II s ferl welke door de aanwezigheid van luchtvaart terreinen worden gediend, schonken de overtuiging, dat ook ZeewschrVlaanderen een vliegveld moest krijgenna uitgebreide onderzoekingen is thans de van Wuijckhuise- polder daarvoor^gekozen. De bedoeling is, dat voor elk van deze drie terreinen een afzonderlijke N.V. zal worden opgericht. Volgens algemeene richtlijnen van de financiële regeling der regering komen de kosten, verbonden aan het gereedmaken van de terreinen, geheel ten laste van het Rijk. Alle overige kosten zoals aankoop gronden, het leggen van bouwverboden, bouw en inrichting van opstallen, het fourneren van het benodigde bedrijfskapitaal, komen voor gezamelijke rekening van Rijk en gewest, d.w.z. de gezamelijke gewestelijke aandeel houders, in de verhouding 23. De investe ringen zullen geschieden onder toekenning van aandelen. Het is voorts de bedoeling, dat de.jaar lijkse exploitatieverliezen, welke voor van de vliegvelden voorlopig zijn geraamd op plm. f 8500 in eenzelfde verhouding, als waarin door hen in het kapitaal van deN. V. wordt geparticipeerd, door de aandeel houders worden gedragen. De omstandigheid, dat in Zeeland niet met één vliegveld kan worden volstaan, leidt er toe dat de Provincie en de streek oneven redig zwaar zouden worden belast. Q S. menen dan ook, dat in afwijking van de algemene richtlijnen een modus moet wor den gevonden waardoor het aandeel van Provincie en streek niet meer zal bedragen dan wanneer Zeeland in dezelfde omstan digheden verkeerde als andere provincies. Aandeel in exploitatieverlies. Qezien het door de Rijkscommissie Lucht vaartterreinen uitgebrachte advies, achten zij het geenszins uitgesloten, dat het Rijk zal besluiten van de drie-vijfde van de boven genoemde «overige kosten" twee-derde voor zijn rekening te nemen. Het aandeel van de provincie en de streek in eventuele exploitatieverliezen zou dan eveneens zoveel lager worden, Uitgedrukt in percenten zou bij overne ming door het Rijk van twee-derde gedeelte het aandeel van Provincie en streek in de aanleg van vliegveld Haamstede 12.7, vlieg- velde Walcheren 6 7 en vliegveld Zeeuws- Vlaanderen 13,3 bedragen. Volgens de voorlopige raming zouden zij gezamenlijk in het exploitatieverlies van Walcheren plm. f 600, van Haamstede plm. f 1100 en van Zeeuwsch Vlaanderen plm-. f 1150 moeten bijdragen. De wiize van aanleg. Ten aanzien van de vliegvelden Haamstede en Z. Vlaanderen steld de Rijksluchtvaart dienst zich op bet standpunt, dat deze ter reinen zullen moeten voldoen aan de eisen welke worden gesteld voor de zg. D-velden. Het terrein Rithem zal, het karakter hiervan als vliegveld van internationale betekenis in aanmerking genomen moeten voldoen aan de eisen van een zg. E-veld. Dit terrein zal daardoor reeds terstonds van één beton nen startbaan moeten worden voorzien, terwijl ook thans reeds de volledige opper vlakte van 103 ha., welke bij een verdere uitbouw van het startbanencomplex in de toekomst nodig zal zijn, zal dienen te wor den aangekocht. Voor Haamstsde en Z. Vlaanderen zullen voorlopig van de voor de uitvoering van het volledige plan benodigde oppervlakte van 115 en 82 ha. slechts 103 en 39 ha. worden aangekocht. Volgens de begroting zouden de kosten van de aanleg der vliegvelden Ritthem Haamstede an Zeeuwsch-V aanieren resp. f 2000.00, f 500.000 en f. 400.000 bedragen. Hierin zou door Provincie en streek gezame- lijk moeten worden geparticipeerd voor resp. plm. f 400.000 plm. f 200.000 en plm. f 150.000 (Pr. Z. Crt.) DE REDE VAN VORRINK (slot). Ons nationaal vermogen is door den oor log gedaald van 30 tot 18 milliard, daarbij kwam een bevolkingstoename van meer dan 100.000 personen per jaar. Dat