BEST JAREN VAN ONS LEVEN te'Sa „Olympia"s tweede Avond- vieidaagscbe. Fa J.C.V1NK gen uil de goudi oegen A en medai afé La Be en Hulslfj laars moge er be :t weer de aang lekend, Caria beiden vi ina van Saj Zuiddorpi Nonja ti Zaamsli dorpe, vi i van'fVeei Lidy vj Westdorpi, red. Jac. Truda,nn 'lorida vai Nellie, va ix van Cot' tkil. Caline irquis, n kker, i Carina vu de Feijiq iwvliel, va Flora, vit Overloop i O. Kerel- Axel, va van Gel* in Passluii, tdorpe. polder, in Cofgsii' Zaamslif er—de Mol Catharim ek, beidei vaarde. t: Nitavii beiden vu a, en Ireit re, Sluiskil igelwaaiü Ie van Art lui. AM Westdorpe. Dielemai, van C. di Qoelbals, polder, vai eodora Zuiddorpe eveHaalt an de Ft aose 9 hoi de FeijM aert, Zuid- ;ebr. Dael- isluis, vat e. Beaulf van Waes, e, Sluiskil Deiden vai bolshoeve, van Ronde re. Stella, Juulfje Stella vai A/esldorpe, oorlhaniei' W. L, dei i, van ft eld, wordl ;en. rij specialt ;n, waartr, 3de plaats i laat vei re dan di raar veei ing. el houden ei ubliek t een gl» terwijl di i zaak 2 féhouden Ook een houder van een rijwielstalling ierd bekeurd,,omdat, hij te,4,veel liet betalen roor fietsenstalling. HET NED. RODE KRUIS AFD. AXEL. Zaterdag 29 Mei werden te Kiuiningen wedstrijden gehouden voor Rode Kruis helpsters en transportcolonnes, waaraan uit Axel werd deelgenomen door twee dames- 'Wedstriidj Ploe§en en een herenploeg. De dames werden rummers 2 en 4 in hun afdeling, de heren nummer 5. De wedstrijden waren zeer leerzaam en de Axelse ploegen maakten geen slecht figuur nu ze voor het eerst medewerkten. o— Wij vernemen, dat de afd. Axel van het Ned. Rode Kruis plannen heeft ontworpen om deel te nemen aan de inzamelingscam pagne, die in het gehele land tussen 14 en 19 juni a.s. wordt gehouaen ten bate van het Rode Kruis. Voor Zaterdag 12 Juni staat een sport- demonstratie op het programma. Oplöjuni lil een muziek- en zangavond worden georganiseerd. Ten slotte zal een lijitencollectie langs de huizen worden gehouden. Het Rode Kruis zal dus op ieder een beroep doen om financiële steun. Het Hoofdbestuur rekent dat Axel, Koewacht en Zuiddorpe samen f3600 zullen opbrengen, leder drage dus naar zijn krachten bij om bet Rode Kruis niet teleur te stellen. POLDERVERQADERINQ. ln„ de Donderdag gehouden vergadering van ingelanden van de polder „Catharina" werd de rekening over 1947—1948 goed gekeurd met een bedrag aan ontvangsten van f3678,— en een aan uitgaven van 13359,09, alzo met een goed slot van f 318,91. De begroting voor 1948—1949 werd vastgesteld met een bedrag aan ontvangsten to uitgaven van f 3072,62, waarin begrepen ten bedrag voor onvoorziene uitgaven van 1205,26. Het dijkgeichot bleef bepaald op f6,— per h.a. GEVONDEN. Een damesrijwiel. Rijkspolitie Axel. Een portemonnaie met inhoud. Geënien, Kanaalkade. Een vulpen. Oppeneer, 0.9 Spui. Een zilveren armband met steen. Wal- llraat 49. Een textielkaart. Gebr. VeTStraten, Ooster- slraat 10. i PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure en oam. 2.30 ure Ds. P. J. Penning!. Qeref. Kerk. Voorm. 