Op 31 Augustus estafette-loog uit Axel naar Hare Majesteit!! bijna even goed als de heriogin \an Wind sor en haar stiefmoeder, mevrouw Lupescu. En men kan we! mef zekerheid zeggen, dat zij, als zij binnenkort naar Amerika zou gaan, daar andere aanbiedingen zou krijgen dan die van een baantje van 18 dollar bij Lord en Taylor. Misschien is wel het duidelijkste bewijs van de overweger.de invloed, welke Amerika in de wereld doet gelden, het feit, dat het tegenwoordig niet de fi msterren zijn, die de prinsessen imiteren, maar de prinsesser, die het voorbeeld der filmsterren volgen. Uit onze omgeving. AANBIED1NQ DER OQRKONDE OP DE DAM TE AMSTERDAM. I [De Sportvereniging „Oiympia" alhier had sedert geruime tijd het voornemen om ter gelegenheid van het gouden Regerings jubileum van H.M. de Koningin door middel van een estafette vanuit Axel aan onze jubilerende Landsvrouwe een oorkonde aan te bieden namens de Axelse burgerij. Men zal zich herinneren, dat destijds van dit origineel plan in ons bfad reeds uitvoe rig melding is gemaakt. Toen dan ook dit voorjaar met mede werking van burgemeester van Oeveren vanwege het Kabinet der Koningin officiéél toezegging werd verkregen, dat de aanbie ding der oorkorde zou kunnen plaats vin den, werd in Mei begonnen met de training. Deze wordt nog regtlmatig voortgezet en de resuliaten zijn zeer gunstig te noemen, mede omdat vanzelfsprekend door de dames en heren intensief werd geoefend, daar men overtuigd was, dat deze estafette niet allee 1 veel van hun kunnen zou vergen, doch ook dat op die dag de ogen van de gehele Axelse burgerij en ver daarbuiten op dit sportieve gebeuren zouden gericht zijn. Naarmate de grote dag naderbij kwam, werd het „0;ympia"-bestuur ervan over tuigd, dat men een dtfinitieve datum van aanbieding diende te weten, opdat de tocht tot in de perfectie zou kunnen worden voorbereid. Deze week dan ontving het bestuur var\ „O ympia" een schrijven^ van den heer Konnstam, privé-Secretaris van Hare Maje steit, waarin hij mededeelt, dat de over handiging der ooikonde zal kunnen plaats vi :den op Dinsdagmorgen 31 Augustus tussen 9 en 10 uur op het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Logischerwijze veroorzaakte deze tijding zowel bij het bestuur als bij de deelnemers (neemsters) grote vreugde. Immers, niet adeen dat nu de definitieve datum bekend is, doch men kan inderdaad moeilijk idealer plaats en tijd bedenken voor deze gebeur- teuis. dan op Hare Majesteit's 68e verjaar dag en dan in de historische omgeving en sfeer van het Koninklijk Paleis op de Dam in de hoofdstad. Het zal echter een ieder wel duidelijk zijn, dat aan deze estafette fianciële con sequenties verbonden zijn. In aanmerking nemende het unieke k wak- 'ei dezer gebeurtenis, twijfelen wij er niet >an, of de burgerij zal dit voornemen het eerste uit Zeeuws' h-Viaanderer, ja uit geheel Zeeland zeer zeker met een kltine bijdrage willien steunen. Reeds is van ver schillende zijden toezegging verkregen, doch dit zal niet voldoende rzijn. Daarom wordt reeds nu een beroep op financiële mede werking gedaan. UITREIKING HERDENKINGSTEGEL AAN FAMlLltLE^EN VAN GEVALLEN MILITAIREN. Woensdagavond vond ten stadhuize alhier een korte, doch indrukwekkende plechtig heid piaais. De door de Band Nederland ludië aan alle Indonesische militairen uit te reiken herinneringstegel werd door burge meester Van Oeveren overhandigd aan de oudtrs van de uit onze gemeente in lndië gevallen militairen. Aanwezig waren het voltallige dagelijks bi - tuur eer gemeente, burg. Van Oeveren, de wethouders Van Bendegem en de Putter, de heer Mans en verder het bestuur van de Band Nederland—Iidië afdeling Axel en het b.siuur van de N.l.W.I.N. De voorzitter van de Band Nederland lndië, dhi. Knieriem, opende deze bijeen- komst, Spr. ze d dat hij in 1944 in opdracht van de Burgt meester vrijwilligers moest ii schrijven voor het rieuw te vormen Zeeuw.