AXELSCHE SS COURANT Denkt goed na. Stemt C.-H. Stemt op 1 JULI a.s. op No. 1 va TIE. Alle Kiezers en Kiezeressen Nederlandse luchtmacht irrijkt met straalvliegtuigen. Verzorg Uw ïuiid! die evenals vorige malen^ weer gebruik wensen te maken van een auto om hun stem uit te brengen, gelieven zich vóór 7 JULI as. op te geven bij één der onderstaande personen H. Dieleman, Sassing J. de FeijterScheele, Kijkuit L 5 P. de Jonge, Steenovens M 16 J. Hollebek, Spui O 8 P. J. van Bendegem, Julianastraat 68 J. Overdulve 79 P. A. Wondergem, Nieuws(raat 5 J. Scheele, Koestraat 36 Frankerirg bij abonnement, Axe!. ZATERDAG 3 JULI 1948. ék 62e JAARGANG No. 76. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM iet 10 Juli acantie dt :MAN en i - Actie U worden koop van overzee. VEEL VERBETERDE „GLOSTER- METEOR"-TOESTELLEN. halen 940 km. per uur en hebben reeds een roemrijke hisrorie. et was Zaterdag voor de Nederlandse linacht een belangrijke dag. De lang- laclite Gloster Meteor straalvliegtuigen lamen toen in ons land. Zo zuilen deze moderne toestellen op de straks op iburg te houden vliegfeesten kunnen la zien, waartoe ze in staat zijn. Men er dan .op de grond kunnen zien een {tuig van een Nederlander, die zeer heeft bijgedragen tot de ontwikkeling goede vliegtuigen: Anthony Fokker. Spin" staat op de openluchi-lentoon- welke tot en met 4 Juli wordt ouden mede in verband met het 35- bestaan der Militaire Luchtvaart in inland. In de lucht kan men dan de Qiosters zien overvliegen, producten de uitvinder van de straalmotor, Frank llle en de technische directeur van de uier Aircraft Company, W. G. Carter. die in de bezettingstijd, als onder- iltr b.v. tijd hadden om een hele dag de radio te zitten luisteren, voorzover lan de beschikking hadden over een en niet afgeleid werden door de telste duizendste bommenwerper-vlucht, Ida's, zulten zich ongetwijfeld de sen- onele aankondiging van de Jet Propul- door de B. B. C. herinneren. Itt was voor de Nederlanders moeilijk een voorstelling te maken van hetgeen |iet jet Propulsion werd bedoeld, vooral omdat in de berichten aanvankelijk om pelijke redenen een zeer spaarzaam k werd gemaakt van details. Na een hale uitleg over de radio door bekende Ise luchtvaartdeskundigen kon men aan deze zijde van het Kanaal onge- voorstelien, welk een verandering in wijze van voortstuwing van vliegtuigen ontstaan. 'hans, ruim drie jaar na de 2e wereld- :iog, krijgt de Nederlandse Luchtmacht adert de uitvinding steeds gewijzigde verbeterde product in haar bezit. Het toestel. eze Glosier Meteor, Mark IV, is een i-persoons vliegtuig, voorzien van twee Mmotoren, die het toestel een zeergrote beid geven. De straalmotor zuigt door opening voorin lucht aan. Deze wordt hi een compressor verricht en in ver- illende kamers geleid, waar petroleum benzine wordt ingespoten. De tucht zet uil, stroomt met grooie kracht door ines en wordt dan aan de achterzijde «loten. )e Meteor heeft twee Rolls Royce Der- ui V turbinestraalmotoren. De vleugel- iiie bedraagt 11 34 m., lengte 12,50 m. nieuwste uitvoering is 76 c.m. langer), hoogte 3.96 m. Het toestel kan ten We ruim twee uur en drie kwartier in lucht blijven en kan gebruikt worden jager. De Meteors van de Royal Air zijn als zodanig bewapend met vier m.m. kanonnen en kunnen bovendien «bommen van duizend Engelse ponden «hl raketten meenemen. 