AXELSCHE K COURANT De inhuldiging van Koningin Juliana. Voorbereidingen worden reeds getroffen. Uw huid! an redding brengen ;ankerlgders. Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 7 AUGUSTUS£1948. 62e JAARGANG. No 85' Frankerirg bij abonnement, Axel. WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1948. 62e JAARGANG. No 84. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: C. VINK-van VESSEM WAPENKONINGEN EN -HERAUTEN AANGEWEZEN. Plechtigheden in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Over de plechtigheden in verband met de inhuldiging van Koningin Juliana op 6 September a.s. in de Rijkshoofdstad kan thans het volgende worden medegedeeld Na de troonsafstand van H. M. Koningin Wilhelmina zal de nieuwe vorstin in de middag van de 4e September haar eerste officiële tocht door Amsterdam maken. Deze rijtoer, welke zich over een lengte van 11 km. zal uitstrekken, zal geschieden in de crème calèche, die ter gelegenheid van de inhuldiging in 1898 door wijlen koningin moeder Emma aan haar dochter geschonken werd. De inhuldiging op 6 September. Met betrekking tot de inhuldigingsplech tigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 6 September (geen kroning", waarvan de volksmond ten onrechte spreekt, maar inhuldiging, die echter zeker zozeer als een kroning de wezenlijke vorm van ons koning schap aanduidt, want het is de symbolische handeling die de door erfrecht koningin geworden vorstin met het volk verbindt) zijn thans de volgende bijzonderheden bekend: Evenals in 1898 zal de vorstin te voet van het paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk gaan onder een circa 70 meter lange pergola, een baldakijn van de traditionele visnetten, gedragen door palen, die worden vastge houden door adelborsten en leerlingen van de scholen van reserve-officieren. Eén der erewachten bij het Paleis zal, evenals in 1898, worden gevormd door leden van de verenigde studentencorpora. In de Nieuwe Kerk. In de Nieuwe Kerk worden reeds geruimen tijd voorbereidingen getroffen om het interieur het voor de plechtigheid gewenste aanzien te geven. Deze werkzaamheden geschieden onder toezicht van de Rijksgebouwendienst, in de eerste plaats is hersteld wat tijdens de oorlog verwaarloosd of opgeborgen was. De gebrandschilderde ramen worden op hun oude plaats teruggebracht. Het prachtige orgel is gerestaureerd en de door Bronck- horst beschilderde vleugelwanden van het orgel hebben hun oude luister herkregen. Het monumentale koperen koorhek heeft eveneens een verjongingskuur ondergaan. Voor dit hek is reeds het troonplatform ge bouwd. De stenen vloer van de kerk gaat thans schuil onder een enorme plankenvloer. Verschillende tribunes zijn in aanbouw, o.m. een balcon voor de vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers. Geluids dichte cabines zullen de radio-organisaties van vele landen ten dienste staan. Eveneens worden speciale voorzieningen getroffen voor persfoto en film. in totaal zal de kerk aan circa 3000 genodigden plaats bieden. De ruimte achter het troonplatform, dus tussen het koorhek en het graf van Michiel de Ruyter is bestemd voor het koor van Toonkunst te Amsterdam. Een sobere versiering zal het voornaamste cachet van het kerkinterieur accentueren. De plechtigheid in de Kerk. Koningin Juliana en Bernhard, Prins der Nederlanden, zullen in de Kerk hun zetels innemen op het troonplatform voor het koorhek. De Koninklijke Moeder van de nieuwe vorstin zal met de drie oudste prinsesjes aan de rechterzijde van het troon- plalform plaats nemen. Achter de troon zullen zich de leden van de hofhouding in ambtscostuum scharen. Voor de troon staat de credenstafel, waarop de symbolen yan Rijk en Koningschap zijn uitgestaldde Koningskroon, de scepter, de rijksappel en de Grondwet. Wapenkoningen en herauten. De namen van diegenen die zijn uitver koren bij deze plechtigheid op te treden als wapenkoningen en herauten zijn thans vast gesteld. Als wapenkoningen zijn aangewezen de reserve-majoor der infanterie J. B. P. M. de Swart te 's-Hertogenbosch en de reserve- kolonel der cavalerie jhr. P. Six te Amster dam, beiden bekend uit het verzet. Als wapenherauten zullen fungeren de ritmeester G. A. van Borssum Buisman te Wassenaar (die in de oorlogsjaren van Engeland uit enige malen boven Nederland „gedropped" is) en mr. Th. Graaf van Lynden van Sandenburg te