ijding van de Coloradokever. uiterst tevreden huistoe, terwijl voor de verafwonenden evenals 's morgens keurige taxi's gereed stonden. Het comité verdiend zeker een woord van lof voor de voortreffelijke wijze waarop het deze dag organiseerde, maar ook de burgerij, de voetballende biljarters en voerlieden, die .door financiële bijdragen deze rit mogelijk maakten, cn de oudjes zelve, die zich niettegenstaande de hittegolf keurig hielden maakten ieder op eigen manier het slagen van deze ,^ijtoei" mogelijk. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Ke*k. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. P Ssbestijén. Oeref. Kerk (D3. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 3 ure Ds. W. J. de Ruiter, van Schoonhoven. Oeref. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2,30 ure Ds. D. Zemel. Oeref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Leeskerk. KOEWACHT. Markt. Op de jongste vlasmarkt werden de vol gende prijzen geroterrd: Qroen vlas: f1200 f 1300 per H.A. Vlaslintdauwroot f 130 f 175 p. 100 kg. Putroot f 152,50 f205 p. 100 kg. Lijn zaad f 0,45 p. kg. Vrij vlotte markt. WESTDORP E. Sportdag. Zondag had onder grote belangstelling alhier een sportdag plaats die begonnen werd met een plechtig H. Lof. waarna alle verenigingen .zich achter het muziekgezel schap opstelden om zo in mars naar het sporttereiu te gaan. Het is een sportdag geweest op allerlei gebied. De uitslag der verschillende nummers was volgt Achttallen viakteruiters1. Westdorpe, 2. „St. Martir.us", Kloosterzande. Springen: A. Menu, Kloosietzaude, 59 sec., geen fouten 2. Jul. Qovaert, West dorpe, 65 sec.3. Fr. Verhelst. Westdorpe. Na het springen maakten de viakteruiters van Kloosterzande nog een stand met vier paarden, waarvoor zij een hattelijk applaus kregen, VoetbalR.I.A. I—Axel II 2—3. HinderuissenwedslrijdVerkenners West dorpe tegen verkenners Philippine, welke door de groep Westdorpe werd gewonnen. KorfbalV.K.A.J. Westdorpe—Sluiskil 62. Athletitk K.A J. WestdorpeZuid- dorpe—Sluiskil 100 meter: 1. R. Audenaerd, Westdorpe, 11,8 sec., 2. de Feber, Sluiskil, 11,85 sec,, 3. L. Audenaerd, Westaorpe, 12 sec. 1500 m: 1. Osw. Hemelsoet 5 m. 15 sec. Estafette 1000 meter: 1. Westdorpe, 2. Sluiskil, 3. Zuiddorpe. Geslaagd. Bij het op 26 Juli te Bergen op Zoom gehouden examen voor machineschrijven slaagde onze dorpsgenoot Theo Adam. ZAAMSLAQ. Gasontploffing. Oistermorgen omstreeks half acht wilde mevr. wed. Schee'e in de Polderstraat haar buta-gasstel aansteken. Nauwelijks had zij een lucifer laten ontbranden of er ontstond een ontploffing, waardoor de deur uit haar voegen vloog en de ramen weiden ver brijzeld, terwijl zij zelf in brand geraakte. Daar de omwonenden de slag deT ont ploffing hoorden, snelden deze toe en met hun hulp gelukte het de brandende kleren af te rukken. Qelukkig zijn de brandwonden niet ernstig doch in de keuken werd door de ontploffing grote schade aangericht. Vermoedelijk is er een lek in de gasleiding geweest en heeft gedurende nacht het uit stromende gas de keuken gevuld en ont stond er bij het ontvlammen der lucifer de ontploffing. (v. z.) TERNEUZEN. Hoofd-ingenieur Rijkswaterstaat. Bij Kon. Besluit is, te rekenen ingaande 1 Juli 1948, bevorderd tot