-» Bataljon. Hij he eft niet kunnen vermorden dai hij ais vcorzitter ener orga nisatie vier jaar later bijeen zou zijn met oudeis van diezelfde jongens, om hun namens de Band een herinnering aan le biider, omdat deze jongens niet meer terug zullen keren, daar ze hun jonge leven in lndië hebben moeten laten. Spr. zegt tot de families, dat de tegenwoordigheid van B. en W., Band en N;win voor de ouders een duidelijk bewijs moge zijn, dat we als ver eniging nog steeds met veel waardering blijven terugdenken aan hen, die in lndië moesten achterblijven. De aanbieding van deze tegel is opnieuw het bewijs, dat zij die vielen niet door ons vergeten zijn. Spr. wil ook B. en W. hartelijk dank zeggen, dat ze telkens weer niet alleen in vreugde, maar ook als er droefheid is in de Gemeente hun medeleven tonen. Namens de Band verzocht hij de Burgemeester ais hoofd der Gemeente de tegel uit te reiken. Burgemeester Van Oeveren wilde na het geen dhr. Knieriem had gezegd hieraan slechts weinig toevoegen. Wij mensen kunnen de ware troost bij dit verlies niet geven, doch wij w'llei toch proberen U tot steun te zijn, aidus burgemeester Van Oeveren. Hij overhandigde daarna de tegels persoon lijk aan de familie Bolleman; Van Hermon; Bareman en Rir.n. De heer Hoebé, ontwerper van deze tegel* gaf hierna nog een verklaring van de sym boliek van deze tegel, waarop in het midden het embleem van de Band N^derland-Indië; met aan de ene zijde een eiken- en aan de andere een lauwertak; waaronder het devies „Den Vaderlandt Ghetrouwe", het geheel in smaakvolle kleuren en uitvoering. Namens de quders dankte dhr. Bareman het gemeentebestuur, de Band en de Niwin voor dit blijk van waardering. Hij betreurde dat de jongens zelf dit niet hebben mogen ontvangen en herinnerde aan de vele teleur stelling die zij tijdens huil verblijf in de tropen hebben ondervonden, zoals het lange verb ijf op Malakka, het niet actief kunnen optreden, het vroegtijdig s'opzetten van de politionele actie, enz. Het zou de jongens ongetwijfeld een grote steun zijn geweest als zij geweten hadden, dat hun werk niet tegenstaande dit alles, toch door velen werd gewaardeerd, zoals ook nu weer bij deze uitreiking blijkt. De heer Knieriem sloot met een kort woord deze bijeenkomst. DE BEGROETINGSAVOND VOOR DE GEREPATRIEERDE MILITAIREN. Donderdagavond heeft de afd. Axel en omstreken van den Band Nederland—Ind.ë een uitnemend geslaagde tweede begroetings avond georganiseerd, aangeboden aan de na 16 Februari uit lndië teruggekeerde militairen uit onze streek. De grote „Centrum"-zaal was geheel gevuld met ouders, vrouwen, verloofden, gerepatrieerde militairen, en vele belang stellenden in het werk voor de jongens overzee, niet alleen uit Axel, doch uit geheel O.Z.