AXELSCHE M COURANT De Nationale Paardententoonstelling te VHertogenbosch. De financiering der Zeenwse vliegvelden. Frankeering bfj abonnement, Axel. ZATERDAG 19 JUNI 1948 62e JAARGANG N 72 rZ. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Prijsbeheersing geen Winstbeheersing. De jaarverslagen, die voor diverse onder- temingen aan het einde van hun boekjaar «orden gepubliceerd en waaruit blijkt dat :ij zeer gunstige resultaten hebben herijkt lijn meestal aanleiding voor een belangrijk gedeelte van het publiek tot critische op merkingen t. a. v. de prijspolitiek van onze Regering. Men meent, dat, waar de prijspo- illek er op gericht is de kosten van levens- aderhoud zo laag mogelijk te houden, het litgesloten moet worden geacht dat de «dernemingen zulke gunstige resultaten «halen. Men vraagt zich dan ook af, of die guns- jge jaarcijfers geen bewijs zijn van te hoge «instmarges ten koste van de verbruikeren us een onvoldoende prijsbeheersing. De gepubliceerde jaarcijfers zonder meer ebruiken als basis voor critiek op de prijs- eheersing is echter onjuist. Immers de (publiceerde winstcijfers hebben niet alleen «trekking op de binnenlandse omzetten, ioch worden voor een deel verkregen uit sport. En hoe hogere inkomsten uit de «port, zonder daarbij natuurlijk onze toe komstige positie op de buitenlandse markten schaden, des te beter is het voor onze itviezenpositie. Omtrent de grootte van de «insten uit export verkreg n aiten we helaas gedeeltelijk in het duister, omdat het bedrijfs leven niet erg scheutig is met mededelingen hieromtrent. Drs. A. W. F. Bakker, die over dit onder- rap reeds meer heeft geschreven, meent, in 50 pet der gevallen de gesignaleerde e winsten in geheel of grotendeels uit ie exportwinst zijn te verklaren. Na aftrek van die exportwinst wordt dan bet beeld dat we krijgen van de winsten in ras bedrijfsleven veel bescheidener. De opmerking kan worden gemaakt of het «el juist is de expoitwinsten buiten beschou- «ing te laten, m. a. w. of bij de binnenlandse prijsregeling niet met het gelijktijdig maken tan hoge exportwinsten rekening had moe ien worden gehouden. De situatie is echter zo dat men ten tijde van het opmaken van de calculaties voor ie binnenlandse prijsregelingen niet met enige zekerheid de toekomstige exportwins ten kan becijferen. De hoogte van de export winst i3 immers doorgaans afhankelijk van vele op korte termijn niet voorzienbare factoren. Bovendien is het zo dat in een bepaalde branche sommige bedrijven grote erporlwinsten maken, andere geringere en weer andere in het geheel niet exporteren. Een algemene lijn zou dus nooit te trekken zijn, Bij dit alles mag nog in aanmerking wor den genomen dat de huidige gunstig oxport- situatie slechts zeer tijdelijk is. Als de ergste goederenschaarste eenmaal voorbij is, mag men er rekening mede houden bat de prijzen op de buitenlandse markten zullen vallen en het is dan de exporteur die daarvan allereerst de terugslag krijgt. De terste tekenen hiervan zijn reeds merkbaar. Om een enigszins juiste indruk te krijgen van de winsten uit de binnenlandse omzet- ten moeten er nog meerdere factoren in aanmerking worden genomen, nl. renten, dividenden, e.d. uit beleggingen en deel nemingen in verwante buitenlandse bedrij ven. Vooral in de achter ons liggende jaren ia dit van belang geweest, omdat men jaren geïsoleerd is geweest en nu de uit keringen over meerdere jaren ineens heeft ontvangen. Van belang is ook het verschil tussen aandeelenkapitaal en werkelijk kapitaal, ni. voor de vaststelling van het winstper centage. Bovendien mag men de bedrijven, althans voor wat de belangrijkheid t.a.v. de prijs beheersing betreft nog splitsen in onder nemingen, die luxe artikelen produceren en bedrijven die betrokken zijn bij de ver vaardiging van goederen (en diensten) daarvan de prijzen van directe of indirecte 'nvloed zijn op het budget van de grote massa van ons volk. Het ligt niet in de bedoeling van dit ■vvtvkel te betogen dat er geen gevallen aan e. lijzen zijn, waarin een