AXELSCHE m COURANT jaria ambtsjubileum van de heer J. L. J. Maris. Luxemburg. U n e ti, it s n n n Frar.kerinp bij abonnemrnt, Axe!. ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1948 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere 62e JAARGANG. No 89 VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM 15 Augustus j.I. was het 25 jaar ge- i, dat de heer J. L. J. Maris werd be id tot secretaris onzer gemeente. 16 Juni 1920 werd de heer Maris mid tot commies ter secretarie, onder [meester den Hollander en ruim 3 jaar r.a het overlijden van zijn voorganger, leer J. A. van Vessem, aanvaardde hij r burgemeester Blok het ambt van [ente-secretaris en ambtenaar van de erlijke stand. verband niet dit jubileum wapperde de van de stadhuistoren en kwam de Raad gemeente Dinsdagmiddag in voltallige g bijeen. De raadszaal was kwistig bloemen en groen versierd en bood de aaigeboden bloemenmanden en nstukken een feestelijke aanblik. opening van de vergadering wees de litter op het sprciale karakter van deze idering, met het oog waarop geen ie punten op de agenda gebracht waren lerd de vaststelling der notulen van de Ie twee vergaderingen tot de volgende idering uitgesteld. !t algemene stemmen werden enkele gingen van de gemeentebegroting Esteld. trna benoemde de voorzitter een com- ie van ontvangst bestaande uit de Dieleman als oudste en Tollenaar als ite raadslid om de jubilerende laris en zijn familieleden binhen te leiden, lor deze commissie daartoe uitgenodigd, den thans de jubilaris met zijn gezins- en zijn twee zusters de raadszaal, halve de raadsleden en hunne echtge- waren ook de amotenaren met hunne is uitgenodigd, zodat de ruime raadszaal tl was bezet, toen burgemeester Van iren de jubilaris toesprak, deze toespraak wees de voorzitter er iat de huldiging op deze plaats en wijze J vindt namens de gehele gemeente, e de seaetaris thans 25 jaren gediend als een goed ambtenaar. Hij wees Is o.a. op de grote betekenis voor een sgang van zaken van een zo'n jaren- routine en ervaring. Temeer waar, spr. heeft ondervonden, de routine niet tot routinewerk heeft geleid. Laat 'zich alleen door zijn routine leiden, wordt men daardoor verhinderd nieuwe te zien en met kracht aan te pakken, i bewijs, dat dit met de jubilaris niet eval is, brengt hij verschillende maat- tn, welke door hem en onder zijn ig op administratief gebied zijn genomen, het niet mogelijk is en hier ook niet icht wordt hiervan een opsomming te i, volstaat spr. er mee, te wijzen op de me uitbreiding van het administratieve raat in de afgelopen 25 jaren en hoe erschillende belangrijke punten nieuwe in op dat gebied onder leiding van de laris zijn ingeslagen, orts wijst hij op de belangrijkste nieuwe lieningen in die 25 jaar, waarbij veels- ae secretaris de man is geweest, die lannen heeft voorbereid, uitgewerkt en nistratief verwerkt. C&a&ai ewel, zoals dit gelukkig steeds.in'het is, ook van deze periode het grootste Ite normaal en dus in betrekkelijke lustig is verlopen, heeft de jubilaris in moeilijke en rumoerige tijden zijn moeten uitoefenen. Hiervan noemt de crisisjaren 1929 e.v., de oorlogs in 1940, de bezettingstijd en de jdingsdagen met wat daarop volgde, zeer in het bijzonder is de jarenlange ling van de secretaris in die tijden de lente te 3tade gekomen, nslotte spreekt hij de dank uit van i W. en van de raad, waarin fevens Ier gehele gemeente begrepen is, voor wat de secretaris gedurende zijn Jtijd tot nu toe voor de gemeente heeft cht, in de hoop, dat hij in staat zal zijn verder met opgewektheid zijn krachten geven aan zijn ambtswerk, dat zijn Mwerk is geworden. Hij hoopt, dat We verstandhouding, die er onder het ""%atieve personeel, dank zij de leiding secretaris, heerst, moge bestendigd 'en en wenst de jubilaris en de zijnen Roeds toe onder de onmisbare zegen Hem, die alles in handen heeft. De bood vervolgens aan de jubilaris enveloppe met inhoud namens de feente aan. Hierna sprak de heer J. Fancy namens de raad. Ook hij wenste de jubilaris van harte geluk met deze dag en tevens met het feit, dat hij thans ook 25 jaren ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met de huwelijksvoltrekkingen is geweest. Hij brengt naar voren de goede verhouding, die er ook steeds heeft bestaan tussen de secretaris en de raadsleden. Spr. heeft bewondering voor de stille figuur, welke de jubilaris steeds in zijn ambt ais secretaris vertoont, die achter alles staat, zonder zich op de voorgrond te willen dringen. Hij wijst er op, van hoe grote betekenis het is, als de gemeente een secretaris heeft, bij wie de raadsleden steeds terecht kunnen, als zij advies wensen en dankt voor de welwillende houding, welke de jubilaris steeds aanneemt. Hij wijst verder op het voorrecht, dat, waar allen, die bij de benoeming vóór 25 jaar deel uitmaakten van het gemeente bestuur, daaruit thans zijn heengegaan, er één man gebleven is om het verband met het verleden in stand te houden. Hjj hoopt, dat het de jubilaris gegeven moge worden, nog vele jaren ook aan de voortzetting near de toekomst te mogen werken van de lijn, die het verleden met het heden verbindt. Hij is er van overtuigd, dat allen namens wie hij spreekt hem zullen toestemmen, dat zij grote waardering hebben voor het werk van de secretaris. Herinnerend aan de toespraak van burgemeester Blok bij de installatie van de heer Maris, gelooft hij, dat deze ook Inderdaad bij zijn werk de kracht gezocht heeft bij de enige bron, waar die te vinden is. Hij sprak de hoop uit, dat de jubilaris nog lang mag werkzaam zijn tot voorspoed der gemeente en dat God dit werk za! zegenen. Hierna werd nog een kort woord ge sproken door w thouder P. J. van Bendegem, die er op wees dat jubileren isterugblikken op het verleden even stilstaan bij het heden en vooruitzien naar de toekomst, waarin men, zo God daartoe de kracht geeft, mag voortgaan. Spr. wees op de grote waarde van de adviezen van de secretaris als man van ervaring bij de besprekingen en be slissingen van B. en W. Hij herinnerde aan de bewogen perioden in de afgelopen tijd en gaf uitdrukking aan zijn waardering voor de persoon en het werk van de jubilaris die voo'a! in de tijd, toen hij het burge meestersambt langere tijd moest waarnemen, nog te meer is versterkt. Hij sprak de wens uit dat God de jubilaris nog vele jaren moge geven van arbeid in dienst der gemeente en van geluk in zijn gezinsleven. Wethouder C. de Putter sloot zich bij de door de vorige sprekers gesproken woorden en geuite wensen aan en voegde hierbij ook zijn gelukwensen voor de jubilaris, die bij zijn werk niet ziet naar personen, maar steeds het belang der gemeente op het oog heeft in trouwe plichtsvervulling. Hij hoopt nog lang met hem samen de belangen der gemeente te mogen behartigen. De secretaris beantwoordde hierna de verschillende sprekers. Hij zei o.a., dat hét hem steeds een lust is, zijn krachten in zijn werk als secretaris aan de belangen der gemeente te mogen wijden. Hij is dankbaar, dat dit steeds mag gebeuren in goede ver standhouding en samenwerking met B. en W. en de Raad en dat hij hierbij ook steeds op zijn ambtenaren kan rekenen. Ook hij herinnerde hierbij nog in het bijzonder aan de moeilijke omstandigheden van de oorlogstijd, toen hij met zijn ambte naren schouder aan schouder en vaak dag en nacht mocht werken in nauwe verbonden heid, allen met hetzelfde belang der gemeente en van haar ingezetenen voor ogen. Hij dankte voor de ontvangst, die hem en de zijnen hier is bereid en voor het stoffelijk blijk van waardering, dat hem door de voorzitter namens de gemeente werd aangeboden. Hij hoopt naar de krachten, die hem ge geven worden ook verder de gemeente te mogen dienen en daarbij ook door de herinnering aan deze dag te worden gesterkt. De raadsvergadering werd hierna door de voorzitter gesloten, nadat hij de genodigden had verzocht, in de raadszaal aanwezig te blijven. In het samenzijn, dat hierna werd voort gezet werd de jubilaris, die de aanwezigen enige verversingen aanbood, toegesproken door de heer W. A den Boggende als gemeente-ontvanger, de heer A. P. Ie Feber als wnd. directeur van de gemeentelijke gasfabriek, de heer H. J. Hoebé als opper- brandmeester en de heer M. Oggel namens het secretarie-personeel. In aansluiting aan deze laatste felicitatie volgde een „Rei van ambtenaren" in dichtmaat, waarbij achter eenvolgens alle secretarie-ambtenaren hun wensen en gevoelens ten opzichte van hun chef op originele wijze naar voren brachten. Namens de gemeente, de leden van het college van B. en W., de raadsleden en de ambtenaren werd door de burgemeester met een toepasselijk humoristisch speechje aan de jubilaris een gouden horloge met inscriptie aangeboden, waarvoor deze, zicht baar verrast, in hartelijke bewoordingen dankte. Onder het nuttigen van de aangeboden verversingen werd dit samenzijn in gezellige sfeer voortgezet, waarna men gezamenlijk aanzat aan een door de jubilaris aangeboden koffiemaaltijd. Tijdens de receptie, die 's avonds ten stadhuize gehouden werd, boden ver scheidene ingezetenen en vertegenwoordigers van verenigingen de jubilaris en zijn familie hun gelukwensen aan. Nu langzamerhand het verkeer met het buitenland weer voor ieder tot de mogelijk heden gaat behoren zullen velen zeker nader kennis willen maken met de derde bondge noot in de „Benelux" het kleine Groother togdom. De 300.090 burgers, die zonder verdrongen complexen genesteld zijn tussen de bossen van de Ardennen zijn allerminst parvenu achtig, allerminst onderdanig en allerminst over het paard getild. Er is meer dan vol doende voedsel en men wordt goed verzorgd in dit landje, dat een oase van gezelligheid en rustige hoffelijkheid vormt. In tegenstel ling met hetgeen men waarneemt in de buurlanden, worden zelfs de politieke meningsverschillen hier op genoegelijke wijze uitgevochten. Prachtige limousines, oorspronkelijk be doeld voor de grote wegen van Amerika staan geparkeerd op bescheiden plaatsjes in de hoofdstad. Daar staan zij, ook op de spitsuren, voor de drukbezochte café's en restaurants, waar welgedane lieden gracieu- selijk drie cf vier slagroomgebakjes verober- den, voor zij aan een portie ijs beginnen, die de stoutste verbeelding van iedereen overtreft. De keurig-corecte winkelbe dienden slepen voordurend alles van de planken af naar de toonbankplanken, die zo maar zichtbaar zijn voor klanten, bevatten eindeloze hoeveelheden flessen met een inhoud, die in Schotland, België, Frankrijk, Holland en Scandinavië zeer gewaardeerd wordt. De prijzen van de inheemse cham pagne en andere wijnen, evenals die van een keur van uitstekende likeuren, zijn verwonderlijk laag. De slagers, banket bakkers, kruideniers hebben hun winkels afgeladenchocola in overvloed. Luxemburg meet 67 mijl op het langste en 37 mijl op het breedste punt. De con stitutionele monarchie is door het volk verkozen, want in 1919 stemde meer dan de helft dtr 127.000 kiezers voor de toen malige groothertogin Charlotte van Nassau. Ongeveer 16.000 van de 90 OCO kiezels, die opkwamen, wilden een republiek en 60.000 wensten een economische unie met Frankrijk. Maar Frankrijk verwierp het voorstel en zo werd het verlangen van de 22.C00 kiezers die een economische unie met België begeerden, ingewilligd op 1 Mei 1922 werd een verdrag getekend met een looptijd van 50 jaar. De geschiedenis van het hertogdom begint in de tiende eeuw; in 1940 eindigde de onafhankelijkheid tijdelijk, want, Hitier lijfde dit gebied bij Duitseland in zijn Gauleiter verbood het onderwijs van Frans op de scholen in het openbaar mocht geen Frans meer worden gesproken en ei mocht niet meer op Franse wijze worden gegroet. Het groothertogdom werd in 1944 bevrijd van de tweede invasie binnen 25 jaar De men sen proberen nu met alle kracht en opge wekt het economische leven en de openbare gebouwen, arbeidershuizen, hotels, scholen enz. die tijdens het laatste offensief van Rundstedt grondig verwoest werden te herbouwen. Tot voor kort had het groothertogdom een coalitie-regering. Deze werd omver geworpen na een debat ever de spoorwegen. Een nieuwe coalitie-regering werd gevormd, waarin zitting hebben vier christen-socialis ten en drie vaderlandse democraten. Pre mier is gebleven dr. Pierre Dupont, die dit ambt smds 1937 heeft bekleed. Luxemburg heeft een veelbewogen ge schiedenis. Zeven eeuwen geleden gaf de gravin van Ermesinde de stad Luxemburg haar eerste privilege: een charter van vrij dom. In 1443 werd het hertogdom vere nigd met Bourgondië. In 1482 kwam het aan de Habsburgers, 1555 aan de Spanjaarden, in 1684 aan de Fransen, in 1698 weer aan de Spanjaarden. De Oosten rijkers veroverden het in 1714; de Fransen in 1795. Het congres van Wenen verenigde het in 1815 met de Nederlanden. In 1839 herkreeg het land zijn zelfstandigheid, al bleef de dynastieke band met Oranje ge handhaafd. In 1890 koos het land zijn eigen dynastie. Dupont, die tijdens zijn ballingschap zeer goed Engels leerde, werd opgevoed in Parijs, Berlijn en Freiburg. In 1915 werd hij lid van het parlement en in 1926 van de regering. Hij is buitengewoon trots op zijn sociale wetgeving, welke door Volken- bonds-deskundigen de meest vooruitstre vende van geheel Europa werd genoemd. In Januari 1940 besloot de regering in een geheime zitting weerstand te bieden aan de Duitsers, als die het land zouden binnen vallen en zij bereidde zich voor op vertrek. De Luxemburgers hadden geen enkele sol daat, behalve een corps vrijwilligers en politie-agenten. De symbolische afweer nam de vorm aan van het sluiten der ijzeren hekken aan de grens. Op 9 Mei 1940 hoorde de minister van buitenlandse zaken Bech om 11 uur 's avonds tijdens een receptie op de Franse legatie, dat de tuinman van een zijner medegasten, een lid der vijfde colonne, die avond was opgeroepen. De invasie zou om 5 u 's morgens beginnen. Bech belde onmiddellijk Dupong en de Groothertogin op, die al sliep in haar kas teel te Colmar. Zij kwamen 's nachts om half twee bijeen in het paleis van de groot hertogin in Luxemburg-stad. Om 4 uur des morgens vertrokken de groothertogin met haar man en kinderen, de voornaamste ministers en hun gezinnen naar de Franse grens. Om half acht naderden de eerste na'zi-tanks en begon de lange reis naar de ballingschap via Frankrijk en Spanje. Som migen van het gezelschap gingen naar de Verenigde Staten, anderen naar Londen. Intussen kreeg Luxemburg het zwaar te ver duren de Gauleiter beval dat alle jonge mannen moesten worden opgeroepen voor het leger. Luxemburg verloor aan kapitaal tussen de vier en vijf milliardtoen de Luxemburgers terugkeerden vonden zij alleen eindeloze hoeveelheden waardeloos papier. De Duitsers hadden de franks gewisseld tegen een koers van 10 per mark de Luxemburgers moesten de koers bepalen op 5 franks per mark. De oorlogsschade wordt getaxeerd op anderhalf miljard gulden en tot September 1947 had de staat honderd millioen uitge geven voor herstelkosten. Luxemburg hoopt dat zijn aanspraken op een strook land tussen Vianden en Echternach gunstig wor den ontvangen, als de herstelbetalingen definitief worden geregeld, want dit land heeft men nodig voor de completering van een groots schema ter electrificatie. De steenkool komt op dit moment gro tendeels uit de Britse zóne van Duitsland zij is 5 maal zo duur als vroeger. Er is echter een kolentekort en dit land, dat in de tijd van Napoleon „departement van de wouden" heette, is overgegaan tot het gebruik van hout. Hoe lang kan dit voort duren? Tussen 1842 en 1918 bestond er een tolunie tussen Luxemburg en Duitsland de kolenvoorziening baarde toen geen zorgen. De Duitsers dreven de uitgebreide ijzer en staal-industrie voornamelijk ten eigen bate. De productie in ijzer- en staalfabrie ken per hoofd van de bevolking in Luxem burg is 20 maal zo groot als in de V. S. Voor de oorlog was Luxemburg op 6 na de grootste producent van ijzer en staal ter wereld. Ongeveer 15 pet. van het kapitaal was inheemsonder de 30.000 arbeiders waren niet minder dan 4500 Polen, Italianen en Duitsers. De slecht bewaakte grenzen maken het de Duitsers mogelijk het land illegaal te betreden. Voor de kinderen van de 14.000 Italiaanse arbeiders in het zuiden bestaan aparte scholen. Nog geen 1000 gevallen van collaboratie werden aangebrachtenige honderden moe ten nog worden onderzocht. Drie dood vonnissen werden uitgesproken en voltrok ken. De voornaamste collaborateur was een onderwijzer. Als hoofd van de vijfde colonne n I- ij r i. 1 Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië II. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. i f 1

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1