AXELSCHE SE COURANT Üs Doorzitten ino der Zeeawse «velden. Gemeenteraad van Axel. Frankeering bij abornement, Axel. ZATERDAG 19 JUNI 1948 62e JAARGANG N 72 A Frankeering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 16 JUNI 1948 62e JAARGANG No. 71 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Zitting van Vrijdag 11 Juni. Afwezig wethouder P. van Bendegem, regens ziekte. Als opvolger ter voorziening in de vaca- ture-Sytema is aangewezen dhr. Jac.Dieleman. Deze legt de bij de wet vereiste beloften en verklaringen af, waarna hij als lid van de raad zitting neemt. De voorz. heet hem welkom namens de Raad en het college van B. en W. en hoopt dat dhr. Dieleman de belangen der gemeente zal behartigen. Dhr. Dieleman spreekt een kort dankwoord en zegt er zich wel van bewust te zijn, dat liet raadslidmaatschap een zware taak is, temeer daar hij is aangewezen ter vervanging van een zeer bekwaam voorganger als wijlen dhr. Sytema. Hij hoopt de belangen der gemeente naar zijn beste weten te dienen en hoopt ook op een hartelijke samenwerking, zowel met de Raad als mei B. en W. In verband met de vacature van een onderwijzeres aan de o. 1. school, stellen B. en W. voor een nieuwe leerkracht te benoemen. Van no. 1 der voordracht, mej. Verheul leVlissingen, is inmiddels bericht ontvangen, dat zij voor eventuele benoeming niet meer in aanmerking wenst te komen, weshalve B. en W. voorstellen no. 2 der voordracht, mej. J. J. v. d. Klippe te Goes te benoemen. Na discussie wordt mej. v. d. Klippe met alg. stemmen benoemd, zulks per 1 Aug. Het voorstel tot het van toepassing ver klaren van het Kon. Besluit van 11 Mei 1948, l.S. no. 183, ook op gemeente ambtenaren, wat betreft het uitkeren van een bedrag van 2l/t pet. van de pensioens grondslag over 1947 wordt zonder discussie aangenomen. Het voorstel om van het Raadsbesluit van lOFebr. 1948 tot incorporatie van toelagen, de zinsnede „Voor een ongehuwde niet enige kostwinner wordt een aftrek toe gepast van 5 pet." te schrappen met be paling dat hieraan terugwerkende kracht wordt verleend tot 1 Juli 1947, wordt z.h.s. aangenomen. Het voorstel tot vaststelling van de staten van oninbare en nog te verhalen posten dienst 1947, wordt z.h.s. aangenomen. De voorz. zegt, dat nog is ingekomen een verordening van het personeel van de Keuringsdienst van Waren. De voorz. deelt mede, dat de proeftijd van dhr. Mechelink, in de gemeente werkzaam als straatmaker, per 1 Juli afloopt. Zijn chefs zijn zeer tevreden over hem. B. en W. stellen daarom voor dhr. Mechelink met ingang van 1 Juli te benoemen als straat maker in vasten dienst. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. De voorz. doet uitvoerig mededeling over het défilé, dat op 29 Juni a.s. zal plaats hebben, waaraan door 800 militairen wordt deelgenomen en waarbij ook de raadsleden met hunne dames worden uitgenodigd. De bedoeling van B. en W. was deze in de feestweek in September a.s. te doen plaats hebben, hetgeen evenwel niet mogelijk bleek. Toen hebben B. en W. deze datum voorgesteld en dit kon verwezenlijkt worden. B. en W. hebben gemeend hier ook iets Ie moeten doen. Er is op de begroting reeds een bedrag van f2000 uitgetrokken voor feestelijkheden. Er moet een officleele ontvangst plaats hebben en de defilerende militairen dient een verfrissing te worden aangeboden. I "ei iigi niei ui uc s f^ükel te betogen dat er geen gevallen aan <%en zijn, waarin een relatief ruime w'K8t is behaald op leveringen in ons eigen '2nd. Dergelijke gevallen zijn er ongetwij feld, al is hun aantal niet zo groot als men geneigd is aan te nemen. Van het grootste belang zijn de gevallen 'n de bovengenoemde tweede groep. Er vinden geregeld na-talculaties plaats, zodat onvolkomenheden in bepaalde prijsrege- Dhr. C. van Bendegem vindt dat er niet teveel van die post van f 2000 moet worden afgenomen. Aan dat geld is reeds een be stemming gegeven, hoewel spr. het festijn van 29 Juni niet wil dwarsbomen. De voorz. stelt voor de post officieele ontvangsten te verhogen met f 400. Dit wordt z.h.s. aangenomen. Rondvraag. Dhr. Wondergem vraagt of reeds iets bekend is naar aanleiding van de destijds gedane oproep voor administrateur en bode voor woningwet-woningen. De voorz.Dat is uitgesteld. i,Dhr. C. van Bendegem