AXELSCHE IS COURANT s donkere toekomst voor ien aardappel-export !-voorzienino door het buitenland veroorzaakt den achteruitgang. Frankeering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 5 JUNI 1948. 62e JAARGANG No. 68 s NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM EEN PRIMAIRE KWESTIE VOOR KOERLAND en het land van axel. ,Het is heusch niet ondenkbaar, dat e tak van bedrijf zachtjes aan gaat itrdwijnen, Dit kan men o.a- consta teren uit het feit, dat na elke oorlog ook het buitenland heeft geleerd elke «schikbare meter grond in cultuur le telgen om de voedselpositie te ver meren. Ouderen ook uit onze omgeving - zal bekend zijn, dat vroeger iedere dig goederentreinen vol consumptie- wdappelen verzonden werden naar Frankrijk en België en dat thans h e t (ingekeerde het geval is. M.a.w. voormalige afnemers zijn nu itlf exporteurs van consumptie- aardappeien geworden", aldus onze itgsman. Ut verbouw van en de handel in aard kien, sinds vele jaren voor Nederland li bestaansmiddel en een winstgevend pi-artikel, dreigt volgens deskundigen (raam maar zeker te verminderen, het- ïi voor ons geheele land en in het [ronder voor Axel en omgeving waar nardappel-cultuur en -export een gewei- jft bijdrage voor de welvaart der streek nut groote economische nadeelen kan «brengen, temeer daar een belangrijk iratage der deviezen-opbrengst in den iidappel-export zijn oorsprong vindt, ter levens in dit onderdeel van het agra- bedrijf de hoogste loonen worden betaald. lij hadden dezer dagen een onderhoud Meen vooraanstaand figuur uit den aard- .jtkxport, die over deze hoogst belang- ijkt kwestie het volgende zeide Toenemende selectie in het buitenland. .Inderdaad kan de poot-aardappel-verbouw i-export het zeer moeilijk krijgen. En wel In de buitenlanden wordt in steeds «enemende mate selectie toegepast. Vooral i dit het geval in Frankrijk. In dit land, dat een goede afnemer van onze poters is fewest, kan men dit in toenemende mate MJlateeren in het ncorden, terwijl het lulden van dit land uit deze selectie wordt oorzien. Ook schijnen steeds meer andere mden zich op dit gebied naar voren te /ogen, zoodat dezelfde toestand dreigt te ontstaan als thans reeds met onze boter- uport het geval is. Overheidsmaatregelen bemoeilijken den handel. Onze overheid maakt een goede handel deze branche zeer moeilijk, omdat er nog needs geen volle handelsvrijheid is. Door eze handelspolitiek is van een volledige «idelsontptooiïng geen sprake, tfetgeen itn vlugge gang van zaken in den weg «ssl. De belangen der exporteurs. Blijkbaar wordt het voor de Zeeuwsch- 'aamsche exporteurs steeds moeilijker, oordat deze niet gelijk vroeger, voordeelen Men uit de gunstige geografische ligging oor wat betreft transportkosten, omdat de Werheid voor alle poters franco grens één- 'Ifde prijs stelt, hetgeen voor alle Zeeuwsch- samsche exporteurs een nadeel is. Deze kegel wordt door de overheid zoowel Frankrijk als voor België toegepast. Zand-poters verdringen hun collega's van de klei. Vóór 1940 werd in de Nederlandsche Wdgebieden (o.a. Drente) geen selectie Deze aardappelen werden toen hoofdzaak verwerkt in de Groninger aard- PPel-industrie. net is nog njet bekend, of men dezelfde laalregeJen zal gaan toepassen voor den °nienden oogst als voor die van vorig iar- Doch wanneer dit wel het geval is, °rdt weer een kwantum beste klei-poot- 'dappelen verdrongen door de zand-poters. is een gevolg van het feit, dat de regee ring in '47 als voorwaarde heeft gesteld, dat Frankrijk en België bij afname van esn bepaald kwantum een zeker percentage zandpoters moeten afnemen. Bureaucratie. Eveneens