-Viaanderen. Verder waren mede aanwezig het gemeentebestuur van Axel, een vertegenwoordiging van de plaatselijke Niwin-afdeling en van het Kath. Thuisfront alhier. Het podhim was versierd met het bekende symbool: ons hart is bij hen, geflankeerd door de Nederl. vlag. Verder prijkte hier de oranje-kleur, mede door een schat van goudsbloemen. De voorzitter der afd Axel en omstreken van de Band herinnerde in zijn openings woord aan de begroetingsavond van de jongens van 14 R.I. Inmiddels zijn" anderen gerepatiieerd en de Band meende goed te doen ook deze jongens met hun ouders, vrouwen of verloofden een dergelijke avond aan te bieden. Hij verzocht daarna alle na 16 Febr. gepatrieerde militairen op het podium te komen. Toen deze ruim 20 in totaal hieraan hadden voldaan, weer klonk een hartelijk applaus, waarna staande het „Wilhelmus" werd gezongen. Burgemeester Van Oeveren sprak vervol gens een welkomstwoord. Hij zeide o.m., dat men dit „officieel" niet moet zien ais: ambtelijk en voor de vorm. Doch wanneer" ik u welkom heet, dan doe ik dat met mijn ganse hart. Gij hebt een zware taak gehad in lndië en daar een belangrijke periode en en episode afgesloten. Dit is iets wat blijft en wat je niet vergeet. Ge hebt daar be langrijk werk gedaan, dat moest gebeuren. Misschien hadt ge beter willen en kunnen doen. Daaromjis deze periode uit uw leven zo belangrijk, door de zorgen en de gevaren, die ge anders in uw leven niet heb en hierdoor wordt het karakter gestaald en (n zo'n tijd komt uit, wie karakter heeft. Gij hebt veel van de wereld gezien en uw gezichtskring is verruimd. En nu zijt ge weer terug in het moederland. Het zal wel enige moeilijkheden meebrengen om de juiste weg te vinden. Spr. hoopt, dat al de ondervonden bezwaren en moeilijkheden in lndië het karakter der gerepatrieerden zal hebben gestaald. Hij hoopt dat het hen verder goed zal gaan en wenst hen een prettige avond (applaus). De voorz. van de Band, dhr. B. j. Knie riem, zeide daarna, dat de Band op zijn eigen wijze de gerepatrieerden een hartelijk welkom toegeroepen heeft en er is ook op verschillende wijze in diverse plaatsen feest gevierd. Nu zijn jullie terug, zegt spr., maar velen zijn ginder nog en velen zullen er nog heen moeten. Hij vraagt hun medewer king voor de actie voor de Band, enz. Er is nog niet veel bereik», doch er is thans een behoorlijke belangstelling voor de jon gens in lndië, dit is stukken verbeterd. De mannen van 14 R.I. zeider, dat voor hen niets werd gedaan. Doch het werk voor de militairen in lndië moest eerst groeien. Spr. wekte de gerepatrieerden op, om zich thans aan te sluiten bij Band, Niwin en andere thuisfronten. Er zijn een hoop beloften gedaan, waarvan weinig terechtgekomen is, doch daarover zullen we nu niet praten. We ziji hier in feeststemming bijeen en wij willen uiting geven aan onze blijdschap vanwege de repatriëring. Hij wenste allen een gezellige avond (applaus). Hierna trad op het 7 man sterke muzikaal ensemble „De Jantjes" uit Zaamslag (baby van de harmonie „De Vol arding" aldaar;, die een belangrijk gedeelte van deze avond vulden met populaire muziek van variërende aard. Zij wisten het publiek voortdurend te boeien, terwijl de conference van de leider van het gezelschap, dhr. Hough, die op dit gebied over een behoorlijke dosis originali teit bleek te beschiRken, het publiek deed schaterlachen. „De Jantjes* traden deze avond verschillende malen op en oogstten een enorm sncces. Kapt.-Aalmoezenier v.d. Vrande spreekt. D.ze - met warm applaus begroet het woord nemend, zegt, dat hij de uitnodiging voor deze spreekbeurt onmiddellijk aanvaard heeft. Hij heeft 3 jaar met de jongens van 14 RI. omgegaar. Als ik geen Brabander was, aldus spr., dan zou ik een Zeeuw willen zijn. Hij verheugt zich zeer over de grote belangstelling hier, want die is brood- en brood-hard nodig. D^ aalmoezenier spreekt eerst over de O.V.W.'ers en vindt het jammer, dat er onderscheid wordt gemaakt tasstn deze jongens en de dienstpl chtigen, want zoveel verschil was er niet. Onze O.V.W.'ers heb ben wei