AXELSCHE SS COURANT AXEL 1 ■es VIS Zee en zout bedreigen ons land. ÏT Frankeermg tij aborremenf, Ax-I. ZATERDAG 12 JUNI 1948 UREN, XEL NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere 62e JAARGANG Np. 70 VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM EEN GROOT PROJECT IN VOORBEREIDING. Sinds 200.000 jaar geleden het smelt- water van de derde ijstijd in vereniging met watermassa's uit Rusland, midden- Europa en de Alpen de toenmalige zoete irdzeekom deden overstromen, zodat een reusachtige bres het Nauw van Calais ontstond, sindsdien is er één voort inde strijd gevoerd tusschen de onstui- ige krachten van de opdringende vloed i de nieuw ontstane lage landen. Wanneer zullen wij het water overwinnen dertig meter is de zeespiegel inmiddels pooRsucii«en Gestaag verplaatste de zo aan e duioeuuh ituiving onderhevige duinenrij zich land- p. deel. [CEL een inde «aarts. De laatste verbinding met Enge- iier hoogte van Texel—Yarmouth over rode. Een warme golfstroom uit de van Mexico deed het Poolijs verder en. En nog geven onze peilschalen 'i voortgaande stijging van het zeewater lang zal Nederland de strijd tegen (opdringende water kunnen volhouden? de atoomgeleerden ooit hun snode nemen konden uitvoeren om met ^warmte al het poolijs te smelten, zou niveau van de oceanan op onze aarde laals veertig meter stijgen. Maar dit rtin, dat er dan van Nederland weinig De Veluwe zou in een eiland en de kust van West-Europa tyn dan pas met de heuvels van Zuid- 1. gevaar lijkt denkbeeldig, maar toch wij de immer voortdurende stijging het zee-niveau niet onderschatten, itathet „slechts" een kwestie van centi- tta is. Hoe hoger de zee namelijk «al, hoe minder rivierwater wij daarop Elke centimeter, die de peilschalen 'S! onze kust méér aanwijzen, Is er de aak van dat millioenen en millioenen ;e meters rivierwater teruggedrongen iiden en een steeds grotere bedreiging tien voor onze dijken, er op dit ogenblik een dijk van de ijssel doorbreekt (en dat gevaar vooral tijdens de oorlogsjaren), hiaat er een waterval van bijna tien te hoogte, die het gehele Westen red- tas Verloren kan doen gaan. Een onmete- k- vloedkom zou zich uitstrekken tot Wam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht, "ijilromen braken zich onmiddellijk een door de smalle wateren en zouden verbreden tot machtige zee-armen. Ui zand en slib vulden spoedig de wgere slootjes. ton het dichten van zulke doorbraken eenvoudig niet te denken. Drie millioen men, die vruchtbare gronden van het Mn bevolken, zal het dan vergaan als 1! de slachtoffers van de St. Elizabets- W van 1421 rog is ondanks de moderne tech- - een inpoldering van de toen ont- e Blesbosch onmogelijk, omdat de zich 'bij vloed ophopende watermassa's bij '«ling van de „kom" een te grote druk uitoefenen op meer landinwaarts dijken. Langs ondergrondse sluipwegen nophoudelijk zoekt het stijgende zee- naar nieuwe wegen om uit te dijen. tr geen weg aan de oppervlakte, dan het water onder den grond verder en itr. De laagste polders in het Westen ons land weten wat dit betekent. Zout ''water borrelt op en vernietigt al jaar kg de vruchtbaarste gronden. !r jaar hoopt zich in het Hoogheem- Wschap Rijnland 350 000 ton zout op. ;H men dit met vrachtauto's wilde ver- moest er dagelijks een colonne tientons-wagens heen en weer 'n Voorne bedraagt de schade, die *°ut aan tomaten en druiven aanricht, hüO.OOO per jaar. Dit zijn slechts enkele °eelden uit een omvangrijke schade- te, vcrziltingsproces is te laat ontdekt, noR met succes te kunnen worden be en- Door verruiming van onze water- ifgen wegen kreeg ook de zee een betere toe gang tot de eerst onbereikbare gebieden. Het zout zet zich nu af tot voorbij Amster- dim, Rotterdam en Dordrecht. Één rechte kustlijn De enige oplossing bestaat volgens prof. Van Veenhuizer, de Nederlandse bodem specialist, in een geheel