Jpm er Wc ttswm VAN 0S# LEVEN GE - ite-Sa FaJ.C.VlNK Er zijn ongeveer 600 verpleegsters, plm* 100 artsen en 20 tandartsen uitgezonden die, deels in dienst van de Regeering, deels voor de Repatriëring, gewerkt hebben. Bovendien heeft het Nederlandse Rode Kruis 320 verpleeghulpen opgeleid, die grotendeels in dienst van de Regering zijn uitgezonden, maar waarvan ook eenige tien tallen haar zwaar beproefde, want het werk vraagt véél krachten geven in de hospitalen of bij de mobiele teams ten bate der Indonesische bevolking. Er hebben in Indonesië 22 van deze teams gewerkt, nu zijn er nog zestien, waarvan er twee door Friesland en één door Rotterdam zijn uitgezonden. Dat er met deze arbeid duizenden guldens gemoeid zijn, is duide lijk als men weet, dat één team in één jaar honderdduizend gulden kost. Maar dat geld is goed besteed want het Rode Kruis-werk geschiedt ten bate van tienduizenden mensen die zich niet kunnen verweren tegen de ziekten, die na een jaren lange verwaarlozing en ondervoeding tal loze slachtoffers hebben gemaakt. jtóKX JIA€I1TH« Uit onze omgeving. COLLECTE RECLASSERING. De oprengst van de alhier gehouden collecte voor de reclassering was f 148,24. DE PARADE TE AXEL. Op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard op 29 Juni 1948. Naar ons thans van officiële zijde wordt medegedeeld, zal op Dinsdag 29 Juni aan staande, op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard dus, des namiddags een groot défilé plaats hebben te Axel. Dit défilé wordt gehouden in het kader van de viering van het gouden Regeringsjubileum van H. M. de Konins'in; Aan dit défilé, waaraan een mars door de gemeente verbonden is, zal door ongeveer 800 militairen (voor het merendeel Zeeuwse troepen) worden deelgenomen. Aangezien eïn dergelijk défilé In Zeeuwsch- Vlaanderen zeer sporadisch voorkomt, mag verwacht wo den dat daarvoor zeer grote belangstelling1, van de zijde der bevolking zal bestaan. Behalve in de gemeente Axel zal ook gedefileerd worden in Oostburg en Hulst Nadere bijzonderheden zullen wrtj zo spoe dig mogelijk laten volgen PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. v.d. Graaf van Sas van Gent, nam. 2 30 ure Ds. P.J. Pennings. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 2,30 u. Ds. D. Zemel. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. Dinsdag 15 Juni, des avonds 6 ure Ds. J. B. Bel van Dirksland. KOEWACHT. Woonhuis uitgebrand. Woensdagavond omstreeks 5 uur brak in het woonhuis van den arbeider S. alhier brand uit. Daar er op dat oogenblik nie mand thuis was, konden de vlammen zich snel uitbreiden en stond alles spoedig in lichte laaie. Aan redding viel niet meer te denken en het huis brandde volkomen uit. Ook de inboedel, kleeren, geld enz. bleef in den brand. Het eenige wat kon worden gered was een rijwiel, dat door een voorbij komend persoon in veiligheid werd ge bracht. OVERSLAG: Wielrennen. Onze dorpsgenoot, de jonge wielrenner Armand Weijngaprd wist zich tijdens de wedstrijden van Zondag en Maandag weer buitengewoon te onderscheiden. Zondag behaalde hij de 2e prijs plus 9 premie's. Maandag wist hij te Zelzaete beslag te leggen op de le prijs. Het is merkwaar dig dat deze veelbelovende renner, zonder breuk of valpartijen steeds op de le of 2e plaats beslag weet te leggen. TERNEUZEN. Veemarkt. Vanaf Woensdag a.s. zal te Terneuzen wekelijks veemarkt worden gehouden, waar voor een terrein is beschikbaar gesteld aan de Bastionstraat, juist over de Axelsche brug. Oprichting Wandelclub. Dezer dagen is men alhier overgegaan tot de oprichting van een .Wandelclub Terneuzen", waarvoor zich bereids een flink personen aanmeldde. In het bestuur werden gekozen de h.h. M van Kerkvoorde, voor zitter en P. Meijer, secretaris-penningm. Deze jonge vereeniging, de tweede op wandelsportgebied in Zeeuwsch-Vlaanderen, zal haar debuut maken in de avond-vier- daagsche te Axel. WACHTEBEKE: Plechtige waandelwijding en overhandiging. Zondag om 9 30 uur had aldaar de plechtige wijding plaats van de nieuwe N. K. B. vlag (nationale koninglijke brigade). Na de wijding werd door de N. K. B. ers een bezoek gebracht aan de kapel van de gebroeders Naudts welke destijds lafhartig door de Duitsers om het leven werden gebracht. 