AXELSCHE W: COURANT Frankerinp bij abonnemen», Axel ZATERDAG 17 JULI 1948. 62" JAARGANG. No. 80 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEËUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM roduceert de bodem zelf penicilline iN belangrijke ontdekking VOOR DE LANDBOUW. organische bemesting onmisbaar? It tijd geleden is in Kopenhagen een a gehouden van natuuronderzoekers, professor Walksman iets heeft verteld lijn laatste ontdekkingen, die wellicht buitengewoon grote invloed op de )iiw zullen zijn. Hij heeft n.l. niet of minder ontdekt, dan dat de grond mder bepaalde omstandigheden stoffen nengt, die op penicilline gelijken. Walksman is degene, die het strepto- heeft gevonden. Dit is, evenals lline, een ichimmelproduct, doch met cbijnlijk nog betere eigenschappen, ie bereiding van deze producten wor- schimmels speciaal gekweekt, maar darzoeker is gaan speuren naar het omen van dergelijke schimmels in de natuur en hij vond; dat zij inderdaad iden zijn op organische stcffen, zoals de bodem tot ontbinding overgaan, tame bleek, dat compost een goede ijsbodem is voor deze schimmels, tichien zal het iedere lezer nog niet jk zijn, wat deze ontdekking betekent, geneesmiddelen streptomycine en peni- i bleken in staat te zijn allerlei ziekte- in in bedwang te houden. De meest tikulijke genezingen zijn met deze tien verkregen. Niet alleen genezing infectie-ziekten, maar ook herstel van en. Wanneer nu blijkt, dat deze stoffen laboratorium u {vinding zijn maar ulijke producten,S.dan wil dH zeggen, natuur zelf Jziekten in bedwang en wonden herstelt, als er maar tlegenheid is voor de groei van zulke imelsoorten als die, waarin zich peni- e en streptomycine ontwikkelen. Dit il nu het geval te zijn bij compost en geeft wellicht de verklaring, waarom past en organische bemesting in het neen een zo goede invloel heeft op de ndheid d r cu.tuurgewassen. Dat ver- I misschien ook waanm wij in toe- inde mat: met ziekten in de landbouw timpen heeft. Naarmate men langer uitend met kunstmest heeft bemest, het huTiUSgehalte in de bodem i. Er komt immers maar weinig humus vai verterende plantenresten, terwijl ontbinding van organische stoffen er jaar humus verloren gaat. In vele tn - ook in Nederland constateert dan ook een vermindering yan de ctuur van de bodem, die toegeschreven II worden aan dalend humusgehalte en Kenkomstige daling van het bacterie- i en van de natuurlijke schimmels in lodem. Uit de ontdekking van professor Man zou nu voortvloeien, dat daar- legelijkerlijd de natuurlijke afweermid- o tegen ziekten afnemen. Dit zou zeer van de verschijnselen der laatste jaren laten en bovendien tegelijk het genees- lel (in de letterlijke zin van het woord) de hand doer. Dit geneesmiddel is tiersregelmatige bemesting met organi- stoffsn en in het bijzonder met compost, 'at daarmee de voedingsbodem wordt toapen, die nodig is cm streptomycine natuurlijke wijze tot üntwikkeling te ip. Oude wijsheid bevestigd, ia daarmee hebben dan de oude mensen de-praktijk gelijk gekregen, die kunst- I wel mooi vonden, maar toch onbere id de overtuiging hadden, dat het op duur met een verwaarlozing van de adijke bemesting niet goed zou gaan. a moet men ons niet verkeerd begrijpen, blijven van oordeel, dat kunstmest on- baar is. Onze cultuurgewassen onttrekken aal minerale voedingsstoffen aan de grond regelmatige aanvulling daarvan volstrekt misbaar is. Maar wij kunnen nu tevens 'ijpen, dat kunstmest alléén niet vol- ade iser moet een zware organische 'esting bij komen om het humusgehalte Ml te houden en bovendien de grond J^ulen van de groeistoffen en gezond- *beschermende stoffen, die daarin voor- en. Deze merkwaardige ontdekking, die pereikt heeft via de geneeskundige en microbiologie, kan op de landbouw een "eldige uitwerking hebben en daarmee chien ook op de gezondheid van de Brief over 14 Juli. Gedurende deze zomerdagen, terwijl Frankrijk en de Union Frangaise" zich opmaken om het feest van de 14: juli te vieren, deze bij uitstek nationale feestdag, het