buitendringen van de zee en het zoet maken van ons land door het aanleggen van een vernuftig kana- lensysteem. Er zijn nu plannen om de Zeeuwse zee armen af te sluiten, de Waddeneilanden door dijken te verbinden en een nieuwe kustlijn te vormen, welke dan van 1400 tot 450 km. wordt teruggebracht. Aanslibbing binnen deze dijken levert ons dan een land- aanwinst op van 375.000 ha. tot een mil lioen ha. over een eeuw. Dit geeft niet alleen een welkome oppervlaktevergroting voor de nog steeds toememend bevolking, maar zal tevens onze lage land beschermen tegen de dreigende zilte vloed. Als onze peilschalen over honderd jaar nogmaals 20 cm. hoger staan, de binnen dijken overal opgehoogd en versterkt zijn, het brakke water uit havens en vaarten is vervangen door regelmatig ververst Rijnwa ter, dan kan de komende generatie een veilige toekomst tegemoet gaan. Want dan heeft Nederland zijn definitieve vorm verkregen en de eeuwige strijd tegen het water gewonnen De plannen liggen kiaar. ^Toekomstmuziek Een luchtkasteel Ver gis u niet, er wordt reeds aan gewerkt. Waterstaatsmensen, ingenieurs der Zuider zeewerken, bodemkundigen, landbouwspecia- listen enz. werken samen aan het gigantiche project, dat heel nuchter „landaanwinnings- werk" gemoemd wordt. De kust van West- kapelle tot „de Hoek" gaat dicht, op een smalle Maasmond en enkele zoutsluizen na. De oesterputten verhuizen naar de Wadden zee-restanten achter de ingedijkte Wadden eilanden. Zeeland en de Zuidhollandse eilanden vormen over 100 jaar één gesloten geheel zonder zee armen en overzetveren. Alleen de Westerschelde, het IJsselmeer buiten de afsluitdijk en de Dollard blijven open voor de overigens overal ingedamde vloed. Op de tekeningen, die wij reeds zagen, strekte zich een nieuw Nederland uit met veel vruchtbare grond en weinig water. Die tird zullen wij niet meer meemaken, doch willen wij komende geslachten een veilig onderkomen verschaffen op deze plek van onze aarde, dan moeten spoedig de spaden in de grond Dr. Phil. O. S. Onze Paardenfokkerij en de export. Op Donderdag 1 Juli a.s. zal op het ter rein van de V.V.Z F. alhier een fokdag worden gehouden, waarvoor van de zijde der inzen ders uitermate grote belangstelling bestaat. Reeds zijn pim. 350 dieren ingeschreven en het laat zich aanzien, dat bij gunstig weder het bezoek evenredig hieraan zal zijn. Onze provincie Zeeland en niet in het minst ons Zeeuwsch Vlaanderen, heeft reeds sinds ruim een halve eeuw mannen gekend, die zich naast hun boerenbedrijf hebben toegelegd op verbetering van het paardenras. En deze mannen mochten hun streven met succes zien bekroond. In deze tijd, nu de deviezen een grote rol spelen, wordt nog eens temeer de aan dacht getrokken door dit waardevol materiaal. In 1947 werden niet minder dan pim. 10 000 trekpaarden uitgevoerd, een waarde vertegenwoordigende van pim. f 15.000.000, en ook dit jaar biedt de export op dit gebied een gunstig aspect. Naar aanleiding van het feit, dat aan de Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" door H.M. de Koningin het praedicaat „Koninklijke" is verleend, schreef het orgaan dezer vereniging een interessant artikel, waaraan wij het volgende ontlenen „Aanschouwelijk onderwijs is toch maar je ware. Dat bewezen en bewijzen nog steeds de vele tentoonstellingen, niet het minst de Nationale Tenioonstelling, die onze Vereniging sinds 1921 organiseert. Dat mort ook de internationale tentoonstelling in 1884 te Amsterdam gehouden, bewezen hebben. Pionierswerk. Deze tentoonstelling heeft zeker de ogen van vooruitziende fokkers geopend en het zijn de Limburgers geweest, aan wie de eer toekomt, de eerste daadwerkelijke stappen te hebben ondernomen om een vastomlijnde fokkerij toe te passen. De Zeeuwen volgden hen op de voet. Zocht men eertijds ver betering te bereiken door kruising van alle mogelijke rassen, na 