was de groote opgave, waarvoor de regeering stond. Vóór den oorlog waren wij, aldus spr., «een stinkend rijk volk" en kon men terug grijpen op ons nationaal vermogen. Dat is er r,u niet meer en dat verzwaart de taak regeering in hooge mate en de oorlog heeft de Ned. volkskracht ondermijnd. Het doel der regeering was daarom een minimum basis te leggen om het herstel der volks kracht te beginnen. Dat beteekende herver deeling van het sterk verkleinde nationaal inkomen en beteekende een revolutie in onze sociale verhoudingen. De prijzen zijn sedert '38 verdubbeld, de loonen moesten de gestabiliseerde prijzen volgen, een vici- euse cirkel en daaraan verbonden jnffatie moesten voorkomen worden. Velen beseffen niet, wat het beteekent, dat wij daarvoor gespaard zijn en er door het werk van min. Drees evenwicht is tusschen loonen en prijzen. Spr. memoreerde de kindertoeslag, het consumentencrediet (aan 300.000 gezin- np»v topsiagen oo voedsel, het garantie fond? van min. Minsbolt, verlaging van de loonbelasting! voor de laagste categorie, noodvoorziening ouden van dagen. Al deze maatregelen tezamen beteekenen een her verdeling van ons nationaal inkomen, nood zakelijk om tot herstel van onze volks kracht te komen. Ook velen buiten onze rijen gaan hiermede acoord en het arbeids proces verloopt ongestoord, zonder stakin gen. Blijven de rijken rijk en de armen arm Iemand, die f 100.000 inkomen heeft moet f 65.000 belasting betalen. Zoo iemand moet een gevoel hebben of hem een arm en een been tegelijk wordt uitgedraaid. In Engeland betaalt men in dit geval f 80.000 betalen. Meat daar regeert de Labour Party alleen. Wij hebben 29 zetels. Het woord is nu aan het Nadfr!andrche volk. Ook een herwaardeering van het vermogen is er gekomen, wat een »antal ingrijpende maat regelen. De vermogensaanwasbelasting heeft beantwoord aan net geestelijk instinct afname van het door oorlogsomstandig heden verdiende geld. De «heffing ineens" van na den vorigen oorlog (slechts 2 pet.) ontmoette veel oppositie. Thans heeft Teu- lings van de door Litftinck voorgestelde 15 a 20 pet. 400 millioen afgekregen. De regeering heeft bewust gestreefd naar het herstel vau onze volkskracht om deze nieuws kracht in te zetten voor het verder herstel van Nederland. Wat wij in werke lijkheid hebben op te lossen is het herstel van onze vroegere welvaart door arbeid. Spr. herinnert er aan, dat de P. v.d. A. geen gouden bergen heeft beloofd en dat fietsbanden, schoenen en textiel er zijn gekomen. Er moet zuinig worden omge gaan met fabrieken, machines, enz. en ook zuinig met de aibeidskrachtende voort brenging dient planmatig te geschieden. De uitvoering van de geleide economie wordt evenwei ernstig belemmerd door de geringe regeeringsmeerderheid. De V. V. D. noemt geleide economie de dood van alle particulier initiatief. Spr. beschuldigt de aardewerkfabrikanten, die liever dure bloem vazen produceerden dan koppen en scho tels en hij hekelt alle ondernemers, die der gelijke stinkstreken uithaalden en contras teert de mentaliteit der arbeiders met die der ondernemers en memoreert in dit ver band Ue valsche calculaties in de Tilburg- sche textiel-industrie. Men zegt, dat de soc. alle sigaren- en kruidenierszaken willen socialiseeren. Daar zit kiezersvangst in, Wij willen dat niet. De middenstand had voor den oorlog 4000 faillissementen per jaar. Dat kwam door de 400.000 werkloozen. Alleen een breede massa op een hoog weer standsniveau kan hulp bieden. Bij den mid1 denstand is in vele takken overbezetting te constateeren. Zij doen toch zelf ook aan planmatigheid en geleide economie (inkoop combinaties, vestigingsvergunningen, enz.) Spr. critiseert in dit verband