eens een slechte naam gehad, wat spr. heel erg vindt. Toen wij op Malakka waren, heeft Nederland ons totaal ve'geten. Men noemde ons avonturiers en zag ook verschillende slechte motieven, die tot de dienstneming als O V.W.'er zouden hebben geleid (cigaretten, enz doch in het alge meen was daarvan geen sprake. Op Malakka ontbrak veel. Wij Hollanders lopen nu eenmaal niet gauw warm voor het woord vaderland, maar als er een kam pong was bevrijd en er moest een kameraad weggedragen worden, dan ging er toch wel iets om. Bij de aankomst hier te lande vormden de jongens geen uitgelaten troep. Zij waren slechts opgekomen voor de belangen van Nederland en van onze volksgemeenschap. Men zal hen rooit kunnen verwijten, dat zij niets gedaan hebben en dat men op hen niet kon rekenen (applaus). Spr. schetst dan- uitvoerig ht vertrek in 1945 vanuit Oitende en de slechte bewa pening en tropen-uitvoering in Engeland, zodat men alleen 'n ransel vol begeestering en goede wil had. De reis naar lndië met 4000 man op een boot werd er een met hinder nissen. Colombo, Port Swettenham, Pojt D xon. Ze wisten niet wat ze met ons moesten doen. Port Dixon werd eindelijk onze D-day op Malakka. Alle comfort ont brak en er was voedselschaarste. De tropen- traing werd daar ter hand genomen. Na 3 maanden werd vertrokken naar Penang, waar 2-14 lag. Eindelijk vertrokken we dan definitief naar lndië, waar de ontvangst op 9 Maart '46 zeer koel was. De mannen werden ondergebracht in een Japanscn kampement en verder was ook alles een grandioze rotzooi. Met nadruk waarschuwt spr. tegen overdrijving en voor te grote angst. Deze strijl is niet te vergelijken met een Europeese oorlog. De soldaten-ruwheid is heel veel uiterlijk en komt door kennis making met de kei-harde werkelijkheid. Onder de uniformen klopt vaak een pracht- hart. N-a de acties ten N. en ten Z. van Batavia gingen wij naar Padang. Dit was de zwartste »ij1 va' h:t "Bat. Zeeland rn andere bataljons. 14 weken tijds sneuvel den 30 jongens en werden er 45 gewond. Wij mochten niets doen in verband met de order „Staakt het vuren". Later is dit" terrein eens grondig uitgeveegd. Toen waren de Hol', so'daten op hun bast en deelden cigaretten en kleding uit aan de uitge hongerde bevolking. Onze jongens zijn in de le plaat3 geen vechtjassen, maar mensen met een sterk rechtsgevoel. Het moreel der troepen in lndië is niet zeer hoog en niet diep gezonken, dat valt veel mee. Evenzo is het gesteld met de geestelijke verzorging. Spr. waarschuwde met klem tegen brieven met overdreven inhoud uit li dië. Hij wekte Band, Niwin en dj Thuisfronten op om achter de jongens ta staan. Het Nederl. volk staat niet achter de 100.000jongens, zegt spr. en er kan nog vrel meer worden gedaan. Spr. wekte de meisjes op om hun verloofde tot een steun te zijn. Hij hoopte tenslotte, dat wij ook in de toekomst een gezond en krachtig volk zouden zijn (applaus.) Hierna had de uitreiking van de herin- nerings-tegels plaats als blijvend aandenken voor gerepatrieerde militairen en.hun wanten. Ex-marva v. Tatenhove bood aan burgemeester v. Oeveren een tegelu» om deze op te hangen bij de groepslef der teruggekeerde jongens op het stadhui Na de pauze deden „De Jantjes' zit: weer horen, waarna dhr. Adri de Fejjterji declameerde: Je maintiendrai", een toepas selijk gedicht op de O V.W.'ers van de har. van dhr. A. Th. 