industriële herleving van West-Duitsland, het achterland, zoals de Nederlanders het noemen. De Nederlanders willen de Duitse handel hervat zien via de havens van Rot terdam en Antwerpen en het kanaalstelsel der lage landen. De Nederlanders* zo besluit de „News Week", hebben van het Marshallplan machi- neriën nodig, waarmede zij hun ernstig getroffen productiemiddelen kunnen herstel len en voorts grondstoffen als staal, indu striekolen, alsmede graan, vlees en vetten, om hun huidige levensstandaard, de laagste sedert mensenheugenis, te kunnen hand haven. VERKIEZINGSVERGADERING VAN DE AED. AXEL DER CHR. HIST. UNIE. in de Chr. Bewaarschool werd Woens dagavond een matig bezochte bijeenkomst gehouden van de Afd. Axel der Christelijk Historische Unie. Na opening met gebed door dhr. Kaan, voorz. der C. H. Statenkring Hulst, werd het woord gevoerd door drs. van Moorsel. Ned. Herv. predikant te Sluiskil, over het onderwerp Waarom Christelijk Historisch Spr. zei, dat deze bijeenkomst wa« bedoeld als een voorlichtingsavond en als een advies voor diegenen, die op de wip zitten ofschoon de twijfelaars lang niet tot de slechtsten behooren. Bij de C.H.U. vinden vogels van diverse pluimage onderdak door de groote politiek. Zij vereenigen zich bij ons aldus spr. in het besef van de souvereiniteit Gods in dat deze ook tot uiting moet komen in de staatkunde, ne ook in 't besef, dat de neutrale staat niet zonder meer geaccepteerd kan, worden en politiek is een heilige zaak en zij dient heilig gehouden te worden. Spr. merkte daarna op, dat de beoogde doorbraak in ons politieke leven niet tot stand gekomen was en de fronten niet verstard waren. Nadat drs. van Moorsel had geadviseerd tot C.H. stemmen, omdat geluisterd moet wordan naar Gods geboden, wijdde hij enkele principieele woorden aan de Partij van den Arbeid. Hoe heeft zij de geesten bekoord en hoeveien zijn 1946 met haar in zee gegaan. De bedoelingen waren wel idealistisch, doch men slaagde er niet in om het sociale leven zoo te ordenen, dat het Evangelie in de maatschappij realiteit werd. Spr. wijst dan op de eigengereidheid die deze pol. groepeering z.i. kenmerkt. De C.H.U. voelt zich beter dan de P. v d. A„ want wij hebben allen gezondigd. Wij zijn alleen op zijn gunstigst anders. Wij willen de Bijbel met huid en haar als richtsnoer voor het geheele leven. Spr. wijst op haar tech nisch goed opgezette propaganda, doch zij kan het Christendom der openbaring niet accepteeren. En ondanks alle gedoe met nationale symbolen, prijkt thans weer op de affichesstemt rood. En al zijn wij zelf ook geneigd de godsdienst in te kapselen, toch protesteeren wij tegen hetgeen zoowel het oude als het nieuwe socialisme ken merkt, nl. de idee: godsdienst privaaizaak. Spr. zegt, dat deze partij vele blunders heeft gemaakt, o.a. door haar teveel toege snoerde economie. Dat het in Indië niet goed gaat, kan ieder zelfs lezen uit de gewone brieven der jongens van overzee. Spr. adviseerde om niet op de P. v.d. A. te stemmen, zulks niet uit liberalisme of fari zeïsme, doch uit realisme en ook omdat zij de antithese opheft. De a.r. waren altijd onze goede broeders. Zij zijn vervuld van een geweldig geestdriftig élan, dat respect afdwingt. Doch spr. meent, dat deze partij niet de noodige bewogenheid voor ons volk heeft en onze natie te veel wil oplossen in kringen. T.a. van de Indische kwestie zei drs. van Moorse), dat eerst in koor werd geschreeuwd op Djokja af te gaan, later is de c.h.u. samen met de regeerings- partijen en de liberalen de andere koers opgegaan. Doch