feest van de vrijheid, denk ik aan alle wisselvalligheden, waaraan de Franse Natie, de Franse taal en de Franse gedachte, bloot gestaan hebben. Hoe vreemd is eigenlijk het verloop vaa deze Franse kroti k, die i ia ïgu aaneen schakeling is geweest var rampzalige en daardoor vaak stormachtige perioden, afge wisseld door tijden van grote wederop leving en voorspoedtijden van beproe vingen en aan de andere kant schitterende en roemvolle hoogtepuntèn. Laten onze gedachten uitgaan naar de kommervolle toestand van Frankrijk aan het begin van de 15e eeuwhet land is ver woest en door de Engelsen in bezit geno men wie had de komst van Jeanne d'Arc verwacht of kunnen geloven m de uitein delijke bevrijding? Voor alle geletterden is 1636 het jaar van de „CID"de doorsnee Fransman denkt slechts aan het meester werk, dat in dit jaar het licht zag. Hij ver geet echter, dat op ditzelfde tijdstip de Oostenrijkse en Spaanse legers tot op vijf mijlen van Parijs waren doorgedrongen. Laten we ons slechts de toestand in het jaar 1793 indenken: heel Europa spant samen tegen de nog in haar kir derschoe nen - staande Republiek. Zal het grote avontuur -nog voor het goed en wel de vleugels heeft uitgeslagen, reeds in de kiem gesmoord worden Neen, dat nietFrank rijk herstelt zich en het is Eu'opi, dat de vlag moet strijken. Laten we tenslotte even teruggaan tot het tijdvak, waarin het Keizer rijk triomfen vierde en zijn smadelijke ondergang in 1815 de intocht der Kozakken over de Champs Elysées.... Die Parijzenaars, die op het ogenblik ouder dan 80 jaar zijn, hebben dus drie nationale oorlogen en drie invallen mee gemaakt. De Duitsers hebben in 1871 hun tenten opgeslagen op de «Place de la Con corde". In 1914 zijn ze tot de buitenwijken van Parijs doorgedrongen, terwijl zij gedu rende de tweede wereldoorlog, vier bittere jaren lang, het gehele land bezet hielden. Maar altijd weer wist Frankrijk, zijn toe gebrachte verwondingen ten spijt, al tastend en zoekend zijn evenwicht te hervinden. Weliswaar is het op het ogenblik arm, en is zijn toestand werkelijk zorgelijk te noemen; maar toch beseft iedere reiziger die Frankrijk bezoekt terdege hoe dit land nog steeds, ondanks de sombere tijden, als het ware door een stralenkrans van dank baarheid is omgeven, geëerbiedigd, bewon derd en bemind wordt, en dat juist de critiek, waar aan het bloot staat, duidelijk doet uitkomen, dat men veeleisender is en een strenger oordeel velt daar men hogere verwachtingen van Frankrijk heeft. Bij mijn natirgewijze-bestudering van deze niet te loochenen votmen en blijken van genegenheid, schijnt het mij toe, dat ik het geheim ervan heb weten te doorgronden en gevoel ik de drang om mij hieromtrent uit te spreken. Dit Frankrijk, dat millioenen mensen, verspreid over het gehele aard oppervlak, dikwijls, zonder het figenlijk te kennen, liefhebben, is misschien niet Frank rijk in zijn ware gedaante. Het is a.h.w. een symbolisch beeld van de nobelste en edelmoedigste gedachten. Hetgeen millioenen mensen uit naam van Frankrijk begroeten, is in werkelijkheid het beeld van hun deugden en hun eigen hoop. Denkende Frankrijk te eren, zwaaien zij lof toe aan hun verhevenste eigenschappen En ik, Fransman van oude eisend als een wace zoon van Koninklijk Huis wordt door alle officiële instanties gevlagd met Oranjewimpel. 2e. Op f estelijke gelegenheden, waarbij de twee-eenheid Nederland en Oranje tot uitdrukking wordt gebracht, wordt eveneens door alle officiële instanties gevlagd met Oranjewimpel. 3e, In alle andere gevallen „dus b.v. op de «at'o^ale herdenking op 5 Mei" wordt gevlagd zonder Oranjewimpel. 4 Het bovenstande geldt voor alle gebou- we.j en terreinen onafhankelijk van het feit of vóór of op het gebouw zelf wordt gevlagd. 5e. Het bovenstande geldt niet voor H.M. schepen van oorlog en voor marineinrich tingen aan de wal, voor kazernes en analoge inrichtingen van de Kon. Landmacht, voor vaartuigen in andere publieke dienst, voor de vissersvloot, die steeds de Nederlandse vlag zonder wimpel voeren. Uitzonderingen zijn ook gebouwen en terreinen van die legeronderdelen, die een speciale vlag voeren. 