bestaat het gevaar, dat deze handel meer en meer in ambtenaarshanden komt. Het is namelijk gebleken, dat ambte naren, welke in een vakgroep een leidende functie hadden bekleed, naderhand trachtten met zekere firma's handel te drijven en zoodoende hun kennis in rijksdienst opgedaan, thans gaan exploiteeren ten eigen bate. Daarom is het begrijpelijk, dat de bona fide handelaar hier zeer antipathiek tegen over staat. Want juist de bonafide zaken man moet in dezen tijd zijn heele handel en zijn adressen bloot leggen aan de die naren van den heiligen Bureaucratius. Vanzelfsprekend wordt hiermee niet be doeld de origineele voor-ooriogsche ambte naar in ziji bekende uitstekende hoedanig heden van correctheid, doch aldus onze zegsman dit euvel kan men in groote hoofdzaak constateeran bij de na-oorlogsche surrogaat ambtenaren van bedrijfschappen, vakgroepen en ondervakgroepen, die hun bestaan te danken hebben aan de bekende commissie Woltersum en welke instanties ai lang hun congé moesten gehad hebben. Het gevaar bestaat daarom, dat het geheele braak terrein op handelsgebied, door jaren lang zwoegen van bonafide handelsmenschen ontgonnen, met al de risico daaraan verbonden, via geleide economie op deze manier in handen ge speeld wordt van deze bureaucraten. Export van consumptie aardappelen vermindert. Een nieuwe ongunstige factor is, dat naast de vermindering van den poter-export ook dit jaar de uitvoer van consumptie-aardap pelen er zeer ongunstig voorstaat. Zuid- Amerika zal niet veel afnemen. Zwitserland en Spanje, die vorig jaar een aanmerkelijke hoeveelheid hebben afgenomen, zullen thans omdat hun eigen oogst er goed voor staat eveneens veel minder importeeren, terwijl Egypte in verband met den oorlogs toestand ook niet voor export van biteeke- nis in aanmerking zal komen. Duitschland. Natuurlijk is ook van zeer groot belang of Duitschland al dan niet zal afnemen. De geallieerden, en ook de Russin, bezorgen onzen handel groote moeilijkheden. Daar komt bij, dat alle landen achter het,IJzeren Gordijn" ook niet veel meer zullen afnemen, omdat deze landen vanzelfsprekend zijn ingeschakeld in de Russische economie. Zooals algemeen bekend moft de groente in ons land door gemis aan exportgebieden worden doorgedraaid. Het is niet onmogelijk, dat de aardappelhandel straks voor dezelfde moeilijkheden komt te staan. Bovendien is de stand der aardappelen te velde momenteel ongunstiger dan vorig jaar, zoodat verwacht kan worden, dat het kwantum voor export geschikte aardappelen beduidend minder wordt. Alles bij elkaar genomen beteekent dit complex van ongunstige omstandigheden een beduidende vermindering van den poot- en consumptie-aardappel-export en zoodoende een vermindering der deviezen- opbrengst, welke niet onderschat mag worden, terwijl bovendien een gevoe lige terugslag op de welvaart ten platte- lande niet kan uitblijven. De gevolgen voor Axel en omgeving. Het behoeft wel geen betoog, dat de aardappelhandel benevens den verbouw in den ruimslen zin des woords, welke zoovele jare voor het Land van Axel van zeer groote economische beteeke- nis is geweest, hiervan eveneens de ernstige gevolgen zal onder vinden. De ingewijden weten, hoeveel arbeids krachten hier deels permanent, deels, in het seizoen een loonend emplooi vonden in deze tak van bedrijf, die inderdaad een geweldige bijdrage is voor de welvaart onzer streek. Ten ondergang gedoemd? Wanneer aldus de meergenoemde zegsman op dezen weg wordt voortgegaan, kan het niet uitb'ijven of dit eens zoo bloeiend onderdeel van den landbouw zal in de toekomst een kwijnend bestaan leiden of ten ondergang zijn