Hoofd-ingenieur van de Rijkswaterstaat in vasten dienst, de ingenieur van de Rijkswaterstaat, de heer Ir. J. van de Kerk, alhier. Voor het examen Algemene Ontwik keling acte N.Ogehouden te Terneuzen slaagden de heren J. J. Bareman en C. P. v. d. Berge te AxelK. P. Kant te BiezeiingeO Neels te Hoek; N. Jansingh te K^udekeike A. Franse te Kwadendamme; A. J de Vos Burchart te SouburgA. Hamelink, C. Wieles en J. Wieles, allen te Terneuzen; Q. H. Kooger te Vlissingen en A. C. Martijn te JJzendljke. Middenstands-examen A!g Handelskennis. Bij het Dinsdag gehouden Middenstands examen, Alg. Handelskennis zijn geslaagd: A. J. Gordijn, Oraauw. H. Th. van Qrem- bergen, Terneuzen. P. F. de Gronckel, Koe wacht. A. D. de Guyienaer, Vogelwaarde. My. Aa. Haartseo, Schoondijke. J. P. v. d. Hemel, Terneuzen. Ra. Ja. Hermans, Vogel waarde. J.J. L. Herrebout, Axel. Q. P. Heije, Clinge. Aa. Pr. P. Heijman, Westdoroe. H. Hommers, Terneuzen. P. C. d'Hont, Qroede. W. M. M. Hoogerwerf, Aardenburg. C. A. Hoogstraate, Axel. Ma. La. van Hoye, Sas van Gent. A. I. van Hoorn, Nieuwvliet. P. M. Hoste, Aardenburg. L. J. Jonker, Terneuzen. A. M. Kerckhaert, Hulst. N. F. Kieboom, Sas van Gent. A. Koole, Hoek. A. F. Kroes, Vogelwaarde. J. F. de Krijger, Philippine. A. P. Lambert, Vogelwaarde. W. D. Lambert, Stoppeldijk. Ce. As. Lammens, Koewacht. W. van Leeuwen, Terneuzen. J. A. Maes, Hulst. R. de Maesschalck, Sluiskil. J. C. Mangnus, Clinge. Woensdag slaagden J. Mangold, Axel. A. J. Mannaert, Vogel waarde. F. H. Mattheeuws, Sas van Gent. P. F. Meerschaert, Clinge. A. 1. Meijer, Ter neuzen. A. Mortier, St. Jansteen. A. C. de Pauw, Terneuzen. G. A. Penneman en la. Je. Penneman, Hontenisse. P. J. PladdPt, Zaamslag. P. Provoost, Terneuzen. G C. van Putte, Clinge. A. A. du Puy, IJzendijke. P. W. Raes, Sluiskil. G. N. A Rammeloo, Philippine. W. C. Ren'qup, Sus van Gent. J. W. Robijn, Axel. Ny. Ma. Roe'ans, Ter neuzen. W. le Roy. Oostburg. J. W. F. de de Ruijter, Terneuzen, Ch. Scheele, M. J. Scheele en J. V. Schelleman, Axel. G. F. M. de Schepper en P. de Schepper, Vogel waarde. Aa. de Smet, Koewacht. C. F. de Smet, IJzendijke. C. Smies, Axel. H. J. Smii, Terneuzen. F. A. de Smit, Hulst. E. J. v. d. Sieppen, Terneuzen. Ma. Ca. Sponselee, Hontenisse en J. Smies, Axel. Donderdag slaagden B Franke te Vdsslngen, O. A Stockman en Ma. Tha. Ea. Tacq—Meij, bijden te Slui- kil, P. Tholers te Terneuzen, P. L. Tieieman te Sas van Gent, Se. Ae. van Tiene te Clinge, P. J. van Troost te Grauw, C.J. van der Veeken te Hontenisse, P, J. van der Veeken te Boschkapelle, G G. van de Velde en Ja. Ma. Verkruysse, beiden te Oostkurg, A.J. F. Vermeulen te Sas van Gent, J. Verpocrte te Axel, Aa, Ca. Pha. Verstraeten te fïuist, E. B Vervaeck te Westdorpe, P, C. A. Verver te HuistKa. Pa. de Vos te Zaamslag, H. de Vriend te Hulst, Ra. Ma. Ha. Waelputte Zuiddorpe, Th, C. E. van Wae3 te Westdorpe W. A. R. van Waes te IJzendijke, C. Wee- maes te Clinge, J. M Willems te Aardenburg, I.J. van Wingen te Baarland, J.J. Wisse te Zaamslag, O. V. R. de Witte te IJzendijke, J. Woltert, A. J. van Wijck en L. P. Wijffels, allen te Terneuzen, Ma. Ja. Wijn te Zaamslag, M. IJzerman te Kapelle-Bi°zelinge. Rechtszaken. BIJZONDERE POLITIERECHTERZITTING, dd. 27 