AXELSCHE rn COURANT AXELSCHE M> COURANT Beroepssoldaat op Borneo. Frankerinp bij abonnernen», AxpI ZATERDAG 17 JULI 1948. 62° JAARGANG. No. 80 r Frankering bij abonnettienf, Axel WOENSDAG 14 JULI 1948; 62e JAARGANG No 79 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM De Nederlandse soldaat staat in de tropen voor een taak. Hij vervult een plicht tegen over Indië en het vaderland en Nederland schrijft over zijn leven en werk. Naast deze jonge loldaat staat echter nog een andere militair, een tikje op de achter grond, maar juist daarom de moeite van het bestuderen waardde Indonesische beroepssoldaat van het Indische Leger. Een van de dertigduizend, die met de Neder landse jongens de vredes-eg over het nog steeds oneffen groene land trekken. Deze man op de achtergrond is een be scheiden, stille, kalme figuur, zijn Indone sische imborst geeft hem die uiterlijke bezadigdheid en juist ook daardoor is voor velen hunner de achtergrond van het mili taire toneel de gewenste standplaats. En juist dat is het weer, wat deze soldaat zo sympathiek maakt Waar een zijweg de hoofdstraat langs de Banjermasinrivier kruist, is een overzet- prauw. Soeparda, beroepsman van het Indische leger, 32 jaar, getrouwd met Nadinah uit de Soendalanden, die hem reeds drie kinderen, een jongen en twee meisjes, schonk, staptJvanBde wal af in het ranke bootje en zegt twee korte^woorden in het Maleis tegen de veermanOnop vallende figuur. Donkergroene kleding en zwartgeborstelde schoenen. Geen glinste rende dingen of onderscheidingstekenen, alleen een dik-gouden trouwring aan een bruine hand. Zijn gezicht staat onbewogen. Qeen trek doet ook maar iets vermoeden van wat er achter dit masker omgaat. Van onder de geverfde hoedrand turen alleen een paar verstandige ogen langs het water Dat is de beroepssoldaat. Aan de overkant krijgt de prauwman zijn looi en Soeparda verdwijnt tussen de Chi nese toko's op weg naar zijn beste vriend. Vanavond keert hij dan weer terug in zijn kampement, waar zijn vrouw hem wacht met rijst en gebakken pisang. De kinderen slapen dan al in het grote familiebed. Nadinah haakt nog aan een randje voor een beddelaken, terwijl hij zijn klewang dan wat schuurt en oliet, want morgen gaat zijn sectie weer voor een week op stap naar het binnenland. Er gaan ook weer Nederlandse jongens mee van de pas op Borneo gearriveerde troepen. Het valt hem steeds weer op, dat deze nieuwe soldaten soms zo heerlijk kunnen kankeren, ais er iets te lang duurt of er een onverwachte tegenvaller komt. Hij begrijpt hen dan soms niet. Waarom zou je nog kankeren Het helpt Immers zo weinig. De moeilijkheden en teleurstellingen nemen toch immers nooit een einde. Hij kent dit leven al. Jarenlang heeft hij dienst moeten doen op de buitenposten onder primitieve omstandigheden, waarin je je maar had te behelpen. Toen kwamen de gevechten tegen de Japanners, die eindigden met een nederlaag en gevangenzetting in een kamp. In de Nederlandse macht was hij teleurgesteld, de Jap had hem gemeen en minderwaardig behandeld en toen kwam de grootste teleurstelling. Ze moesten zich zelf bevrijden, maar verlof werd er niet gegeven, want het land had hen meteen weer nodig. Soeparda ziet zichzelf daar nog staan met een mager lichaam en zieke benen van hongeroedeem, in zijn gevangenis pakje op wacht voor het Jappenkamp, een lapans geweer aan de schouder. En toen weer de gevechten tegen de kwaadwillenden van zijn eigen volk. Negen jaren dienst heeft hij erop zitten zonder een week verlof en morgenmorgen gaat het weer ver derZijn vrouw beeft de rugzak al vol gestopt met schoon ondergoed, reserve sokken en een pluk lempengtabak. Daar hangt zijn spuil, en zijn klewang zal het zoveelste rimboepad kappen. Nog één nachtje slapen op de zachte matras onder een witte klamboe, bij zijn zorgzame Nadinah, bij de kinderen. En morgen dan maar weer be ginnen. Voor koningin en vaderland... Hij houdt toch van zijn land, van het volk, van die machtige rimboe met de schuimende rivieren.... Zijn hoed hangt aan een spij ker. Soldatenpak over een stoel. Het licht