r Luxe i Hnishc m De estafette-loop naar Amsterdam. SOLA-ZILVER Fa. J. C. Vink Boekhandel Axel POS1 Boekl VER- DE BESTE JAREN VAN ONS LE VEN Voor seizoen 1948- '49 j Gaat ge Erl Prachtige sportprestatie van „Olympia" had overal warme belangstelling. rollpptie massa voorraad kweekerij en prirr Appel, Peer, Pru soorten en vort en Frambozen Woud- en Laanb Ligustrum, Doorn Rozen, Coniferer Vaste planten in v Aardbeiplanten (gespeend) direc Tot een bezc kwekerij beleeft gend. Aanbel C. ft Boomkwe en Fru POORTVLIET. Heren-winterjas, len voor-oorlog zeer goede,;sta punten. Adres Bureau v; Vraag dan in de school cursussen Bij de laatst cursisten ge: standsdiplom Loop dus ev en U krijgt ERKENDE P Kersstraat 13 Terneuzen. Gehele Nederl Vreem- Voor steeds Dijkstraat Ruime sortering Perfecte organisatie, ijzeren wil der deelnemers en begunstging door ideale weersomstandigheden maakten deze grote wissel-loop met de oorkonde door polder en hei, door verlichte en versierde dor pen en steden naar het hart van Amster dam tot een onvergetelijk evenement voor allen, die er aan deelnamen of getuige van waren en als zodanig tot een buiten gewoon geslaagd onderdeel der festivi teiten alhier. Het „lumineus idee", tot in détails uitgewerkt en voorbereid* werd nu schone realiteit In ontvangstname der oorkonde. MaandagmiddBg 30 Augustus een Stralende dag kwamen de loopsters en lopers, 28 in totaal, het ,01ympia"-bestuur, de „intendance* enz., tezamen in hotel „Het Gulden Vlies', waar de laatste toebereid selen voor deze grote tocht werden onder nomen. Personen en bagage werden voor zien van identiteits- en nummerplaatjes, terwijl allen zich tooiden met het nationaal insigne der kankerbestrijding. Te half twee begaf men zich naar het stadhuis, waar de oorkonde aan de eerste loopster door burgemeester van Oeveren zou worden overhandigd. Eerst werd het fraaie document, waaraan 78 werkuren waren besteed, door de deelnemers bezich tigd. Er was reeds een flinke belangstelling op het Marktplein en toen de oorkonde bij de ingang van het stadhuis aan het publiek werd tentoongesteld, werd daarvan 'n ruim gebruik gemaakt. Ieder was vol over de uitvoering van het document. „Olympia" stelde zich nu op vóór het stadhuis, waar de burgemeester in tegen woordigheid van tal van plaatselijke auto riteiten een toepasselijke rede hield, terwijl Betsy Schieman als eerste schakel in de lange ketting, welke de oorkonde namens Axels bevolking in de hoofdstad zou bren gen wachtte op het moment van vertrek. Rede van burg. van Oeveren. „Gaarne grijp ik de gelegenheid aan, om enkele woorden tot u te richten, alvorens gij vertrekt naar Amsterdam. Hogelijk te waarderen is de originaliteit, die spreekt uit deze estafette-loop, welke idee is uitge werkt door u. B^ buitengewone gebeur tenissen zoeken wij buitengewone wegen om vreugde en dank te betuigen. Gij hebt die gevonden. Wij willen wel feestvieren, nu H.M. de Koningin 50 jaren het schip van staat heeft bestuurd. Doch de tafel moet gedekt wezen en wij kunnen de energie niet opbrengen om met iets anders, iets beters te komen. En daarom is uw streven zo te waarderen. Deze tocht is een zwaar nummer, dat veel voorbereiding en goede training eist. Ik vertrouw dat dit in orde is en dit getuigt van de goede spririt, die in uw gelederen heerst. Wij hier in het zuiden des lands hadden na de oorlog de eer het, eerst onze Koningin in ons midden te heb-° ben en nu gaat gij de oorkonde naar Amster dam brengen als hernieuwd bewijs van aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis. Spr. wijdde daarna nog enkele woorden aan de vervaardiging van dit zo smaakvolle docu ment door een geboren en getogen Axelaar, waarna hjj de hoop uitsprak, dat „Olympia" haar taak naar behoren zou volvoeren en wenste hen een goede reis. Hij overhan digde daarna de oorkonde aan de eerste loopster, waarna de voorzitter van „Olym pia", dhr. M. J. Markusse, een kort dank woord sprak. DE TOCHT. Betsy Schieman startte klokslag 2 uur en