AXELSCHE1$ COURANT 62e JAARGANG Nr. 70 Frankeering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 9 JUNI 1948. f~~ NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere Drukker-Uitgeefster: Adres Redactie en Administratie: 62e JAARGANG No. 69 Firma J. C. VINK VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Hoofdredactie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ T. C. VINK-van VESSEM Wat is U de vrijheid waard EEN OFFER OP ANJERDAG MOET HET TONEN. v Opwekking van Z.K.H. Prins Bernhard. Dezer dagen zal de postbode een lang- wfrplge groenwitte kaart in de bus werpen. Bij nadere beschouwing zal men zien, dat in deze kaart zes anjers zo zijn gestanst, dat ze met een lichte druk van uw du m tot zes afzonderlijke papieren bloempjes worden. Voor deze anjers behoeft men niets te betalen en als het eigen gezin geen zes leden telt, kan men een groter gezin er mee verblijden. Deze anjers kunnen, evenals in Juni 1940, toen de witte anjer tot eeu waar symbool van onze vrijheidswil werd, gedragen worden op Dinsdag 29Juni, de verjaardag van Prins Bernhard. Zij zijn echter niet volledig zonder het rood-wit blauwe lintje, dat precies om de groene steel past. De?e wimpel kan men krijgen bij de kruidenier, de bakker, de sigarenwinkelier of de bloemist. Het bedrag dat men in de offerbus, die bij de winkelier gereed staat, werpt, zal al naar gelang de draagkracht het bedrag zijn, dat ons de vrijheid waard is. Natuurlijk kan men ook voor het Prins Bernhardfonds gelden stortten bij de Ned. Handelmij. of op postrekening 5009000. Toelichting van de Prins. In de witte zaal van het paleis Soestdijk leidde de Koninklijke Regent van het Prins Bernhard Fonds, Z.K.H. Prins Bernhard, Vrijdag de actie voor Anjerdag in. Hij ont ving hier een groot aantal persvertegen woordigers, die hij nogmaals de doeislei- lingen van het fonds, de mede-financiering van de arbeid van ons volk op de terreinen van wetenschap, kunst, volksontwikkeling, jeugd en de verbreiding van onze cultuur in de overzeese gebiedsdelen en het buiten land, uiteenzette. Tot dusver heeft het P.B.F. ruim f 500.000 kunnen besteden. Het fonds zal echter het huidige tempo niet kunnen volhouden, indien in de eerste Plaats de anjeraclie 1948 niet een goed succes wordt. Het gehele volk zal moeten tonen, dat het de geestelijke vrijheid waardeeri. Op Maandag 21 Juni zal de actie groot scheeps worden ingezet. Op 19 Juni zal minister Gielen nog via de radio een beroep op het Nederlandse volk doen en op 23Juni zal minister Drees hieraan nog enige woor den toevoegen. Gemeenteraad van Axel. (Slot.) Voorstel tot het beschikbaar stelien van gelden voor het maken van een plan, inzake afvoer van het hemel- en huishoudwater afkomstig van plan Oost en omgeving, door het vervallen van de brug en de uitschake ling van het kanaal als afvoerkanaal. De kosten van voorlichting zullen maximum f750 bedragen. De voorz. zegt, dat dit voorstel komt na een gehouden bespreking met ir. Drok te Terneuzen. Op een vraag van dhr. Wondergem naar de kosten van het werk, antwoordt de voorz. dat deze f 14 000 zullen bedragen. Dhr. van Doeselaar vraagt of het zwem bad dan weer in orde komt, waarop de voorz. antwoordt, dat men die illusie niet moet hebben. Dhr. de Feijter meent dat we op de goede wrg zijn. Kan er niet voor waterverwefking worden gezorgd? De vcorz, zegt, dat het Hulster- en Axeler ambacht daartoe niet bereid is. Dhr. C. van Bendegem meent, dat men dit moet zien los van het zwembad. De voorz. zegt, overtuigd te zijn dat het bad er niet mee gebaat zal zijn. Het waterschap is niet genegen tot verhoging van het waterpeil, aangezien de polders rondom Moerbeke te laag liggen. Dhr. Fanoy: Alle menselijke viezigheden uit plan-Oost zullen dan niet meer in het bad komen. Valt het Plaatje daar ook onder De voorz.De hele zaak. Dhr. FanoyEr is daar steeds verversing in het water, doordat er voortdurend water- aanvoer uit het Zuiden is. De voorz.In die dode hoek van het bad is veel te weinig water-circulatie. Dhr. C. van Bendegem: Het gaat hierom de riolering en wat het bad er bij wint is meegenomen. Ons riolerings-stelsel deugt nu eenmaal niet. Dhr. Fanoy meent dat de zwemvereniging daar wel iets mee gebaat zal zijn. Hij hoopt dat de plannen spoedig klaar zullen zijn. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Aan de vereniging van Zeeuwse Fokkers wordt voor dekking van kosten, verbonden aan de gewestelijke paardenfokdag op 1 Juli een subsidie van f 150 verleend. Aan H. Vogelaere wordt restitutie verleend van het veriofsrecht 1948-1949 tot een bedrag van f 18,75. Ondanks alle pogingen om voor de ge meente Axel of voor Zeeuwsch-VIaanderen afzonderlijke tarieven voor de vermakelijk heidsbelasting in te voeren, is dit niet mogen gelukken. Dit is ook duidelijk ge bleken tijdens het onderhoud, dat enkele leden van de Raad hebben gehad op het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Op grond hiervan stellen B. en W. voor de verordening tot heffing ener belasting op toneelvertoningen en andere vermakelijk heden in de gemeente Axel zodanig te wijzigen, dat voldaan wordt aan de wensen van de minister. Dhr. Fanoy vraagt mondelinge toelichting der betreffende commissie. De voorz. draagt dit op aan dhr. C. van Bendegem. Deze zegt dat de gemeente-ambtenaar dhr. Smies zorgde voor de cijfers, die de commissie noodig had. Had ik deze cijfers eerder gehad, aldus spr., dan had ik bedankt om naar Den Haag te gaan. In 1947 was de bruto-opbrengst f 45,000. Wij wilden die 20 pet. handhaven, hoewel wij ervan over tuigd waren dat die 35 pet. wel te dragen zou zijn. De betreffende ambtenaar zeide, dat min. Lieftinck geld wilde hebben. Men Wilde dat bereiken door een omzetbelasting, doch in de Kamer had men tevoren een lans gebroken voor gemeentelijke autono mie. Wij hebben er uit gehaald wat moge lijk was, zegt spr. er zijn voar de belangen van Zeeuwsch-VIaanderen en die van Axel opgekomen. Hoe pijnlijk het ons ook was, wij waren vau meening, dat wanneer er een gemeente belasting verhoogd zou kunnen worden, dan deze, doch dan aangepast aan plaatselijke omstandigheden. Er zou een beschikking komen van den Directeur-Generaal voor de Prijzen, dat de verhooging door beide groe pen wordt gedragen. De toegangsprijzen voor de bioscoop zou den eenigszins verhoogd worden, zoodat de verhooging naar spr.'s overtuiging indfr- daad door twee groepen wordt gedragen, nl. het publiek en de exploitant. De verordening-vermakelijkheidsbelasting wordt gewijzigd in dien zin, dat voortaan aan de hand van de richtlijnen zullen gelden de volgende tarieven20 pet. voor concer ten e.d., 35 pet. voor bioscoopvoorstellingen met ten minste 500 meter Nederlandsch journaal enz.45 pet. voor overige bios coopvoorstellingen en 50 pet. voor bals, kermisinrichtingen e.d. Voor muziek in café's wordt belasting verhoogd tot f 5 per jaar, terwijl het oppervlakte-tarief wordt f 12,50 per dag voor lokalen met een oppervlakte van minder dan 80 vierkante meter en f 20 per dag bij een oppervlakte van 80 vierk. meter en meer. Verschillende begroofingen en gemeente- rekeningen werden gewijzigd. Een voorstel op verzoek van „de Nillmij van 1859" om bij Raadsbesluit vast te leg gen, dat de geldleeding, groot f50 000, vol- gens Raadsbesluit d.d. 20 Febr. 1948 bij haar is geplaatst, wordt z.h.s. aangenomen. Rondvraag. Dhr. Wondergem vraagt wijziging van het reglement van orde, opdat de raadszittingen ,s avonds gehouden kunnen worden. De voorz. is daartoe wel genegen met het oog op vergaderingen met een kleine agenda. Ook bepleit dhr. Wondergem verbetering van het fietspad Axel—Magrefte en vraagt verder of het vernieuwde wegdek in den Buitenweg voldoet. Wanneer dit het geval is, zoo vraagt spr., zou het dan geen tijd zijn om de heele straat te vernieuwen Dhr. Wondergem klaagt over het woon wagenkamp, dat voor diegenen, die bouw land in de omgeving hebben, een groote strop is, daar de veldgewassen worden ver nield. Hij vraagt of de schade kan worden vergoed. Dhr. C. van Bendegem vraagt reiniging der hoofdrioolputten aan de Sassing. Hij heeft daaromtrent klachten vernomen. De reiniging heeft in een menschenleeflijd niet meer piaats gehad. Ook vraagt hij de rustbank voor ouden van dagen aan de Zeestraat in eere te her stellen. Tenslotte bepleit hij omheining der balconnetjes aan de bovenverdieping der nieuwe woningen aan de Bylocquestraat. Dhr. Fanoy vraagt de aandacht van B. en W. voor de Zaterdagmarkt. Wagens, combines, enz., alles wordt maar in de Noordstraat gedeponeerd. Eerst waren het slechts kraampjes, maar nu wordt het toch al te bar. Onlangs stonden er 3 of 4 boeren wagens achter elkaar. Hij zou de kramen langs het trottoir willen en niet