10 en nam. 2,30 u. Ds. F. Boonstra, van Leens. Qeref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2,30 ure Ds. D. J. Couvée. Qeref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 230 ure Leeskerk. DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN. De datum der verkiezing voor de Tweede Kamer is officieel vastgesteld op Woensdag 7 Juli. De tegenwoordige zitting der Staten- Generaal zal in een verenigde vergadering der beide Kamers gesloten worden op Zaterdag 24 Juli. De Kamers zullen worden ontbonden met ingang van Maandag 26 Juli. De eerste samenkomst van de .nieuwe Kamers zal gehouden worden in verenigde vergadering op Dinsdag 27 Juli. De verkiezingen van de leden der Eerste Kamer zullen gehouden worden op Donderdag 8 Juli. De Commissarissen der Koningin zijn gemachtigd de Staten hunner provincie te dien einde in buitengewone zitting bijeen te roepen. De candidaatstelling voor de Eerste Kamer is bepaald op Maandag 14 Junivoor de Tweede Kamer heeft ze gisteren plaats gehad. .Boekbespreking. Verpleegster. Niet iedere jonge vrouw is het gegeven om de hoogste roeping der vrouw, die van .huisvrouw" te vervullendoch daarnaast bestaat zeker een even hoog te schatten levenstaak, n.l. het uitoefenen van het beroep van verpleegster, waaraan iedere vrouw zich op eigen initiatief kan wijden, indien zij tenminste naast een volmaakte gezondheid de nodige capaciteiten ervoor bezit of zich voor haar taak wii bekwamen. We spraken hier van een beroep, doch dit is een beroep, dat men zeker boven alle als een roeping moet aanvoelen, want de grote toewijding die voor dit werk wordt vereist, is met geen geld te baaien. In het nu volgende willen wij voor die meisjes, die nog geen loopbaan gekozen hebben, nog enkele bijzonderheden behan delen over dit zo echt vrouwelijk werk. Van de hand van Fenna de Mecyier ver schenen een viertal boekjes, waarvan het eerste is getiteld „Leerling-Verpleegster." Natuurlijk begint men zoals bij elk beroep ais „leerling" en vooral dit valt bij de meesten niet mee. Van alles, wat men zich heeft voorgesteld op het gebied van verpleging, is daar nog niet veel bij. Leren de boel schoon houden en onbeduidende karweitjes bij of voor de patiënten verrichten is de hoofdzaak. Doch de jonge meisjes, die eerst allen een proeftijd doormaken, hebben ock vaak een gezellig onder-onsje en er groeit tussen de meisjes onderling meermalen een hechte vriendschapsband. Zij worden zich de ernst van haar taak bewust. In de drie volgende deeltjes, n.l.Ver pleegster, Wijkverpleegster en Plattelanüs- verpleegster, wordt nog op boeiende wijze behandeld het leven en werken van ver schillende verpleegsters in haar liefdevolle taak. We raden alle jonge meisjes aan deze deeltjes over dit prachtige gemeenschapswerk eens te lezen vóór zij een beroepskeuze maken. Ze zijn verkrijgbaar in de boekhandel van de Fa. J. C. Vink, a fl 3,75 per deeltje. SPORTNIEUWS. Gezien het succes bij de Avond-vier- daagsche in 1947 alhier gehouden, wat ieder Axelaar zich nog herinnert, heeft het „01ympia"-bestuur er onmiddellijk naar gestreefd om deze gebeurtenis opnieuw te doen plaats hebben. Dank zij de bemoeienissen van den con sul van den Alg. Ned. Wandelsport Bond, dhr. W. C. Priem te Zuiddorpe, zal deze gebeurtenis op wandelsportgebied ook dit maal weer haar beslag krijgen met Axel als middelpunt, omdat de organiseerende ver- eeniging de eem'ge bij dezen bond aange sloten afdeeling in Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren is. De routes en afstanden zuilen gelijk zijn aan die van vorig jaar. Deelname uit Axel. Het vorig jaar hadden na zfbop velen spijt, dat zij deze trajecten niet hadden mee- gemarcheerd. Het bestuur is er daarom van overtuigd, dat de deelname van de zijde der Axelsche bevolking beduidend grooter zal zijn dan in '47 en waarschijnlijk ditmaal het dubbele zal bedragen van dat van vorig jaar. Verheugend is dat reeds een aantal senioren uit Axel