een ng! AXELSCHE MCOURANT "I dt! and? 1 F ankerirg bij abom emenf, AxfI ZATERDAG 10 JULI 1948. 62e JAARGANG No. 78 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie.- T. C. VINK-van VESSEM van grolt het Noor. jriekstro), No. 67! lad. De economische opkomst van Argentinië. Zuid Atlantische K. L. M.-dienst een belangrijke verbinding met Zuid Amerika. Plotseling en zonder enige merkbare tus- mphasen nam omstreeks het begin van deze luw de economische ontwikkeling van igentinië-een geweldige vlucht. Van de loren, die tot deze economische doorbraak noot gaven, waren de invoering van een «uitziende grondwet, de herverdeling van t grond, waardoor deze meer productief «d en de aanleg van de spoorwegen wel voornamste. Hierdoor brak Argentinië roorgoed met de oude tijd. Onmetelijk en onuitputtelijk. Argentine's rijkdom is gelegen in de nuitputtelijke vruchtbaarheid van zijn uit- öirek'e bodem, die een oppervlakte heeft Europa zonder Rusland, met een inwo- tfital van iets meer dan 14.000.000. Slechts Spet. van het land of ruim 25.003.000 ha. ie cultuur gebracht, 41 pet. is natuur of taimalig weiland, terwijl de rest van het Ibebost of onvruchtbaar is. De voornaam- gewassen die er geteeld worden, zijn m, haver, gerst, mais, lijnzaad en katoen, laamaast bezit Argentinië een enorme vee- Itipel van meer dan 150.000.000 koeien Éapen en paarden, terwijl het aantal ukens ruim 8 000 000 bedraagt. Door een afgehele heroriëntering van zijn Economie kwam Argentinië tot de conclusie, aide buitenlandss markt ongekende en ilgebreide mogelijkheden bood. Al heel ipoedig wist het land zich op te werken Meen der grootste graan- en vleesleve- anciers ter wereld. Alleen al aan granen oerde Argentinië in 1946 voor niet minder ai 4,5 millioen ton uit, terwijl in 1947 de aan export meer dan 5 5 millioen ton (liep. De landen van invoer waren de Amerikaanse buurstaten, West- en Afrika en niet minder dan zestien mropese landen, waaronder Engeland, lankrijlr, Duitsland, België en Neder- in dollars uitgedrukt bedroeg de xport van Argentinië in 1946 2 826.700 tegenover een import van 1,154.000 ng der n. nt, I :nis gen ide tie. aar. behoeve der lichte industrie. De grootste handicap bij dit alles vormt het bevolkings vraagstuk. Dit probleem is er altijd geweest en is ook een der oorzaken, waarom Argen tinië eerst in deze eeuw economisch op den voorgrond begon te treden. Zoals hieiboven reeds Is gezegd, is Argentinië zeer dun bevolkt, terwijl het overgrote deel der be volking bovendien nog in de steden woont. Op een bevolking van 14 millioen zielen, is de hoofdstad Buenos Aires met ruim 3 millioen inwoners hiervan wel het sterkste voorbeeld. Het industrialisatieprogram heeft het gebrek aan goed onderlegde arbeids krachten nog meer doen gevoelen. Men tracht dan ook hieraan het hoofd te bieden door op groie schaal de immigratie te be vorderen. In 1947 kwimsn ongeveer 39.000 personen het land binnen, terwijl dit jaar ongeveer 100.000 immigranten zullen wor den toegelaten. Zuid-Amerika en de K.L.M. De belangrijkheid van Zuid-Amerika in het algemeen en van Argentinië in het bijzonder wordt steeds meer duidelijk.. Het spreekt vanzelf, dat een snel en direct con tact met de voornaamste centra van dit gebied onontbeerlijk is. Bijna twee jaar reeds voert de K.L.M. dan ook een recht streekse luchtdienst op Zuid-Amerika uit. Het eerste contact met dit werelddeel werd gelegd op 6 Augustus 1946 en na een reeks proefvluchten kwam in October van dat zelfde jaar een wekelijkse dienst tot stand, die in Mei 1947 wegens het toenemende vervoer tot een tweemaal wekelijkse dienst moest worden opgevoerd. Van 18 Novem ber 1947 af werd een der beide routes, die tot dan toe over Lissabon liepen, over Rome geleid, waardoor ook de Zuid- en Midden-Europeesche landen betere lucht- verbindingen met Zuid-Amerika verkregen. Deze diensten werden tot voor kort met Douglas