gedoemd. Zijn conclusie was, dat de overheid den nood van den tijj dient in te zien en de overtollige belemmeringen van bedrijfs- schappen, vakgroepen en ondervakgroepen zal opheffen en dat de aardappel-export weer als vóór den oorlog in vrije banen zal worden geleid. Een uitzondering hierop zou natuurlijk dienen te zijn de handhaving van het Clearing-instituut, wanneer zulks onmisbaar mocht blpen. Verbouwers, let op uw zaak Hij vond het daarom van groot belang er mei nadruk op te wijzen, dat de verbou wers eveneens voor dit complex van moei lijkheden een open oog dienen te hebben. Zij dienen daarom zoo intensief mogelijk den poter-verbouw toe te passen en zeer zeker te zorgen voor uitsluitend elite kwaliteit. Clandestiene handel schaadt onzen goeden naam Anderzijds kan ook door de daartoe bevoegde instanties niet nauwlettend genoeg worden toegezien op het clandestien over de grens brengen van minderwaardig poot- goed, hetgeen onzen naam in het buiten land ten zeerste schaadt, wat de praktijk jammer genoeg reeds herhaaldelijk heeft aangetoond." Particulier initiatief verdient voorkeur. Onze zegsman zeide tenslotte nog als zijn vaste overtuiging, dat ook hier het particu lier initiatief verre de voorkeur verdient boven de overdreven en vaak ondeskundige bemoeiïigen vai overheids-instanties. Het Welfare-werk in de hospitalen. Denkt U toch niet Mevrouw, dat hand werken een kunst is, die alleen vrouwen verstaan. Ik heb werkstukken gezien, die op een tentoonstelling niet zouden misstaan en die door mannen waren gemaakt. Door volwassen kerels, die zich kr^m gelachen zouden hebben als je ze een j aar geleden voorspeld had dat ze met naald en draad nog eens goede resultaten zouden bereiken en di$ het idee van een „handwerkje" met echt mannelijke superioriteit verwierpen, totdat zezeif begonnen, omdat ze anderen zagen handwerken. Dat gebeurde toen ze in het militaire hospitaal terecht kwamen, omdat ze gewond of ziek waren. Daar lagen ze in bed en werden go^d verpleegd, maar ze verveelden zich, want je kunt toch niet de gehele lange dag lezen. Toen kwam de welfare-werkster van het Nederlandse Rode Kruis aan hun bed en stelde voor, dat ze ook eens zouden proberen om iets te maken met hun handen een speelgoedbeest, een kleedje, leerwerk of een kruissteekpatroon op een theemuts of een kussen. Die welfare-werkster kenden ze, omdat ze boeken bracht, omdat ze bij belangrijke vraagstukken raad en bemidde ling gaf en zo enigszins mogelijk een op lossing trachtte te bereiken. Als zo'n Rode Kruis-welfare dan zei „probeer het eens", dan probeerden ze het. Anderen deden het toch ook. Het resultaat is meestal dat ze telkens moeilijker werkjes gaan doer, ingewikkelder patronen nawerken en zelfs ontwerpen en vooral dat ze er plezier in krijgen en vergeten dat ze ziek zijn en dat ze arme kerels zijn die in een hospitaal liggen, terwijl anderen Hun genezing komt dat meestal ten goede, want een patiënt die voortdurend piekert over zijn toestand en zijn toekomst gaat niet vooruit zoals een ander, die het onvermij delijke aanvaardt en die belangstelling heeft en daardoor zijn stemming op peil houdt. Het welfare-werk van het Nederlandse Rode Kruis in de militaire hospitalen is dus een soort geestelijke verpleging en wordt als zo danig gewaardeerd door patiënten en doktoren. In het begin ging het natuurlijk wat stroef dat is altijd zo met nieuwe dingen maar nu hebben de welfare-werksters van het Nederlandse Rode Kruis haar plaats veroverd in de militaire hospitalen van Assen, Nijmegen, Arnhem, Doorn, Zeist, Den Haag, Amersfoort en Utrecht, terwijl er ook nog welfare-werksters