6'. Indien ten teken van rouw halfstok wordt gevlagd, dan moet de vlag eerst vol worden gehesen, alvorens ue vlag half stok te doen waaien. Bij het binnenhalen van de vlag moet de vlag vaa halfstok eerst vol worden gehesen, alvorens de vlag in te halen. Bij halfstok vlaggen wordt nimmer gebruik gemaakt van de wimpel. nhardtjes van moeheid Doos 30 M i| De overwinnaars en^^gede^rimeerdheid ct. stam, veel- zijn vader land kan zijn, vooruitziend, eerbiedwaardig en buitengewoon onatfhankelijk, ik weeg deze vriendschap eerbied op mijn berekenend vraag mijn vaderland van onze vrienden, hun weegschaal af, en heel ik dan niets méér voor DE ORANJEWIMPEL BIJ DE NEDERLANDSE VLAG. Teneinde eenheid in het gebruik van de Nederlandse vlag te bevorderen, heeft de Raad van Ministers de volgende richtlijnen voor het gebruik van de Oranjewimpel bij de Nederlandse vlag vastgesteld. Ie. Op verjaardagen van alle leden van het Anna van Bourbon-Parma. Anna van Bourbon-Parma vertegenwoor digt een nieuw type in de kring der Euro pese prinsassen. Zij bezit geen sprankelfje meer van de ouderwetse lieftallige schuch terheid van prinsessen naar oud modelzij heeft niet voor niets in Amerika vertoefd. Zij is een prinses voor Hollywood en New York. Zij verstaat de kunst reclama voor zichzelf te maken even goed als de handigste filmster en zij weet beter dan doorgewinterde staatslieden en diplomaten hoe zij met Amerikaanse journalisten moet omgaan. Als een verslaggever van Life haar vraagt, of zij moe» worden aangesproken als «Konink lijke Hoogheid", antwoordt zij: Ik ben als zodanig geboren, maar daar kan ik niets aan doen. Noemt u mij maar Nan, zo heet ik algemeen en dus ook voor U. Anna van Bourbon-Parma stribbelt in het minst niet tegen, als de verslaggever van het grootste gëillustreerde Amerikaanse blad alle detaiis van haar liefdesgeschiedenis met Michaël wil weten. «Ik kan het nog altijd bijna niet geloven verklaarde zij met een gelukkig lachje, Het gebeurde alles zo plotseling en toevallig. Ik zat mij in Parijs te vervelen, toen Mama mij opbelde en ver telde, dat zij was uitgenodigd voor de koninklijke bruiloft in Londen. Zij vroeg mij over te komen voor een feest, dat Johanny zijn vrienden aanbood." Jonanny is de erf prins Jan Bïnedikt Wilhelm Robert Anton van Luxenburg en Nassau, een neef van prinses Anna «Ik vloog naar Londen en ging naar het feest. Laat op de avond kwam mijn broer M'.chaël met koning Michaël binnen. Ik liep direct naar mijn broer toe, gaf hem een slag op ziji rug en riep: Hoe maak jij het? Maar toen ik mei Michzë. praatte, voelde ik me akelig verlegen. Dit gebeurde op 20 Novem ber. „Na die dag zagen Michaël en ik elkaar vaker. Wij gingen samen naar de bioscoop, maar wij werden altrd door een rechercheur gevolgdgeen ogenblik waren wij alleen. Als de rechercheur er niet was, bevond mijn moeder of broer zichjjin de buurt. Maar op een avond, toen wij uit de bios coop naar huis gingen, boog Michaël zich over mij heen en kuste mij op de wang. Ik was verbaasd, maar ik vond het prettig." Nadat zij een week tang in Londen waren geweest vlogen Michaël en Anna in Michaël eigen machine naar Lausanne.2 Hier deed Michaël zijn officiële aanzoek dat gebeurde op 6 December, zestien dagen na hun eerste kennismaking. „Het ging heel eenvoudig vertelde Anna de Amerikaanse verslaggever hele maal niet romantisch. Hij vertelde me gewoon dat hij met me wilde trouwenik zij ja en dat ik dat ook wilde." Een week later zat Anna in haar kamer naar de grammofoon, fe luisteren, toen Michaël binnen kwam met een ring, die hij voor haar had laten maken. «Ik schrok, geweldig toen ik zag hoe groot die ring wel was vervolgde Anna met een blos op de wanger. Maar Michaël zei, dat het zo goed was, ondanks al mijn protesten, dat ik maa» een bescheiden ring had willen hebben." Aan Anna's linker ringvinger viel Michaël's geschenk inderdaad onmiddellijk opde ring heeft een