"N AXELSCHE SS COURANT ng en L. I I Belangrijke opgravingen in de drooggemaakte Noord-Oost-polder. FranFe frj* bij aborremer.f, Axp1. ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1948 62? JAARGANG. No 87. /T NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM V. HET PROGRAMMA VAN HET KABINET-DREES. et nieuwe kabinet heeft zich Donderdag de Tweede Kamer voorgesteld. Minister- lident Drees heeft een regeringsverkla- voorgelezen, waarin hij uiteenzette, dat dit kabinet het beste een program- isterie zou kunnen noemen, los van tijen of fracties, doch steunende op de cüjke beginselei, die aan onze bescha- ten grondslag liggen. Wat de plannen de regering betreft: zij wi! trachten de jnesische kwestie zo snel mogelijk tot voor beide partijen aanvaardbare oplos te brengen, waarbij ij rekent op de ewerking van de Republiek. Nederland, formuleert de heer Drees het, is bereid woord gestand te doen, maar verwacht verlangt ditzelfde ook van de weder- Het kabinet heeft voorts een open voor de moeilijke economische toe- id van ons land. Het wil streven naar letering van het buitenlandse handels eer, raar evenwicht in de betalings- ins, naar een stelselmatige landbouw-, isterir.gs-, industriële en conjunctuur- lliek. Geleidelijke inkrimping van het liibutie- en verdere overheidsapparaat lt op het programma, evenals een slui- le begroting voor het volgende jaar li uitzondering dan van de kapitaals- javen). In de sociale sector stelt de iring zich voor een constructieve loor.- prijspolitiek te voeren. en, MESJE d. -r bylonische spraakverwarring. liemand weet hoe de mensen zijn be nen te spreken. Er is geen enkele aan- iing uit de tijd, waarin onze voorouders illoos" waren. Dieren, die in kudden kunnen zich verstaanbaar maken, gebabbel" van apen zorgt voor het rbrengen van een waarschuwing, van He of woede, maar tof nog toe heeft men 1 kunnen aantonen, dat bepaalde geluiden bepaalde betekenis hebben, hetgeen men criterium beschouwt voor taal. Zelfs primitiefste talen, die wij kennen, hebben ien meer dan 103.000-jarige ontwikkeling Ier zich. Geen erkele thans gangbare is spontaan ontstaaniedere taal is tonnen als dialect van een oudere, BUHlSimil ziJ zich 'angzaroerhand zelfstandig wikkelde. Zou mc-n b.v. de Amerikaanse AXELlen Texas en Vermont 500 jaar lang oluut gescheiden houden, dan zouden uit die afscheiding waarschijnlijk ver- illende talen ontwikkelen, waarin evenwel tal van gemeenschappelijke woorden den voorkomen, i'aarom veranderen falen? ïaarom zeggen de Engelsen brother, de ierlanders broeder, de Denen broker, lanks het feit, dat hun voorouders dezelfde spraken Wij weten het niet. Velen het klimaat verantwoordelijk stellen t de veranderingen. Het is stellig een dat het zuiden de klanken zachter maakt, bewijzen het Frans uit de Provence en Spaans uit Andalusië. Men kan deze toe schrijven aan de ven van Qed van negaS) Italianen en Moren, /aarom verschillen de accenten ■Ike taal heeft haar eigen melodie. Wie ir de radio luistert, kan vaak raden welke I er gesproken wordt, ook al verstaat er geen woord van. Leenwoorden r.emen het accent van hun uwe omgeving aan. Het Franse chauffeur (dt in het Engels „sjofer"het Spaanse Ire luidt bij de Jaqui's pa'are. Er zijn m, zoals b.v. het Arabisch, die heel inig.wijziging ondergaan. Andere daarer.- en, zoals b.v. de taal van Nieuw-Guinea Kelt van jaar tot jaar, omdat bepaalde orden taboe zijn, zodra hun eigenaar sterft, moeten dan.nieuwe voor komen. Primitieve talen zijn niet altijd simpel, inees en Engels zijn heel „gemakkelijke" in, wanneer men tenminste onder ge melijk verstaat, dat zij weinig grammatica men, maar primitief zijn ze allerminst. 