de rijks-eenheid ligt Tiianus en mr. Schmal evenzeer aan het hart als Schouten, Men moet echter rekening houden met voldongen feiten. Spr. vindt dat men bij de a.r. teveel aan het theoretische vast houdt. Wij zouden door star volhouden de loyaliteit der autonome gebieden in den Archipel, welke niet onder Djokja staan, kunnen verliezen en dit zou juist niet in het belang der rijks-eenheid zijn. Dit is geen ommezwaai der C.H.U., maar de middel puntzoekende kracht der Unie, zegt spr. Wij weten dat dit beginsel geen beginsel meer is, zoodra dit los staat van Hem. Het gaat om het belang van het geheele Nederl. volk, dat misschien niet numerltk, maar toch wel in karakter een Protestantsche natie is. Dhr. de Ruijter, lid der Tweede Kamer, voerde daarna het woord over de practische politiek. T a.v. de Indische kwestie steunt de houding der C.H U. op haar 40 jaar oude beginselprogram, waarvan art. 22 zegt, dat er in ladië een onbaatzuchtige politiek gevoerd dient te worden. Met nadruk wees spr. de bewering van de hand dat de c.h.u. een kolon. oorlóg zou willen voeren om de oude verhoudingen terug te krijgen. Over de toezegging, vervat in de bekende 7- December-rede van H. M. de Koningin, bestaat in de Kamer groote overeenstem ming. Doch als het gaat om de vraag wie er gezagsdrager zal zijn in Indië, dan zeg gen de communisten en de P. v.d. A.de republiek en Sjahrir. De r.k. praten er wat om heen. Wij willen niet, dat deze volken aan het le en beste stelletje extremisten worden overgeleverd. Het kabinet-Schermer- horn wilde ons fiat de de facto-erkenning der republiek. Wij vroegen duidelijke inlich tingen, hetgeen de regeering niet wilde. De Kamer heeft toen een commissie naar Indië gestuurd en deze deskundigen hebben het Ned. volk voorgelicht. Er is toen een Com missie-Generaal naar Indië gestuurd. Daar tegen hebben wij geprotesteerd, temeer daar bleek, dat dhr. Schermerhorn geen staats man was. Deze commissie met haar aan hang hebben het accoord van Linggadjati en de „Renville'-overeenkomst afgesloten. Daar heeft de C H.-fractie tegen gestemd. De meerderheid der Kamer heeft er zich voor verklaard en dit kan niet meer onge daan worden gemaakt. De C|H. fractie nam toen het standpunt in, dat wannetr de concept-grondwets-wijziging er zoo door moest, zij tegen zou stemmen* omdat in Iidië dJ positie van de Kroon niet voldoende omschreven was. Volksvertegenwoordigers moeten niet uit het negatieve leven en wij hebben toen een amendement ingediend om de Kroon der Unie te doen dragen door Koningin Wilhelmina en Haar opvolgers. De belangstelling in de Kamer was groot. Wij kregen steun v.d. K.V.P. De AR. en St. Geref. en V V.D. konden hier niet tegen stemmen. De regeering zag dat dit zou worden aangenomen. En zoodoef da werd deze bepaling in dit concept opgenomen. Toen meenden wij voor de grondwetsher ziening te moeten stemmen, ook al om de loyale gtoepen in Indië niet van Nederland te verwijderen. Velen overzee zijn lang niet ongunstig gezind en men beseft onze onmis baarheid voor den wederopbouw van Indië. Wanneer bedoelde bepaling niet duidelijk in het ontwerp staat, zal de C.H.U. tegen stemmen. De P. v.d. A. neemt ons dat kwalijk, doch deze verkiezingen zijn er voor de grondwets-herziening en na de verkie zingen, als de nieuwe Kamer en het nieuwe kabinet bekend zijn, zal de C.H.