uitvoerig de gewijzigde houding van mr. Oud inzake de ordening van het bedrijfsleven. In 1937 had de s.d.a.p. als maatregel tegen de geweldige werkloosheid het con structieve Plan van den Arbeid. Deze idee is thans gemeengoed geworden bij alle leidende figuren, zeifs in het kapitalistische Amerika. Ook daar zou men thans in geval van massale werkloosheid wat niet tot de onmogelijkheden behoort onmiddel lijk overgaan tot de uitvoering van open bare werken. Prof. Diepenhorst (a.r.) noemde dat destijds goocheltoeren. Vandaag denkt niemand meer aan deze theorieën van prof. Diepenhorst, doch de gedachte van het Plan van den Arbeid leeft in de geheele wereld. De leidende gedachte bij de econo men is die der wereld-economie geworden. De hongersnood in verschillende gebieden der aarde heeft de wereld-voedsel-organi- satie in het leven geroeper. En als er iets aan mankeert, dan is het door te weinig organisatieniet door te veel. Ook de samenwerking met Bzlgië geschiedt in de lijn der geleide economie. Spr. noemde verder nog andere voorbeelden, zooals de Benelux, het 5 landen-pact en de 16-landen- overeenkomst (Marshall-plan). Ook hier zal volgens ordening en planmatige opbouw gewerkt worden. V.V.D. ziet in Hoffman een pleitbezorger der liberale economie, doch Truman zeidemaak een plan voor Europa. De transport-kwestie is een Euro- peesch probleem. De voorziening van kolen en staal dienen zooals alles in het Euro- peesch geheel te worden bezien. En daarom een Europeesch herstelplan. Het gaat niet meer zojjder plan, zegt spr., en daarom dient de groote bezielende gedachte te zijn, dat de menschheid haar productie-apparaat dient te beheerschen. De socialisten willen van de nationale economie naar de Euro- peesche en tenslotte naar een wereld economie. Over de communisten zei spr., dat zij tegenstanders zijn van het Marshall plan, omdat hen dat tot slaven van Amerika zou maken. Doch zonder "deze Apierikaansche hulp zou Europa aan den economischen ondergang worden prijsgegeven en Amerika ziet in, dat een arm en berooid Eurcpa ook een catastrofe zou beteekenen voor henzelf. De communisten van vandaag zijn strijders voor onbeheerschte souvereiniteit. Het tijdperk van de souvereiniteit der kleine landen bestaat echter niet meer en er dient samenwerking te zijn in grooter verband tusschen meerdere naties. De Amerikaansche jongens zijn niet tot tweemaal toe gevallen voor de vermaledijde Europeesche klein- staterij, doch zij|[zijn gestorven voor de ,vrijheid>an eenfherboren Europa. En daar ligt onze historische" oDgave Europa één samenwerkend geheel. We zijn er nog ver van af, maar het begin is er. De commu nisten willen de nationale souvereiniteit handhaven, doch de C.P.N.'ers zijn slechts spreekbuizen van Moskou, zegt spr. Hij herinnert aan het gebeurde in Tsjtchc- Slowakije en het geheel handelen volgens de adviezen van Moskou. Tiagsch noemt spr. het, dat deze lieden bij de verkiezingen tien zetels verkregen. Spr. vroeg tenslotte in het belang van de toekomst steun aan de P. v.d. A. Een langdurig applaus was het antwoord van de aanwezigen op hetgeen de heer Vorrink naar voren had gebracht. Na de pauze werden door verschillende aanwezigen schriftelijke of mondelinge vragen gesfeld, welke door den heer Vorrink werden beant woord. Nadat de arbeiders-zangvereeniging „Arbeid Adelt" zich nogmaals had doen hooren, sprak dhr. Henry het slotwoord. Uit onze omgeving. AUTO-ONGELUK. De heer A. Haak, landbouwer te Zaam- slag, die Dinsdag per auto een bezoek wilde brengen aan de Paardententoonstel- ling te 's-Hertogenbosch, kwam nabij Bergen op Zoom, in de bocht bij het benzine station doof het slippen van zijn auto tegen een boom