Reynolds Flyer Ball-pen Rit ouden van dagen 1948. REISLECTUUR Fa. J. C. VINK Mr. J. A. de Wilde van Zeelands Speciaalzaken in Dames- en Herenkleding! BESTE JAREN VAN ONS LEVEN Msms) Een prima kogelpuntpen voor II. 7,50 Fa. J. C. VINK, Boekhandel AXEL Chr. Gymnastiek Ver. „VOORWAARTS" Wie heeft verkeerde fiets meegenomen aan Distri butiekantoor V. V._AXEL bekwaam commissionnair 1. Omdat U daar de laagste prijzen 2* Omdat U daar de grootste sortering 3* Omdat U daar de beste kwaliteiten vindt FaJ.C.VINK TEMMING voor de vfrkiezing van pstraat 1)1 DE LEDEN VAN DE 2e KAMER DER STATEN-GENERAAL. De burgemeester van Axel* brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag, 7 Juli 548, van des morgens acht uur tot des ami'ddags vijf uur, zal geschieden defstem- ng ter verkiezing van de leden van de Kamer der Stater-Generaal. Herinnerd wordt aan de verplichting, 'pgelfgd bij art 72, tweede lid, der kieswet al ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd lot de keuze mede te werken, zich binnen voor de stemming bepaalde tijd ter iloefening van zijn kiesrecht moet aanmel- ej bij het stembureau van het voor hem )p de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet ioldoet, wordt, tenzij van een geldige reden un verhindering blijkt, gestraft met een leldboete van ten hoogste vijf gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre- ding nog geen twee jaren zijn verlopen sedert een vroegere veroordeling van de schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hcogste vijftien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op Artikel 128 van het wetboek van straafrech, luidendeHij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wet telijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogstens 1 jaar. Artikel 150 a der kieswet, luidende Hij die bij eer.e verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze over leden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 1 maand of geldboete van ten hoogste Duizend Gulden. Axel, 30 Juni 1948 De burgemeester voornoemd. Van Oeveren. UITOEFENING KIESRECHT DOOR PERSONEN, DIE IN DIENST BETREKKING ZIJN. De burgemeester van Axel herinnert personen bij wie, en bestuurders van bijzon dere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van drie en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijndat zij, volgens art. 55 der kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeene maatregel van bestuur vrij stelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vindedat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk. plaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeids- lokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalde tijd op een zichtbare wijze is opge hangen een door hen cf van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvol gende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijkdat, volgens art. 151 der kieswet, overtreding van boven staande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeven tig gulden. Bij koninklijk besluit van 27 Mei 1929 (staatblad nr. 265), gewijzigd bij koninklijk besluit van 13 Augustus 1930 (staatsblad nr. 363), is in verband met het vorenstaande bepaalde, dat vrijstelling wordt verleend aan de in art. 55 der kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke personen, welke vit hoofde van de dienst- betreking op den dag der stemming tuschen de in vermelde art. genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vetoeven in de gemeente, waar zij bevoegd zijn aan de stemming deel te nemen, of in een aangrenzende gemeente. Lijsten, op te hangen in de fabrieken en werkplaatsen, als in