'Ie talen door zeer primitieve stammen 'Proken hebben een zeer ingewikkelde 'aRttnatica. De Australische Bosjesmannen staan van r huidige aardbevolking nog wel het dichtst 'I het Stenen tijdperk. Tot ongeveer 1700 'tbrak alle contact met andere mensen le afscheiding had vermoedelijk een 10.000 ,r geduurd. De eenvoudigste Australische 'I wordt door de ver in het binnenland 'onende stam der Aranta's gesproken. De ij ven, Til Wasse- Mo ern" Meest in Neder- |eiï' n verven kleding, i, dekens 5 dagen. rven in tanderingen ook WIJK, kenhuis, Axel j zullen erszaken [0 jma no- en- Aranta kent slechts 400 tot 500 woorden. Zijn levenswijze heeft hem nooit gedwongen zijn woordenschat te vergrotenkomt hij nu In contact met een geciviliseerde omge ving, dan kost het hem zeer veel moeite zich aan te passen. Dit is geen kwestie van intelligentie. Tests hebben aangetoond, dat er niet zo heel veel verschil beslaat tussen deze kinderen en b.v. Amerikaanse of Japanse. Jonge Aranta's, die het Engels als voertaal voor hun onderwijs gebruikten, konden op school uitstekend mee en zij bloi ken menigmaal uit op wetenschappelijk of muzikaal terrein. Da andere Australische talen hebben ten dele een zeer spitsvondige grammatica. Alle hebben zij tal van woorden voor be paalde voorwerpen, doch bijna geen woorden voor algemene of verzamelbegrippen. In de taal der Kamilaroi's b.v. bestaan er zeker twaalf woorden voor de verschillende soorten slang, maar geen enkel voor slang zonder meer. Men kan iemand niet vragen, of hij een slang gezien heeft, doch moet informeren of hij soms een nurai (zwarte slang) of een kaleboi (bruine slang) gezien heeft en daarbij moet men dan maar hopen, dat hij het de moeite waard vindt u te vertellen, dat hij wel een groene slang is tegengekomen. Tijdens het rijpingsproces krijgt de kokos noot negen verschillende namen. Evenals de meeste primitieve talen heeft Maleis zeer veel gespecialiseerde woorden. Zo zijn er b.v. 18 woorden voor dragen, al naar gelarg het betref!dragen in een korf, op de rug enz.; er 2ijn 15 woorden voor slaan. In tegenstelling echter met de meeste primitieve talen kent hel Maleis ook woorden voor abstracte begrippen, die vooral in de poëzie gebruik! worden. Sahaja, het oude woord voor slaaf en toean, heer, zijn beleefdheidswoorden, die hun oorspronkelijke betekenis grotendeels verloren hebben en beleefde voornaam woorden voor ik en gij geworden zijn. De woorden, waarmee men de verschillende verwanten en hooggeplaatsten aanspreekt, zijn zo gediff:rentieerd, dat Europeanen veelal de raad krijgen iedereen maar sobaka, vriend, te noemen. Dit is een nogal defai tistische raad, want met enige moeite kan men de correcte vormen heel wel Ieren. De gewone gesprekken worden meestal in de indirecte vorm gevormd. Een Maleier zal nooit tot zijn knecht zeggen„Als je niet behoorlijk voor deze buffel zorgt krijg je een pak ransel", inplaats daarvan wendt hij zich tot de lucht en zegt: „Als die jongen niet zorgt voor de buffel, zou het zeer wel kunnen zijn, dat hij een pak slaag opliep". Het resultaat is precies hetzelfde. Wie goed Maleis wil spreken, moet zich oefenen in beeldspraak. Matahari, zon, be tekent b.v. letterlijk: oog van de dag. Vijf uur in de middag heet: de tijd, waarop de buffels gedrenkt worden. De Afrikaanse Bosjesmannen spreken een taal, die uniek is op de wereldzij klappen met de tong. Dit klappen is misschien een overblijfsel uit de tijd, waarin de mensen begonnen te proberen te spreken. Enkele van deze klap-geluiden kennen wij ook nog, b.v. als wij een paard aanvuren of als wij tje, tje zeggen bij het horen van een ver schrikkelijk geval. Maar de Bosjesmannen kennen 26 verschillende klap-geluiden, die een even integrerend deel van het woord uitmaken als klinkers en medeklinkers. Europeanen kunnen deze talen nooit geheel leren. De Eskimo's kunnen met één woord een gehele zin uitdrukken en toch blijft het één woord, want geen van de onderdelen heeft afzonderlijk enige betekenis. Een buiten staander begrijpt deze taal bijna nooit, omdat de toevoeging van één lettergreep de gehele betekenis van de zin wijzigt. Takoleraqtainzqtoq betekent b.v.: „Na lang zoeken vond hij het eindelijk. Er bestaan ter wereld op het moment slechts zes veel-gesproken talenChinees, Engels, Spaans, Russisch, Hindoestaans en Arabisch. Geen enkele daarvan dankt haar verspreiding aan haar schoonheid, logica of rijkdom van uitdrukking, doch uitsluitend aan de uitbreiding te vuur en te zwaard. Zouden wij een taal kiezen om haar schoon heid of logica, dan