AXELSCHE if COURANT I Grootse Balde in het Stadion te Amsterdam. Fra kering bij abonnement, Ax ZAT££QAfi n SFPTEVIB^R^ 8 62 JAARGANG. No 94 Frarkering bij abonnement, Axe'. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948. 62e JAARGANG. No 92 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Zoals bekend heeft H.M. de Koningin de laatste tijd Haar intrek genomen in het Paleis te Amsterdam. Van hieruit werd Maandag een afscheids bezoek gebracht aan Den Haag, waar op het Malieveld een grootse aubade werd gebracht. Dinsdag werd in het stadion te Amster dam H.M. namens het gehele Nederlandse Volk gehuldigd. Het festijn „In Neerlands Tuin" is ge worden tot een onvergetelijke manifestatie van dankbaarheid jegens de scheidende Vorstin. Nadat in de morgenuren door negentien duizend zangers en zangeressen op de Dam een aubade was gebracht, reed de Konink lijke familie des middags in open calèches van het Paleis naar het Stadion. Toen de stoet ongeveer drie uur daar arriveerde, scheen er aan de jubelzang van al die duizenden aanwezigen geen einde te zullen komen. Toen de Koninklijke Familie op de ere tribune had plaats genomen, wendde H.M. zich tot Haar Volk met de volgende rede Ik dank alle aanwezigen voor hun tegen woordigheid alhier op dit ogenblik. Met vreugde begroet Ik de vertegenwoordigers uit Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antiller, die hierheen zijn gekomen om Mijn jubileum te herdenken en de inhuldiging van Mijn Dochter bij te wonen. Dat ik Mij, vanwege Mijn leeftijd, tot enkele uren feestbetoon heb moeten beper ken, doet Mij leed, maar Ik geef allen die Ik niet kan ontmoeten de verzekering, dat Ik met hun erkenning meeleef en met ware belangstelling volg al hetgeen zij hebben4 ondernomen om Mijn jubileum te vieren. in het bijzonder waardeer lk daarbij het streven om niet alleen een feest te vieren zonder meer, maar om dingen tot stand te brengen van blijvende waarde voor onze toekomst. Een kleine vergoeding voor het geen Mij ontgaat is, dat Ik thans door de microfoon tot U kan spreken en zo in per soonlijke aanraking met U kan zijn. Ik zal U niet vermoeien met een opsom ming van al wat geschiedde in deze vijftig jaren. Slechts wil Ik een enkel woord zeg gen over het alles beheersende gebeuren van de jongste tijd: het verzet hier en in Indonesië, onze vrijheidsstrijd. In het bijzonder richt ik een woord tot allen, die in de strijd, op welke wijze ook, hebben meegestreden. i Ik wend Mij tot hen, die nog dagelijks offers brengen, in het leed, dat zij hebben te dragen. Ik gedenk de duizenden die hun leven hebben gegeven. En allen, de levenden en hen die zijn heengegaan dank Ik voor hun Vaderlandsliefde en voor wat zij Mij hebben gegeven in hun samenwerking. Het is voor Mij een vreugde te weten, dat ook Mijn beide kinderen, ieder op ver schillende wijze, hun uiterste krachten hebben gegeven in de grote strijd voor de bevrijding van het Vaderland en met U allen Mijn actieve medewerkers zijn geweest. Zij kennen als Gij het jongste verleden. Als Ikzelf hebben Zij met U medegeleefd en begrijpen Zij U. Thars loopt dit tijdperk voor Mij ten einde. De strijdende taak, die wi^ allen tezamen gehad hebber, die wij zovele jaren tezamen hebben vervuld, ga Ik neerleggen. Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Veel is er in de oorlogsjaren gedroomd en verwacht van de toekomst. Voor velen is de werkelijkheid na de bevrijding een teleurstelling geworden. Ik vertrouw dat Gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat toen als toekomst dromen in ons allen leefde en thans róg leeft. Aan de vooravond van Mijn Troonsafstand bind ik U dit op het hart. Met erkentelijkheid denk ik voorts aan velen, hetzij hoog of laag geplaatst, die ge durende deze lange jaren Mij bij het ver vullen van Mijn taak hebben bijgestaan. En thans gaan Mijn gedachten terug naar het verre verleden, naar Mijn kinderjaren en de liefde van Mijn onvergetelijke grijze Vader. Ik denk aan Mijn Moeder, aan wie Ik zo onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, aan Haar, de wijze Regentes, die Mij opvoedde en met Haar moederlijke liefde en zorg omringde, aan Haar, wier hart steeds uitging naar de lijdenden in ons volk. Ik denk aan Mijn innigbetreurde man, die Mij bij het vervullen van Mijn taak tot grote steun is geweest en wiens nagedachtenis bij ons Volk steeds in het teken zal staan van dienende liefde. Nu wend lk Mijn blik naar de naaste toe komst, naar de Troonsbestijging van Mijn dochter. Het is voor