's-Namiddags overhandigde luitenant-Ge neraal Graff het vat del aan de heer G. Bruggeman als plaatselijke weerstandsleider tijdens de bezetting. Na deze plechtigheden defileerden N. K. B groepen en muziekmatschappijen voor het mcmment der gesneuvelden. Vervolgens hadden f.og talrijke spreekbeurten plaats o' a. van luitenant Poelman, G. Bruggeman enz. Met het spelen van het vaderlandslied eindigden de officiële plechtigheden. In de namiddag togen de muziekmaat schappijen door alle straten der gemeente. De uitstekende geslaagde d:g werd besloten met een groot volksbal. Bekendmakingen. VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER. Stemmen in een andere gemeente. De burgemeester van Axel maakt bekend, dat bij de verkiezing voor de Tweede Kamer der staten-generaal de kiezer, met inacht neming van het bepaalde In de artikelen 57 b tot en met 57 j der kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt, uiterlijk veertien i dagen vóór de voor de stemming bepaalde dag, in persoon ter secretarie van een ge- meente aan de burgemeester of aan de daar- #4 toe door deze nangewezen ambtenaar medei| in welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft [daarbij op zijn naam en voorletters of voornaam, en jaar zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezing geldende kie zerslijst voorkomt, en een adres in de gemeen te in welke hij aan de stemming wil deel nemen, zo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. MHT Van de mededeling wordt een schrifteipe verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan de kiezer wordt uitgereikt. De kiezer die heeft medegedeeld in een andere gemeenten dan die op welker kiezers lijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stemdistrict in hetwelk hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. De kiezer en zijn machtigden mogen niet meer deelne men aan de stemming in de gemeente op welker kiezerslijst de kiezer voorkomt. Lasa Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemer, van de burgemeester der gemeente van uit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. Axel, 21 Mei 1948 De burgemeester voornoemd, Van Otveren. V I S A K T E N. BINNENVISSERIJ. Het Hoofd van de plaatselijke politie te AXEL maakt bekend, dat ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn formu lieren voor de aanvragen tot het bekomen van een vis- of hengelakte, voor het jaar, aan vangende 1 JULI aanstaande en eindigende 30 JUNI daaropvolgende. Belanghebbenden worden uitgenoodigd hun aanvragen zoveel mogelijk vóór 26 JUNI e k. aan hem in te dienen. De aanvraag van een minder jarige wordt mede ondertekend docr zijn vader of voogd, die daarbij tevens zijn beroep vermeldt. De navolgende akten worden uitgereikt: a. GROTE V1SAKTEN A tot het vissen in de binnenwateren en de rivieren met alle geoorloofde vistuigen, tegen betaling van f 7.50 b. GROTE VISAKTEN B tot het vissen uitsluitend in de rivieren met alle geoor loofde vischtuigen tegen betaling van f 2 50 c. KLEINE VISAKTEN tot het vissen, hetzij met één peur, hetzij met één hengel geaasd met vis of met één sleephengel, tegen betaling van f 1.— d. HENGELAKTEN tot het vissen met meer dan één hengel, tegen betaling van f 0 50. Bijdrage tot verbetering binnenvisserij Behaive het hierboven genoemde visrecht moeten de houders van een grote visakte A of B, een kleine visakte of een hengel akte een bijdrage tot verbetering van de binnenvisserij betalen. Voor het vissen met slechts één hengel is ook een dergelijke bijd^ge verschuldigd behalve voor zoveel betreft personen bene den 15 jaar en hen, die houder zijn van een vis- of hengelakte en als zoodanig een bijdrage hebben betaald. DE BIJDRAGE BEDRAAGT: f voor een grote visakte A of B en voor een kleine visakte. f0 50 voor een hengelakte en voor het vissen met één hengel. Axel, 10 Iuni 1948. Het hoofd van plaatselijke politie voornoemd, P. L D. J. van Oeveren. PRINSES ELIZABETH IN BLIJDE VERWACHTING. Omstreeks midden October verwacht Britse kroonprinses moeder te worden. 