AXELSCHE SS COURANT Frankerlrp bij abonnement, Axel. ZATERDAG 31 JULI 1948 62* JAARGANG. No 83. Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 28 JULI 1948. 62e JAARGANG. No. 82 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM De stand der landbouwgewassen op 15 Juli 1948. Samengesteld met medewerking van de Rijkslandbouwconsulenten correspondenten van de Directie van de Landbouw en het K. N. M. I. De weersgesteldheid. Over de gehele maand genomen is het gemiddelde van de temperatuur in Juni nog Iets boven normaal dank zij de warme dagen omstreeks half Juni. De tweede helft van juni en de eerste helft van Juli waren echter kouder dan normaal. Het aantal zomerse dagen (hoger dan 25 graden) was in Juni normaal. In de eerste helft van Juli kwamen geen zomerse dagen voor. Het aantal uren zonneschijn was in Juni op de meeste stations ongeveer normaal. Te De Bilt bedroeg dit in de eerste helft van Juli de helft van het gemiddelde aantal. "De neerslag was in Juni voor het gehele land 79 mm. tegen 59 mm. normaal. Slechts Noord-Holland en de Waddeneilanden had den een tekort (10 pet.elders was het 20—30 pet. boven het gemiddelde). In Zeeland en West-Noord-Brabant was het zelfs resp. 80 en 50 pet. meer dan normaal. In de eerste helft van Juli viel echter teveel regen. In Maastricht en Vlissingen 300 pet., elders ongeveer het dubbele van de normale hoeveelheid, terwijl in het Noorden slechts iets te veel viel. In de tweede helft van juni kwamen bijna dagelijks hagelmeldingen voor, verspreid over het gehele land. Op 28 Juni richtte hagel in Sluis, Aardenburg en St. Kruis veel schade aan. De stand van de gewassen. Over het algemeen is de stand der ge wassen nog gunstig. De koude natte periode remde echter de ontwikkeling der granen en vertraagde de oogstwerkzaam- heden. Zo is in het Zuiden reeds schot in rogge en koolzaad waargenomen en overal is de waarde van het hooi, voorzover dit niet reeds vroeg is binnengebracht, sterk gedaald. Van de gewassen te velde hebben speciaal erwten en bonen ernstig te lijden gehad. Het koolzaad valt niet mee. De bieten hebben door de vele neerslag hun aanvankelijke achterstand ingehaald en staan er thans goed voor. De granen behalve de haver vertonen een gunstig beeld. Speciaal in het Noorden zijn de verwachtingen goed. De tarwe staat er gunstig voorde stand is goed tot zeer De wel bijgekomen, maar overigens kort. stand is nog vrij goed. De stand van de peulvruchten is door het koude natte weer niet verbeterd; speciaal de stambonen hadden hiervan te lijden. De veldbonen zijn in het Noord-Oosten nog behoorlijk goed, elders is het gewas slechts matig tot vrij goed. De stand van de erwten is slechts matig, waarvan de voet ziekte een der oorzaken is. De nieuwe rassen als Stijfstro, Rondo, Parel en ook Zelka en Mansholt 710/41 zijn minder vat baar dan de oudere soorten als Unica en Mansholts G.E.K.ook de schokkers zijn minder vatbaar. Op de Zeeuwse eilanden en in Limburg veroorzaakte de vele regen reeds rotting. De stambonen staan er slecht voor. In Friesland is de stand zelfs vrij slecht, in Limburg is het gewas nog vrij goed, doch de vruchtzetting laat te wensen over. in de stand van de handelsgewassen trad weinig verandering op. Slechts het koolzaad stelde wat teleur, evenals de karwij. Het vlas wordt nog goed beoordeeld, hoewel dcor regen en wind ernstige legering optrad, welke het machinaal trekken bemoeilijkt of onmogelijk maakt. De oogst is in Groningen reeds begonnen. De stand van het kanarie zaad is goed, behalve in Westelijk Brabant, waar het gewas slecht is. Het koolzaad is op vele plaatsen reeds gezicht. De aan tasting door galmug en snuitkever is ernstiger dan na de bespuitingen en bestuivingen werd verwacht. In gedorste percelen blijkt het vochtgehalte hoog, hetgeen drogen noodzakelijk maakt. In Noord-Friesland en Groningen en in Noord-Gelderland is het gewas goed tot zeer goed, in Noord- Brabant slechts matig. Ook de stand van het blauwmaanzaad is goed. De geringe verwachtingen voor de karwij waren nog te hoog gespannen. Het gewas is reeds gezicht en wordt niet eens meer matig beoordeeld, behalve in N.