terecht, doordat hij plotseling moest uitwijken voor een vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting naderde. Behalve de heer Haak bevonden zich in de auto nog de heeren J. W. de Putter Jz. van Axelen M. de Feijter Cz. van Bosch- kapelie, bt nevens twee Deensche dames. De heer Haak werd gewond aan voor hoofd en linkerknie, terwijl eenige ribben werden gekneusd. De heer de Putter en één der achterin zittende Deensche dames liepen eveneens verwondingen aan het hoofd op. De beide andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. Na in het Algemeen Burgerlijk Gasthuis je Bergen op Zoom te zijn verbonden, kon den de heeren Haak ea de Feijter huis waarts worden vervoerd, teiwijl de Deen sche dame met haar echtgenoot, die zich in een andere auto onderweg bevond, de reis naar 's Hertogenbosch voorzette, om daar haar verdere genezing af te wachten. De toestand van de slachtoffers is gunstig. Na afloop der Avond-vierdaagsche (ongeveer 9 uur) zal „Hosanna" hedenavond een concert geven op de muziektent. Door plaatsgebrek kon het programma niet worden opgenomen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en nam. 2 30 ure Ds. P. J. Penning!. Qeref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 2,30 u. Ds. D. Zemel. Gcref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam 2 30 ure Leeskerk. KOEWACHT. De eerste Vlassersmarkt. Donderdagmiddag werd ten gemeente huize alhier onder groote belangstelling door een vertegenwoordiger van den minis ter van Landbouw, den heer Lindenberg, voedselcommissaris voor onze provincie, de eerste Zeeuwsche Vlassersmarkt geopend. Tal van vooraanstaande personen uit de vlasserswereld, onder wie vele Belgen, een vertegenwoordiging van het bedrijfschap voor vlas en hennep, alsmede het gemeente bestuur waren aanwezig. Verscheidene sprekers voerden het woord. De voorzitter, de heer Suij, sprak de wensch uit. dat de markt zich in steeds grooter bloei en belangstelling zou mogen verheu gen. Aan een dergelijke instelling, aldus spreker, bestaat reeds lang behoefte en kan veel worden bijgedragen tot een goeden gang van zaken in de vlasserswereld. Last van zenuwen? Ingezonden stukken. AAN „OUTSIDER". Hoewel wij tegen plaatsing van het door U toegezonden stukje geen bezwaar hebben, wijken wij ook nu niet af var de algemeen geldende regel, dat ongetekende stukken terzijde worden gelegd. We willen het stukje echter nog even bewaren, in afwachting van opgave van Uw naam. Redactie. Geachte Redactie, s.v.p. een plaatsje lierli ilene wi utie- De teken iblic U pli VI De il bi ï/b 110 i iijvc de sti dif itenu De gebru neen W d II w tón naam zijnei op d' itsli neen deelr iliaa Vc deelt Kdei Vergun mij s.v.p. een plaatsje in Uw blad voor het volgende, waarvan ik d1 kern als een gewetenskwestie beschouw; daarvoor bij voorbaat mijn dank. DE ZAAK - GOCLAWSKI. De lezers der „Axelsche Courant" zullen zich herinneren, dat in den zomer van 1947 een artikel in dit blad werd geplaatst, waarin een beroep werd gedaan op de aize medewerking der Axelaren, teneinde d< uiterste clementie te bewerkstelligen voo den Poolschen soldaat Goclawski, die eern door de Amsterdamsche arrondissement! rechtbank werd veroordeeld tot 8 jaar ge vangenisstraf en later nadat hij appè' had aangeteekend bij beslissing van hei Amsterdamsch Gerechtshof vier jaar gev, straf kreeg. Deze strafvermindering werd bereikt dooi medewerking van het „Nederlandsch Comité voor Menschlievende Hulp aan het Poolsche Volk", welks ondervoorzitter, mr. H. J Boelen te Amsterdam, als verdediger li deze zaak optrad. In bedoeld artikel werd eveneens aange drongen op het plaatsen van har.dteeke- ningen om aan bovenbedoeld streven krachi