Utrecht, zoon van een der wapenherauten van 1898. Het Rijkszwaard, embleem van het wereldlijk gezag, zal gedragen worden door de luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, de rijksstandaard door de luitenant-admiraal O. E. L. Helfrich, bevelhebber van de zeestrijdkrachten. Voorts zullen in de kerk de vier vaandels van de Grenadiers, de Jagers, de Prinses Irene-brigade en het korps Mariniers een plaats krijgen. Wandelrit door Amsterdam. In ds middag na de inhuldigingsplechtig heid, om half 3, zal Koningin Juliana een tocht in de gouden koets maken. Deze rit van 5 km. door Amsterdam zal stapvoets geschieden. H.M. zal dan vergezeld worden door een escorte van officieren in ceremo nieel tenue^en een belangrijk escorte te voet van vertegenwoordigers van leger, marine en luchtmacht. DE PAARDENFOKKERIJ IN FRANKRIJK De streek van Merlerault in Normandië, die reeds in de 17e eeuw beroemd was om zijn grassoorten, is zeker het belang rijkste centrum van de Franse paardenfok kerij, hetzij van volbloed-, halfbloed- of trekpaarden. Met een sterkte van 3 milloen «hoofden", beschikt de „Haras National du Pin" over méér paarden dan vóór de oorlog, ondanks het verlies van 700.000 dieren tengevolge van vorderingen en oorlogsverliezen. De fokkerij van volbloedpaarden heeft het sterkst geleden; sinds 1939 is de sterkte met meer dan één derde teruggelopen, doordat de geboorten zijn teruggevallen van 1800 op 1200 per jaar. Sinds 1945 heeft zij evenwel een goed figuur geslagen door haar sensationale overwinningen in het buiten land. Deze successen, die in de annalen der paardenrennen nog niet zijn voorgekomen, hebben de gelegenheid geschapen tot uit voer naar allewerelddelen. De resultaten zijn ais volgtvoor 65.845.000 Franse fran ken in 1946; 293.728.445 in 1947 en 267.045.950 in het eerste kwartaal 1948. De fokkerij van het draverij-renpaard heeft hoewel het Amerikaanse concur rentie ondervindt ook een internationale naam verworven. Enige exemplaren van bijzondere klasse zijn in de loop van het eerste kwartaal 1948 reeds aan Italië en Argentinië geleverd. De fokkerij van het Engels-Normandische en Engels-Arabische zadelpaard zou op het ogenblik een periode van crisis doormaken, als landen die zadelpaarden nodig hebben o.a. Zwitserland, Spanje, Portugal, Bel gië, Nederland en Egypte deze niet in Frankrijk kwamen zoeken. Frankrijk Is het enige land ter wereld dat 35.000 veulens van die soort bezit. De uitvoer van zadel- paarden is als volgtvoor 16.397.000 Franse franken in 1946; 39 827.619 In 1947 en 36.379.737 in het eerste kwartaal 1948. De trekpaarden, bretonse, percherons, die uit Boulogne en de Ardennen, vormen negen tiende van het Franse cheptel. De vraag naar deze paarden is groot, maar hun uit voer is nog niet mogelijk. Tot op heden zijn alleen naar Duitsland, Brazilië Chili en Polen fokhengsten uitgevoerd. De paardenfokkerij, in Frankrijk is dus een middel dank zij de uitvoer om aanzienlijke hoeveelheden deviezen in het land te brengen. DE KONINGIN WORDT WEER PRINSES DER NEDERLANDEN. de de de De particulier secretaris is door H.M. Koningin gemachtigd als antwoord op gestelde vragen, mede te delen dat Koningin weer, evenals voor het overlijden van Koningin Willem III de titef zal voeren van Prinses der Nederlanden. De Koningin dan Prinses Wilhelmina der Nederlanden zal zich vestigen op het Loo, waar enige vertrekken in de Weste lijke vleugel voor haar in gereedheid zijn gebracht. In het palcis op den Dam zijn eveneens enige vertrekken van de Konin gin ingericht. Het landhuis Ruigen Hoek, persoonlijk eigendom van de Koningin, zal Haar tot verblijfplaats dienen als zij in Den Haag vertoeft. De Koningin zal zich geheel uit het open bare leven terugtrekken en voorlopig alge hele rust nemen. Zij zal dus na 4 September niet deelnemen aan het feestbetoon. De Koningin hoopt dat ons volk haar positie zal begrijpen en Haar zo nodige rust zal eerbiedigen. BRUSSELS GROOTSTE WARENHUIS VLAMMEN OPGEGAAN. IN Grands Magazins de la Bourse, Brussels grootste warenhuis, vlak bij de Beurs en hotel Central, is in de nacht van Woensdag op Donderdag zo goed als geheel in vlam men opgegaan. Men vermoedt dat de brand door kortsluiting is ontstaan. Sedert de oor log, was het warenhuis belangrijk uitgebreid en gemoderniseerd. De schade wordt op ongeveer 100 milltoen frans geschat. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor, ruim 800 personeelsleden zijn thans zonder werk. NU DE MELK VAN DE BON IS. Uit door de Algem, Ned. Zuivelbond verkregen inlichtingen blijkt dat het melk gebruik nadat de distributie één maand was opgeheven slechts is gestegen met ten hoogste 7 pet. Deze stijging is veel minder dan werd verwacht. De verkoop van melk voor industriële verwerking (ijsberijding, bakke rijen, enz.) is echter nog niet vrijgegeven. Op het platteland schijnt de neiging om melk bij de boeren te halen weer stijgende deze huisverkoop blijft evenwel verboden, leling. Ook hier is in en afzonderlijke ruimte cteur afgeschoten. De oeren dus geen keukens l met zich mee. In totaal treinstel 164 reizigers als in de tweewagen- :e afsluitbare coupé's dasse, in de tafels en asbakjes aangebracht, :ur met een treinsleu- astgezet, Vastgezet in niet kunnen worden uidelijk het opschrift Nog deze maand zul- oeritten met het eerste ginnen. De N. S. zul- ip op de weg naar ver ft. e la Rivière, voorzitter raad schrijft naar aan- ie voor het nationaal de Koningin, het vol- ■tnder" ïg van H.M. de Konin- r in ons land aanzien- jl in 1898 per 1000 was dit cijfer in 1946 :elfs 8,1. ig voor een groot deel van de gezondheids- en toegeschreven zou i alleen de verbetering and daarvoor als oor- Met name zijn de uit- der twee laatste jaren )r het voortijdig sterven wakken en ouden van zeer ongunstiger voor- >er dan bij een onderdeel een wagen komt, alles bij zich heeft, is-ie dubbel welkom I Ja, en dan de geluidsinstallaties. Als er tfgens een nieuwe cantinewagen aankomt. die niet voorzien van een installatie, °mdat de Niwin die apart in kisten ver- Pakt uit Nederland verzendt, juist om dief- stal te voorkomen Door de enorme afstan den in de Archipel en de moeilijkheden bij het vervoer kan het voorkomen, dat de In de wagonfabrieken van Bejjnes in Haarlem, Werkspoor in Utrecht en Allan in Rotterdam heerst op het ogenblik een grote bedrijvigheid. Tezamen met Heemaf te Hengelo en Smit in Slikkerveer, die de electrische installaties verzorgen en mon teren, wordt daar gewetkt aan een grote opdracht van de Nederlandse Spoorwegen voor het bouwen van nieuwe electrische treinstellen. naar achteren zitten er geen last meer van zullen ondervinden. De balcons van de nieuwe treinstellen zijn breed, waardoor de reizigers snel zullen kunnen uitstappen. De N. S. hopen, dat het dringen hierdoor geheel zai verdwijnen. Met een vierwagentreinstel kunnen in totaal 360 reizigers worden vervoerd. De tweewagentreinstellen bestaan uit een rijtuig derde klasse en een rijtuig tweede en derde van een oppervlakkig en uit de toename van lurende de laatste 50 besloten dat deze ge- tans meer bedreigt dan oordeel brengt in reke- Ide levensduur in deze r 67 jaar is gestegen, levenden thans meer dan in 1898 en dus rfteverder dat kanker en beter herkend wordt, t sterftecijfer verhoogt, tgang van het medisch worden meer kanker- trdoor de sterfte daalt, deze factoren in reke- den gebracht kan niet oaar het mag als een len aangemerkt, dat de 1947 gelijk is aan die •r 10.000 inwoners.! twijfeld meer te berei- mensenlevens worden Hen samenwerken om beschikbaar te stellen, lie H.M. de Koningin aan het fonds, dat als 50-jarig regeringsjubi- stelt een ieder instaat i en genegenheid voor n daarmee tevens aan i zichzelf een belang- :en. ïina-fonds zullen ver- ipenstaan om kanker- vele landen wordt het r intensief bestudeerd de kennis voert ook op ilisatie. Er is behoefte vaar de meest moderne jstiek en therapie door toegepast tot heil van is behoefte aan inten- ii de eerste plaats van puniiex. net deprimerende idee van ongeneeslijkheid van kanker dient te worden uitgeroeid. Reeds thans worden dagelijks mensen radicaal van kanker gene zen door chirurgische behandeling in Röntgen- en radium-therapie. Het aantal kan aanzienlijk worden vergroot wanneer de patiënt zich vroegtijdig onder behande ling stelt. Tien jaar geleden heeft het Memorial Hospital in New York een polikliniek ge net de «.oonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê il. 1,55. Buitenland il. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cebt per m.m. Kleine Advertentl6n (maximum 6 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra. stuklopen, doorzitten, tering der huid: Purol. UiCACIi, namuuui uc icmgbim .tiu.i

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1