brede vierkant gesiepen dia mant, die gevat is in twee driehoekige. Naar haar ring kijkend, ging Anna voort. «Al met al zijn wij nauwelijks esn maand bij elkaar geweest. Maar ik heb een gevoel dat het veel langer geduurd heeft. U moet niet vergeten, dat ik, voor het eerst verloofd ben en dat het de eerste keer is dat ik iemand lief heb." «Ik bemoei mij niet met politiek, maar ik wil niets zeggen of doen, wat Michaël verdriet zou kunnen berokkenen. Gmdat ik van hem houd, maakt het voor mij helemaal geen verschil, of hij koning is of niet. Het kan mij niets schelen, dat hij afstand gedaan heeft. Ik ken zijn land r.ietik zou het graag hebben bezocht. Maar dat is niet belangrijk; de hoofdzaak is, dat ik hem gelukkig wil maken. Ik zou er geen enkel bezwaar tegen hebben, als hij koning was. Mijn rol zou daardoor niet veranderen." Terecht constateerde de verslaggever ra deze uitlatingen, dat Anna een uitzonderlijke prinses is. Hij noemt haar openhartig, een voudig en niet geaffecteerd. Hij vindt, dat zij onbevangen over koninklijke hoogheden babbelt. «Ik kon van het begin af goed me Michaël opschieten zei zij juist omdat hij geen vorstelijke indruk op mij maakte. Hij leek precies op mijn broer. Prinses Anna. die op zulk een zelfverze kerde wijze weet om te gaan met een soort mensen, dat zelfs een dr. Goebbeis in de war kon brengen, d.w.z. met Amerikaanse verslaggevers, is ook door haar gehele opvoeding geen prinses naar oude stijl. Zij is niet opgegroeid in de beslotenheid van een hof, maar in het gewoel van de wereld stad Parijs. E.i toen Frankrijk in 1940 bezet werd, viuchie zij naar V. S., waar zij bijna twee jaar iarg een teKen-academie te New York bezocht. Hier blonk zij in het minst niet uitzij haalde dan ook geen diploma. Omdat zij gr'd nodig had, nam zij onder de naam A".-a Parma een betrekking aan in een warenhuis van Lord Taylor. Zij verdiende achttien dollar per week en ver kocht mrt toewijding namaak bloemen. Zij zegdé deze betrekking op, toen zij zich vrij willig aar meldde voor een vrije- Franse ambulance. Naar haar korte verblijf in Zwitserland in December f947, keerde, Anna naar Kopen- hage terugMichaël ging naar Roemenië om afstand te doen. In Kopenhagen werd Anna door krantenmensen achtervolgd, Om hen te ontlopen en om zich weer in Zwitserland bij Michaël te voegen, reisde 'zij naar Luxemburg. Ondanks haar verlan gen geen journalisten te ontmoeten, was zij volgens de verslaggever van Life aller minst afkerig van publiciteit. Nauwelijks had de verslaggever haar een nummer van zijn blad overhandigd met een groot por tret van Michaël, of zij belde haar verloofde in Zwitserland opJouw foto slaat in de krant; hoe moet dat met de mijne Michaël, die de doortastendheid van zijn verlooide al schijnt te kennen, antwoordde niets anders dan «Oké*. Op de vraag van de Amerikaaifse verslag gever, of het werkelijk liefde op het eerste gezicht was, antwoordde „Nan" giechelend: „Ik kan alleen maar zeggen, dat liefde iets fantastisch is. Ik kan niet zeggen, dat ik verliefd ben geworden op Michaël, toen Jk hem voor het eerst zag,Ë ik herinner me eerlijk gezegd niet eens. meer, op welk ogenblik ik hem lief kreeg. Ik heb het gevoel dat ik altijd van hem heb gehouden." „Wist u, dat u hem lief had, toen hij u voor het eerst kuste «Dat gebeurde in Londen, toen hij mij een zoen gaf op mijn wang...." „Maar hij heeft, u toch vast ook wel eens op de mond gekust", drong.de verslaggever aan. „Ja", antwoordde de prinses, „dat heeft hij voor het eerst gedaan in Zwitserland". Uit dit Amerikaanse verhaal ziet men, dat de echtgenote van koning Michaël een vrouw is, die werkelijk weet, wat zij wil. Zij is er als de geraffineerdste filmster in geslaagd haar liefdesgeschiedenis wereld vermaard te maken. Men kent haar nu al Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen In Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden MededeelingeA 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. Iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1