relatief ruime winst is behaald op leveringen in ons eigen ;and. Dergelijke gevallen zijn er ongetwij- e'd) al is hun aantal niet zo groot als men geneigd is aan te nemen. Van het grootste belang zijn de gevallen in de bovengenoemde tweede groep. Er vinden geregeld na-talculaties plaats, zodat onvolkomenheden in bepaalde prijsrege lingen, zoals te ruime winstmarges, dan blijken. De van overheidswege vastgestelde prijzen ziju gebaseerd op de uitkomsten van het redelijk efflciente bedrijf in de betrokken b anche. Hat streven is dus de prijzen zó vast te stellen, dat dit bedrijf, bij een nor male omvang van de productie juist een winst kan behalen, gelijk aan de van over heidswege als redelijk erkende normen. De mogelijkheid blijft dus open, dat een bedrijf door meerdere of mindere efficiency zijn winstcijfer gunstig of ongunstig beïn vloedt. Tegen het op deze wijze maken van een grotere winst kan van de zijde van de Prijsbeheersing geen enkel bezwaar bestaan. Immers de consument heeft daarvan geen enkel nadeel. De resultaten van de prijs politiek moet men allereerst beoordelen naar het verloop van de kosten van levens onderhoud. Daarbij kan men dan consta teren, dat ondanks tal van prijsstijgingen op de internationale markt, waardoor het Neder landse prijspeil ook wordt beïnvloed, de kosten van levensonderhoud in ons lana al ruim een jaar vrijwiel stabiel zijn. Boven dien steekt het zeer gunstig af bij het niveau in andere landen. EEN GROOT SUCCES VOOR DE ZEEUWSCHE FOKKERS. Nadat Dinsdag de keuringen in de meeste categorisën waren verricht, ging het Woens dag om de kampioenschappen. Bij de hengsten ging de strijd tussen 10 paarden, waarvan zes Zeeuwen. Hierin werd Karei Certain van P. J. Boënne te Oraauw en H. Bisschop te Hontenisse, drie maan den geleden Zeeuwsch kampioen, thans nationaal kampioen. Nico van Smakt van de hengstenvereen. Waarde werd reserve kampioen. Van de 16 merrie's waren ook tien uit Zeeland afkomstig, doch het kampioenschap ging hier naar Limburg. Overigens konden de Zeeuwen meer dan tevreden zijn met de behaalde successen 20 van de 25 eerste prijzen17 tweede en 23 derde prijzen gingen naar Zeeland, en grootendeels naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De Zeeuwsch-Viaamsche prijswinnaars waren 2a Categorie: le pr. Urbain van Certain, eig. A. X Aernoudts te Su<s3e pr. Vosko van Beers, eig. Jac. Huijssen te Sluiskil 3a pr. Moustic van Urbain, eig. C. N. den Hamer en G. van Hal, St. KruisCertain van Karei, eig. Abr- Haak Cz. te Zaamslag en W. Koster te AxelCarlo van Haasdal, eig. A. J. v.d. Meulen—Becu te IJzendijke en C. J. Pijfferoen te Eede. 4e Categorie: le pr. Carlo van Terhole, eig. R. Cornelissens te Terhole; 2e pr. Nico van 't Hoogland, eig. Al. Serrarens te Osse- nisse. 5e categorie: le pr. Acron van Frits,eig. fa- Dekker te Axel3e pr. Avenir v. Flora, eig. A. J. E Temmerman. 6a categorie: le pr, Alex van Heille, eig. Marcel Dhoore te Sluis. 7e categorie3e pr. Radja van Coegors, eig. Jac. de Putter Pz. te AxelBenno, eig. Jac. de Putter, Axel en P. A. Dieleman te ZaamslagIvo van den Reedijk, eig. Abr. Haak Czn. te Zaamslag Lion van Ovezande, eig. Marcel Dhoore te Sluis en R. J. de Milliano te Oostburg. 8a categorie Iwan van Saeftinge, eig. P. J. Boënne te Oraauw en H. Bisschop te HontenisseHerseur van Alstein, eig. P. J. Boënne te Oraauw. 9a categorie: le pr. Oda D'Ahea, eig. H. J. Aernoudts te Sluis; 2e pr. Alma van Melo, eig. E. Verstraaten te Oraauw; 4? pr. Pascalie, eig. A. L. Stallaert te Klooster- zande5e pr. Freule, eig. Stallen de Dob- belaere, IJzendijke, en Hermine van 't Kerkje, eig. W. de Feijter Joh.zn., Waterlandkerkje; 6e pr. Favorite, eig. Stallen de Dobbelaere, IJzendijke. 