1 kind zal eventueel ra prinses Elizabeth aanmerking komen voor bestijging van Britse troon. Buckingham Palace heeft offxteel aangeko digd, dat H. K H. prinses Elizebeth na eim Juni geen officiële verplichtingen meer zich zal nemen. HET RIJVERBOD OP ZONDAG. De Minister van Verkeer en Waterstaa heeft bepaald, dat aan zijn beschikkir verbod van het rijden op Zondag toegevoegd jj ?„Op hen, die op Zondag uit het buiten land komende, de grens overschrijden, voorzoverre het de Zondag van grensover schrijding en de rit naar hun woonplaa betreft, het in het eerste lid bepaalde (ht gebruik van een motorrijtuig is op Zondage verbodc, behoudens voor zoverre daarloi door de Rljks(hoofd)inspecteu: schrifldj onth'ffing is verleend) niet van toepaisiij mits zij in het bezit zijn van een door 1 in de grensplaats gestationneerde ambletian der invoerrechten en accijnzen dan weldoo de Koninklijke Marechaussee afgegtvinvei klaring omtrent de plaats en datum van grensoverschrijding, en deze verklaring 0 eerste vordering aan de opsporingsamWe' naren, bedoeld in artikel 9 der wel, be hoorlijk ter inzage geven.". Hiei bartel bUJke onder lijden In dank Axel, Lar ik mij de vi langsi mijn In bewo straat en de Opga ie Soes) vóór D 14 Weei Ta Nieuwe bonnen. Voor her tijdvak van 13—26 Juni, Bonkaarten KA, KB, KC 806. 440 Alg. 500 gr. suiker enz. of 1 kg. ju enz. of 500 gr. versnaperinp 441 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep 442 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 443 100 gram bloem of zelfrijzeri bakmeel of kindermeel 444 400 gr. brood (geldig totlüjimi 445 1600 gr. brood (geldig tot \i\m 447 2 eieren 433 Res. 1200 gr. brood (geldig tot 19]uiï 436 400 gr. brood (geldig tot 19Ju Bonkaarten KD, KE 806. 940 Alg. 500 gr. suiker enz. of 1 kg. ju enz. of 500 gr. versnapering 941 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep 942 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 943 100 gr. bloem of zeifr. of kindermeel of kinderbiicuiu 944 400 gr. brood (geldig tol I9jiu 947 2 eieren 933 Rts. 800 gr. brood (geldig tot 19Jum 936 500 gr. bloem of zelfr. of kindermeel of kinderbisci Tabaks- en versnaperingenkaartw ea QA, QB, QC 802. 61, 62, 65 Tabak 2 rantsoenen sigareliu of kerftabak 63 Versnaperingen 200 gr. versnaperifi of suiker of 400 gr. jan 66 Versnaperingen 100 gr. versnaperifi of su'ker of 200 gr, jan Vernietigd kunen worden de bonnet 392, 394, 395, 894, 895 Melk, 400, 401, C 407, 904, 906, 907 Reserve, 917, 919 Algen elk SCB ant Bat dar ree GUI - Boek Bestelt dit boek van daag nog b'J: hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in huisl 13). door i EMS L VAN SOEST. HOOFDSTUK X. „Dat is mij volkomen duidelijk, Com mandant," zegt René en Monica ziet, hoe bleek hij is geworden en hoe kleine droppeltjes parelen aan zijn slapen. „Op onbegrijpelijke wijze zijn de papieren mij als het ware onder de eigen ogen op het bewuste bal ontfutseld!" „Juist! Het kortste moment van ver slapte aandacht is ook genoeg. Genieten de Japanners hier bij ons niet de groot ste mate van vertrouwen Als fotograaf had ik mij geen betere kunnen wensen dan Haroshiyama en u weet, dat onze nationale voorkeur uitgaat naar prima vakmanschap enbillijke tarieven! Wij scheppen graag bestaansmogelijk heden ook voor-naburige volken. De In dische wateren bieden hun rijkdom aan de Japanse visserij. Thans blijkt, dat er van onze royaliteit misbruik Wordt ge maakt op schromelijke wijze, terwijl on ze vaderlandse zuinigheid wel zwaar wordt gestraft!" Zo droog-humoristisch komt het er uit, dat de beide jonge mensen hun ernst voelen breken in een lach. De Comman dant komt overeind en reikt René de hand: „Meneer Overwinckel, de Nederlands- Indische regering zal zeker niet nalaten u haar erkentelijkheid te betuigen voor het inleveren van dit waardevol bewijs!" „Het was niet meer