DC 4 vliegtuigen uitgevoerd, maar sinds 6 Juni j.i. zijn de nieuwe en snelle Douglas DC 6 machines ook op deze route ingezet, waardoor de reisduur van dit ruim 12.000 km. lange traject met bijna een etmaal tot ongeveer 36 uur werd bekort, Het „Vijf Jarenplan" Daartegenover stond, dat Argentinië voor Ie oorlog een goed afzetgebied was voor lijk alles, zowel verbruiks- ais gebruiks oederen. Ofschoon het land nog altijd verwegend een landbouwstaat is, is er toch Ie laatste tien jaar een kentering in de economiche toestand ingetreden. Reeds voor 6e laatste wereldoorlog ging men over tot vestiging en uitbreiding van de industrie voor consumptiegoederen. Door de oorlog is dit Hieven nog meer gestimuleerd. Gedurende deze periode immers werd Argentinië van in vroegere handelsrelaties in Europa 'gesneden,waardoor het voor de voorziening van Industriële producten voor een groot op zich zelf was aangewezen. Zodoende na de oorlog een groot afzetgebied voor (paalde Europese industrieën weggevallen. |et „Vijf Jaren-Plan* van Argentinië voor* id nog in een verdere uitbreiding der Industrieële capiciteit. Een totaal bedrag van to minder dan 6 790.000.000 pesos talrijke ublleke werken in, uitbreiding van het ver- cerswezen en maatregelen ter verbetering der volksgezondheid. Desondanks blijven er voor de vroegere (ndelsrelaties van Argentinië nog voldoende afzetmogelijkheden over, waarin juist het vijf Jaren Plan" voorziet, o.a. ni. voor l'ote hoeveelheden machines, zoals motoren, achnische installaties, constructiewerktuigen, 'aggermateriaal, technische installaties, spe- ale landbouwmachines en spoorwegmate- 'eel, schepen, chemicaliën en medische torumenten. Bovendien heeft de Centrale ia"k van Argentinië maatregelen aange kondigd om de overzeese handel aan te "oedigen. Argentinië wenscht meer Euro- 'etsche goederen en wil zijn in het buiten- and vergaarde credieten omzetten in pro- vvzeten, die het noodig heeft. Alhoewel de "«^uialisatie van Argentinië krachtig ter aï5ü woidt genomen, mag men toch niet "wachten, dat er zware industrieën zullen 'orden opgericht, daar het land niet over ^'doende ijzer en steenkool beschikt. De rote bedragen aan vreemde betaalmidde- in> waarover Argentinië na den oorlog ^schikte, heeft het dan ook grotendeels esteed voor de aankoop van uitrusting ten DRIEDAAGSE FIETSTOCHT DOOR BRABANT. Internationale belangstelling. De inschrijving voor de bekende drie daagse fietstochten door Brabant, die op 22, 23 en 24 Juli wordan gehouden, is thans opengesteld. Uit alle provincies zul len de deelnemers en deelneemsters zich weer aanmelden. Uit'Denemarken en België zijn reeds inschrijvingen binnen. Het par cours, dat elke dag 80 km. bedraagt, is zo uitgestippeld, dat alles wat Brabant heeftbos, hei, vennen, zandgebied en pol ders, bezocht wordt. De routes leiden door de Meijerij, het Kempenland, langs het rivierenland van de Maas en door de Acht Zaligheden. De dagelijkse grote rust is resp. in Hilvarenbetk, Uden en Oisterwijk, alwaar de deelnemers zullen kennis maken met de Brabantse folklore, het zij door volksdansen, het geven van een concert door een harmonie-corps of een demonstratie 'van vendelzwaaiers. De start en de finish zijn in 's-Hertogenbosch-Vucht, waar ge durende deze week een nationale tentoon stelling van ambachten en bedrijven wordt gehouden. De B.V.L.O., de AN.W.B. en de Vlaamse toeristenbond hebben hun mede werking toegezegd. Het secretariaat is ge- vesttgd bij de V.V.V,, 's-Hertogenbosch- Vught, Markt 3 te 's-Hertogenbosch. GESTOLEN GOUD. (van onze Haagse correspondente). Zoals wij reeds konden berichten heeft Nederland een partij goud terug gekregen ter waarde van 95 millioen gulden. In totaal ontving Nederland van de commissie voor teruggave van monetair goud thans voor ruim 200 millioen gulden terug. Neder, land laat thans nog rechten gelden op meer dan voor 400 millioen aan