h f,Thuis", zei Jan,";, eten 'wtj nooit margarine Vraag steeds BLUE BAND altijd vers EVEN LATER... Franke irg bij abonnement, Ax<>f. ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1948 62e JAARGANG. No 87. De Vizier van Balkek (in die dagen blijk baar een soort .Betuwe van het Nabije Oosten') hoorde van het verlangen van Kalief Aziz. Hij zond 600 duiven naar Cairo met ieder aan beide pootjes een klein zakje, dat een sappige rode kers bevatte. Zo kwam het eerste vrachtvervoer door de lucht tot stand, bijna duizend jaar geleden, In de tegenwoordige tijd, nu het vliegen niet alleen meer voor de vogels is wegge legd ronken over de gehele wereld dagelijks duizenden vliegtuigen, beladen met tonnen vracht. De .kersen" waar Damiri over schreef hebben plaatsgemaakt voor vrachtgoed van velerlei aard en omvang en de .duiven" van toen zijn vervangen door zware viermotorige vliegtuigen, zoals de .Vliegende Vracht wagens" van ne K. L. M. die e'en driemaal wekelijkse .beurtvaart" tussen Amsterdam en New York onderhouden en die in 20 uur tijdens 7 ton vracht naar en van de Nieuwe Wereld brengen. Ook in deze eeuw wordt het fruit door de lucht vervoerd, nu zorgvuldig verpakt in kisten en dozen. Kersen, aardbeien enz. worden in steeds grotere hoeveelheden naar de afnemers vervoerd. Alleen al aan aard beien, vervoerde de K L M in de maand Mei 1946 30.600 kg, in Mei 62.000 kg en in Mei van dit jaar 65.009 kg. s' Werelds eerste luchtvracht, 1200 ker sen en s' werelds oudste luchtvaartmaat schappij, de K. L. M. die in 1947 5.124.042 kg vracht vervoerde, ziehier in het kort de geschiedenis van het vrachtvervoer in de lucht. NATIONALE HANDEL-, INDUSTRIE- EN NJJ VERHEIDSTENTOONSTELLING. Ter gelegenheid van het gouden regerings jubileum van H.M de Koningin, organiseert het Nederlandse bedrijfsleven de tentoon stelling N.A.H.I.N.T.O. (Nationale Handel-, Industrie- en Nijverheidstentoonstelling), welke gehouden zal worden van 26 Augustus tot en met 6 September 1948 in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam. Deze tentoonstelling belooft een groot scheepse manifestatie te worden van de ontwikkeling in het Nederlandse bedrijfs leven gedurende de jaren 1898—1948 en zal voor de bezoekers een unieke gelegen heid vormen om kennis te maken met de snufjes der Nederlandse techniek en laatste vindingen, zowel op technisch, industrieel als huishoudelijk gebied. Ongetwijfeld zal deze tentoonstelling ook een opvoedend karakter dragen en wel speciaal voor de jeugd, daar deze in de gelegenheid gesteld wordt om kennis te maken met de verschillende aspecten van het bedrijfsleven, hetgeen bij beroepskeuze uiteraard van groot belang is. Aan amusement zal het op de Nahinto zeer zeker ook niet ontbreken. Er is een doorlopende filmvoorstelling, een cabaret, waaraan bekende artisten medewerken, een show-orkest, een dansje kunt U er ook maken. Bijzonder fraaie prijzen worden bovendien voor de bezoekers gratis beschikbaar gesteid. VERWERKINGSVERBOD VAN EIEREN VOOR HORECA. In de Nederlandse Staatscourant is dezer dagen een beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gepubliceerd, welke aan Horeca-bedrijven het verbod oplegt zowel kippen als eenden eieren of spijzen, waarin eieren zijn verwerkt te verkopen, af te leveren of voorhanden te hebben. Bij overtreding van dit verbod kan ook de verbruiker worden vervolgd. Het verbod is het gevolg van de beëindiging van de tijdelijke verstrekking van eieren aan Horeca-bedrijven, zoals dat ook het vorige jaar bij het minder worden der eierenpro- ductie in het gevorderde legseizoen, het geval is geweest. COLOR