-tractie zien, hoe het ontwerp er uitziet, alvorens haar houding te bepalen. Er wordt veel geklaagd zoo zegt spr. dat wij als volk worden uitgeknepen. Van onze geweldige staatsschuld ruim f2500 maakt spr. de regeering geen verwijt. Lieftinck zeide toen hij nog C.H. was, dat hij wel op zijn departement wilde bezuinigen, doch dat hij de geldsmijterij van Schermerhorn niet kon tegenhouden. Verder critiseert spr. de dure instellingen als „Oog en Oor" en het aanstellen van verschillende hoofdambtenaren, wat spr. totaal overbodig acht. T.o.v. het ambtenarencorps zei spr., dat rijk, prov. goede ambtenaren dienen te hebben, voorzoover zij een behoorlijke dag taak te vervullen hebben en waarvoor hun een goede belooning toekomt. Doch 200 000 230 000 ambtenaren achtte spr. voor ons landje teveel en het bedrijfsleven wordt hierdoor geremd. Wanneer wij ons volk zien uitpersen, dan is dat door onze staatsschuld. Wij hebben thans alleen nog de Marshall hulp, zodat de uiterste zuinigheid geboden is. Aan reis- en verblijfkosten wordt met geld gesmeten, zó, dat het Nederlandse volk dit op de duur niet meer kan betalen. De landbouw-voorlichtingsdiensi kost al leen aan reis- en verblijfkosten meer dan 1 millioen. Dit is de dwaasheid gekroond. De Bosch-raad had 21 jaar lang de regering kosteloos van advies gediend Thans wtrJ daarvoor f 106 000 uitgetrokken. Ei wanneer men bij Onderwijs om subsidie vraagt is er geen geld, aldus spr. Nergens is de geleide economie zo sterk doorgedrongen ais in de agrarische sector, want na de bevrijding heeft de regering op dit terrein zeer sterk ingegrepen. Ze zeide, dat de land- en tuinbouw een moeilijke toekomst tegemoet zou gaan. Er moet goedkoper geproduceerd worden, wat men mogelijk achtte door rationalisatie en mechanisatie. De geleide economie moest de regering verder helpen. Pogingen om het kostercijfer te drukken faalden. De loonstijgingen in het buitenland brachten een snelle wijziging in de toestand. De C.H.-kamerfractie wenste dat minister Drees de landarbeiders op hetzelfde loon niveau zou stellen als de fabrieksarbeiders, wat sociaal rechtvaardig zou zijn. Wij mener, dat de basis-prijzen zodanig moeten zijn berekend dat de ongewisheid van de landbouw hierin begrepen is. De landbouw-export is meegevalier, doch de ondernemers- en expediteurswinst wordt afgenomen en in het Landbouw Egalisatie Fonds gestort; de industrie-export wordt niet afgeroomd. De graar.-import geschiedde soms voor 40 a 45 cent, de boer krijgt voor het in landse graan 20 cent. Spr. becritiseerd ook nog het afromen en verpoederen van melk. Er zijn een hoop dingen die dwaas zijn; Wij willen aldus spr. t.o.v. de agrarische sector sociale rechtvaardigheid zien toegepast wij willen voor land- en tuinbouw eenzelfde loon-niveau als voor de industrie. Spr. zegt dat het bij deze verkiezing niet gaat om al deze dingen van practische aard, maar om het beginsel niet in de hoop dat de C.H.U. eens naar de macht zal kunnen grijpen, maar in de overtuiging dat zij op prircipiële grondslag zal kunnen arbeiden tot zegen van ons volk, wekte spr. allen op hun stem op de z.i. juiste wijze uit te brengen. Na afloop werd o.a. een vraag gesteld over de Stichting v. d. Landbouw, waarop de spr. het volgende antwoordde Wij willen wel bedrijfsorganisatie, maar uit het bedrijfsleven zelf opgebouwd. Wij delen het regeringsstandpunt in dezen niet, wij willen geen staats-socialisme of staats- almscht. De land- en tuinbouw heeft pro minente figuren genoeg om dit zelf te verwezenlijken. De regering doet een hoop verkeerde dingende ambtenaren gaan over boter en reuzel en deze voedingsmiddelen komen terecht in de zeepfabrieken, terwijl de dingen van de „Willem Barendsz" in de vorm van margarine aan het Nederlandse volk worden voorgezet. Hierna