goud, aldus ver nemen wij van hogerhand. Men heeft gerede hoop, dat ook deze rechten, zij het in ge deelten, zullen worden erkend en inge willigd. We kunnen het wel gebruiken. OPENING DER NIEUWE STATEN- GENERAAL. (Van onze Haagse correspondente). Het is nog niet bekend of de opening van de nieuwe Staten-generaal zal geschie den door de Prinses Regentes of door de nieuwe Minister-President. Men houdt reke ning met de mogelijkheid, dat de Prinses- Regentes de nieuwe Minister-president zal verzoeken de openingsplechtigheid te ver richten om zich dan in September zelf met een kroningsrede tot de Staten-generaal en het Nederlandse volk te richten. De opening van de Nieuwe Staten- generaal zal geschieden op 27 Juli. met de uitslag meldde. Tweede was Koe wacht ongeveer een half uur later, kort daarna volgde Axel, Zaamslag en Zuiddorpe. Van de omliggende gemeenten was Huist de laatste die binnenkwam. Blijkbaar verliep het alom in den lande vlot, want reeds om ongeveer kwart over een was de gehele zetelverdelingg,bekend, al had het becijferen van de candidaten die deze plaatsen zouden innemen nog heel wat voeten in de aarde, het was ruim vier uur voordat zij allen bekend waren. Het totaal aantal stemmen op iedere partij, alsmede het percentage van het totaal nu en in 1946 is als volgt De verkiezingen. Hoewel wij uit de vele belangstelling op de verkiezingsavond en de daarop volgende morgen zowel aan ons bureau als voor de in onze omgeving verspreide uitgave wel menen te mogen concluderen dat het grootste deel onzer lezers de hoofdzaak van de uitslag thans bekend is, menen wij toch niet te mogen nalaten om hier nogmaals de uitslagen van diverse gemeenten te laten volgen, aangevuld met vergelijkingsmateriaal van 1946, voor zoverre wij hierover Woens dag nog niet beschikten. Het verloop van de verkiezing zelve. Algemeen is de verkiezing kalm en rustig verlopen, en opzienbarende verschuivingen hebben zich ook niet voorgedaan. Dat in het geheel een kleine verschuiving naar rechts zou ontstaan werd door zeer velen verwacht. De lijsten Feuületau de Bruyn en Weiter zijn beneden de verwachting ge bleven. Het verlies van de C.P-N is aan zienlijk, doch aan de hand van de eerste cijfers van Woensdagavond hadden velen een verlies van ca. een derde verwacht. In de meeste kieskringen vertoonde zich bij de uitslagen een beeld vrijwel overeenkomend met de einduitslag. Alleen Den Haag toonde zich zeer „pro Rijkseenheid", zodat Feuilletau de B-uyn, A -R. en Weiter relatief grote aantallen stemmen kregen ten koste van V.V.D., C.H.V. en K.V.P. Wat onze eigen omgeving aangaat nog het volgende li AXEL bleef de K.V.P. op peil, de aanwas die zij had kunnen hebben ging naar Weiterde P. v d. A. boekte een kleine winstde A.-R. gingen ca. 5 pet. vooruit C.H.U. de V.V.D. leden een verlies, wat aan Feuilleteau de Bruyn en Middenstandspartij kwamde St. Geref. Partij boekte enige winst. In HULST boekte K.V.P. en P. v.d. A. verlies, C.H.U. enige winst. Weiter verza melde hier ca. 9 pet der stemmen op zich. In KOEWACHT liep de K.V.P. terug, de P. v.d. A. won een 17-tal stemnun, terwijl ook hier de lijst Weiter een relatief groot aantal stemmen behaalde. In SAS VAN GENT liep K.V.P. en P. v. d. A. vrij aanzienlijk terug, terwijl de V.V.D. cei uitzonderlijke hoge aanwas nl. 80 pet. behaalde. In TERNEUZEN deden zich geen wijzi gingen voor groter dan ca 1,5 pet., P. v.d. A. en K.V.P. waren de verliezers, C.H.U. en Weiter de winnaars. Ook in ZAAMSLAG ontstonden geen grote verschillende P. v.d. A. verloor iets, de Sh Geref. boekten de grootste winst. Ook ZUIDDORPE bleef de mening toe gedaan dat alle verandering geen verbetering is. Weliswaar was het stemmen aantal der K.V.P. 50 kleiner, doch wanneer men be denkt dat het aantal uitgebrachte slemmen in deze vrijwel uitsluitend Katholieke ge meente 40 minder was dan in 1946 is hiermede de teruggang voor een