art. 56 der kieswet bedoeld, zijn ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Axel, 30 Juni 1948 De burgemeester voornoemd, Van Oeveren. Bij mijn vertrek naar Indië roep ik familie, vrienden en bekenden, een hartelijk vaar wel en tot weerziens toe. J. A. van Overmaire a.b.m s. Waterman juli 1948. Zij die lid willen worden van de op te richten Heren afdeling, kunnen zich opge ven a.s. Dinsdag 6 Juli om 8,30 uur aan de Gym. zaal. Het Bestuur. Terug te bekomenPrins Hendrikstraat 4. Zij die deel wensen te nemen aan bovengenoemde rit worden verzocht zich op te geven op Maandag 5 of Dinsdag 6 Juli a.s. tel kens van 10-12 uur v.m. en van 2 - 4 uur n.m. op het Gemeentehuis, ingang Gentsevaartstraat, Persoonsbewijzen of stam kaart meebrengen Alleen zij die vóór 1 Aug. 1878 geboren zijn en licha melijk in goede conditie verkeren kunnen zich op geven. Het Comité. TE KOOP mooie beklede wieg en wit houten kinder ledikant prijs f 50, Bureau van dit blad. Algemene Ledenvergadering op Maandag 5 Juli 1948, om 7,30. uur nam. stipt op de bovenzaal van ,,'s Lands Welvaren" bij dhr C H. Jansen. Het Bestuur. GEVRAAGD een voor het kopen van grote partijen stro voor het Noor den des land (fabriekstro). Brieven onder No. 679 bureau van dit blad. BOEKHANDEL, MARKT 12 Voor de Centrale van Anti-Revolutionaire Kiesverenigingen in de Statenkring Hulst hoopt op te treden lid der 2e Kamer. Oud-Min. van Financiën. Oud Minister van Binnenlandse Zaken. op MAANDAG 5 Juli a.s. om 7 uur in de Gereformeerde Kerk, Kerkdreef te AXEL. Zo juist verschenen bj de hemel, hij zou haar Stemt i Mac KIN LAY KANTOR &W.8REUGHEL AMSTERPAM 16) door EMS I. VAN SOEST. Hij tracht de omgeving te herkennen De heuvels in de verte moeten die van Cairnhill zijn, waarvan ze zich steeds verder verwijderen. Indien er maar iemand passeerde! Een auto of een voet ganger, hetzij Europeaan of Chinees, die hij te hulp kon roepen! Maar de weg is zo ontzettend eenzaam, een verdwaal de hond is het enige levende wezen, dat te bekennen valt. Had hij de goede ge woonte maar van Oscar overgenomen om altijd een wapen bij zich te steken! Maar als het moet, zal hij ook zó weten te vechten! Hij zal Monica verdedigen met de blote vuist en met alle ontem bare vechtwoede, die nu in hem oplaait. De verwenste duivels, de ellendige schobbejakken, de Plotseling houdt het karretje van Mo nica stil en vlak daarop stopt het zijne. Het komt hem voor, dat ze pal voor een groene heuvel tot staan zijn gekomen. „Monica! Ik kom bij je!" roept hij luid en geruststellend, terwijl hij uit het karretje springt. Maar voordat hij een pas heeft kunnen verzetten komt met geweldige kracht iets op zijn hoofd en schouders neer en heel het zonovergoten landschap verzinkt in de diepste duis ternis HOOFDSTUK XIII. Wanneer hij langzaam weer tot het bewustzijn terugkeert, is zijn eerste ge waarwording, dat hij niet alleen is. Eer vrouw staat over hem heengebogen maar het is niet Monica. Zijn hoofd voe!' dof en zwaar en voor zijn ogen schemer een waas, waarin zonderlinge figurti met elkaar krijgertje schijnen te speler. Atomen of moleculen? vraagt nij zie doezelig af. Als vanuit de verte hoo hij een stem: „Wel, René Overwinckel! Had je o< gedacht mijn gast te zullen worden Hij tast om zich heen. Hij ligt o een veldbed blijkbaar. Of het een b' paald vertrek is kan hij door het g; dempte licht niet uitmaken, maar vaa. is het besef in hem, dat er zich iel achter uitstrekt, een ruimte, die niet t definiëren valt. Een muffe geur drin. hem in de neus en een dampig voc schijnt van de wanden af te slaan. „Als ik het ooit gedacht had, zou zeker niet verwacht hebben, dat