Mij als moeder een aangrijpend ogenblik, nu Mijn kind een stap zet als deze. Zij aanvaardt haar taak in een moeilijke en ingewikkelde tijd, een tijd die vraagt om sterke mensen. Als vanzelf rijst nu voor Mij op het beeld van Onze stammoeder, wier naam Zij draagt. Groot was het geloof, groot waren de taaie volharding en offervaardigheid, groot was het verstand, de bezieling en het moederlijk hart van Juliana, demoeder van de Vader des Vaderlands. Ik kan Mijn dochter geen betere wens medegeven, dan dat Zij, geheel als kind van Haar eigen tijd, bezieling moge putten uit deze lichtende gestalte, voor wie als voor vele Nederlanders van vroeger en lateren tijd, geldt Ik heb de goede strijd gestreden lk heb de loop geëindigd Ik heb het Geloof behouden. Na deze rede ving het spel aan met het aloude lied „Wilt heden nu treden", dat in dit overvolle Stadion diep ontroerde. Toen volgde het spel, een proloog van langzaam voorgedragen teksten en gedichten, waarin Neerlands grootheid onder leiding van zijn Vorstin op duidelijke wijze naar voren werd gebracht. Waarin Hare Majesteit, waarin het Huis van Oranje dank werd gebracht voor alles wat het voor Nederland deed. Te lang duurde de proloog, waardoor veel van het gesproken woord niet meer haar imposante kracht kon behouden en zeker niet toen daar achtereenvolgens telkens andere taferelen kleurrijk en indrukwekkend op het midden veld te zien waren. Vendelzwaaiers uit het Zuiden van ons land, deputaties uit alle gewesten in hun onvergelijkelijk schone folklorische klederdrachten. Urkers, Markers, Volendammers, Spakenburgers, Alkmaarse kaasdragers, Friezen, Zeeuwen en Drente naren. Aan de bonte rij van allen, die hier in Neerlands tuin afscheid kwamen nemen scheen geen einde te komen. Groepen uit Overijssel, Gelderland, Brabant en Limburg, het werd een schouwspel, dat boeide door zijn kleurenpracht en zijn apotheose vond toen daar statig de enorme kroon gedragen Hoofdredactie C. VINK-van VESSEM V_ door mariniers in blauwe gala-uniformen begeleid door vrouwen uit de Nederlandse bloemenwereld werd binnengedragen. Nog schoner en imposanter werd het toen daar plotseling honderden weeskinderen en depu taties van arbeiders uit talrijke Nederlandse bedrijven de jubilerende Koningin een groet kwamen brengen. Ontroerend was het moment toen de kroon die midden op het veld was neergezet bedekt werd met een rouwfloers waarmede men hulde bracht aan hen die vielen in de strijd om Neerlands vrijheid. Het beeld in Neerlands tuin kreeg even een ander aspect toen daar de Koninklijke landmacht, de Marine en de luchtstrijd krachten het Stadion binnenmarcheerden ten teken dat het land werd bevrijd. Een der schoonste momenten was zeker toen al die honderden kinderen op de schouders van de Nederlandse arbeiders het stadion werden uitgedragen. Menigeen was bij dit moment zijn ontroering r.iet meer meester. En dan tenslotte de apotheose toen daar in hei Stadion allen weer terugkeerden, de kinderen, de ouden van dagen, de vendelzwaaiers, al die provinciegroepen, die thans werden gevolgd door theologische studenten van de verschillende universiteiten, door een grote groep katholieke geestelijken en eindelijk door honderden amazones en ruiters van de vele landelijke rijverer.igingen. Bij dit onvergelijkelijke schone schouwspel verhief H. M. de Koningin zich van Haar zetel, waarop een donderend applaus in het Stadion opklonk. Toen de Koninklijke stoet even later uit het Stadion vertrok, nadat eerst nog het orde Wilhelmus had weer klonken, steeg er een gejuich op, dat verre uitging boven de met vlaggen versierde contouren van Neerlands bloementuin. Een schitterend vuurwerk, waarvan ook Prinses Juliana, Prins Bernhard en de drie oudste prinsesjes genoten, besloot deze onvergetelijke dag. SLAVENHANDEL. S'nds enige tijd doen er geruchten de ronde over een vorm van handel, die naar men meende, al lang niet meer bestond. Aanvankelijk verschenen er slechts korte berichtjes over in de dagbladen. Doch on langs heeft een militair blad een lang artikel gepubliceerd onder de titel„Britse onder danen als slaven verkocht." Het artikel heeft ten doel aan te tonen, hoe Aribische slavenhandelaren hun hinderlijke handel tussen Afrika en Arabië op zulk een schaal hervat hebben, dat „er jaarlijks duizenden mensen verhandeld moeten worden". Men beweert, dat de prijs der slaven f 80—voor een krachtige man en f 40,— voor een vrouw" en dat de meesie slaven afkomstig zijn uit Midden- en West-Afrika. Het artikel gaat verder met