder- zal zijn voltooid, jk voor ons land is de Drente. Uit 44 bronnen 1,2 millioen liter per betekent, dat de velden pet. van de Nederlandse e dekken. illes in het werk gesteld ap te voeren. Op tien- ns land wordt geboord, ip het IJsselmeer. Ver- aitte men hier op aard een uitstekende kracht al van industriële doel- lags pleiziertochtje per in het grillig gebeuren ^RE SUIKER. '.talsuiker wordt bereid ;r schoon te wassen met n het gereinigde product e lossen. De verkregen orgvuldig gezuiverd en pannen verder ingedampt .istalliseren. Nu worden eelheden suiker ook in <t, b. v. bij de bereiding rde vruchten, vruchten- roomijs, chocolade, etc. kele Amerikaanse fabri- ertoe over om voor deze ristalsuiker maar stroop erdoor kunnen de relatief e verwerking van stroop jrden uitgespaard. De ver- iduct is voor grote ver aar, omdat grote hoeveel- in tankwagens kunnen Men fabriceert die „vloei- wee soorten en wel als en twee derden zuivere pische wereld van eilanden en zeeën zijn nu onze militairen verspreid. Veelal in kleine groepjes over meer dan tweeduizend buitenposten verdeeld. Dagreizen ver van elkander verwijderd. Als U zich dit kunt voorstellen en beseft, hoeveel tijd en dus geld er voor nodig is, om met een frontgezelschap van buitenpost tot buitenpost door deze enorm uitgestrekte gebieden te trekken, dan pas zal bet U duidelijk worden, dat de N1WIN- heett, geneet zeirsianaig ie mmnerem niet reeds als kind met geld leert omsprin gen, loopt in elk geval groote kans, dat hij het ook later niet zal leeren, zoodat zijn carrière hopeloos schipbreuk lijdt. Want: „jong geleerd, is oud gedaan", Men moet beginnen, den kinderen zakgeld te geven, als zij voor het eerst om een dubbeltje voor een ijsje of een prentje vragen. Dit zakgeld moet een uitkeering zijn, die op geregelde tijden wordt verstrekt die olievoorraden welke ter staan van de Westelijke mogendheden, omdat Rusland en zijn nabuurstaten niet deelnemen in dit gemeenschappelijk overleg. Achter het petroleumvraagstuk staat de wereldpolitiek. Was vroeger Amerika een der voornaamste leveranciers van West- Europa, thans blijft de daar gewonnen olie binnen de grenzen der Verenigde Staten De weinig stabiele toestand op internatio- mengsel van ongeveer beschikking ""gelijke delen suiker en invertsuiker met 25 tot 27 pet. water. Bij beide soorten is het asgehalte zeer gering en bedraagt ten hoog- sten 0,09 pet. De prijs van de vloeibare suiker ligt veel lager dan van kristalsuiker en de fabrieken, die ze kunnen gebruiken, sparen bovendien veel aan vracht en opslag en behandelingskosten, terwijl bij gebruik van tanks van verontreiniging hoe gering ook, geen sprake behoeft te zijn. f -> Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen ln Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per mjn. Inaezonden Meaedeellngen 20 cent per m.m. Kleine Advertsntlta (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1