Juli 1948. De berechfing der Bonnenzwendelzaak. In deze zitting vond de berechfing plaats van de uitgebreide fextielbonnenhandel, die voornamelijk door de Rijkspolitie te Axel tot klaarheid werd gebracht. Acht verdachten, die men zou kunnen betitelen als „de mindere goden", stonden terecht, terwijl de behandeling van de 2 hoofdverdachten v.d. IJ. en D. uit Middel burg later zal volgen. Het betrof hier niet alleen een handel in duizenden textielpun ten, maar deze waren bovendien nog ,vais" ook, wat vele verdachten echter niet heb ben geweten en ook niet konden weten. De bonnen waren dermate gord nagemaakt, dat men dit slechts met een vergrootglas kon constateren. Dit alles neemt echter niet weg, dat er hier sprake is van een werke lijk grote bonnenzwendel. D. v. D., een 38-jarige houthandelaar te Terneuzen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, hoorde op een feestje, dat bovengenoemde v.d. IJ. en v. D. textielpunten te koop wisten en ging er op in. Hij had veel oorlogsschade opgelopen, zei hij bij zijn verhoor, verdiende weinig en had er zodoende bovenop willen komen. Hij kocht 10.000 punten voor f0,25 p. stuk. Hij zou eerst trachten ze door te verkopen. Aan K. B., een 50-jarige vee-commis- sionnair uit Terneuzen, thans gedetineerd in het Hms van Bewaring te Middelburg, verkocht hij er 900 voor f0,30. Deze K.B verkocht ze op zijn beurt weer voor f 0,50 per stuk, omdat de mensen hem dat zelf wilden geven, zoals hij beweerde. P. K, een 28-jarige winkelier uit Middel burg, thans gedetineerd in het Huis'van Bewaring aldaar, betrok zijn punten in Mid delburg en wel bij één der hoofddaders, J. v. D. H kocht er maar liefst 7000, die hij dirpet weer doorverkocht. J. P. K., een 49-jarige reiziger uit Vlis singen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, kocht een groot aantal punten, die hij ook weer doorverkocht. Zo leverde hij er hv. 4600 aan de thans gedetineerde 46- jarige filiaalhouder J. M. W. uit Vlissingen voor f 0,35. Deze verkocht die 4600 voor het grootete gedeelte in kleine hoeveelheden aan afnemers uit Vlissingen. Zo kwamen deze valse punten dus toch in de zaken. Men constateerde daar wel eens de fraude, evenals dit op het distributiekantoor het geval was. Daardoor konden vele bonnen in beslag worden genomen, maar aangezien ze zeer goed waren nagemaakt, slipte er toch nogal eens eentje door. De 38-jarige houthandelaar D. v. D., waarvan in de aanvang dezes sprake was, verkocht zijn gekochte 10.000 punten, be halve aan de genoemde K. B, ook aan de thans gedetineerde A. B„ een 39-jarige caféhouder uit Hontenisse. Deze kocht er 1000 voor f312,50, natuurlijk in de vaste overtuiging, dat ze goed waren. Ook M. G. B., een 57-jarige veekoopman uit Terneuzen, kocht punten van D. v, D. Deze kocht 3 partijen, in totaal 3750 punten voor f 0,30. De reden, dat deze per soon niet is gedetineerd in het Huis van Bewaring is niet gelegen in het feit, dat hij zo weinig deed, maar een gevolg van zijn slechte gezondheid. Als laatste verdachte stond terecht de thans gedetineerde 36 jarige C. P. O., kell- ner en bakker te Goes, Deze werd ten laste gelegd het kopen van 2750 punten van de vorige verdachte, waarvan 1100 voor 35 cent en de rest voor voor 37 cent. Al met al een belangrijke zaak A. B. werd veroordeeld tot 6 weken ge vangenisstraf. Eis4 maanden gevangenis straf J. M. W. 5 weken gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Eis: 3 maa'den gevangenisstraf met aftrekJ. P. K. zes weken gevangenisstraf met aftrek. Eis: drie maanden met aftrek; C. P. O., 4 maanden met aftrek, eis 6 maanden met af rek D. v. D. 