10e categorie: le pr. Qauloise, eig. Stal len de Dobbelaere vnd., 2e pr. Mina, eig. O. L. Lanncije te Aardenburg en Suzanna van Clinge, eig. O. E. de Badts te Schoon- dijke3e pr. Frieda, eig. Stallen de Dob belaere vnd.4e Suzet van Oraauw, eig. gebr. van Mol te Graauw. He categorie: 2e pr. Duchesse van 't Kerkje, eig. W. de Feijter te Waterland kerkje 3e pr. Diana, eig. A. Murre-van Driel te Sluiskil5e pr. Hirondelle, eig. Stallen de Dobbelaere vnd. 12e categoriele pr. Bianca van Nico, eig. Al. Serrarens te Ossenlsse2e pr. Jenny, eig. Stallen de Dobbelaere vnd.4e Ida, idem5e pr. Bea van Clairon, eig. L. Bruggeman te Oraauw. 13e categorie: 4e pr. Jeanine van Plak- kebord, eig. A. Termote te IJzendijke; 4e pr. Cora van Albain, eig. F. de Sutter te St. Kruis. 14e categoriele pr. Monna v. Montain, eig. A. J. Salomé Verhage te Oroede2e pr. Rita van Schoondijke, eig. A. J. Ver hageHoste3e pr. Luci van Zuiddorpe, eig. Ad. O. J. van Waes te Zuiddorpe5e Minerva van Marquis, eig. Fr. P. de Caiuwé te Westdorpe. 15e categorie: 3e pr. Annie van Nico, eig. O. Kerckhaert te Westdorpe5e pr. Nora van Kruisdorp, eig. A. L. Siallaert te Kioosterzande. 16e categorie 5e pr. Jo, eig. Stallen de Dobbelaere vnd. 17e categorie: le pr. Ria van de Wal- hoeve, eig. E. A. Buijck te Eede2e pr. Successie van Melo, eig. L. Bruggeman te Oraauw4e pr. Ida van Plakkebord, eig. A. Termote te IJzendijke5e pr. Laura, eig. Eug. van Damme te IJzendijke; Victorine, eig. A. J. Cambier te BreskensLonza van Alstein, eig- P. J. Boënne te Oraauw; 6e pr. Jolanda, A. J. E. Temmerman te Hoofd plaat Liliane, eig. Stallen de Dobbelaere vnd.7e pr. Emma van ,t Kerkje, eig. W. de Feijter Joh.zn. te Waterlandkerkj» en Irene, eig. Cyr. Plasschaert te IJzendijke. 18e categorie: le pr. Irma van Clairon, eig. gebr. van Mol te Graauw, Iselle van Aardenöurg, eig. G. Lannoije te Aarden burg3e pr. Olga, eig. A. Warrens te Hengstdijk; 5e pr. Caline van Molenhoek, eig. F. P- Brooijmans te Hontenisse. 19e categorie: le pr. Lady, eig. Joh. de Feijter te Schoondijke2e pr. Carla van öroede, eig. A. J. Salomé—Verhage te Oroede 3e pr. Martha van Alstein, eig. P. J. Buëune te Oraauw4e pr. Mariette van Alstein, idem5s pr. Ria van Molenhoek, eig. F' P. Biouijmana le Hoideniase. 20^te categon-Mina van Veeihoek, eig. E. E. de Badts te Uuaiburg5e pr. Muza van Mina, eig. O. va.i Hai ie St. Kims;4e pr. LuCia van Nieuw-Namen, eig. Antu. H. Dekker Jzn. te Zdarnalag; 7e Üiietje van Cambron, eig. P. L. Ma..guus ie Stopptloijk. 21ste categoiie2e pr. Karei van Certain, eig. P. J. Boënne te Graauw en H. Bisscnop te Hontenisse3a pr. Urbain van Certain, eig. A. Aernoudts te Sluis; 4e pr Nico van Smakt, eig. hengstenvereen. „Zuid Beve land" te Waarde. 22e categorie3e pr. Beauté van Zuid dorpe, eig. Adh. G. J van Waes Zuiddorpe. 23ste categoriele prijsHirondilie, Freule, Ida, Frieda, eig. Stallen de Dobbe laere vnd.3e pr. Gaulloise, Hilda, Jenny en Liliane, eig. ais voren4e pr. Hermine, Elza, Caline en Emma, eig. W. de Feijter Joh.zn. te Waterlandkerkje. 24ste categorie: le pr. Jesse van Solon Beja van Clairon, eig. L. Bruggemans te OraauwSuzet van Oraauw en Irma van Clairon van gebr. Mol te Graauw; 2de pr. Diana en Irene van Certain, eig. A. Murre v. Dricl te Sluiskil3e pr. Nina en Giselle van Aardenburg. eig. O. j. Lannoije te Aardenburg. 25e categorie le pr. Hirondelle, Freule, Ida, Frieda, Favorite, eig. Stallen de Dob belaere 2e pr. Hermine van ,t Kerkje, eig. W. de Feijter Johz. vnd.3e pr. Gauloise, Jo, Hilda, Jenny, Liliane, eig. Stallen de Dobbelaere3e pr. Herseur van Alstein, Martha van Alstein, eig. P. J. Boënne te Oraauw; 4e pr. Jesse van Solon, Bea van Clairon, Marga van Melo, Successe van Melo, eig. L. Bruggeman te Oraauw. DE SUIKERVOORUITZICHTEN. Ten aanzien van de laatste tijd herhaal delijk in de pers met soms grote stelligheid gegeven berichten betreffende het op handen zijn van de opheffing der distributie voor jam verklaart her Ministerie van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening, dat zodanige berichten als volkomen uit de lucht gegre pen moeten worden beschouwd. De distributie vaTi jam berust op de omstandigheid, dat jam behoort tot de suiker houdende producten, en is om deze reden ten nauwste met de noodzaak van de distri buering dezer grondstof verbonden. In het algemeen kan worden opcemerkt