1884 begon men in Limburg en Zeeland, gevolgd door Brabant en geleidelijk ook in de overige provincies, doelbewust verbetering te zoeken door te fokken met de^.beste exemplaren van het zware trekpaardg.dus verbetering in eigen ras en bovendien kocht men hengsten en merries waarvan verbetering van het ras kon worden verwacht, in België aan. Bij dit pionierswerk hebben mannen als van Dixhoorn, de Feijter, Puijlaert, de Dob- belaere, Aernoudts, Kerckhaert en veie anderen belangrijk werk verricht. In die tijd woonde te Aardenburg, nu wijlen, de heer A. Vorsterman van Oyen, hoofd der school aldaar. De belangen van de landbouw in ai zijn geledingen, maar vooral die der paardenfokkerij, hadden zijn grote belangstelling, die hij dan ook daad werkelijk toonde. Deze ver vooruitziende pionier begreep, dat, om het doel, ni. het op hoger peil brengen van de fokkerij van ons trekpaard, tebereiken, het noodzakelijk was de beste hengsten en merries en hun fokproducten te registreren. Rusteloos werkte hij in deze richting, totdat in 1908 op zijn initiatief het Stamboek voor het Zeeuwsch-Belgische Trekpeard, het toenmalige Z.B.S. werd opgericht. Van die tijd af werd het peil van onze trekpaardfokkerij, vooral dank zij het kundige werk van onze voortvarende fokkers, zienderogen op steeds hoger peil gebracht. Intussen hadden vooruitstrevende fokkers in andere deelen van ons land het goede voorbeeld van hun Limburgse en Zeeuwse collega's gevolgd, met als resultaat, dat meerdere verenigingen voor stamboekhou ding werden opgericht. In December 1914 werd de kroon op het werk gezet door de oprichting van- het „Stamboek voor het Nedealandse Trekpaard. Belgisch type", later „Het Nederlandse Trekpaard." Hierdoor werden de fokkers van het zware trekpaard in één organisatie verenigd. Fokdistrict van betekenis. Het werk der in de jonge krachtige Vereniging verenigde fokkers kreeg allengs meer en meer bekendheid, ook buiten de grenzen. Vooral Zeeland werd een fokdis'rict van grote betekenis. De hengstenkeuringen werden bezocht door fokkers uit geheel Nederland en men zag er ook dikwijls buiten landers. Tal van goedgekeurde hengsten en voorts vele beste fok-merries vonden hun weg naar andere provincies. Onze trekpaar denfokkerij had reeds een dusdanig peil bereikt, dat we op de buitenlandse markt een goed figuur konden slaan. In verband moge de naam genoemd wor. den van een pionier op handelsgebied, nl„ nu wijlen, de heer Frans Dekker te Axel, die begreep, dat waneer aan ons fokproduct bekendheid werd gegeven in het buitenland 't ook gekocht zou worden. Hij kéék niet alleen tot over de grenzen, maar met een grote dosis handelsgeest en kennis, trok hij er ook over en voor onze trekpaardenfokkerij niet zonder succes. 't Is nu 20 jaar geleden, dat de heer Frans Dekker de eerste hengst naar Frankrijk uit voerde. Wanneer we dan zien, dat de Franse koper van toen. gedachtig aan dit feit thans een kunstvoorwerp voor de Nationale Ten toonstelling 1948 aanbiedt, dan geeft dit toch grote voldoening, Als men niet tevre den is, doet men dat niet. En welke triom fen viert Paul van Luntershoek met zijn nakomelingen in Zweden De fokkerij van het Nederlandse Trek paard was op een hoog peil gekomen, het werk der Vereniging werd steeds belangrijker. Ook door de Regering werd dit werk naar waarde geschat. Duidelijk kwam dit tot uiting bij de invoering van de nieuwe Paardenwet 1939, waarbij de uitvoering van de betreffende bepalingen geheel in handen vande fokkers zelf werd gelegd. Een heuge lijk feit! Export na de oorlog^ Na afloop van de tweede wereld-oorlog heeft men ingezien, dat het van het grootste belang zou zijn. tot export van ons te veel aan paarden te komen. Benzine en olie be gonnen weer in toenemende mate te vloeien zodat de tractoren weer van hun plaats konden komen, hetwelk ons te veel' aan paarden nog meer