adokeverbestrij DING. De bestrijding van de coloradokever heeft tot dusver een gunstig verloop gehad, mede dank zij de verplichte behandeling van het aardappelgewas met een insectendodend middel tijdens bepaalde perioden. Het ligt thans niet in de bedoeling, in dit seizoen nieuwe verplichte bespuitingen ge durende bepaalde perioden voor te schrijven. Echter zal nauwgezet de hand worden gehouden aan het nakomen van de ver delgingsplicht. Artikel 2 van de coloradokeverwet 1947 luidt: .Elk gebruiker van een perceel, waarop zich de coloradokever bevindt, is verplicht deze zo goed mogelijk te verdelgen." Dit houdt in, dat een ieder, die kevers of larven op zijn perceel aantreft, verplicht is, de dieren onmiddellijk te verdelgen. Een voortdurende controle van het gewas is daarvoor noodzakelijk. Wanneer men hierbij kevers of larven opmerkt, zal in de meeste gevallen bespuiting of bestuiving van het gewas nodig zijn. Vooral is het zaak, jonge larven onmiddellijk met een insecten- dodend middel te behandelen. De Inspecteur, Hoofd van de Planten- ziektenkundige Dienst, doet een dringend beroep op de aardappeltelers om de be strijding onverminderd krachtig voort te zetten. Bedenkt, dat juist de kevers, die in het najaar de grond in gaan om te overwinteren, in het volgend voorjaar de jonge aanplant bedreigen. Ook in het najaar moet uw terrein vrij zijn van kevers of larven. De verdelgingsplicht blijft onverminderd van kracht. KOOPT UW STUIFMIDDELEN ONDER GARANTIE. Over het bestrijden van de knollen- bastaardrups hebben wij onlangs een artikel geschreven. Een landbouwer schafte zich, naar aan leiding van dat artikel, derrisstuif met een half pet. rotonon-gehalte aan. Daar de ene handelaar slechts voldoende derrls had voor het bestuiven van de helft van zijn gewas, kocht hij bij een andere handelaar de rest bij. Enige dagen na het bestuiven bezocht een onzer dit perceel. Typerend was wel, dat de ene helft van het gewas het was radijs vrijwel gezuiverd was van de lastige knollenbastaardrups, terwijl in het andeae gedeelte (plm. 2 gemeten) deze rups practisch niet van de bestuiving had geleden en lustig voortging met haar vernielend werk. Na onderzoek door de Plantenziekten- kundige Dienst bleek, dat het ene poeder derris was, maar het andere lonchocarpus met een zeer laag rotonon-gehalte, n.I. 0,3 pet. De schade die de landbouwer had, kan geschat worden op pl.m. f80 per gemet. Reeds herhaaldelijk is er op gewezen en dit geval bewijst het wederom overduidelijk, dat men als landbouwer het beste doet bestrijdingsmiddelen, kunstmeststoffen enz. steeds te betrekken onder garantie van betrouwbare adressen. De Riikslandbouwconsulent voor Z.-Vlaanderen. Bekendmaking. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat op Zaterdag 14 Augustus 1948 des namiddags van 2 tot 2.30 uur ter gemeente-secretarie voor de ingezetenen zowel Nederlanders als vreemdelingen geboren in Augustus 1883 gelegenheid be staat tot het aanvragen van een nooduitkering. Geen aanvraag kan worden ingediend door gehuwde vrouwen. Axel, 10 Augustus 1948. h.;: Burgemeester en Wethouders van AXEL, De Secretaris, De Burgemeester, Maris. Van Oeveren. Zo gaat het, als je Blue Band proeft. Weg zijn alle vooroordelen tegen margarine - de lekkere smaak van Blue Band wint het altijd. En de voedingswaarde? Die is bijzonder hoog, want Blue Band is gemaakt uit de beste natuurlijke vetten. Bovendien bevat Blue Band de „zonneschijn"-vitaminen A en D, die het lichaam meer weerstand geven tegen ziekten en het beender stelsel opbouwen. Wat een kostelijk voedsel voor iedereen I wonder. houtvoorziening .oekomst. rland een bos-arm land ing zijner houtbehoefie t buitenland, maakt het ons land alles moet nde een zo groot moge- verkrijgen en te hand- aand met de-Europese aende import van hout mogelijk maakt, in Europa werd bezien lenève gehouden eerste Europese Commissie 3osbouwproducten van sdbouw Organisatie (F. Naties, werd Nederland verte- Dr. J. A. van Sleyn, aalsbosbeheer en wer- ssproken betreffende de Europa op middellange )e houtproblemen van ie worden in het alge- or de Houtcommissie economic Commission entie verstrekte cijfers groot het tekort aan 9e bosoppervlakte van land) bedraagt slechts der bevolking, hetgeen e ter wereld is. Vooral gd zachthout is zorge- verschil tusschen de ikbare hoeveelheid van pa ongeveer 11.7 mil- jedraagt. Om dit ver een verhoogde velling in kubieke meter nodig eds 50 tot 60 millioen el wordt gekapt. De ook in haar plannen den met een tekort van >en kubieke meter hout. hts voor een zeer kiein ioor invoer uit Noord- mlllioen kubieke meter, ize invoer niet blijvend irwijl voorts een ver- lag naar hout niet valt i het congres werd in imissies nader uitge- 1 behandelde de pro le inventarisatie en de tot de conclusie kwam, an 20 tot 30 pet. aan i productie van gezaagd gezaagd hardhout en Slechts voor brand- ■vertreft de opbrengst de behoefte, wijdde haar speciale aatste probleem. Een oemd gebied zou niet r 1948 in het Europese te Rome bijeenkomen, s nogmaals het grote i Europa nadrukkelijk i. Bezuiniging op het gengaan van verhezen ring is geboden. Daar- louwdeskundigen alles tellen de productie zo voeren. Ook zal veel besteed aan het toe- werkwijzen in de bos- k van de juiste boom- an de bestrijding van iz. en voorts aan de rijf, het onderzoek, de tdig personeel en ten- melen van statistische *4 (le talen door zeer primitieve stammen Oproken hebben een zeer ingewikkelde fanvmatica. [De Australische Bosjesmannen staan van huidige aardbevolking nog wel het dichtst het Stenen tijdperk. Tot ongeveer 1700 ™rak alle contact met andere mensen afscheiding had vermoedelijk een 10 000 r geduurd. De eenvoudigste Australische al wordt door de ver in het binnenland fonende stam der Aranta's gesproken. De rijKuum van uiiuruKKmg, uocn uusruitena aan de uitbreiding te vuur en te zwaard. Zouden wij een taal kiezen om haar schoon heid of logica, dan zouden wij allen Grieks moeten spreken, doch dit doet slechts een handjevol mensen. Het Frans neemt een eigenaardige plaats in voor slechts 50 millioen mensen is het de moed:itaal, maar toch wordt het als tweede taal door vijf maal zoveel mensen gesproken. Herwint Frankrijk evenwel zijn politieke grondgebied hebben verloren. Ten slotte is het in 1859 onbewoonbaar verklaard. Naar het eiland Magele, dat in de 13e of 14e eeuw door een stormvloed moet zijn verwoest en dat ergens tussen Urk en Schok land lag, deed men ook onderzoekingen. Opgravingen van aardewerk en nasporingen van grondlagen doen vermoeden, dat dit eiland een aantal kilometers ten N.-O. van Urk was gelegen. N VAN HET -L-PLAN. het Europees herstel- jië en Luxemburg een van 21 millioen dollar irtaal van dit jaar ter Van de basistoewijzing ten bedrage van 105 millioen dollar, die onlangs aan Neder land is ter beschikking gesteld voor het derde kwartaal van dit jaar, zal een bedrag van 30 millioen dollar in de vorm van een lening en een bedrag van 75 millioen dol lar in de vorm van een schenking worden verstrekt. Bovendien heeft Nederland onlangs nog een voorlopige aanvullende toewijzing van 23 millioen dollar in de voim van een schenking ontvangen.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 3