bij te zetten, aan welk verzoek door velen gehoor is gegeven. Deze handteekeningen zijn destijds doorgezonden naar den verde diger van G. en naar den President van het Hooger Gerechtshof te Amsterdam, Deze actie uit de Axelsche burgerij heeft zeer zeker bijgedragen tot de strafverminde ring van G. Ondergeteekende heeft tol nu toe In regelmatige briefwisseling gestaan met den verdediger van G., die mij om begrijpelijke redenen van den gang van zaken op de hoogte hield. Dezer dagen ontving ik van dezen ver dediger een schrijven, alsmede een copie van het gratie-verzoek van G. aan H. de Koningin. De advocaat verzocht in dit schrijven weer om onze medewerking en wel door rel opnieuw verzamelen van handteekeningen tot ondersteuning van bedoeld gratie-ver zoek aan Hare Majesteit. Ik wil daarom thans een dringend beroep doen op alle ingezetenen, om door middel van een zoo groot mogelijk aantal hand teekeningen uit Axel aan dit loffelijk streven de noodige kracht bij te zetten. v Bij het aanstaand Regeerings-jubileum iZ;st onzer Koningin zullen ongetwijfeld velt verzoeken in dien zin worden gedian en ook worden ingewilligd. Het is evenwel mijn innige overtuiging, dat het zeer vele Axelaren die zich voor altijd aan dt Polen verknocht voelen zou spijlen, indien aan anderen van wie velen hei misschien minder verdiend hebben das deze Poolsche strijder gratie zou worden verleend, terwijl onze bevrijder, hier totaa vreemd en zelfs onze taal niet kennend nog jarenlang in gevangenschap zou moe- en blijven zuchten 1 Het zij mij vergnnd, geachte Redactie, in het kort iets omtrent dezen veroordeelden korporaal mede te deelen 1. G. heeft een zeer gunstige r putatie in zijn geboortestreek in Polen 2. hij heeft in zijn diensttijd n i m mei straf ontvangen en had mitsdien als militair een goeden naam3. zijn commandani legde voor het A'damsche Gerechtshof zeer loffelijke verklaringen af betreffende 0.4. hij wordt overal geroemd om zijn dapper heid en kreeg naast verschillende andere onderscheidingen het Axel-kruis." Deze Poolsche korporaal met zoovele uitstekende hoedanigheden is na jarenlang omzwerven door Europa en na veelvuldig in doodsgevaar te hebben verkeerd, na de bevrijding in kennis gekomen met een vrouw, wier echtgenoot haar verliet wegens haar bedrog, wier haar na de bevrijding werd afgeknipt en die den Poolschen kor poraal welke van dit alles geen ken nis droeg eveneens op geraffineerds wijze bedroog, o.a door hem duizenden guldens lichter te maken. Na het ontvreet den van al zijn geld en goed heeft zij - in gezelschap van een anderen man gehoond en gezegd zich te zullen wreken wegens zijn anti-Duitsche gevoelens. Ineen overspannen bui schoot hij haar toen neer. Dit heele complex van argumenten 'J niet overdreven, doch aan het licht geko men na een onderzoek, door het Gerechts hof te A'dam ingesteld. Al deze gegevens zijn in uitvoerigen vorm in mijn bezit er, voor een ieder ter Inzage. Daarom wil ik langs dezen weg dringend beroep doen tot het juist ainvoe len en begrijpen van deze kwestie die H van breed menschelijk standpunt bez'en .7 volkomen logisch en verklaarbaar mo°v z-vv voor ieder weldenkend mensch. En j'ira0<- dat m.i. zeer zeker zijn ten opzichte va één der heldhaftigste bevrijders van onz stad, die zijn leven inzette voor ons alle» zulks niet alleen voor Axel, doch op tallooz plaatsen in Nederland. naar 24] Axe Slui Ter h (t T kim Axe G één Ben Zijn zoovele noodlot werd dat hij Polen na zich veelvuldig vol zoovele Polen na zich veeivumn; ee de vrijheid van andere volken te hebDi za Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. 1«ZÉ Iffllt li de i

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2