deed voelen. Het stemt hierbij tot bijzondere verheu ging, dat in Frankrijk, Spanje, Italië, Zwit serland, Tsjecho-Slowakije, Denemarken en Zweden belangstelling voor en vraag naar ons trekpaard bestond. Vooral Frankrijk en Spanje kochten er gingen enige duizenden fok- en werkpaarden heen. Grote voldoe ning geeft het, dat men allerwege zeer tevreden is over de uitgevoerde paarden. Nu is over deze export nog ai eens wat te doen geweest. Het is voor hen, die dit te regelen hebben een zeer ondankbaar werk. Het spreekt vanzelf, dat bij export transacties, de klant, in dit geval het buiten land, koning is en die neemt alleen af het paard dat hem schikt. Ondoordacht wordt door sommigen wel eens gecritiseerd. Men bedenke evenwel, welke bijzonder grote moeilijkheden bij export moeten overwonnen worden, aleer een handelsovereenkomst met een andere mogendheid is afgesloten. Wij hopen, dat deze moeilijkheden, even als tot nu toe, zullen kunnen worden overwonnen, en deze tak van export bij voortduring belangrijke sommen zal doen binnenvloeien. Het Rode Kruis-werk in Indonesië. Jarenlang is de gezondheidstoestand van de volken van Indonesië verwaarloosd. Dysenterie, berri-berri, framboesia, mijn- worm en malaria tieren welig onder een bevolking die noch de kennis bezit, noch de noodzatok ziet om zich door hygiënische maatregelen te weer te stellen. Daarom wordt er door de Indonesiërs weliswaar duidzaam, maar toch heel erg geleden. Ze werken met allerlei huismiddeltjes, die de kwaal niet beter maken ais ze haar niet verergeren, totdat ze eindelijk onder aan drang van kameraden die er meer van weten en die wonderen vertellen van de geneeskunst der „Blanda's", de moed vin den om zich aan te melden bij het hospi taal of bij de reizende poliklinieken van het Rode Kruis. Urenlang strompelen ze dan over slecht begaanbare landwegen en langs kleine bos paadjes tot ze het Rode Kruis gevonden hebben en daar aangekomen moeten ze dan meestal weer vele uren wachten tot ze aan de h?urt zijn om geholpen te worden. Want van heinde en ver zijn de patiënten geko men, dikwijls gedragen door hun dessa- genooten, om zich te laten behandelen en verbinden door de leden van het Rode Kruis-team. Die zijn in alle vroegte met hun ambu lance aangekomen om onder een afdakje in de brandende zon hun arbeid te ver richten injecties geven tegen framboesia, kinine uitdeelen tegen malaria, onderzoeken, schoonmaken, verbinden. Vele uren lang in de hitte en in de stank van verwaarloosde wonden en verwaarloosde kleeren. Maar ze hebben de voldoening te weten dat hun hulp gewaardeerd wordt.Meer dan in woorden komt dat uit in de daden der Indonesische bevolking, want dikwijls is het zóó, dat als het Roode Kruis begint te werken in een gebied, de bevolking terugkomt in de ver laten dessa's. Het waren geen lege woorden die de Generaal Dürst Britt sprak: „Naast het medische gedeelte van hun menschlievend werk acht ik de sociaal opbouwende taak van de Mobiele Rode Kruis teams van zeer groot belang. Ik zou haast zeggen, dat uit nationaal oogpunt bezien, thans hier wei het zwaartepunt ligt. Ik acht de Mobiele Teams daarom een belangrijk element bij de wederopbouw van dit geteisterde land zij dragen in belangrijke mate er toe bij de bevolking te doen gevoelen, dat de Wester- sche beschaving hun ook iets te brengen heeft." Het werk van de mobiele Teams is ech ter een onderdeel van de groote arbeid die het Nederlandse Rode Kruis in Indië direct of indirect verricht. In samenwerking met „Simavi* en met „Nederland helpt Indië" zijn honderden kilo's geneesmiddelen naar Indonesië verzonden. ^oonnements- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê II. 1,55. Buitenland il. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. VOO* ni Idoorlog e alleen shelmen i gebon- g f 10.— m

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1