hun deelname hebben toegezegd. Qroote deelname uit omliggende gemeenten. In tegenstelling tot de betrekkelijk geringe deelname, die de vierdaagsche in .47 van elders te beurt viel, is nu reeds een groote toeloop uit andere plaatsen in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen verzekerd, zoo o.a. groepen uit Terneuzen, Sas van Gent, Zuiddorpe, Koe wacht, enz. Het betuft hier niet alleen enkel wandelsport-lieihebbers, doch ook deelnemers uit andere sportvereenigingen, zooals gymnastiek, voetbal, enz. De organisatie. De tochen, die in '47 perfect verlieperj zullen ook dit jaar organisatorisch weer op doeltreffinde wijze worden verzorgd, zoodat alle factoren voor het welslagen van deze 2e avond-vierdaagsche aanwezig zijn. Wij twijfelen er niet aan, dat de wandel sport-dagen, die vorig jaar een enorm suc ces werden, ook ditmaal weer de belang stelling der geheele burgerij zullen hebben. Herinnerend aan de uitspraak van burge meester van Oeveren op 19 Sept. '46, dat Axel op het gebied der wandelsport een „Nijmegen in het klein" zou mogen worden, voegen wij hier nog aan toe, dat niets zal worden nagelaten om de groote internatio nale vier-daagsche zooveel mogelijk te imiteeren. Zoo zal ook hier een bloemen hulde uit de bevolking aan de deelnemers en deelneemsters bij de aankomst worden aangeboden en zal een zgn. blarendans deze wandelsport-dagen besluiten. ZEEUWSCH-VLAANDEREN— WALCHEREN. De districts-wedstrijd te Axel. Hedenavond wordt op het nieuwe terrein der v.v. „Axel" deze districts-wedstrijd ge speeld lusschen een Zeeuwsch-Vlaamsch en een Walchersch elftal. Omtrent de krachtsverhouding kan moei lijk te voren met zekerheid iets gezegd worden. Technisch zal vermoedelijk de Walchersche ploeg wel domineeren, terwijl anderzijds de halfiinie van de Zeeuwsch- Vlamingen wel een behoorlijke ruggegraat zal blijken. Vorig jaar was eenzelfde ont moeting te Sas van Gent er een met „span ning tot de laatste minuut." Het publiek heeft toen zeer zeker van een fraaien wed strijd genoten en alle krachten werden inge zet voor de zege. Vermoedelijk zal deze districts-wedstrijd ditmaal eens gespeeld in het centrum onzer streek wel een groote toeloop van voetballiefhebbers meebrenger. Daarbij komt nog het feit, dat het interessant en nuttig kan zijn, de regionale uitblinkers eens tegen elkander in actie te zien, betgeen uiteraard slechts sporadisch kan voorkomen. We hopen op een fraaien, fairen strijd en een behoorlijk resultaat der Zeeuwsch- Vlamingen. De opstelling is als volgt Zeeuwsch-Vlaanderen: DoelH. Kramer (Hulst). Achter: A. van Hijfte (IJzendijke) en J. Fenljn (Breskens). MiddenP. Mesters (Aardenburg), H. Ferijn (Breskens), W. Jansen (Com Boys). Voor: J. Jonkman (AxU), A. de Baere (B'eskens), J. Hesseling (IJzendijke), F. de Nijs (Honterisse), A. v.d. Velde (AxG) Reserves: S. Laurens (IJzendijke), F Wul- lems (Sluiskil), W. Cardo< (Corn Boys), L- van Poucke (IJzendijke). Walcheren: DoelMoens (Middelburg). AchterL. Huibregtse (De Zeeuwen), J. Jorgepier (M'burg). MiddenD de Joode (Vlissingen), L. Outermans en Fr. v d Kop (beiden M'burg). Voor: P. v.d. Schraaf (Vlissingen), J. v.d. Driest (R.C.S), W. Ltynse (De Zeeuwen), Abr. Carol (Middelburg), W. v.d. Kasteele (Vlissingen). Reserves: W. Struiwigh (Vlissineer), J. K' Ulemans (R C.S.), Anton Carol (M'burg). DE ZEEUWEN II-AXEL II. Morgen gaan de oranje-reserves naar Vlis singen om daar de rood-witten in eigen home te bekampen. Gezien den vrij grooten uitslag aan den watertoren, gelooven wij beslist, dat onze stadgenooten deze klip wel kunnen omzeilen. Nieuwe bonnen. Voor het tijdvak van 6—19 Juni. Bonkaarten KA, KB, KC 806. 