groot deel verklaard. t In het geheel blijkt de lijst Weiter in Z. Vlaanderen en vooral in Hulst en St. Jansteen meer stemmen te hebben verkregen, dan het landelijke gemiddelde. Het verlies van de P. v.d. A. is hier niet algemeen, evenmin als de winst van de C.H.U. en de V.V.D. Het verlies van de C.P.N. was ookjiier vrij algemeen, en in sommige plaatsen zeer groot (Sas van Gent 50 pet. en Zuiddorpe 90 pet.) De uitslagen. Reeds direct na sluiting der stembureaux kwamen belangstellenden opdagen om als eerste de uitslagen te weten. Gelukkig behoefden we hun geduld niet lang op de proef te stellen en de gemeente Overslag was de eerste die zich om ruim half zes 1948 1946 K.V.P. 1531326 31,04 30,81 P. v.d. A. 1263366 25,61 28,31 A.-R. Partij 651717 13,21 12,90 C.P.N. 381953 7,74 10,57 C.H.U. 453211 9,19 7,84 Vrijh. en Dem. 391982 7,94 6,41 S.G.P. 117142 2,37 2,14 Oude S.D.A.P. 15344 0,31 O. N. G. 22197 0,45 Lijsi Weiter 62337 1,26 N. M. P. 40936 0,83 R. C. P. 2224 0,05 Overige part. 1,02 Totaal 493.5735 De kiesdeler was 49.337, Voor de diverse partijen zullen zitting nemen Lijst 1F. van Vliet, A. Fiévez, H. v. d. Zanden, E. M. Sassen, M. Janssen, N. v. d. Heuvel, F. van Thiel, C Mol, J. Gielen* P. Serrarens, W. de Kort, C. Romme, J. van Schaik, B. Engelbertink, J. Stokman, J. J. ljsselmuiden, J. de Haas, W. Andriessen, A. Lucas, Th. Koersen, F. Bachg, J. Groen, W. Steinmetz, Th. Hooy, J. van Maarseveen, L. Kortenhorst, A. Nolte, L. Beel, J. Maenen, W. Droesen, J. Peters en H. Dassen. Lijst 2W. Drees, J. Wiilems, M. van der Goes, C. ten Hagen, J. Scheps, H. van Steen, G, Ruygers, J. Burger, N. Stufkens, H. Hofstra, J. Vorrink, N. Tendeloo, J. Suur- hoff, W. Schermerhorn, J. Schilthuis, W. Thomassen, P. Lieftinck, A. Joekes, E. Ver meer, H. Vos, R. van der Brug, S. Mans- holt, A. Vondeling, C. van Lienden, S. Post humus, J. Donker, 2 candidaten loten om den laatsten zetel, nl. de h.h. J. Emmens en F. Goethart. Lijst 3Schouten, A. B. Roosjen, P. S. Gerbrandy, J. Fokkema, H. Meyerink, A. Stapelkamp, Chr. v.d. Heuvel, J. Bruins Slot, J. Terpstra, J. Algera, E. Verkerk, C. van der Zaal, A. Bieuwenga. Lijst 4: G. Wagenaar, S. de Groot, C Borst, H. Gortzak, J. Hoogcarspel, Hakn,. B. j. Stokvis, 3 candidcten loten om den 8en zetel, nl. Mevr. v.d. Muyzenberg geb. Willemse en de h.h. Hermans en van Renssen. Lijst 5: H. W. Tilanus, J. J* R. Schmall, H. K. J. Beernink, Tj. Krol, J. de Ruiter, H. Kikxert, Jonkvrouw C, W. 1 Wittewaal, van Stoetwegen, baron van der Feltz, F. H. van de Wetering. Lijst 6P. J. Oud, G. Vonk, A. Fortanier de Wit, H. A. Korthals, J. G. H. Cornelis- sen, F. den Hartog, 3 candidaten loten om 2 zetels, de h.h. Ankersmit, Ritmeester en Zegering Hadders. Lijst 7P. Zandt, C. N. van Dis. Lijst 10: Ch. J. 1. M. Weiter. Een teleurstelling voor Zeeland. Jammer is wel dat het aantal Zeeuwse Kamerleden, dat toch al nooit bovenmatig groot is geweest, bij deze verkiezing weer belangrijk is teruggelopen. In de nieuwe 2e Kamer zal nog slechts een Zeeuw n.l. Mr. Baron \V. F. E. van der Feltz (C.H.U.) ziiting hebben. Samenstelling van de Eerste Kamer. Na het aanwijzen van de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, vraagt thans het verkiezen der leden van de Eerste Kamer de aandacht. En om direct met de deur in huis te vallen, kunnen wij er de aandacht op vestigen, dat de samenstelling der Eerste Kamer ongewijzigd blijft, in dier voege, dat de verschillende politieke partijen hetzelfde aantal zeiels behouden, doch met op enige zetels nieuwe gezichten. De K.V.P. behoudt dus 17 zetels, de P. v.d. A. 14, de A.R. 7, de C.H.U. 5, de C.P.N. 4 en de V.V.D. 3. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê 11. 1,55. Buitenland 11. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiên (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. 1UU, 1UU,—

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1