er op, en evenmin midden op straat. Dhr. van Doeselaar vraagt of officieel bekend is, wat er dit jaar gebouwd mag worden of iets bekend is aangaande het uitbreidingsplan bekend is. De voorz. zegt, dat het gemeentebestuur zeer actief is geweest inzake nieuwbouw. Wij hebben er ons niet bij neergelegd, doch konden er niets tegen doen. Het uitbrei dingsplan is nog niet terug. T.o.v. den nieuwbouw zullen B. en W. zeer zeker actief blijven. De voorz. sluit de vergadering. DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. Minister Lieftinck zou besloten hebben om in plaatsen beneden de tienduizend zielen de maximum vermakelijkheidsbelas ting niet boven de 20 pet. te stellen, wan neer de recettes van vermakelijkheidsonder nemingen per jaar de f45 000 r.iet over schrijden. cport na de oorlog! weede wereld-oorlog it het van het grootste port van ons te veel Benzine en olie he iende mate te vloeien eer van hun plaats elk ons te veel' aan :d voelen. ot bijzondere verheu- Spanje, Italië, Zwit- akije, Denemarken en voor en vraag naar Vooral Frankrijk en ngen enige duizenden heen. Grote voldoe- men allerwege zeer itgevoerde paarden, port nog al eens wat is voor hen, die dit 'en zeer ondankbaar nzelf, dat bij export- 1 dit geval het buiten- 2 neemt alleen af het Ondoordacht wordt ins gecritiseerd. Men ïlke bijzonder grote •t moeten overwonnen delsovereenkomst met d is afgesloten, moeilijkheden, even- len kunnen worden tak van export bij e sommen zal doen uis-werk in esië. mdheidstoestand van nesië verwaarloosd. framboesia, mijn en welig onder een e kennis bezit, noch ich door hygiënische te stellen. Daarom donesiërs weliswaar eel erg geleden. Ze uismiddeltjes, die de sn als ze haar niet eindelijk onder aan- t die er meer van en vertellen van de ida's", de moed vin- ielden bij het hospi- le poliklinieken van ze dan over slecht en langs kleine bos- ode Kruis gevonden omen moeten ze dan wachten tot ze aan pen te worden. Want i de patiënten geko rt door hun dessa- iaten behandelen en :den van het Rode ;gte met hun ambu- onder een afdakje hun arbeid te ver- n tegen framboesia, iialaria, onderzoeken, Vele uren lang in c van verwaarloosde de kleeren. Maar ze te weten dat hun Meer dan in woorden en der Indonesische s is het zóó, dat als it te werken in een ,'rugkomt in de ver- Len men dit met vrachtauto's wilde ver- moest er dagelijks een colonne tientons-wagens heen en weer 'n Voorne bedraagt de schade, die aan i°malen en druiven aanricht, 3UO.OOO per jaar. Dit zijn slechts enkele Deelden uit een omvangrijke schade- vGrziltingsproces is te laat ontdekt, no8 met succes te kunnen worden be- en» Door verruiming van onze water- Naar aanleiding van het feit, dat aan de Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" door H.M. de Koningin het praedicaat „Koninklijke" is v»rleend, schreef het orgaan dezer vereniging een interessant artikel, waaraan wij het volgende ontlenen „Aanschouwelijk onderwijs is toch maar je ware. Dat bewezen en bewijzen nog steeds de vele tentoonstellingen, niet het minst de Nationale Tentoonstelling, die onze Vereniging sinds 1921 organiseert. Dat nakomelingen in Zweden De fokkerij van het Nederlandse Trek paard was op een hoog peil gekomen, het werk der Vereniging werd steeds belangrijker. Ook door de Regering werd dit werk naar waarde geschat. Duidelijk kwam dit tot uiting bij de invoering van de nieuwe Paardenwet 1939, waarbij de uitvoering van de betreffende bepalingen geheel in handen vande fokkers zelf werd gelegd. Een heuge lijk feit! r»e woorden die de sprak„Naast het hun menschlievend al opbouwende taak ruis teams van zeer aast zeggen, dat uit en, thans hier wel Ik acht de Mobiele langrijk element bij rJit geteisterde land; zij dragen in belangrijke mate er toe bij de bevolking te doen gevoelen, dat de Wester- sche beschaving hun ook iets te brengen heeft." Het werk van de mobiele Teams is ech ter een onderdeel van de groote arbeid die het Nederlandse Rode Kruis in Indië direct of indirect verricht. In samenwerking met „Simavi" en met „Nederland helpt lndië" zijn honderden kilo's geneesmiddelen naar Indonesië verzonden. «oonnements- prijs. Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeellngen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. I.J UiaiiU uuuuuu IUi. *uu. up,

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1