sloot Drs. van Moorsel de bijeen komst met dankzegging. Uit onze omgeving. VALSE TEXTIELPUNTEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Bij controle op de distributiekantoren is dezer dagen gebleken, dat een deel der door de winkeliers ingeleverde bonnen ter waarde van 5 en 10 punten vervalst was. Deze valse bonnen onderscheiden zich van de echte, doordat de groene kleur donkerder is, terwijl de zwarte opdruk grover is dan op de originele bonnen. Hoewel men nog steeds aan het contro leren is en nog niet vaststaat hoeveel van deze valse punten op de kantoren zijn inge leverd, zijn tot nu toe reeds enkele duizen den valse punten ontdekt. Op het kantoor te Axel vond men bij controle van één winkelier valse bonnen ter waarde van ca. 500 punten. De politie heeft de zaak in onderzoek, teneinde de verkopers en eventueel de ver vaardigers van deze valse punten op te sporen. Men vermoedt dat deze punten in België of West-Duitsland zijn vervaardigd. AXEL. Verwijzrnde naar de officiële bekendma king van de Burgemeester, voorkomende in dit nummer, willen wij gaarne nog het volgende onder de aandacht van de lezers brengen. Er mag wel op worden aangedrongen, dat in de gehele gemeente de vlaggen wor den uitgestoken. Dit ter ere van de ver jaardag van Z.K H. Prins Bernhard en ter ere van de defilerende mi itairen en de autoriteiten. Met de metste k'em wordt er op aange drongen, dat in de straten, waardoor wordt gemarcheerd, alle obstakels worden verwij derd vanaf 3.15 uur totdat de troepen zijn gepasseerd. Op de markt zal het defi'é plaats vinden. Het grootste gedeelte van de Markt en de aan de overzijde liggende stoepen zal echter worden gereserveerd voor de genodigden en de kinderen der lagere scholen in klasse- verband". Het publiek zal dan worden toegelaten, vonr zover er nog plaatsruimte is. Er kan echter worden gezegd, dat ook in de straten volop van het grootse schouwspel zal kunnen worden genoten. Na het defi te Hulst zal de Militaire Kapel naar Axel terugkeren en des avonds, ongeveer 8 uur een concert op de Markt geven, met het volgende programma 1. Sambre et Meuse Mars Rauski 2. Neerlandia Ouverture Emile Wesly 3. G ühwürmchen Idylle P. Lincke 4 Millö:ker Potpourri PAUZE. 5. Raymond Ouverture A. Thomas 6. La Housarde Wals D. Ganne 7. Volksliederen Potpourri F. Jakma 8. Colonel Bogey Mars Alford Zeer waarschijnlijk zal zowel voor de mars als voor het concert ook uit de omlig gende gemeenten grote belangstelling zal bestaan. Wij vertrouwen, dat onze militairen tijden» de mars door het publiek hartelijk zullen worden toegejuicht. Wellicht is het overbodig er de aandac op te vestigen, dat tijdens het spelen vi ons Volkslied de verschuldigde eerbiet wordt betracht door het ontbloten van hel hoofd. Wij vernemen nog, dat tijdens het concetl gelegenheid zal zijn om tegen een kleine vergoeding een zitplaats op de Markl te krijgen, zodat rustig van het concert zal kunnen worden genoten. HOOG BEZOEK TE AXEL. Dinsdagavond arriveerden in Axel de dochter van Col. Dr. Szydlowski, en haai echtgenoot Lt. Commander L. Rabenda Bij allen zal de populaire bevrijder van Axel, de Poolse Kolonel nog wel bekend zijn. Zijn dochter met haar echtgenoot zullen in de loop van de volgende maand naai Canada emigreren. Woensdagmorgen werd dan allereerst een bezoekt gebracht aan het graf van de echt genote van de Kolonel, de moeder van Mevrouw Rabenda-Szydlowski, waarna htl echtpaar met de Burgemeester een rijtoer maakte langs het gevechtsterrein van 1944 Zo werd het Poolse Kruis bezocht, terwijl langs