u n, zó weinig comfort zou gunnen. En d. hygiënische kwestie laat óók wel wa- te wensen over," zegt hij droog. Ze beantwoordt deze humor op de zelfde toon: „Ja, ik betreur het, dat ik u voorlopig geen betere omgeving kan verschaffen! Maar voor jou als man, René Overwinckel, zal deze omgeving niet zoveel verschrikking hebben als voor je tochtgenote. Dat déAr bijvoor beeld zal héér de stuipen op het lijf ja gen!" Ze lacht haar koude, wrede lach en wijst naar een der donkere hoeken. Met afgrijzen ziet René, hoe een vette schorpioen roerloos tegen de schimmelig uitgeslagen wand rust. Zijn vuisten bal len zich. Als het geen vrouw was „Wind je niet op, jonge man," spot de lage stem. „Het helpt hhar tóch niet en zélf heb je er geen oaat Dij." „Waarom hebt u ons eerst laten ver trekken? Onderschat u de betekenis an Soerabaja?" kan nij met nalaten cuwsgierig te vragen. „Ik vond het tijdverspilling,' zegt ze alm. „Agent De Rode Vlindei is met n duplicaat van die plattegrond en met nardevolle foto's naar Japan vertrok- :n. Onder de neus van jullie Vlootcom- andant heeft hij ongestoord materiaa. innen verzamelen!" „Dat is verraad van de laagste soort!" lit René razend. Ze haalt de schouders op en negeert ,n woorden. „Bovendien wilde ik je de veiling niet besparen van met die ouw samen te zijn in een mooie om- -ving, zonder haar te kunnen naderen ant jij bent niet als Oscar Overwin- ;el, die conventies aan zijn laars lapte n een vrouw als de speelbal van zijn rillen beschouwde. Ik wist, dat je die .welling niet lang zou verduren en spoe- iig terug zou komen!" „Maar hoe wist u, wannéér? En hoe kon u de rickshawcoolies op het vlieg veld hebben klaarstaan? Als ik met de two-seater terug gekomen was, was deze hele opzet mislukt." Inwendig ver wenst René zichzelf om zjjn vliegtuig plan. „Je dacht dus, dat je onbespied je eigen weg kon gaan? Maar dan ben je toch argelozer dan ik zelfs vermoedde! Wjj hebben onze spionnen overal, óók op Java, óók aan boord van de K.P.M.- schepen! Van al je doen en laten ben ik op de hoogte, want ons spionnage- systeem werkt feilloos! Elk Md weet, wat hem wacht, zo hij de gegeven orders verv raarloost!"' „En nu heeft u dus vrij spel! Nu is clan het moment gekomen, waarop de god van net Oosten, zoals u hem noem de, zijn aanval op de Westerse heersers i.an beginnen! Nu de plannen van heide sisunpunten aan uw opdrachtgevers be- i.end zijn In ademloze spanning wacht hjj op naar reactie na zijn uitlokkende woor den. Ze valt driftig uit: „Zouden wij zo dom handelen als jul lie, Hollanders en Britten, het wel graag van ons verwachten? Zouden wij nu een aanval beginnen, nu heel de Oriënt is gealarmeerd? Nu de pers, met aan de top de dwaas Jim Flagell, als een hyste rische horde de aandacht vestigt op onze mogelijke pogingen? Nee, jonge man, dan moet je nog leren, hoe de wtjsheid is van den Aziaat. W4j zullen komen als een dief in de nacht. Wij zullen al lereerst deze alarmsignalen doen ver stommen. Onze Consul zal aan de ver tegenwoordigers der beide regeringen in opdracht van de onze, de betuiging ko men brengen, dat een aanval volstrekt niet in onze bedoeling ligt! Dat deze hele geruchtmakende geschiedenis der docu menten niets o«i het lijf heeft en slechts door op sensatie beluste elementen is ontketend! En ze zullen er in vliegen, de Hollanders en de Britten. Met een glimlach en een buiging en de plechtig- ste eden van loyale gezindheid zullen zij tevreden zijn! Eerst als de dommelige rust is weergekeerd in de Oriënt zal ik het teken overseinen, het teken, waar op daarginder wordt gewacht!"

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 3