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 3 maanden voorwaardelijk en 3 onvoor waardelijk, zuIks conform de eis. K. B. 3 maanden met aftrek, eis6 maanden met aftrek. P. K. 1 maand gevangenisstraf met aftrek, eis: 2 maanden met aftrek. M. G. B kreeg 6 maanden gevang, voorwaardelijk plus een geldboete van f250, conform de eis. Naar aanleiding van in de laatste maan den voorkomende diefstallen van koper draad en dergelijke goederen in de gemeente Terneuzen aan boord van een aldaar in het kanaal Terneuzen—Genl liggend landings vaartuig van de geallieerden, werd door de politie een onderzoek ingesteld. Een ge makkelijke opgave was dat niet, daar enig vermoeden van vermoedelijke daders niet aanwezig was. Zij stelde een onderzoek in bij de orkoper van oude materialen J. Cracau. In het magazijn van d^ opkoper werden enige zakken aangetroffen, welke gevuld bleken te zijn met bronskoperen afsluitkranen, afkomstig van hef geallieerde vaartuig. Uit het register van C bleek, dat deze materialen alle de vorige dag waren ingekocht en stonden genoteerd ais 200 kg. koper en 60 kg. iood. De persoon, die deze materialen aan C. had verkocht, stond als G. Ulskens ingeschreven, doch bij onder- zoik bieek deze naam gefingeerd te zijn. Toen men echter verder ging speuren, kwam de politie ter ore, dat de verkopers woon wagenbewoners moesten zijn en de signa lementen, die men ru verkreeg bleken over een te komen mat 2 woonwagenbewoners, die zich in hef woonwagenkamp te Terneu zen bevonden. Deze werden 26 Jun jl. naar het politiebureau overgebracht. Na een hard nekkige onlkente is gaven zij toe en beken den in grove trekken de diefstal te hebben gepleegd, waarna zij in h't Huis van Bewaring werden opgeborgen en thans stonden zij terecht. Het waren de 22 jarige straatmuzikant A M. en de 30-jarige koop man F. R. Verdachten zeiden de opbrengst, zijnpe f170, die zij gedeeld hadden, te heb ben verbruikt in hun gezin. De laatste tijd hadden zij hoegenaamd geen verdiensten en hadden getracht op deze wijze iets extra's te verdienen. De Politierechter legde hun thar.s ieder een g- vangenisslraf op van zes weken met aftrek voorarrest, nadat de Offi cier tegen hen 2 mnd, had g'ëist. navolgende wijzen te behandelen of te behandelen a. een bespuiting van het gewas me oplossing van calciumarsenaat in wate sterkte van een half pet. in een hoeveel overeenkomende met 10 liter opiossini are (een halve kg. per 100 liter water; b. een bespuiting van het gewas me oplossing van een D.D.T. bevattend min in een zodanige sterkte, dat de oplosi 1 deel D.D.T. op 1000 delen water b in een hoeveelheid, overeenkomende 10 Jliter oplossing per are (dus b.v. 1 van„een 10 pet. D.D.T. product of een t kg. :van een 20 pet. D.D.T. product per 100 liter water); c. een bestuiving van het .gewas met 5 pet. D.D.T. bevattend stuifpoeder, in hoeveelheid, overeenkomende met 