'u maximum snelheid wordt door de nek opgegeven als 941 k.m. per uur. loeitel kan direct na de start ruim 2 per minuut stijgsnelheid ontwikkelen, beeft tien minuten nodig om een hoogte 'uim 12 k.m. te bereiken. Alie Gloster tor tV-toesteilen hebben een druk-cabine standaard-uitrusting. 's nieuwste uitvoering heeft een langere 'Pi waardoor een extra-brandstoftank 'gevoerd kan worden. Het toestel kan 'hoor langer in de lucht blijven, bijkens berichten in de Engelse vakpers "it nog steeds aan nieuwe uitvoeringen 1 de Meteor gewerkt. Zo zijn er ook *'e uitgerust mei een haak, om ze te op vliegdekschepen. Met die Pikken de landende toestellen dwars r bet dek gespannen kabels op, die de '"isSsnelheid verminderen. VERKIEZINGSVERGADERING DER AED. AXEL VAN DE K. V. P. Woensdagavond belegde de plaatselijke afdeeling der Katholieke Volkspartij een matig bezochte verkiezingsbijeenkomst in het Gezellenhuis. Als sprekers traden op Drs. van Uden, adj.-secr. der K.V.P. te Breda en dhr. Lansu van Zuiddorpe, voorz. van den Statenkring Hulst der K.V.P. Dhr. A. J. M. Kesbeke opende deze ver gadering met den Christelijken groet en gaf na enkele zakelijke mededeelingen het woord aan Drs. van Uden. Deze wees op de komende verkiezingen in verband met de voorgestelde grondwets wijziging. Dit brengt de formatie van een nieuw kabinet mede en als zoodanig Is niet alleen de Indon. kwestie, maar ook het geheele beleid van het toekomstige kabinet op alle terreinen des levens van belang. Ongelukkig noemde spr. het, dat de des tijds door dr. Beel voorgestelde grondwets wijziging niet is doorgegaan, anders had nu het Ned. volk daarover uitspraak kunnen doen. Nu wordt de stemming ook bepaald door het soc.-eccfn. beleid der regeering. Niet op het voorbije regeerihgsbeleid, doch op de toekomst richt spr. het oog. De samenwerking met de P. v.d. A. beteckent geen omarming door één van beide partijen. Politiek is in de eerste plaats een machts kwestie, zegt spr., en daarom dienen wij onze macht zoo groot mogelijk te maken. Hij 2chtte het wel vaststaand, dat de K.V.P. ook van het komende kabinet deel zal uitmaken. De Indon. kwestie staat ook daar weer op den voorgrond. Het gaat hier om de bekende Koninklijke rede, die tot stand gekomen is met medewerking van prof. üerbrandy. Wij beoogen hier: 1. de vol komen gelijkheid der gebiedsdeelen2. de volkomen vrijwillige toetreding 3e. de een heid der diverse deelen. Hier verschilt de K.V.P. met andere partijen. Ais de Koningin hierover in Haar volle bewustzijn en ver antwoordelijkheid gesproken heeft, dienen wij niet als Kath., doch als Nederlanders, deze belofte gestand te doen. Deze houding werd bepaald door druk van bniten af en door de samenwerking met de P. v.d. A. Als de R.K. hadden samengewerki met de C.H. en de A R„ was de verhouding even eens anders. Deze partijen wil spr. niets verwijten, alleen kenmerken zij zich door gemis aan voldoende besef voor de sociale verlangens van dezen tijd. Spr. wijst op de sympathie, die de republiek verworven heeft en zegt dat zich onder de oppositie veel intellectueelera bevinden. De K.V P. wil tegemoet komen aan de verlangens van de groote groepen der Ned. bevolking. Er is wel critiek op het K V P. beleid zoo b.v. uit middenstandskringen. Doch spr. wijstop de sociale politiek waardoor het mogelijk was honderd- tot honderddertigduizerd man naar Indië te zenden en toch een zekeren weistand te scheppen en den socialen vrede te bewaren. Men zie in dit opzicht naar het buitenland. Dit Is een zeer hoog goed, waarvoor men de regeering dankbaar moet zijr. Dit is opportunisme van het goede soort. Als kath. moeten wij zorgen voor bestaanszekerheid voor allen, want in de aller eerste plaats zijn de dingen der wereld van alle menschen. Als er communisten zijn, is dat aan onze lauwheid en tekortkomingen te wijten, zegt spr. Hij neemt dan verschillende andere par tijen onder de loupe en wijst op de comm. met hun zuiver materialistische levensbe schouwing en verregaande internaiionale belangstelling. De P. v.d. A. staat op soc.