Kijkuit, Armendijk en Langedreef werd gereden naar Magrette. Daar werd en bezoekt gebracht aan de hofstee van dt Familie Jac. de Zeeuw. Col. Szydlowski heeft na de bevrijding van Axel op deze hofstee zijn hoofdkwartier gehad Daarna werd een bezoek gebracht aai het paviljoen van de Heer C. Faas, waai zich onder ussen vertegenwoordigers van htl gemeentebestuur, het bestuur der Vereniging Axel Polen en de Gedecoreerden hadden verzameld. Onder het genot van een kopje koffie werden deze personen aan het echtpaai voorgesteld, waarna de burgemeester namens de Vereniging Axel-Polen aan Mevr Rabenda- S ydlowsbi een aandenken aanbood la dt vorm van een zilveren armband met z.g. boe-rer knoopjes. Op de armband was een incriptie aangebracht „Axel Polen 23-6 48', Na rfloop van deze bijeenkomsten dankten zowel de Heer als Mevrouw Rabena zicht baar geroerd voor de vriendschap en htl ondervonden medeleven. Na de middag werd het gemeentehuis en de hoerenkamer bezichtigd, waarna bij dt graven van de gesneuvelde Poolse militairen op de Algemene Begraafplaats bloemen werden gelegd. Donderdagmorgen hebben zij in de RJt Kerk een H. Mis bijgewoond voor dt zielerust van hun moeder Mevr. S ydlowski Hierna werd de terugreis naar Londen aangevangen. RODE KRUIS-ACTIE. De actie voor het Rode Kruis die mei vereende krachten werd ingezet, heeft een mooi succes opgeleverd. Sport-, muziek- en zangbeoefenaats hebben hun beste beentje voorgezet om dt actie te doen slagen, waarbij de toe schouwers voor de hun geboden aangename verpozing de ijverige collectrices niet hebben teleurgesteld. De verschillende collectes brachten op Collecte Voetbal f 157,89 Baan koers f 134,66'/i Turndemonstratie f 267,25 Muziek en zanguitvoeringen f 109,53 Collecte 14-19 Juni f 982,90 f 1652,23% LIEFDADIGHEIDS-MATCH. Ook ten bate van het plaatselijk Groene- en Wit-Gele Kruis werd Zaterdag alhiei door twee amateurselftallen de vracht rijders en de biljarters een voetbalmatch gespeeld, welke opgeluisterd werd door de harmonie „Concordia". Er Kon ongeveer f 160 voor dit mooie doel worden afgedragen Aan het Instituut Cuppens G urs ie Eindhoven slaagden voor coupeuse de dam s Dien Koster te Axel en Marie Apers le Zuiddorpe. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. P. J. Penning!. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam, 2,30 u. Ds. D. Zemel. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat I) Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. D. J Couvée. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en ra® 2 30 ure Leeskerk. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zilveren armband. Dieleman B'v\Voc questraat 3 Een tabakskaart van Driel Weststraat 5 Een kleine handzaag Weststraat 7. Een reserve wiel met banden van Driel Weststraat 42 Een handzaag tebevragen bij J. Goossen Spui N 132 Axel. Een portemonnaie Ds. Zemel markt. Toen rand, te ran Ind fén de nhoude waardev hieromti Dezer portefeu uldens, icid de toon de aanwijzi der, wa zijn «aren n gesteld. Z! Op c haar zil met hei in haar wordt Italiaans In Be loombo margari: gegeven WEI In de wedstrij een pa ran dor werd C, jam ilndigdi W1ELE! W lil de wegwee I Km waaraar genome De u 3, Gro Vteckei 10, Get Ter j alhier ei lingen i De u lede E Voorde, 5?, Poi BEPE Gedr is op g mogelij passen Ie mak ministe lochten 15). Met over h; de zqr drome: vaag i Bov( een bl 3lotte „Go< lijk toe Zó ïroet, alleen ia gev verlcKx zicht v loeit 2 oacht Waan pverm, Js het „Mo tfekke vl'egtu Pore!" „Nu

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2