de in andere ziekenhuizen verspreid liggende militairen bezoeken en trachten te helpen. Gemeenteraad van Axel. Afwezig wethouder C. de Putter. De voorzitter opent de vergadering en wijdt waarderende woorden aan de nage dachtenis van dhr. Sijtema, in leven lid van de gemeenteraad. Spr. is er van overtuigd, dat allen het met hem eens zullen zijn, dat de Raad door dit verscheiden een groot verlies heeft geleden. Bij de ingekomen stukken is o.a. een adres van het Comité Onderzoek Historie Axel (C.O.H A.), waarin verzocht wordt aan de nieuwe straten van het uitbreidingsplan namen te geven van personen, die karak teristiek voor Axel zijn en opvoedkundig werken door de rijke geschiedenis dezer gemeente. Het door deze commissie gedane verzoek om het genomen besluit inzake de nieuwe straatnamen te herzien, achten B. en W. om administratieve redenen niet mogelijk. Dhr. Kesbeke voelt veel voor dit adres, doch vindt het mosterd ra de maaltijd. Dhr. Fanoy raadt aan niet terug le gaan tot de middeleeuwen met het geven van straatnamen. Bij het geven van namen aan andere straten zal met dit adres rekening worden gehouden. In de vorige vergader ng werd het verzoek van de Watertoiding Mij., om garantie te stellen tot f 1925 voor de te legeen leiding op Schapenbout, aangehouden. Bij onder zoek is gebleken dat een 30 tal personen zich bereid verklaard hebben om hun bedrag met f 10 per jaar te verhogen. Omdat van gemeentewege dan rog f808 moet worden bijgepast, stollen B -m W., gezien de overige niet aangesloten d» ien der gemeente voor, de garantie verklaring niet te verlenen. Dhr. Pijpelink zegt, dat in d^ze buurt 40 woningen staan, waarvan 30 bewoners de f 10 extra willen betalen. Hij vraagt welke cons* quenties daaraan verbon Jen zijn. De watervoorziening der buitenwijken is treurig. De voorziening per tank is onregelmatig en ook niet gezond. De voorz. zegt, dat het heele college het met dhr. Pijpelink eens is, doch op koMe termijn maatregelen nemen is zeer moeilijk, wegens materiaalschaarste en hoge prijzen. Dhr. de FeijterEr wordt tegenwoordig veel gesproken over gelijkschakeling, van stad en platteland. Kunnen we dat eens niet toepassen in onze gemeente ten opzichte van de buitenwijken Spr. zou wdton be ginnen met Schapenbout. Hetzelfde geldt voor electriciteit. De voorz. zegt, dat dit niet alleen voor Schapenbout kan geschieden, gelijke mon niken, gelijke kappen en wij moeten niet als proefkonijn dienen. Dhr. Pijpelink kan zich met het idee van dhr. de Feijter verenigen. Spr. klaagt ook over de bouw van de nieuwe woningen in de kom. tn de buitenwijken worden geen woningen gebouwd. Wanneer de mensen zich in de kom moeten vestigen, zijn zij ver van hun werk. De voorz. meent, dat zulks streeksgewijs zou moeten gebeuren, beter nog provinciaal. Maar wij moeten terdege rekening houden met de jaarlijkse onkosten. Dhr. C. van Bendegem zegt, dat niemand der raadsleden tegen die watervoorziening is, doch de financieele cons quenties zijn te hoog. En ai zouden wij Schapenbout helpen, dan is zulks toch dit jaar nog niet mogelijk. Onze plicht is, de buitenwijken dezelfde ge neugten der kombewoners le geven. De uitgave is echter abnormaal hoog, wat dhr. Pijpelink toegeeft. Dhr. Wondergem zegt, dat ook Kijkuit om water verlegen zit. De leiding ligt op de Langeweg. Spr. acht een kostenberekening voor doortrekking naar Steenovens gewe st. Dhr. Fanoy: Zo lang het materiaal zo schaars is, dat rendabele gebieden niet ge holpen kunnen worden, dan zeker de on rendabele niet. Straks verzoekt men om gas en electriciteit, Ideaal zou zijn, wanneer dit verwezenlijkt zou kunnen worden. