8 H ïl ft Uit onze omgeving. Welke vlag voor Zeeland AANNEMELIJK VOORSTEL VAN EEN HAGENAAR. Negen horizontale banen in symbolische kleuren. Nadat Drenthe, Zuid-Holland enO/erijsel kortgeleden hun provinciale vlaggen vast stelden, mtde met het oog op het Gouden Regeringsjubileum van H.M. de Koningin en de a-s. Kroningsfeesten, is thans de beurt aan de provincie Zeeland om hetzelfde te doen. Namens Gedeputeerde Staten heeft mr. dr. A. J. J. M. Mes medegedeeld, dat vijf kleuren in de vlag weinig bevrediging schenken, in andere provincies wil men juist wel vijf kleuren, hoewel in de vlag van Limburg bijv. 104 kleurcombinaties mogelijk zijn 1 De heer A. Stolk te Den Haag, die in deze materie veel belang stelt, heeft een ontwerp voor een Zeeuwse vlag aan Gede puteerde Staten aangeboden, vervat in een uitvoerig betoog, waaraan hier een en ander is ontleend. Reproductie van het wapen Een vlag was oorspronkelijk meestal een zuivere reproductie van een bepaald wapen, zoals bijvoorbeeld de Vlaamse Leeuwenvlag een zwarte leeuw op een gouden veld, door de franskiljons smalend «zwarte kat" benoemd. Een Zeeuwse vlagj die een zuivere repro ductie van het gewestelijk wapen zou zijn, zou in de practijk minder bruikbaar blijken, omdat de vervaardiging uitermate kostbaar zou zijn, terwijl zij bovendien niet zou vol doen aan de voornaamste eis, die men aan een vlag kan stellen: duidelijke zichtbaar heid en onderscheidingsmogelijkheid op een afstand. Ook het voorstel om in de vlag het wapen als onderdeel op te nemen, daarmede herinnerend aan de historische kenmerken der provincie, is minder geluk kig. De historie kent trouwens reeds drie Zeeuwse «Wapenvlaggen"de Princevlag, oranje-blanje-bleu met in de witte baan het wapen met er achter twee gekruiste ankers, de Stateiïvlag: rood-wit-blauw met in de middelste baan het wapen, omkranst door twee lauwertakken, en de groene vlag, sym bool van Zeelarid's groene beemden, mei in het midden het wapen tegen de achtergrond van twee gekruiste ankers. Vereenvoudiging nodig? De eerste vereenvoudiging, die nood zakelijkerwijze moet worden toegepast en die ook hisiorisch verantwoord is, houdt in, dat de «figuren" van het wapen in de vlag vervallen en slechts de hoofdkleuren, het rood van de worstelende leeuw en de zes banen wit en blauw der golven, gehand haafd blijven. Het komt er maar op aan deze kleuren op de juiste wijze te groe peren. De meeste kans van slagen biedt hier de geografuche groepering. Aardrijkskundig doet Zeeland zich voor als drie aan de golven ontworstelde stroken land, t.w. Schouwen, Duiveland, Tholen en St. Philipsland Walcheren, Zuid- en Noord- Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen. De rode leeuw in het Zeeuwse wapen is het zinne beeld van het Zeeuwse land, ontworsteld aan de baren. Volgens de heer Stolk behoort, in over eenstemming hiermee, het rood van de vlag symbool van dit land te zijn en dient zich dus in drie banen aan ons te tonen. Bij iedere rode baan passen een paar wit blauwe «golven-banen." Wij hebben krach tens het wapen de beschikking over zes van zulke oanen, dus drie paar, hetgeen prachtig overeenkomt met de drie rode banen. Negen banen. Resumerend komt de heer Stolk tot de conclusie, dat de Zeeuwse vlag, waarvan hoogte en breedte zich verhouden als 2 3, uit negen even hoge horizontale banen van driemaal rood, wit en bauw dient te bestaan. Het aantrekkelijke van deze vlag is, dat zij historisch, geografisch, heraldisch, aesthe- tiscn en vlaggentechnisch aan alle eisen voldoet. Zij is bovendien met haar negen banen (als „meerbanig" dundoek) een typi sche „zeevlag", Door haar voor te stellen zouden Gedeputeerde Staten aan het gewest Zeeland de mogelijkheid openen een vlag te verkrijgen, die in populariteit zeker niet zou onderdoen voor een andere, in hoog aanzien slaande «zeevlag", het dundoek van Rotterdam. (P. Z. Crt.) bouw van de verwarmingskelders en de concierge-woning. GRENSVERKEER MET BELGIË. Op 1 Augustus zijn zeven Belgische hulp douanekantoren gesloten en welLommei - brug 12, Hoeke, Middelburg, St. Laureins, St. Margriet, Staak-Assenede, Oudenburgse sluis (Wachtebeke). Hulpdouanekantoren stemmen ongeveer overeen met de Nederlandse geriefkantoren, zij hebben beperkte bevoegdheid voor in klaring van goederen, bestemd voor de dagelijkse behoeften der inwoners van de «linie" (een strook van 10 km. langs de grens) en de uitklaring van goederen af komstig uit de „linie". Deze opgeheven hulpkantoren hadden practisch niets te doen. De opheffing is geschied in overleg met de Nederlandse autoriteiten die reeds eerder de overeenkomstige Nederlandse gerief kantoren hebben gesloten. Grensoverschrijding langs de, wegen in kwestie is dus verboden voor goederen vervoer en autoverkeer. Voor het vervoer van goederen, waarvoor wegens de omvang of andere eigenschappen een omweg moeilijk is, kan op aanvraag en met betaling van zekere rechten een uitzondering worden gemaakt. Voor de boeren op de z g. grenslanderyen (aan beide zijden van de gren3 liggende) geldt reeds sedert vorig jaar de regeling, dat hun landbouwproducten recht3treek3 (dus ook over veld of binnenweg) de grens over mogen, mits voldaan is aan zekere eenvoudige formaliteiten. De praktijk was, dat die grensboeren ook al geen gebruik maakten van de wegen, waaraan de thans opgeheven kantoren stonden. DE P.Z.E.M. EN DE FEEST VERLICHTING. De P.Z.E.M. deelt ons mede, dat elec- trische feestverlichting tijdens de viering van het regeringsjubileum van H.M. de Konin gin en de inhuldiging van H.M. Koningin Juiiana in September a.s. in haar stroom- verzorgingsgebied, met inachtneming van onderstaande voorwaarden is toegestaan. De duur van deze feestverlichting is door hogerhand vastgesteld op ten hoogste acht dagen en uitsluitend in de periode van 30 Augustus tot en met 6 September a s. Li verband met de productie- en distri butie-capaciteit is het echter noodzakelijk, dat tevoren met de P.ZE.M. overleg wordt gepletgd over de aan te sluiten feestver lichting en aan haar wordt opgegeven, waar men feestverlichting wenst aan te brengen; het vermogen van de aan te brengen ver lichting, alsmede de dagen en uren, dat men deze wil ontsteken. Aanvragen kunnen gericht worden aan het kantoor der P.Z.E M. te Middelburg of haar bijkantoren te Zierikzee, Goes, Ter- neuzen en Oostburg. Alleen wanneer het energieverbruik 8ten behoeve van deze verlichting binnen rede lijke grenzen wordt gehouden, hierbij reke ning houdende dat de extra verlichting in het algemeen zal leiden tot een lager ener gie-verbruik voor huishoudelijke doeleinden, zal slagnatie in de stroomvoorziening voor komen kunnen worden. Buurtcommissies, verenigingen of parti culieren, welke vooraf geen overleg met het electriciteitsbedrijf treffen, lopen het risico, dat stroomtoevoer naar feestverlich tingsobjecten wordt verbroken. GEEN GEVAAR VOOR DE STROOM- LEVER1NG IN ZEELAND. Naar aanleiding van het bericht, dat de P. N. E. M. Provinciale Brabantse Electrici- teits Mij-, een rondschrijven tot haar groot verbruikers heeft gericht, teneinde tot een betere verdeling bij de zgn. „spiisbelasting" te komen, deelt de P.Z.E.M. mede, dat voor Zeeland dit gevaar niet lirect bestaat. Zeker niet in Zeeuwsch Vlaanderen, waar men in de centrale te Westdorpe enkele vernieuwingen heeft aangebracht. Op Zuid- Beveland, Walcheren en Noord-Beveland zullen de grootverbruikers weliswaar enig overleg bij het verbruik moeten plegen, doch ingrijpende maatregelingen, ais stopzetting der stoomlevering op bepaalde perioden zullen niet behoeven te worden genomen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. v. d. Graaff en nam. 2.30 ure Ds. Talma. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 3 ure Ds. P. Bakker, van Strijen. Geref. Kerk. Geen opgave ontvangen. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Leeskerk. GevondenEen vestje. A, Overdulve, Kanaalkade 71. V, pond koffie, L. Wautier, Kanaal K 30. NIEUWE TARIEVEN VRACHTAUTO- VERVOER VAN PARTIJGOEDEREN. In de Staatscourant van 5 Augustus 1948 is een tweede wijziging van de Prijzenbe- schikking Intêrlocaal vrachtauto /ervoer van Partqgoederen 1947 opgenomen. Ds maximumtarieven worden hiermede verhoogd met 5 pet. zulks in verband met de resds geruime tijd verhoogde benzineprijs en gestegen loonkosten. De extra-toeslag van 15 pet., welke was toegestaan volgens de eerste aanvullirg van genoemde prijzen- beschikking is hierdoor verhoogd geworden tot 20 pet. Op veelvuldig verzoek van het bedryfsleven is deze tijdelijke toeslag thans ineens in de vrachtpryzen verwerkt, als gevolg waarvan de vracftttabdlen geheel werden omgewerkt. Na inwerkingtreding van deze wyzigingsbischikking mag dus geen tijdelijke toeslag meer worden berekend. Daarnaast zijn de tarieven op de zeer korte afstanden in sterkere mate verhoogd, omdat bleek, dat hier rekening moest worden ge houden met de economische (vaste) in plaats van met de technische (variabele) afschrijving. De verschillen in goederenklassen zijn op de ultra-korte afstanden tevens een weinig ge nivelleerd. De vrachttabellen zullen worden opge nomen in het bekende tarievenboekje voor het Goederenvervoer langs de weg. Behalve enige wyziglngen van minder belang, bevat de nieuwe beschikking een geheel nieuwe regeling van het spoedvervoer. Waar vroeger dit vervoer moest geschieden tegen dezelfde prijs als htt normale vervoer, is thans de mogelijkheid geschapen om hiervoor een hogere vrachtprijs te berekenen, zulks echter indien voldaan is aan een vijftal voorwaarden a. de uitvoering van het transport wordt binnen een termyn van 2 uur na het tijdstip waarop de opdracht werd verstrekt, aan gevangen b. de uitvoering van het transport moet af- wyken van de bij geregelde verlading nor male wijze van uitvoering; c. de wijze van uitvoering van het transport moet op uitdrukkelyk verlangen van de op drachtgever geschieden d. de opdrachtgever mag geen lading hebben bezorgd over tenminste 70 pet. van de van standplaats tot standplaats af te leggen kilometers e. de tariefafstand is groter dan 40 km. Wanneer hieraan is voldaan, mag de tariefafstand met maximaal 25 pet. worden verhoogd. De motivering van deze verho ging ligt in het feit, dat het bij dergelijk spoedvervoer onmogelijk is voor de ver voerder zich van retourlading te voorzien, waardoor het tarief voor de langere afstan den niet meer lonend kan zijn. De bedoe ling is echter, dat deze bepaling slechts in uitzonderlyke gevallen zal worden toegepast. Mocht te eniger t d blijken, dat misbruik regelmatig plaats heeft, dan zal dit intrek king voor ds regeling voor dit „spoedver voer" tengevolge hebben. opwegen en dat de boete op geen enkele wijze rekening houdt met de verdiensten van de gestrafte. Een kaffer b.v. die ver- oordeeld wordt tot 20 gulden boete of een week gevangenisstraf, kiest vast en zeker de gevangenisstraf, want zyn weekloon be. draagt geen 20 gulden. Dit geldt niet alleen voor de kaffers, doch ook voor de blanken. De gevangenissen zitten vol men sen, die hun boete niet konden of wilden betalen. Het gevolg is, dat het aantal ge vangenen in Zuid-Afrika twee maal zo groot is als dat in Engeland, hoewel de bevolking van Engeland vier maal zo talrijk is. (South Africa). KRANTEN ALS MAATSTAF VOOR ONTWIKKELING. Indien men het aantal kilo's kranten papier per hoofd zou kunnen beschouwen als een maatstaf voor de ontwikkeling van een volk, dan zou er geen volk zo achteruit zyn gehold als het Britse. Voor de oorlog was het verbruik van krantenpapier per hoofd in Engeland het hoogste ter wereld, nu staan de Engelsen ver achter bij de V.S., Zweden, Zwitserland en België. Alleen in Japan is de teruggang nog groter geweest. Uit een onlangs gepubliceerde grafiek kan men de economische situatie van het land aflezen. .Landen, die over hout beschikken, kunnen, meer papier gebruiken de andere moeten bezuinigen op de invoer van papier ten gevolge van het gebrek aan dollars tn de grootste bezuiniging moet Engeland toepassen. De situatie in Europa vormt een scherpe tegenstelling nut die op het Wes- telyk halfrond, want met uitzondering van Peru en Newfoundland is het papiergebruik overal in Zuid- en Noord Amerika gestegen. Doch om 1 millioen pond te spaten moet de Britse bevolking beroofd ^worden van essentiële voorlichting. ZES SEPTEMBER NADERT. Vorstelijke gasten bij de inhuldiging. Bij de inhuldiging van Koningin Juliana zullen, voor zover tot r,u toe bekend is, de volgende vorsteiyke personen aanwezig zijn: De kroonprins en de kroonprinses van Zweden, de kroonprins en de kroonprinses van Noorwegen, Prins Axel en Prinses Margareta van Denemarken, Prinses Mar garet, die de Engelse koning vertegen woordigt, Prins George van Griekenland en de erf-groothertog van Luxemburg. Opdracht voor Charles Eyck. Het Ministerie van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen heeft Charles Eyck thans opdracht gegeven een schilderij van de beëdiging en inhuldiging van Konin gin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amster dam te vervaardigen. Het is de bedoeling van dit schilderij kleurreproducties te vervaardigen waarvan de opbrengst van de verkoop aan nood lijdende kunstenaars ten goede komt. Ere-fronten van officieren. Tijdens de rytoer, die Koningin Juliana na haar plechtige inhuldiging door Amster dam zal maken, worden o.m. een aantal ere-fronten van officieren opgesteld, waaraan ook reserve-officieren, die thans niet in actieve dienst zijn, deel uit kunnen makei. Zy dienen zich voor 2 Sept. schriftelijk op te geven aan de garnizoenscommandant in Den Haag, Groenhovenstraat 3, met ver melding van naam, adres, rang, wapen nf dienstvak, en of deelname geschiedt in het oude ceremoniële tenue, service-dress of battle dress. AUTOMOBILISTEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN LATER NAAR HUIS. MIDDELBURGS STADHUIS KAN WORDEN AFGEBOUWD. Rijksgoedkeuring verkregen. Naar wij vernemen heeft het Rijk aan de gemeente Middelburg goedkeuring gegeven voor de verdere afbouw van het gothische gedeelte van het stadhuis op de markt. Het complete werk zal thans worden uitgevoerd. Dit betreft de aftimmering en de De A N. W. B, heeft er de aandacht van de autoriteiten op gevestigd, dat het voor vele automobilisten en wielrijders in Z. Vlaanderen onmogelyk is op een laat tijd stip naar huis terug te keeren, daar de laatste normale veerboot van Kruiningen naar Perkpolder reeds te 21.05 uur vertrekt. De pont van 23 05 is n.l niet voor automo bilisten en wielrijders toegankeiyk. Daar dit vooral voor zakenmenschen moeilijkheden met zich brengt, heeft de A. N. W. B. om een meer bevredigende rege ling verzocht. CHRISTIANSEN KRIJGT 12 JAAR. Christiansen is door het byzonder gerechts hof te Arnhem veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest sinds Januari 1946. De eis was 20 jaar. OP RUIME SCHAAL GRATIE. Het staat thans vast, aldus weet het Parool te melden, dat bij de komende fees, ten op ruime schaal gratie zal worden ver leend. Van deze koninklijke gratie zullen zowel gewone als politieke delinquenten profiteren. De voorbereidingen hiertoe zijn reeds goeddeels voltooid. De nieuwe minister van Justitie mr. Wijers, zal in deze nog verder gaan in zijn voordracht aan de Kroon dan mr van Maarseveen. BOETE OF GEVANGENISSTRAF. In Zuid-Afrika worden de gevangenissen voor 84 pet. bevolkt door mensen, die de keuze kregen tussen boete en gevangenis straf. De gevangenis autoriteiten zijn hier allerminst over te spreken; volgens hen be- wyst dit percentage, dat de boete en de gevangenisstraf vaak geenszins tegen elkaar PRINSES JULIANA IN LONDEN. De Prinses-Regentes bevint zich op hh ogenblik tezamen met Pri s Bernhard in Londen, ter bijwoning van ee Olijmpische Spelen, Prinses Juliana, die incognito is zal waarschijnlijk begin volgende week met de Prins naar ons land terugkeren. VLIEGEN BOVEN FEESTELIJK VERLICHT NEDERLAND. Slraks zullen ter gelegenheid van het Regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina, vele steden in ons land des avonds feestelijk verlicht zijn. Het publiek zal van 29 Augustus tot en met 6 Septem ber in gelegenheid zijn de feestverlichtirg ook uit de lucht te bekijken. In dit tijdvak zullen n. 1. door de K. L M. rondvluchhn worden gehouden vanaf Schiphol, niet alleen boven Amsterdam, maar ook uiig breider rondvluchten boven Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Ook de steden Tilburg, Breda en Den Boch zullen tijdens de feestdagen hun ver lichting ontstekend. Daarom zal de K. L. M op Zaterdag, 4 September met een vier motorig toestel vanaf het vliegveld Gilze- Ryen avondrondvluchten boven deze drie steden houden. - BC

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2