hoewel wat gehinderd door het publiek op de Markt, liep zij snel als een hinde door de versierde Noordstraat, waar velen van dit voor Axel unieke gebeuren getuige waren. De overige deelneemsters en deel nemers allen in hun keurig-w'fte spjrt- kleding liepea nu gzzameulijk naar de Sationstraat en stapten daar in de gereed staande autobus, gevolgd door de controle wagen. Vóóruit reed dhr. van Damme als ordonnans en daar had de lange tocht naar Neerland's hoofdstad een aanvang geno men, terwijl verschillende automobilisten en wielrijders hun stadgenoten uitgeleide deden Vóór Ronde Putten werd Betsy onder luid applaus afgelost door Theo van Damme, die wuivend met de oorkonde in de koker liep tot de duiker in de Zaamslagse weg, waarna Bram van Luijk hem opvolgde en over het versierde Zaamslag liep tot aan het tramstation, waar Rinus Meijer de taak van zijn voorganger overnam. Ook burge meester van Oeveren en zijn gezin gaven blijk van hun belangstelling yi wuifden vanuit hun auto, die in de richting Perk- polder reed, het gehele gezelschap toe. Meijer werd afgelost door Leen Koster en deze weer door Cor Vinke, die Rapenburg. Tol passeerde, alles prachtig volgens het tijd-schema. In de bus werd op geestdriftige wijze het „Olympia"-clublied gezongen en zo ging het voort, door ons zon-overgoten Zeeuwsch-VIaamse land, begeleid door vele stadgenoten per auto of fiets en nagestaard door vreemden. De eerste looobeurt der junioren was nu ten einde en Chr. Vinke nam de oorkonde van z'n zoon over, waarna Willy Esbeukman bij Terhole de taak over nam. Vervolgens liep Willy Vereecken zijn eerste beurt, gevolgd door Ella Fanoy, waarna BMsy Elve te 3.20 uur Klooster- zande bereikte en tenslotte mej. Schieman- Staal de oorkonde aan de boot bracht, een half uur binnen het tijdschema, wat zeer bemoedigend voor allen werkte. Dhr. Visser van de Rijkspolitie, die tot hier voor de begeleiding per motor had gezorgd, nam nu afscheid. Dit was eveneens het geval met de overige stadgenoten. Nadat enkele foto's waren genomen, ging men aan boord en dhr. de Feijter-But legde vanaf de Z. Vlaamse wal de afvaart op de gevoelige plaat vast, waarbij het gehele gezelschap geestdriftig ten afscheid wuifde. Aan de overkant worden weer de junio* ren het eerst Ingezet in dezelfde volgorde en onder belangstelling der Z.-Bevelanders gaat bet in goed tempo voorwaarts. De ouderen nemen de taak over en Chr. Vinke komt in actie bij Rilland-Bath. Ada Kool en Piet Brakman volgen en spoedig brengt Wiesje Elve de oorkonde over de Zeeuws- Brabantse grens. Brabantse wielrijders en luxe-auto's uit vèr-ver wijderde delen van Nederland blijven de estafette-loop geïn teresseerd volgen, kilometers ver. Nel de Feijter vervult haar taak op het hier zeer drukke weggedeeltezij wisselt met Cathrien van Cadsand en als deze haar beurt heeft voleindigd, bereikt Nel Hamelink om half zeven Bergen op Zoom. Vele toeschouwers slaan sympathiek het ongewone sportge beuren gade. Ze zijn steeds op de hoogte door dhr. J. van Damme, die voorop rijdt met op z'n motor een bord„Estafette Axel—Amsterdam, 2Ó0 Km." Door Bergen op Zoom komen Corrie Koster en van Ite- gem aan de beurt. Een Zwitserse auto rijdt voorbij en de inzittenden wuiven ons hartelijk lachend toe. Om 7 uur zijn wij in het versierde Wouw. Mattens, de Block en Greta Bolleman brengen de oorkonde tot bij Roosendaal, waar het publiek hartelijk applaudiseert. Riet Steenkiste, mej. Penne, Henk Delj en Janna Bolleman volgen en als Willy Esbeukman door Oudenbosch loopt, daalt de avondschemering over Brabant. Via Standaardbuiten over een steile brug, en over Zevenbergen, waar het feest is, bereikt men in uitstekende stemming de Moerdijk, waar Maatje Dieleman om kwart voor tien over Neeriands grootste brug snelt en Corrie Koster daarna start in rich ting Dordt—R'dam. Te 11 u. 10 komt de Maasstad goed in zicht en om half twaalf snelt Ella Fanoy langs Feijenoord, waarna spoedig de tunnel wordt genomen door mej. Schieman—Staal. Wiesje Elve lost haar af en na Betsy Schieman loopt Leen Klaas- sen om ruim half één het Z.