dan mijn plicht," verwerpt René bijna bruusk. „En boven dien, ik zou hier wellicht niet toe ge komen zqn, als..." hjj kijkt naar Monica en de Commandant valt glimlachend in: „Indien uw vrouw niet haar invloed ha aangewend, dat wilde u toch zeggen Ja, in vele gevallen is het de Vrouw, die de drijfkracht vormt voor wat wij mannen tot stand brengen. Mijn hulde, Mevrouw!" Hij drukt de blozende Monica hartelijk de hand. En dan vervolgt hij met een onverwachtheid, die hen volko men overrompelt: „U is op de huwelijksreis? Heeft u ai plaatsen geboekt in een hotel?" René wordt vuurrood. „Neen," hak kelt hij. „Maar..." „Dan raad ik u aan naar Patjét te gaan! De bergen in, dat is de ideale omgeving! Zal ik Juffrouw Inthof het Berghotel laten opbellen om direct een kamer voor u te bespreken?" „Commandant, uw voorstel is bijzon der vriendelijk," zegt René haastig. „Maar dit zou ik liever zelf regelen. De kwestie is..." Maar de Commandant in terrumpeert knikkend: „Natuurlijk, na tuurlijk, tóch hoop ik, dat u de suggestie zult volgen! De natuur is daar onverge lijkelijk. Ik wens u beiden na al deze spannende gebeurtenissen, waarvan trouwens het eind nog niet is te voor zien, een gelukkige wittebroedsvaean- tie!" „Dank u," mompelt René en zijn af tocht is heel wat minder verzekerd dan zijn komst, tot Monica's ondeugende vol doening. „Het is een fijne vent, die Comman dant!" zegt ze opgetogen, zodra ze weer in het two-seatertje gezeten zijn en langs den schildwacht rijden, die op nieuw het geweer presenteert. „O, een fijne kerel. Ik mafe dat drom- ïels liever dan die pokerfaces in Sin- apore. De Commander déér deed of het ging om een bagatel, dat geen moment :ijn gemoedsrust schokte. Maar dat ro mantische trekje in hem vind ik bijzon der lastig! De Consul schijnt het in zijn drief niet de moeite waard geacht te .lebben, alles te expliceren en heeft blijkbaar voor het gemak onze zoge naamde huwelijksreis als een feit ge geven!" „Ja, wie heeft tenslotte het eerst over een schijnhuwelijk gerept?" plaagt Mo nica. „Een jonge man, René Overwinckel genaamd! En nu blijkt, dat hij dat plan niet tot in de uiterste consequenties heeft doordacht!" Haar gezichtje is één tinteling van ondeugend plezier. „O, Monica, maar dat was inderdaad de enige oplossing! Hier gaat het echter niet op. Ik kan je hier niet voor mijn vrouw laten doorgaan!" Zijn stem klink nerveus-gejaagd, maar Monica vraagt kalm: „Waarom niet? Dat strijdt met al mijn begrippen van fair play, jongen! Wil je nu ineens te rugkrabbelen?" „Monica, wees toch één moment seri eus! Bedenk, dat... dat we in dat geval .cén kamer zouden moeten nemen!" gooit René er uit en hij maakt een beweging met het stuur, die haar lachend doet op merken: „Goed, dat er hier geen rick shaws zijn!" „Je begrijpt wel, dat we direct naar Singapore terugmoeten!" zegt René be- „Naar Singapore terug? Nu ik nau welijks op Java ben? Niet naar het goddelijke Patjét, dat de Commandant speciaal voor mij heeft uitverkozen? O, René, je bent een monster!" roept Monica onstuimig en haar ogen vlam men hem tegen. „Maar mijn hemel, kind, het is toch voor je eigenik hou toch alleen re kening met jouw gevoelensik,.... ....o, Monica, begrijp me dan toch!" Ze kijkt opzij naar zijn vertwijfeld gezicht. Hoe laag zou ze in zijn achting dalen, als hij haar werkelijke gevoelens kon raden? Dat het haar geen zier sche len kan op dit moment, of hun huwelijk reëel is of alleen in hun „verbeelding" bestaat. Dat ze het een adembenemende gedachte vindt met hem samen te zijn en dat ze na die maanavond maar één verlangen kent: naar zijn lippen en naar zijn armen! Ze vraagt plotseling: „Hoe laat is het eigenlijk? Ik heb knagende honger. Ik geloof, dat we ai lang aan de tiffin toe zijn!" „Zo noemen ze dat hier niet. Hier is het rqsttafel," zegt René, opgelucht la chend nu het pénible onderwerp even van de baan is. „Ik zal je direct naai het Oranjehotel rijden, en een rijsttafel voor ons bestellen." MqcKMLAY XAHm GW. BREUGHEL

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2