- dem. grondslag en verdedigt inderdaad een vooruitstrevende politiek. Haar beginselen zijn niet juist, doch haar programma lag ongeveer op hetzelfde niveau en daardoor was samenwerking onzerzijds verstandige politiek, waardoor wij N.V.V.—E.V.C. de wind uit de zeilen hebben kunnen nemen. De samenwerking blijft langs weerszijden manoeuvreeren. Men vergete echter niet, dat de P. v.d. A. humanistisch en staats-socia- listisch is ingesteld. Het zou evenwel funest zijn als een deel van het Kath. volks deel zou opgaan in de P. v.d. A De Kath. moeten hun eenheid bewaren. De Prot. Chr. pastijen hebben te weinig oog voor de maatschappelijke realiteit en voor hetgeen zich afspeelt in het Oosten. Spr. hecritiseert de C.H, om hun houding t.o.v. Indië. De houding der A.R, in dit opzicht betreurt spr. evenzeer, hoewel deze partij politiek zeer hoog staat. Mr. Oud (V.V.D) ishuma- nistisch-individualistisch liberalistisch inge steld. In het program dezer partij staat, dat 'het openbaar onderwijs den voorrang dient te hebben. De KV.P. meent dat juist aan de bijzotdere scholen den voorrang dient te worden verleend. Uitvoerig staat spr. stil bij de^kwestie- Welter. Hij meent, dat deze man liberaal katholiek is en dingen toezegt, die niet kunnen worden waar gemaakt. Samengaan als K.V.P.-lid en Rijks-eenheid bleek voor ons onvereenigbaar, zegt spr. De, K.V.P. zegt dat er een band moet zijn met Indo nesië. Weiter houdt geen rekening met de Koninkl. rede. Hij schrijft gruwelijke schande- blaadjes en speelt het gezag van Paus en bisschoppen tegen elkaar uit. Om hoogere motieven dient volgens een bisschop pelijke brief de.Kath. eenheid gehand haafd en gestemd op de K.V P., waar de beginselen safe zijn. Het optreden van mr. Weiter noemt spr. ni"t fair en hij herinnert in dit verband aan de Pauselijke jvoorden, dat de Kath. dienen samen te werken met anderer, die oog hebben voor de maat schappelijke 'nooden. Er zal geen gezags crisis in de K.V.P. komen en de oplossing van het maatschappelijk probleem moet haar beslag krijgen, wil men een roode vloed voorkomen, alnus spr. Op goede gronden adviseert hij te stemmen op de grootste en krachtigste partij. Het gaat er om of wij Indië behouden, ja of nee en de realiteit vraagt de oppositie daar niet den nek om te draaien. Daarna sprak dhr. Lansu, die zeide, dat hef moeilijk gaat om de menschen in Z.- VI. warm te maken voor de politiek. Daarom willen wij een landdag organiseeren en als Katholieken willen we laten zien wat we kunnen, aldus spr. ^„Vervolgens behandelde dhr. Lansu uitvoe rig de gezinspolitiek, zooals die door de Katholieken wordt gewenscht. In de Kinder bijslagwet is bepaald, dat de bijslag pro gressief moet zijn. Da K.V.P. wilde bij een N Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, ^netten en ter verbetering der huidPurol. Chr. Hist. Unie. CHRISTELIJK HISTORISCHE IIE n lijst 5 H. W. Tilanus.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1