dat suiker op de wereldmarkt niet schaars is. Er bestaat een relatief overschot, dat wil zeggen een surplus aan voorraden, dat niet is veroorzaakt door verzadiging der consumptie-gebieden, maar door de precaire situatie, waarin een aantal Europese landen financieel verkeert. Tot deze landen behoort ook Nederland, dat grote zuinigheid moet betrachten bij de besteding van zijn deviezen. Om deze reden moest het streven er op zijn gericht, ter voorziening van de binnenlandse behoeften voor directe consumpties en voor de talrijke bedrijfstakken, die suiker als onmisbare grondstof behoeven, slechts de hoogstnodige aanvulling op de suiker-pro- ductte uit de eigen bietenteelt in het bui tenland te zoeken. Inmiddels is door het in werking treden der Marshali-hulp een dollar-bedrag te onzer beschikking gekomen, de besteding waarvan nauwgezet dient te worden overwogen. De mogelijkheid is zeker niet bij voorbaat uitgesloten, dat een deel dezer dollars ten goede zal kunnen komen aan verhoging van de suikerimport. Van de grootte van deze eventueel te verhogen invoer, en van de opbrengst van de komende eigen bicten- oogst, hangen uiteraard de kansen af voor de suiker, en daarmede dus voor de suiker houdende producten, om uit de distributie op bon te worden genomen. Voorals nog zijn dit onzekere factoren. Over enige tijd naar alle waarschijnlijkheid pas op in het najaar, zal de situatie zich zover ontwikkeld kunnen hebben, dat het nemen van een beslissing mogelijk wordt. INSECTEN-BESTRIJ DINQ MET DE HELICOPTÈRE In de Haarlemmermeer-polder nabij de gemeente Nleuw-Vennep zijn onlangs proef nemingen gedaan met de Helicoplère ter bestrijding van schadelijke insecten. De proefnemingen, welke onder leidingstonden van dr. W. J, Maan, ingenieur bij den Rijkslandbouwvoorlichtingsdiens', werden door een groot aantal belangstellenden uit landbouwkringen bijgewoond. Omstreeks 4.45 uur 's morgens verscheen de Sikorski S 51 van de Stichting voor Hefschroeivliegtuigen, welke te Ypenburg was opgestegen, boven de Haarlemmer meer-polder en daalde op een klein veldje (het groote voordeel van deze machine is, dat bij het opstijgen en landen een be scheiden ruimte behoefte te worden inge nomen) gelegen in het Noordelijke gedeelte van de Haarlemmermeer. De proefnemingen werden ditmaal uitge voerd boven een aantal erwtenvelden en waren speciaal gericht op de in deze gewassen voorkomende erwtenkopmade en erwtenbladluizen. Met een snelheid van 45 km. per uur besproeide de Helicoplère in zes uur tijd 108 ha., verdeeld over 27 bedrijven. Voor het besproeien is gebruik gemaakt van een D.D.T.-vloeistof, waarvan nog zal worden nagegaan of zij ook, gelijk men meent te mogen verwachten, een gunstige uitwerking heeft op wormstekigheid in het gewas. Tengevolge van een technische storing moesten de werkzaamheden eenige uren worden onderbroken. Daarentegen was men over de bereikte resultaten zeer tevreden, ondanks dat deze proefnemingen, aldus een verklaring van dr. Maan, in een begin stadium verkeeren. MEER RIJKSSTEUN NODIG. Anders onevenredig zware belasting van streek en provincie. Definitieve voorstellen met betrekking tot de financieele medewerking van de Provincie aan de aanleg van exploitatie van de drie luchtvaarttereinen, die door de Rijkslucht vaartdienst voor Zeeland geprojecteerd zijn, zullen in de najaarsvergadering van de Provinciale Staten ter tafel komen. Tot Mei 1940 beschikte Zeeland zoals bekend over twee vliegveldenHaamstede en Vlissingen. Het eerste, eigendom van de gemeente, zal weer in gebruik genomen kunnen worden na grondig herstel, het tweede is vrijwel totaal vernield en zal vervangen worden door een terrein bij Ritthem ten zuiden van de geproijecteerde niewe Kijksweg, De economische belangen «.oonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom il 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland il. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën tmuxlmum 8 regels) 1 - 5 regels 00 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1