wordt gedoofd en Soeparda kruipt onder de klamboe. Nog lang valt het bleke maan licht op een portret aan de bamboewand van Koningin Wllhelmina. Dat heeft hij aljjd nog bewaard, zelfs als krijgsgevangene bij de Jap. Beroepssoldaat. Eén van de duizenden Boekhouder en soldaat. Twee beroepen. Twee mensen. De eerste zit voor eindeloze getallenrijen. De laatste voor moeiten en teleurstellingen. Beide moeten zij die ver werken. Het verschil is, dat de boekhouder het -zaakje op papier en in de telmachine verwerkt, terwijl de soldaat alleen zijn menselijke geest bezit om weer boven de muur van moeite en teleurstelling uit te komsr. Maar de jaren hebben hem veel geleerd. Ze leerden hem, dat het anderen nooit verder brengt, als hijzelf klaagt. En dat is een levenswijsheid, die door zijn onbaatzuchtigheid voordeel brengt aan de gemeenschap. Maar het is ook een levens wijsheid, die van de betreffende persoon een uiterste wilsinspanning vergt op het gebied van de zelfbeheersing. Immers hij is toch ook altijd maar een mens gebleven met menselijke behoeften en een natuurlijk reactievermogen. Zijn huid is verweerd, gewend aan de brandende zon en daardoor heeft de hitte er geen vat meer op. Zijn lichaam is gericht en getraind op weken lange marsen door zwaar terrein en daar door kan vermoeidheid hem niet meer deren. Maar zijn innerlflk is diep menselijk geble ven. Zijn hart heeft liefde behouden voor dieren, kinderen, de verdrukten uit het volk en voor zijn Radja Wilhelmina. En daarom is de houding van deze soldaat zoo opmer kelijk. In één van de zwaarste beroepen, door dik en dun, in karige omstandigheden, heeft de militair meer geestelijke hinder nissen te nemen dan een outsider kan begrijpen. Hij volvoert zijn taak, zonder dat de buitenwereld ervan weet en als men hem ziet, staande in de veerprauw, dan nog merkt men niets van dit alles. Zijn gezicht is strak en beheerst. Alleen de ogen geven soms een glimp van een glimlach, waarin de wereld lijkt besloten. Hij zal zijn plicht wel doen. Stille, onopvallende grijsgroene figuur. Maar als kerel en mensZO 111 ZACHT WINTERWEER. In perioden van grote koude of grote hitte leveren vergelijkingen met overeenkom stige periopen in vroeger jaren vaak inte ressante bijzonderheden op. In deze dagen van zeer koud weer is het niet minder interessant een vergelping te maken met de afgelopen winter, toen kort na Kerstmis en ook in het begin van Januari tempera turen voorkwamen, die hoog konden worden genoemd voor de tijd van het jaar. Hoe klein dit verschil in temperatuur was, blijkt duidelijk uit onderstaand tabelletje, waarin de temperaturen van 4 januari en 8 Juli naast elkaar zijn geplaatst, telkens van s' middags 1 uur: Eelde ^11 *14 Den Helder 9 12 De Bilt 11 13 Vlissingen 12 12 Beek (Z.-Llmburg) 11 13 In Vlissingen was de temperatuur dus dezelfde, elders waren de verschillen niet groter dan 2 3 graden. Daarbij moet wor den opgemerkt, dat in zeer zachte winters wel eens hogere temperaturen voorkomen dan op 4 Januari, zodat het weer van thans de vergelijking met zeer zacht winterweer in dit opzich kan doorstaan. Dit geldt niet alleen vóór ons land, maar voor het gehele Noordzeegebied. Bijna nergens in Europa is zomerwarmte te vindenin de Alpen is zelfs sneeuw gevallen, evenals op hoger gelegen plaatsen in Frankrijk en Duitsland, terwijl In de lagere streken overvloedig regen viel. Last Tan zenuwen Mij nhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. HULDIGING VAN H. M. DE KONINGIN IN HET AMSTERDAMSE STADIONJ De Nederlandse jeugd, organiseerd in de Nederlandse Jeugdgemeenschap, heeft Zater dagmiddag in het Stadion te Amsterdam op de dag van de jeugd de Koningin, ter gelegenheid van haar vijftigjarig regerings jubileum, een grootse hulde gebracht. In een spel, waar 3000 jongeren aan meewerkten, heeft zij, en door haar de gehele Nederlandse jeugd, haar onwankelbare trouw aan het Huis van Oranje betuigd. TENTOONSTELLING «HANDENARBEID TEN PLATTELANDE". De Zeeuwse Agrarische Raad, in samen werking met de Vereniging van Oud-leer lingen der Rijkslandbouwwinterscfcool