-Holland. Het mosterdzaad vertoont een vrij goed gewas. De stand van het suikerbieten- en spinaziezaad is in het Noorden goed. De hakvruchten staan er goed voor. De aardappels hebben zich gunstig ontwikkeld, vooral indien van eerste kwaliteit gekeurd pootgoed werd uitgegaan. De stand is goed in Groningen. In Noordelijk Gelderland en in Noord-Oost-Brabant zeer goed. De loof- ontwikkeling is over het algemeen sterk, behalve op de Zeeuwse eilanden. De ont wikkeling van de larve der coloradokever stand vrij goed. Ernstige vraat trad daar op door apion, luizen, rupsen en de larve van een snuitkever. Samenvatting, Leidt men uit de voor de verschillende streken opgegeven cijfers, onder inacht neming der beteelde oppervlakten, het cijfer af voor het gehele land, dan verkrijgt men onderstaand resultaat. Het cijfer in de tweede kolom geeft aan, hoe de stand op 15 juni 1948 was, terwijl het cijfer in de derde kolom aangeeft, hoe gedurende de laatste 10 jaren de stand ge- middeld in de maand Juli was. Tarwe 74 73 66 Rogge 75 73 65 Wintergerst 71 74 65 Haver 65 67 66 Zomergerst 71 72 67 Veldbonen 69 66 63 Erwten 52 59 66 Stambonen 53 60 Vlas 68 72 61 Kanariezaad 70 70 Koolzaden 78 88 57 Blauwmaanzaad 64 66 64 Karwijzaad 47 52 Mosterdzaad 61 73 68 Spinaziezaad 67 64 Suikerbietenzaad 68 64 Consumptieaardappels 67 64 65 Fabrieks 65 66 64 Suikerbieten 73 64 67 Cichorei 70 68 68 Voederbieten 71 66 Rode klaver 65 63 61 Witte klaver 67 64 63 Lucerne 69 68 65 Weiland 70 68 59 Grashooi 67 70 60 Klaverhooi 62 62 oed, vooral 'la Noord-Qroninge», Noord- ward door de sterk Friesland en op de Zuid-Hollandse eilanden Op de lichte gronden is de stand algemeen minder dan op de klei, hoewel In Limburg het gewas op de zwaardere gronden sterker legerde. Alba heeft meer last van legering dan andere rassen. Voetziekte trad op o.m. in Oostelijk Gelderland en In het Zuid- Westen. Ook de rogge vertoont een goed gewas. In Westelijk Overijssel zijn sommige aren onvoldoende gevuld. In de Achterhoek geremd, waardoor de verspreiding beperkt bleef, hoewel de bestrijding door de vele neerslag werd bemoeilijkt. Op lage percelen wordt wateroverlast en rotting waargenomen, o.m. in Groningen en Zeeland. Rhizoctonia trad bij de lichtere gronden in vrij ernstige mate op. Te laat toedienen van kalizouten veroorzaakte chloorvergiftiging. Kaligebrek treedt op. De stand van de bieten is sinds vorige maand verbeterd. De stand is goed en ook in Limburg op de lichte grond is speciaal in Noord-Groningen en Noordelijk oo&.t begonnen^ "e'^na wa. 0«, zon het gewas maairijp is. De wintergerst heeft meer last van legering gehad en de stand is iets minder dan van de beide vorige gewassen, doch het stand- cijfer is nog goed te noemen. De zomer- gerst vertoont eveneens een goede stand en is in Limburg reeds maairijp. Op de Zuid- Hollandse- en Zeeuwse eilanden is het gewas sterk gelegerd en moeilijk machinaal te zichten. In het Zuiden is de stand van haver slechts matig, Elders is het gewas Brabant eveneens zeer goed worden be oordeeld. Vergelingsziekte begint op te treden in Twente, de Zuidelijke eilanden en Westelijk Brabant. Ook de stand van de uien is goed, in Westelijk Brabant zelfs zeer goed. De groenvoedergewassen ontwikkelden zich gunstig. De klavers zijn vrij goed tot goed, doch het hooi heeft ernstig te lijden. De lucerne is in de Achterhoek zelfs zeer goed. Op de Zuidelijke eilanden is de Frankrijks rivieren en kanalen. Het wapenschild van de Franse hoofd stad is het zeilschip van de zeeman. Dit brengt tot uitdrukking, hoe sinds onheuge lijke tijden, de rivier een belangrijke rol speelt in de betrekkingen tussen de mensen. Hoeveel Fransen zouden echter toch niet verbaasd staan te kijken, als zij zouden vernemen, dat één zesde van het totale handelsverkeer van hun land over het water gaat Bescheiden hulpkracht van de handels scheepvaart als zij is, vertegenwoordigt de Franse rivierscheepvaart met haar vier mil- lioen ton toch een laadvermogen, dat bijna evenredig is aan dat van haar beroemde zuster. Het merendeel van haar 11.400 schepen heeft een capaciteit van 350 ton, 800 daar van hebben een grotere, 1.500 beschikken over een geringere capaciteit. Vijfduizend schepen zijn van hout, 3400 van ijzer