zouden wij allen Grieks moeten spreken, doch dit doet slechts een handjevol mensen, Het Frans neemt een eigenaardige plaats in voor slechts 50 millioen mensen is het de moed:itaal, maar toch wordt het als tweede taal door vijf maal zoveel mensen gesproken. Herwint Frankrijk evenwel zijn politieke macht niet, dan is er alle kans, dat het Frans het moet afleggen tegen het Engels en Spaans, die gemakkelijker te leren zijn. 200 millioen mensen hebben Engels als moedertaal, nog 500 millioen gebruiken het als tweede taal. Ongeveer 100 millioen mensen spreken Spaans. Van hun moeder leerden ongeveer 100 millioen mensen Russisch, daarenboven verstaan er nog 80 millioen deze taal. Het Russisch kan door toevoeging van een eenvoudig suffix een woord nader bepalen op een wijze, waarvoor wij verschillende adjectiva nodig hebben. Dom betekent huis, domik is klein huis, maar domisjko is een lelijk klein huis. Met andere suffixen be tekent het een schat van een huis of een krot. De taal leent zich uitstekend voor eindeloze discussies over subtiele spitsvondigheden. Het Chinees met zijn verschillende dia lecten is de taal van 400 millioen mensen evenals het Hindoestaans. Arabisch wordt door ruim 60 millioen mensen gesproken. Op deze zes grote talen volgen dan het Maleis, de Haussa-taa) uit Afrika en het Japans, alle talen, die in bepaalde streken onontbeerlijk zijn. Hieruit blijk', dat ieder, die zeven talen, waaronder vijf Indo- Europese, spreekt, overal ter wereld terecht kan. Van het ogenblik af, waarop nu zeven j '.ar geleden de Noord Oostpolder werd drooggelegd zijn er verschillende opgravin gen gedaan, die enig licht werpen op de historie van dit deel van de voormalige Zuiderzee, dat eenmaal eerder land is ge weest, maar in da 13e en 14e eeuw door het water werd verzwolgen. Zo hebben de opgravingen van beenderen, aardewerk en zelfs van de fundamenten van een oude burcht bij Kuinre reeds gegevens verschaft omtrent de tijd waarin dit gebied reeds bewoond was. Een belangrijk onderdeel van het oudheid kundig onderzoek is ook de opgraving van scheepswrakken. Men heeft reeds enkele malen aan de hand van deze wrakkm de modellen van oude scheepsiypen kunnen afleiden. Dit is vooral ook voor het in de toekomst te stichten Zuiderzee-museum van belang. Soms kan men aan de hand van het aardewerk, dat nog aan boord van het wrak wordt gevonden, de ouderdom van de gevonden schepen bepalen. Tenslotte kent men meermalen het ontsiaau van de bodem uit verschillende slib.agen. Sommige wrak ken zijn wel bedekt met een laag van een halve meter. Tot nu toe zijn in de Noord-Oust-polder ongeveer 100 scheepswrakken opg graven. Het grootste daarvan kwam dezu oagen in de buurt van Lemmer te vooucuij i- Onder toezicht van drs. G. van der Htid die de leiding heeft van het oudheidkundig bodem onderzoek in deze nieuwe polder, werd het wrak blootgelegd. Men kun vaststellen, dat 't schip op de bewuste plaats in de 17e eeuw moet zijn vergaan. Het bleek een koopvaarder te zijn, die een eikenhouten buitenwand had van niet minder dan vijf centimeter d.kte, teiwiji de gehele scheeps wand 45 centimeter dik was. Behalve scheepswrakken vindt men ook nog andere belangwekkende dingen in de nieuwe polder. Sinds enige tijd worden deze verzameld in een klein museum, dat gevestigd is in het kerkje op de Middel- buurt van het voormalige eiland Schokland. Schokland ligt nu midden in de polder en het is mogelijk gebleken aan de hand van opgravingen vast te stellen, hoe groot het eiland in vroeger eeuwen moet zijn geweest. Oudere verkavelingen zijn hier en daar nog duidelijk aan te tonen. Het eiland moet in vroeger eeuwen door stormvloeden veel grondgebied hebben verloren. Ten slotte is het in 1859 onbewoonbaar verklaard. Naar het eiland Magele, dat in de 13e of 14e eeuw door een stormvloed moet zijn verwoest en dat ergens tussen Urk en Schok land lag, deed men ook onderzoekingen. Opgravingen van aardewerk en nasporingen van grondlagen doen vermoeden, dat dit eiland een aantal kilometers ten N.