te zeggen, dat er ondanks alle controle door de Britse vloot, zelfs tijdens de oorlog, een aantal slaven uit de Soedan via de Rode Zee werden overgebracht. Het patrouilleren door de Britse vloot maakte de zaak tot een riskant bedrijf, zodat er slechts heel weinig omging, maar nu de sterkte ven de Britse vloot in de Rode Zee zeer verminderd is, is het risiko veel gerin ger geworden. Bovendien beschikken de Arabieren over voldoende geld om slaven de mannen zetten zij aan het vrouwen worden als dansmeisjes nog minder fraaie doeleinden te kopen werkde of voor gebruikt. en gekleurd papier pen eheel. In oude archieven het volgende omtrent de jon reeds te middernacht, ers en muzikanten van den Ned. Herv. kerk enkele 'deren ten gehoore brachten, in 't bed hield en zelfs uit "kgelui van de drie torens itie \an de schoolkinderen kregen chocolade en een ter herinrerir.gde armen den getracteerd bij 't brar.d- "derbrood met boter, rd een speciale raadsver- en en werden gedenkpen- Schoone woorden weiden n door den oudsten wet- er P. Dregmans, toen hij ■enteraad en secretaris der enis der Koningin aanbood, an de feestcommissie hield i pui van het stadhuis en ïichkreet„Oranje boven 1 n waarop „Concordia" te begeleiden. Na 't spelen begaf men zich naar „de optocht werd opgesteld, t een eerewacht te paard isiée's aan 't hoofd, daarna 'gezelschap „Concordia", meenteraad en de feest een rijtuigen, een aantal waarop ambachten en fend werden, wagens met oond" hadden daarna de ïnoegen" van Zuiddorpe, e paard en te voet, als >et. Dutzenden foeschou- ndgang door de gemeente, anten bliezen dat het een aten. Op de Markt werd len en toen begornen de ie statie". Mastklimmen, i sprietloopen waren de lierbij deden zich komische 't Was een leuke boel en want iedereen had prijs, t stadhuis uitgereikt, en 't vuurwerk hielden ook de muziek gaf geen mrwerk was 't eigenlijke maar den 'volgenden dag tens „luch jes" over. De er optocht de eerste prijs nog eers door de straten, |en rog eers voor den dag g en musiceerde en men e, tot weer de nacht tot 'erlijk gezegd, men kreeg van, want het werd nog e zaak door „Concordia" de Markt. goede orde af en liet de merirgen achter. I feest bij de inhuldiging helmins, 50 jaar geleden. F. omgeving. itelijkheden. ngstelling van de jeugd. van de ouderen, werd larkt de poppenkast ver- nno. met het sprookje: „Er ingsdochfer", een stukje dat zich afspeelde in de an een grote opvoedende mijn toste klas aangeboden. Het tekenen van dit besluit was I eerste regeringsdaad als koningin. Leden van de Staten Generaal 1 Wij bevinden ons op dit ogenblik van de wereldgeschiedenis in een toestand, waarin alles aankomt op onze houding tegenover het onheil van het jongste ver leden en tegen de diciging van nieuwe onheilen. Nederland moet niet alleen drij- Het systeem van vacantiemaanden reeds onderbroken werd, zal nu dus definitief verlaten worden. Een en ander houdt ook in, dat de broodbonnen weer voor een tijdvak van 14 dagen tegelijk worden aangewezen. De bonnen voor tabak znllen voorlopig nog op de oude wijze worden bekend gemaakt, dus telkens op de Donderdag, volgende op het verschijnen van de bonnen- lijst. Uit de oude doos. De feestviering te Axel in 1898. In ons oude stadje vierde men 't feest hoofdzakelijk op den dag der inhuldiging. De straten waren keurig versierd. Eere poorten, waarop passende gedichtjes en versjes waren aangebracht, had men overal geplaatst, gevelversieringen waren aange bracht aan vele huizen en dat alles vormde e sprekende pop, die als deed gieren van het slot enige goocheltoeren iaraan een meisje en een iten deelnemen, hetgeen op voerde. arriveerden vanuit Ter- de 206 deelnemers(slers) hl. die door de wandel- .1K. te Terneuzen was der de wandelaars be- ve'e Axelaar?, rust, waarin enige ver versingen werden gebruikt, werd via Ronde Putten en Magrette de terugtocht aanvaard. Des avonds gaf de harmonie „Oefening kweekt Kunst" van Schoo~dijke, die onder de Zeeuwsch-Vlaamse corpsen een vooraan staande plaats inneemt, een concert, waar voor ook weer flinke belangstelling bestond. Met de pittige „Marche Lorraine" van L. üanne, werd het concert geopend, waarna vonden zich ook Na een half uur Aoonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie priji 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeeiingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentlên (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. tién fels) 'ent. ïeer

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1