en zonder motor, 3000 hebben een eigen motor, Hierbij komen nog 400 Rijnschepen, 500 slepers en oever-tractors. Het riviernet, dat deze schepen bevaren, bedraagt bijna 7000 km., waarvan 1000 km. uit grote waterwegen bestaat en 5820 km. uit stromen, rivieren en kanalen, die ge standaardiseerd zijn in overeenstemming met de vorm en afmeting van de normale rivierschuiten van 33,5 m. lengte, 5 m. breedte, 1,80 m. diepgang en 350 ton draag vermogen. Dit is het werk geweest, dat met onein dig geduld is opgebouwd door mannen als Sully, die minister was van Hendrik IV, Vauban, militair ingenieur van Lodewijk ente. Dat het feest- st wel uit de in dit advertentie, d aan de inwoners sten gevoeld, welnu, it de animo die er oo' deelneming. Want n. Een optocht zonder nmaal niet. En zo is e punten der adver- ma der feestelijkhe- vastslaat, kan reeds feestviering zal plaats i de gehele dag, 4 en s namiddags. 3 van verschillende inen maakt voor het Het feestcomité heeft leeën en voorbeelden rsieringen ter inzage retaris, de Heer Smies age krijgen. E^rtz neeit zscn op rotogravure-iccnnieK anders ingesteld door voor het type ^947 een boetseersel te maken, dat _aai4 vloeiende overgangen tussen licht donker vertoont en vrij is van penseel den e.d. welke door de fotografische f zo vaak als onverwachte vlekken wor- gereproduceerd. le" afzonderlijke tekening bestaat in dit 'al niet, ontwerp en industriële uitvoering 1 hier niet meer te scheider. In Februari ontving Guy Motors van zijn scheepvaart-agent bericht, dat de kalenders in Engeland waren aangekomen en dat instructies voor het inklaren werden tege moet gezien. Guy Motors wees er op, dat het hier een gift betrof en informeerde intussen naar de wijze, waarop de verzen ding naar Wolverhampton kon geschieden. Maart, April en Mei verstreken en de stapel correspondentie groeide. Ambtelijke had genoten. Op ondubbelzinnige wijze heeft de be volking van West-Zeeuwsch-Vlaanderen blijk gegeven van zijn gehechtheid aan en de liefde voor het Oranjehuis. AXEL. DE FEESTPLAN&EN. Een enkele maal werd reeds iets medege deeld omtrent de viering van het Regerings- /AN DAGEN. was de vastgestelde tionele rit der Axelse legunstigd door fraai jan men tijdens de durven verwachten, eisje naar Walcheren tijd stonden in de len van de Z.V.T.M: j een prettige reis te verliep vlot en men lig te Perqpolder om ingin Wilhelmina" de ht over de Wester aankomst te Kruinin- spoed voortgezet en het naar Middelburg, rondgetoerd en bij de om hetgeen na 1940 bouwen-complex was een ondertussen weer :n is herbouwd even ïrvolgens ging het op ir in café-restaurant royale koffiemaaltijd iuder van Bendegem, burgemeester de reis :r enkele waarderende Ires van het organl- p dhr. van Maale, als lité, dankte, zich het was al goed liet smaken, i vrij gehouden voor fraaie omgeving. De sigaar gepresenteerd, rna naar Westkapelle, dijk werd beklommen in '44 de RAF. met sn bres sloeg in de Na een kort opont- che plek ging men eider waren in dezen veer verder richting rondrit over de boule- de Noordzee het voor- Aen ging nu in matig en buitenom Middel- tg naar Goes, waar in je" de gedekte tafels Na de Walcherse zee- vanzelfsprekend weer Ier het genot van een en nu huistoe. Bij het werd door de oudjes een ijsco-wagentje ten zij ook deze meer met het warme weer de hele reis verliep vlot en men om half aamse bodem stond, recht aan naar Axel, ïgeduldig stonden te nwegovergang. kgezelschappen ston- en met Hosanna" particuliere auto's en incordia" als slotstuk, vrolijke tonen van de ™cel binnen. In de Noordstraat werd gestopt en in „Het Gulden Vlies", de „Graanbeurs" en ,'s Lands Welvaren" werden de thuisge- komenen met een kopje koffie en twee gebakjes verwelkomd. Na deze laatste ver snapering sprak de heer van Maale enkele woorden tot afscheid en hoopte allen het volgend jaar weer te zien voor een nieuwe reis. Voor zover wij konden zien gingen allen Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland il. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Advertentlën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. ug cuiiuicudiij vicruc uuugiq. •ft""!»*'1

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1