-Holl. polder land in, richting Delft. Om 1 35 bereikt van Itegem de rand van Den Haag, waar onze stadgenoot dhr. P. O'yilager zich bij het gezelschap komt voegen en voor filmopna men zal zorgen. Regelmatig wordt gewis seld en in alleszins bevredigend tempo gaat het steeds verder. Mattens. de Block, Greta Bolleman, Riet Steenkiste mej. Penne en Henk Deij lopen verder in de zwarte, zoele nacht en om 3 uik passeert Willy Esbeukman „Den Dijl". Bnsy Elve start in richting Sassenheim en a's mej. Schieman Staal haar steentje weer bijdraagt, zijn we nog 35 Km. van Amsterdam. On half 5 valt een lichte schemering over de Haar lemmermeer. De junioren, die des nachts niet zijn ingezet en goed geslapen hebben, lopen ieder weer hun traject, terwijl op hun beurt verschillende ouderen een hazenslaapje doen. Chr. Vinke lost af als we in de verte net licht van Schiphol zien. We naderen ons doelde slaap is nu bij allen verdwe nen en in de autobus galmt het gelach om verhalen in Axelse terminologie. Maatje Dieleman. Greta Bolleman, R et Steenkiste tenslotte Cathrien van Cadsand lopen nu voor de laatste maal als de mist optrekt en we ^spoedig een vergezicht hebben op Amsterdam. Deze tocht is volbracht in 15 uur en 15 minuten. Aan de Slolerweg wordt gewacht op de verkeerspolitie, die on» door de stad zal loodsen. In de resterende tijd wassen allen zich en de dam»s reinigen de bus. Als de zon haar eerste stralen over de weilanden werpt, komt een praatgrage Amsterdammer ons wat afleiding bezorgen. Hij verstrekt ons water en warme thee. Door Amsterdam. Stipt om 8 15 is de verkeerspolitie aan wezig. De stoet zet zich weldra in bewe ging en Mattens loopt door de reeds zon overgoten Amstelstad. Uit de 4 verdiepin gen hoge huizen kijken de mensen toe, velen hangen uit de ramen, fietsers volgen ons, ouderen en schoolkinderen applaudi- diseren. Alle verkeer moet stoppen voor de estafette. Langs Amstelveense weg en Vale- riusplein loopt Mattens, schier onvermoei baar, zijn tempo opvoerend. Langs de met oranje versierde Koninginneweg loopt hij en velen zien toe als om 8.35 wordt gewis seld. De Block loopt over de Willemspark weg steeds de verkeerspolitie voorop, dan onze ordonnans v. Damme, dan de loper, vervolgens de autobus met de enthousiaste inzittenden, tenslotte de hele fntendance. Onvergetelijk is de intocht van „Olympia* in Amsterdam. Langs Sthouderskade en N. Vijzelstraat gaat de blijde intocht verder, langs de Vijzelgracht naar het Rokin. Hier is de estafeteloop ten einde en allen stap pen uit. Met de politie voorop staat „Olympia" nu aangetreden op het versierde Rokin. Op de Dam. De niet-lopers marcheren nu naar de Dam, waar we klokslag 9 u. aankomen. We kijken allen hoog op naar Jacob v. Campen's schepping en de zes feestzuilen op dit geweldige nationale plein. Padvinders vor men groepen en maken voorbereidingen voor de aubade, die straks zal plaats heb ben. De wachten uiterst correct voor het Paleis op en neer. Links hebben we juist een doorkijk in de nauwe Kalverstraat, die zwaar -met grote oranje-stroken en vergulde kronen, en imposant gezicht. Te 9.10 komt „Olympia", mej. Schieman —Staal (deze met oorkonde in de hand) en Leen Klaassen voorop, keurig in mars formatie de Dam op. Het publiek wordt vin de Dam verwijderd; doch wij mogen blijven. Dhr. Olyilager filmt wat hij kan. „Olympia" staat thans keurig aangetreden voor de ingang van het Paleis, de over brengers der oorkonde vóórop, in militair- stramme houding. Het is half tien. Een lakei komt melden, dat de brengers der oorkonde kunnen binnenlreden. In het Paleis. Mej. SchiemanStaal en Leen klaassen worden bij het binnentreden verwelkomd volledige casettes. Ook alles los verkrijgbaar. Prijs f 4 90. Entréeprijzen Balcon fl,60, Parket f 1,25, le Rang f0,80. Let op de aanvangsuren. Met de groote lengte van de film wordt op tijd begonnen.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 4