vraagt inlichtingen aangaande een rapport betreffende een muziektent. Verder vraagt hij als lid der bouwcommissie of deze nog werk heeft, of dat zij op non-actief is gesteld. De voorz. zeg' dat ten opzichte van deze kwestie een disharmonie heerst tussen een harmonie en een zangvereniging. De één wil een tent, de andere een nis. Er was reeds gevraagd een plan te maken, hetwelk later is doorgezonden ter goedkeuring, doch ter bevoegder plaatse werd medegedeeld, dat geen vergunning kon worden verleend, aangezien er geen materiaal was. Dhr. C. van BendegemKomt die muziek tent hier of elders in de gemeente? De voorz.: Daaromtrent is geen plan, noch een voorstel. Dhr. C. van Bendegem vraagt inlichtingen omtrent een vergunning voor een zwingelkeet te Kijkuit. Is hier een beroepskwestie hangende De voorz. zegt dat de bedoelde vergunning inmiddels is toegekomen onder zekere voorwaarden. De voorz. sluit de vergadering. 10 PCT. MINDER AUTO'S DAN IN 1939- Zeeland 5 pet. achter. Stond het Nederlandse autopark kwantita tief in 1947 nog ongeveer 10 pet. bij dat van 1939 achter, de verdeling over de pro vincies loopt nogal uiteen. Overijssel heeft thans 5 pet. meer (N. O. Polder), Noord- Brabant 2 pet en Drenthe iSjop vooroor logs peil. Limburg staat 2 pet. Gelderland en Zeeland 5 pet. achter, Groningen, Fries land en Utrecht 8 pet. Zuid-Holland 10 pet. en Noord-Holland 18 pet Ook Amsterdam heett nog 18 pCt. motorrijtuigen minder, Den Haag 15 pet. en Rotterdam 5 pet. Het aantal vrachtauto's motorrijwielen en bussen is op of boven vooroorlogs peil dat van de personenauto's is nog 30 pet. daarbij achter. VERKEERSDRUKTE OP DE RIJKSWEGEN. Het verkeer op de rijkswegen is volgens de gegevens van het C. B. S. de eerste maanden van dit jaar 25 pet drukker geweest dan het vorige jaar. Op de weg UtrechtDe Bilt werden de meeste vrachtauto's en motorrijwielen geteld. De meeste bussen en rijwielen reden op de weg Arnhem—Velp. De weg Den Haag- Rotterdam verwerkte de meeste personen auto's (meer dan 5000 per dag). EXTRA SUIKERRANTSOEN VOOR DE INMAAK. Voor de inmaak zal dit jaar een extra rantsoen suiker worden verstrekt. In de bon- nenlijst van 2 Juni zal voor alle leeftijds groepen een bon bekend worden voor 500 gram suiker. VOOR ALLE LEEFTIJDSQROEPEN TWEE EIEREN. De bonnenlijst van deze week zal een bon bevatten voor twee eieren Voor alle leeftijdegroepen. CACAO IN JULI. In de bonnenlijst van 2 Juli zal voor de leeftijdsgroepen A, B en C een bon worden aangewezen voor 50 gram cacao. Voor de D- en E-groepen wordt een rantsoen van 100 gram verstrekt. ZWARE STRAFFEN VOOR DEKKER EN LENSHOEK. Het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg heeft Woensdag J. Dekker uit Qoes, in oorlogstijd commandant van de Landwacht in Zeeland veroordeeld tot 14 jaar met aftrek sedert 23 Mei 1945 en gedeeltelijke vrij spraak. Tegen Dekker, die recht heeft op beroep in cassatie, werd 20 jaar gevraagd, benevens een boete van f 15.000. Het vonnis tegen C. Lenshoek, ex -N. S. B. burgemeester van Qoes, luidde 6 jaar met aftrek sedert 8 Mei 1945, 'n geldboete van f 50.000 subs één jaar met ontzetting uit de kiesrechten en het recht openbare ambten te bekleden voor het leven. De eis was 7 jaar met aftrek en f 15.000 boete. DE SCHOOLJEUGD EN HET AS. REQER1NQSJUBILEUM. Ten einïie bij te dragen tot de viering van het a.s. Regeringsjubileum van H. M. de Koningin op scholen voor voorbereidend en verplicht lager onderwijs heeft de Minister van landbouw, Visserij en Voedsel voorziening toestemming verleend, dat via de nog nad r te hslruëren plaatselijke distributie diensten toewijzingen zullen worden ver strekt overeenkomende met maximaal 125 gram suiker per leerling. Deze toewijzingen moeten in één keer worden aangevraagd en wel tussen 4 Juni tot en met 28 Aug. De schoolbesturen zullen zelf kunnen bepalen op welke wijze zij deze tractaties zullen uitvoeren, hetzij door het verstrekken van versnaperingen dan wel van versnape ringen en limonade. Hierbij dient er rekening mede gehouden te worden, dat b.v. per flesje limonade gazeuse over het algemeen 25 gram suiker gemoeid is. De organisatoren van de schoolfeesten zullen voor het aanvragen van de toewijzingen moeten bepalen van welke hoeveelheid zij versnaperingen-toewijzingen en