en de Bond van Gediplomeerden, hoopt op 8 en 9 October a.s. in de zalen van de heer Krijger, Beestenmarkt te Goes, een tentoon stelling te organiseren van Handenarbeid ten Plattelande (Vervaardiging van gebruiks- en siervoorwerpen). De tentoonstelling zal bestaan uit vier rubrieken a. Haak-, brei-, borduur-, weefwerk, kan ten van verschillende technieken (zo moge lijk doopkleding, gobelinwerk. kruis- en letterdoeken). b. Schilder-, karton-, houtsnijwerk, metaal- en leerbewerking, foto's, linoleumsneden, etsen, modelbouw, figuurzagen, siersmeed- arbeid, boetseerwerk. c. Een inzending van klederdrachten, antieke doeken, sieraden en aardewerk. d. Woonkamer op een boerderij. De bedoeling van deze tentoonstelling is om alles, wat op het gebied van de handen arbeid op het platteland wordt en is ver richt, te verzamelen en te exposeren in Goes. Daarmee kan voor iedere beoefenaar van een of andere tak van huisvlijt een interes sant overzicht gegeven worden van hetgeen et een ring, die hij :en. >en ik zag hoe groot rvolgde Anna met Maar Michaël ondanks al mijn :n bescheiden ring inger viel Michaël's middellijk op; de kant gesiepen dia- je driehoekige. ging Anna voort, /elijks een maand ik heb een gevoel urd heeft. U moet r het eerst verloofd te keer is dat ik net politiek, maar ioen, wat Michaël )kkenen. Gmdat ik :t voor mij helemaal ing is of niet. Het at hij afstand gedaan id niet; ik zou het Maar dat is niet k is, dat ik hem zou er geen enkel als hij koning was. iet veranderen." e verslaggever ra ia een uitzonderlijke aar openhartig, een. ird. Hij vindt, dat inklijke hoogheden af goed me Michaël juist omdat hij geen j maakte. Hij leek zulk een zelfverze- gaan met een soort r. Goebbels in de met Amerikaanse door haar gehele naar oude stijl. Zij i beslotenheid van woel van de wereld- ir.krijk in 1940 bezet t. S., waar zij bijna n-academie te New ik zij in het minst ook geen diploma, ad, nam zij onder ;en betrekking aan .ord Taylor. Zij ir per week en ver- imaak bloemen. Zij jp, toen zij zich vrij- een vrije- Franse ijf in Zwitserland in Anna naar Kopen- ing naar Roemenië Kopenhagen werd en achtervolgd, Om om zich weer in te voegen, reisde idanks haar verlan- te ontmoeten, was iver van Life aller- bliciteit. Nauwelijks ar een nummer van net een groot por- belde haar verloofde w foto staat in de ;t de mijne Michaël, van zijn verlooide woordde niets anders Amerikaanse verslag- liefde op het eerste e „Nan" giechelend ggen, dat liefde iets niet zeggen, dat ik op Michaël, toen Jk ag,g ik herinner me ,|ns, meer, op welk eeg. Ik heb het gevoel teb gehouden. lief had, toen hij u .onden, toen hij mij wang..,." ch vast ook wel eens lrong_de verslaggever o«oesciem;£-ae s,,onen, aic uaatin vtrtrr- nen. jeze merkwaardige ontdekking, die oereikt heeft via de geneeskundige en mjcrobiologie, kan op de landbouw een 'eldlge uitwerking hebben en daarmee •chien ook op de gezondheid van de Teneinde eenheid in het gebruik van de Nederlandse vlag te bevorderen, heeft de Raad van Ministers de volgende richtlijnen voor het gebruik van de Oranjewimpel bij de Nederlandse vlag vastgesteld. Ie. Op verjaardagen van alle leden van het Anna de Amerikaanse verslaggever hele maal niet romantisch. Hij vertelde me gewoon dat hij met me wilde trouwenik zij ja en dat ik dat ook wilde." Een week later zat Anna in haar kamer naar de grammofoon, te luisteren, toen i prinses, „dat heeft utj fuui uk. vc.«< gcuaan in Zwitserland Uit dit Amerikaanse verhaal ziet men, dat de echtgenote van koning Michaël een vrouw is, die werkelijk weet, wat zij wil. Zij is er als de geraffineerdste filmster in geslaagd haar liefdesgeschiedenis wereld vermaard te maken. Men kent haar nu al Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal- Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden MededeelingeA Abonnements prijs» Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Advertentièn (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. „I1CI IICCI CEII.UUUIg 1EIIE1UE

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1