0,35 per are. De bespuiting, onder a en b vern moet zodanig worden uitgevoerd, dat le. een hoeveelheid, overeenkomende ongeveer 800 liter per hectare, gelijkm over hel gewas wordt verdeeld 2e. alle bladeren van de aardappelpla met de vloeistof worden bevochtigd 3e. op zodanig uur en bij zoda weersgesteldheid gespoten wordt, da gewas nog derelfde dag ka.: opdrogen De bestuiving, onder c vermeld, zodanig te geschieden, dat: le. ten minste 25 kg. per ha. w verstoven 2'. alle bladeren van de aardappelpia met het stuifmiddel worden geraakt. Verder moet er voor worden zorg gedra dat de giftige stoffen uitsluiterd op aardappelloof en niet op andere, tusse naast de aardappels groeiende gewas weiden of slootkanten terecht komen, de wind moet dus bij de behande ter dege rekening worden gehouden. De behandeling moet worden uitgev in de periode van 27 Juli tot en m Augustus 1948. Indien de gebruiker van een per nalatig blijft de voorgeschreven mcatreg ten uitvoer te leggen, worden deze kosten van de gebruiker van het pert uitgevoerd. De kosten hiervan worden ingevord op de wijze, bij art. 155 der gemeenti voorgeschreven. Axel, 26 Juli 1948. De Burgemeester voornoemd Van Oeveren Nieuwe bonnen. Bekendmakingen. Bevel als bedoeld in art. 7 van de coloradokeverwet 1947, Staatsblad nr. H 220. Aan alle telers van aardappelen in de gemeente Axel De Burgemeester van Axel gezien de mededeling van het hoofd van de plantenziektekundige dienst, volgens art. 6 van de coloradokeverwet 1947, staatsblad nr. H 220, dat naar zijn oordeel gevaar bestaat voor vestiging of verspreiding van de coloradokever in de gemeente Axel beveeltx aan alle gebruikers van met aardappelen beteelde percelen, gelegen in de gemeente Axel, dit gewas tenminste éénmaal op één der Voor het tijdvak van 1—14 Augustus Bornen voor brood. 087-1 Brood 800 gr. brood, geldig tot 7 A 088 1 Brood 200 gr. brood, geldig lot 7 A Alle bonkaarten. 090 Alg. 250 gram boter of margarine 200 gram vet 091 1 ei 092 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 093 100 gram bloem, zelfrijzend b meel of kindermeel Bonkaarten KA, KB, KC 808. 096 Alg. 750 gram suiker enz. of 1500 gram jam, stroop enz. o 750 gram versnaperingen 097 250 gram boter of margarine 200 gram vet 098 250 gram kaas of 312 gram korstloze kaas 099 250 gram waspoeder B 107 800 gr. brood, geldig tot 7 A B 108) 500 gram boter of margarine C 110) of 400 gram vet C 109 400 gr. brood, geldig tot 7 As Bonkaarten KD, KE 808. 111 Alg. 500 gram suiker enz. of 1 kg. jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen 112 125 gram boter of margarine 100 gram vet 113 125 gram kaas of 156 gram korstloze kaas 114 500 gram waspoeder D 117 800 gr. brood, geldig tol 7 Ai E 119 500 gr. bloem of zeifr. bakms of kindermeel of kinderblso Tabaks- en versnaperingenkaarten e QA, QB, QC 808. 87 Versnap. 200 gram versnaperingen ol 200 gram suiker enz. of 400 gram jam, stroop enz. 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, M| MF, MH 808 (bijzondere arbeid, a s. moeders en zieken.) Qeldig zijn de bonnen van de strook Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De bonnen 044, 045 en 046 Vlees blij geldig tot 7 Augustus. 90

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2