421 Melk 6 liter melk 7 liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees 250.gram boter of margarine of 200 gram vet 200|gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1600 gr. brood (geldig tot 12 Juni) 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli 1200 gr. brood (geldig tot 12 Juni) 500 gram boter of margarine of 400 gram vet 400 gr. brood (geldig tot 12 Juni) Bonkaarten KD, KE 806. 923 Melk 12 liter melk 423 426 Vlees 427 428 429 Boter 446 Alg. 448 449 435 Res. 434 437 Res. 438 Res. 927 Vlees 928 Boter 100 gram vlees 250 gram boter of margarine* of 200 gram vet 125 gram bofer of margarine of 100 gram vet 100 gram kaas oi 125 gram korstloze kaas 400 gr. brood (geldig tot 12 Juni) 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli 400 gr. brood (geldig tot 12 Juni) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 807 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken.) Geldig zijn de bonnen van de strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. C Op de B- en C-kaarten raken de bonnen 433 en 436 Reserve los van de kaart. Deze bonnen zulten nog worden aangewezen. Men beware deze dus zorgvuldig. 929 Boter 946 Alg. 948 949 935 Res. it aan d johoude Beitelt dit boek van daag nog b(|: i. het wit geuniformde inheemse schild- met zulk een belangrijke missie, maar teruggekeerd voor een familiebezoek." wacht het geweer ziet presenteren, voelt ik wens u geluk ermee! Niet iedereen „Zo." De Commandant wrijft zich na- ze zich allesbehalve op haar gemak, op uw leeftijd houdt tussen zijn vingers denkend de gladgeschoten kin. „Zo, zo." 12). door EMS I. VAN SOEST. René echter schijnt zeker van zijn zaak. Hij helpt haar uitstappen en samen be stijgen ze de brede marmeren trappen. Hakken slaan tegen elkaar, een hand salueert. „Meneer en Mevrouw Over- winckel? Wilt u mij maar volgen naar het privékantoor van den Commandant!" Kranige typen, die Indische marine- een document, dat de sleutel kan vor- Hij heft plotseling met een ruk het hoofd men tot een Aziatische omwenteling!" in haar richting. Monica ziet de ernst op René's jong „Juffrouw Inthofvraagt u eens direct gezicht, als hij het document in de uit- aan het Departement van Visserij of er gestrekte hand van den Vlootcomman- nog aanvragen binnen zijn gekomen van dant legt. Japanse vissers aan onze kust!" Enige minuten heerst er een geladen „Zeker, Commandant." Juffrouw Int- stilte, terwijl de Vlootcommand&it het hof verdwijnt, officieren, dénkt Monica met een besei stuk bestudeert. Een scherpe voor staat „De dochter van een onzer eerste ma- van nationale fierheid. Ze knippert even tussen zijn wenkbrauwen, zijn lippen zijn rinemannen, die prefereert ingewerkt te Haar indruk blijft gehandhaafd, als met de ogen, als de tochtdeur open /astopeengeklemd. zijn in het marineleven, vóórdat ze haar ze door dê stad rijden naar het paleis wordt geduwd en zij op dezelfde wijze „Een sterk stukje!" zegt hij eindelijk hand schenkt aan een marine-officier," van den Vlootcommandant. Een blanke worden aangekondigd. Een hernieuwd „Een complete documentaire van onze zegt de Commandant glimlachend en stad is Soerabaja onder de blauwe, saluut, een buiging, stram en correct vlootbasis. Hier moet verraad in het Monica denkt. „Als vader zal hjj een strakke lucht. Enkele der gebouwen zijn de tochtdeur