-O. van Urk was gelegen. De Europese houtvoorziening in de toekomst. Het feit, dat Nederland een bos-arm land is en dus voor dekking zijner houtbehoefte afhankelijk is van het buitenland, maakt het noodzakelijk, dat in ons land alles moet worden gedaan teneinde een zo groot moge lijke houtproductie te verkrijgen en te hand haven, mede in verband met de Europese houtpositie, die voldoende import van hout voorshands nog niet mogelijk maakt. De houtpositie van Europa werd bezien op de onlangs te Genève gehouden eerste bijeenkomst van de Europese Commissie voor Bosbouw en Bosbouwproducten van de Voedsel- en Landbouw Organisatie (F. A. O.) der Verenigde Naties. Op deze zitting werd Nederland verte genwoordigd door Dr. J. A. van Sleyn, Directeur van het Staatsbosbeheer en wer den de problemen besproken betreffende de houtvoorziening van Europa op middellange en lange termijn. De houtproblemen van onmiddellijke urgentie worden in het alge meen behandeld door de Houtcommissie van de E. C. E. (Economie Commission Europe). Uit op de conferentie verstrekte cijfers bleek duidelijk, hoe groot het tekort aan hout in Europa is. De bosopperviakte van Europa (zonder Rusland) bedraagt slechts 0.34 ha. per hoofd der bevolking, hetgeen het laagste percentage ter wereld is. Vooral de positie van gezaagd zachthout is zorge lijk, aangezien het verschil tusschen de behoefte en de beschikbare hoeveelheid van dit product in Europa ongeveer 11.7 mil lioen kubieke meter bedraagt. Om dit ver schil te dekken, zou een verhoogde velling van 60 tot 80 millioen kubieke meter nodig zijn, terwijl thans reeds 50 tot 60 millioen kubieke meter teveel wordt gekapt. De Commissie zal dan ook in haar plannen rekening moeten houden met een tekort van ca. 110 tot 140 millioen kubieke meter hout. Het tekort wordt slechts voor een zeer kiein gedeelte opgeheven door invoer uit Noord- Amerika van ca. 3,7 millioen kubieke meter. Bovendien kan op deze invoer niet blijvend worden gerekend, terwijl voorts een Ver mindering van de vraag naar hout niet valt verwachten. Het programma van het congres werd in een viertal sub-commissies nader uitge werkt. Sub-commissie 1 behandelde de pro blemen betreffende de inventarisatie en de statistiek, waarbij zij tot de conclusie kwam, dat er een tekort van 20 tot 30 pet. aan ruw materiaal voor de productie van gezaagd zachthout, mijnhout, gezaagd hardhout en dwarsliggers bestond. Slechts voor brand hout en pulphout overtreft de opbrengst der Europese bossen de behoefte. Sub-commissie IV wijdde haar speciale aandacht aan dit laatste probleem. Een commissie voor genoemd gebied zou niet later dan 1 November 1948 in het Europese Bureau van de F.A O. te Roms bijeenkomen. Op dit congres is nogmaals het grote tekort aan hout in Europa nadrukkelijk komen vast te staan. Bezuiniging op het houtgebruik en het tegengaan van verliezen bij velling en verwerking is geboden. Daar naast zullen de bosbouwdeskundigen alles in het werk moeten stellen de productie zo hoog mogelijk op te voeren. Ook zal veel zorg moeten worden besteed aan het toe passen van de juiste werkwijzen in de bos bouw, aan het gebruik van de juiste boom soorten en zaden, aan de bestrijding van ziekten, bosbrand, enz. en vooits aan de leiding van het bedrijf, het onderzoek, de opleiding van deskundig personeel en ten slotte aan het verzamelen van statistische gegevens. TOEWIJZINGEN VAN HET MARSHALL-PLAN. In het kader van het Europees herstel program is aan België en Luxemburg een voorlopige toewijzing van 21 millioen dollar voor het derde kwartaal van dit jaar ter beschikking gesteld. Van de basistoewijzing ten bedrage van 105 millioen dollar, die onlangs aan Neder land is ter beschikking gesteld voor het derde kwartaal van dit jaar, zal een bedrag van 30 millioen dollar in de vorm van een lening en een bedrag van 75 millioen dol lar in de vorm van een schenking worden verstrekt. Bovendien heeft Nederland onlangs nog een voorlopige aanvullende toewijzing van 23 millioen dollar in de vorm van een schenking ontvangen. I, n e h It s n n n ^voonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. 100I

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1