voor welke hoeveelheid zij zuikertoewijzlngen ter ver krijging van limonade wensen te ontvangen. De kosten van deze tractatie kunnen niet voor rekening van de overheid worden gebracht, terwijl de honorering van de toe wijzingen via het openbaar onderwijs door de gemeente, voor het bijzonder onderwijs door de schoolbesturen in ontvangst geno men worden. Voor andere feestelijkheden ter gelegen heid van het regerinsjubileum zullen geen extra-toewijzinge- worden verstrekt, zodat het voor buurtverenigingen of andere organisatoren geen zin heeft hiervoor ver zoeken bij de directie van de voedselvoor ziening van het Ministerie van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening of het Cen traal Distributie-kantoor in te dienen of hiervoor te corresponderen. 10e categorie: le pr. Oauloise, eig. Stal len de Dobbelaere vnd., 2e pr. Mina, eig. O. L. Lanncije te Aardenburg en Suzanna van Clinge, eig. O. E. de Badts te Schoon- dijke3e pr. Frieda, eig. Stallen de Dob belaere vnd.4e Suzet van Graauw, eig. gebr. van Mol te Qraauw. 11e categorie: 2e pr. Duchesse van 't Kerkje, eig. W. de Feijter te Waterland kerkje 3e pr. Diana, eig. A. Murre-van Driel kan worden opeemerkt ereldmarkt niet schaars relatief overschot, dat )lus aan voorraden, dat door verzadiging der i, maar door de precaire aantal Europese landen Tot deze landen behoort grote zuinigheid moet iteding van zijn deviezen, ist het streven er op zijn ing van de binnenlandse :te consumpties en voor lakken, die suiker als behoeven, slechts de illng op de suiker-pro bietenteelt in het bui- het in werking treden en dollar-bedrag te onzer n, de besteding waarvan worden overwogen. De ker niet bij voorbaat deel dezer dollars ten omen aan verhoging van n de grootte van deze »en invoer, en van de komende eigen blcten- tard de kansen af voor lede dus voor de suiker- i, om uit de distributie genomen. Voorals nog ctoren. Over enige tijd ilijkheid pas op in het ie zich zover ontwikkeld het nemen van een wordt. TRIJDING MET DE ;OPTÈRE termeer-polder nabij de nnep zijn onlangs proef- met de Helicoptère ter :hadelijke insecten. De ce onder leidingstonden .aan, ingenieur bij den ichtingsdiens*, werden stal belangstellenden uit ijgewoond. iur 's morgens verscheen van de Stichting voor in, welke te Ypenburg aoven de Haarlemmer- jide op een klein veldje iel van deze machine is, ;en en landen een be- :hoefte te worden inge- het Noordelijke gedeelte meer. n werden ditmaal uitge- aantai erwlenvelden en ericht op de in deze ende erwtenkopmade en vlet een snelheid van 45 roeide de Helicoptère in ha., verdeeld over 27 eien is gebruik gemaakt oeistof, waarvan nog zal of zij ook, gelijk men verwachten, een gunstige p wormstekigheid in het een technische storing zaamheden eenige uren n. Daarentegen was men resultaten zeer tevreden, jroefnemingen, aldus een f. Maan, in een begin- zijn van de opheffing der distributie voor jam verklaart her Ministerie van Landbouw Visserij en Voedselvoorziening, dat zodanige berichten als volkomen uit de lucht gegre pen moeten worden beschouwd. De distributie vali jam berust op de omstandigheid, dat jam behoort tot de suiker houdende producten, en is om deze reden ten nauwste met de noodzaak van de distri buering dezer grondstof verbonden. ïSTEUN NODIG, ig zware belasting van en provincie. tellen met betrekking tot fwerking van de Provincie exploitatie van de drie die door de Rijksiucht- teland geprojecteerd zijn, ue najaarsvergadering van de Provinciale Staten ter tafel komen. Tot Mei 1940 beschikte Zeeland zoals bekend over twee vliegveldenHaamstede en Vlissingen. Het eerste, eigendom van de gemeente, zal weer in gebruik genomen kunnen worden na grondig herstel, het tweede is vrijwel totaal vernield en zal vervangen worden door een terrein bij Ritthem ten zuiden van de geproijecteerde niewe Kijksweg, De economische belangen Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom 11 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indlé <11. 1,55. Buitenland 11. 2,—. Advertentie prl)» 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeeltngen 20 cent per m.m. Kleine Advertentlên (maximum 8 regel.) 1 - 5 regel. <0 cent. iedere regel meer 12 cent extra. Verzacht

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1