slaat dicht met een defini- spel zijn en misbruik van gesteld ver- engel zijn!" imposant genoeg, zoals ze met hun tief klapje, veert even terug. Ze staan trouwen. Sluwheid is niet een van onze „Meneer Overwinckel en ook u, Me- strakke, moderne 'lijnen optorenen tegen in de kamer, waar de papieren zullen op de voorgrond tredende eigenschap- vrouw, die blijkbaar zo'n belangrijk aan- de lucht. Maar ze missen het pompeuse worden afgegeven en Monica beseft pen, daarom onderschatten wij onze Oos- deel neemt in deze kwestie de draag- van Singapore's bouwtrant en zonder plots, dat dit een belangrijker moment terse aspirant-vijand." wijdte van dit alles is nog niet te be- uitzondering zijn ze wit, helder, in het is dan op het bal van den Consul. Hier René's ogen glanzen in jongensachtige palen. Zeker is het een uiterst belang- zonlicht verblindend wit. Het Oosten geldt het hun eigen kolonie! trots. Wat een fijne kerel, die Vlootcom- rijk punt, dat ik dit stuk in handen heb schijnt hier ook in een ander stadium, Maar een grote rust komt over haar, mandant! Geen valse schaamte voor zijn gekregen en de Nederlands-Indische moderner en alles lijkt Monica meer ver- als de Vlootcommandant, die reeds was gefnuikt prestige-besef maar een marine zal paraat zijn, dat verzeker ik trouwd! De vele flitsende fietsen, de opgerezen van zijn stoel, hen tegemoet ruiterlijke erkenning, die elke gedachte u! Doch het spionnageweb vindt haar snelle auto's, de Nederlandse opschrif- komt. Weer komt het gevoel van ver- aan zwakheid bant. oorsprong in Singapore. Door de ge- ten. trouwd-zijn over haar. En toch gaat de De Vlootcommandant drukt op een heimzinnige diefstal der die haven be- vertelt haar mening aan René. Commandant na de korte begroeting knop en onmiddellijk gaat een glazen treffende papieren, is er ruchtbaarheid tent al wat de Engelsen noemen recht op het doel af. deur open. Een jonge vrouw met een gegeven aan deze zaak en ook de natio- FRPical-minded of geacclimatiseerd De introductiebrief, hem door René zakelijk uiterlijk, toch in geen énkel op- nalistische pers hier op Java, geleid door ó'ijkbaar. Maar als je regelrecht hier- met een korte buiging overgereikt, leest zicht onvrouwelijk, treedt binnen. extremistische elementen, heeft er haar een was gekomen, zou je dit alles ver- hij snel en zakelijk door, na hen een zit- „Mijn secretaresse," stelt de Vloot- voordeel mee gedaan ten bate der pro- moedelijh even exotisch hebben gevon- plaats te hebben gewezen met een kort commandant voor. „Juffrouw Inthof, paganda. Op geringschattende wijze als Singapore." gebaar. Dan legt hij de brief terzijde en heeft u den fotograaf Haroshiyama nog wordt het machtige Singapore aange- „Ik weet het niet," zegt Monica, de handen met de vingertoppen tegen opgebeld, hoe het staat met de foto's duid, de vlootleiding aan de kaak ge- „Zelfs de Chinezen lijken me hier an- elkaar leggend, buigt hij zich naar René, van de laatste vlootmanoeuvres?" steld. Wanneer Singapore wordt aange- ders ik voel me hier thuis!" de markante kop vooruit, de ellebogen „Jazeker, Commandant. Nog geen vijf vallen, betekent dit ook voor Soerabaja Maar als ze het enorme erf van den op het tafelvlak met de grote vloeimap. minuten geleden kreeg ik bericht, dat de uiterste consequentie!" Vlootcommandant oprijden en ze de in „U is door het lot wel vreemd belast Haroshiyama plotseling naar Japan is MacK/NLAY KANTOR GW.BD EUGHEL AMSTERDAM

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 3