't Gilde alhier en verdti o.a. het bekende nationale lied„Die Sten van Suid-Afrika" en kreeg een warm applaus Een georganiseerde verloting had succesvol verloop, waarna dhr. P. J. oi> slager namens het plaatselijk Niwin-comi;: allereerst de spreker van deze avond dankte en erkende, dat er inderdaad t.o.v. hu Niwin-werk fouten zijn gemaakt. Hij weK verder op de Jubliieum- en de Keistpakelie. actie en de grote lectuuibehoefte. Kapitti v.d. Vrande werd eveneens een tegel aange boden en na een collecte voor het Tegel fonds werd deze avond besloten met zingen 2 coupletten van het „Wilhelmus.' SCHOOLREISJE ULO. SCHOOL Woensdag maakten de leerlingen van de Chr. Uloschool, alhier, een reis per bus naar Walcheren. Zij bezochten eerst de hoofdstad onzer provincie. Na een wandeling door de bezichtigden zij het oorlogsmuseum. Daarna ging de reis naar Domburg. Het zeewater was nogal fris, maar toch W2agdet een 7- tal meisjes het een bad te nemo In Westkapelle wisten de verschillende oorlogsherinneringen de aandacht te boeiei en de beklimming van de vuurtoren wen beloond met een schitterend uitzicht over het eiland. De tocht gtng verder naar Vlissingen ei toen moest de thuisreis weer aanvaar: worden. De jongelui kunnen terugzien op een mooie, afwisselende dag, waarop zt veel mochten zien en genieten, ook al omdat het weer, voor deze zomer, zonderlijk mooi was. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 10 ure ei nam. 230 ure Ds. Pénnings. (HA) Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1), Voorm. 10 ure en nam. 3 ure Ds. D,j, Couvée. Geref. Kerk. Voorm. 10 ure en nam, 2,30 ure Ds. D. Zemel. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam 2.30 ure Leeskerk. GEVONDEN VOORWERPEN. Een puntenkaart, C. Willemsen, Noord' straat, Axel. KOEWACHT. Wordt V.V. Koewacht 4e klasserJj Daar Koewacht en Sluis gtiijk eirdigdza in de voorbije competitie (beiden 2e) zal 'r eerstdaags te spelen wedstrijd moeten ba slissen wie van de twee in de vierde klasse N.V B. zal komen. Vlasmatkt. Op de jongste vlasmarkt werden de vol gende prijzen genoteerd: Groui vlas. Weinig handel. Dalende prij zen. Kwaliteitsvermindering vanwege hel slechte weer. Vlaslint. Dauwrootf 160-180 p. 100kg. Lijnzaad: 45 cent per kg. Geraamte opgedolven, Tijdens de werkzaamheden aan de nieuwe weg Stekene—Koewacht stootten aibeidtrs op een nog vrij gaal mensengeraamte. Strenge grenscontrole. Op de laatste marktdag moesten vele vreemden tot hun schade ondervinden dal er tussen Ned. en Belg. Koewacht 'n grens ligt, waarlangs de douane ongewenste be zoekers in het oog houdt. Diverse personen gingen dan ook om de een of andere reden op de bon. OVERSLAG. „De Palingvrienden" zesde te Tilburg, Bij de gehoudeu internationale hengel- wedstrijd te Tilburg wist de hengelaarsver- eniging „De Palingvrienden" van Overslag in de reeks, de zesde prijs te behal n, waarvoor hun een prachtige beker werd overhandigd. Tevens behaalden zij een eerste prijs met het mooiste vaandel. Overslag welke een deelname had van 27 hengelaars nam niet minder dan 10 prijzen mede naar huis. Aan de wedstrijd welke plaats vond in het Wilhelminakanaal namen 510 vissers deel. De verst komende ver eniging was Gent, waarvoor zij eveneens een prijs werden toegekend, alsmede voor de oudste deelnemer n.l. 84 jaar. Toerisme. De toeristenkring alhier heeft besloten binnenkort enige reizen te ondernemen en wel naar Scheveningen en de Ardennen, Ook zal waarschijnlijk een reis worden on dernomen naar Valkenburg. 19). En ii 'ets bu onderbe litgeda jaaf op 'e werp net lui] tear, i vormt, Plankje Secor Dan, r schuift toog, b Er is j kennen, een lam l'en afh **- gans s, boven Met Wi schoud( van zn-, 'n het tel op, oen sto kan hij °n de

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2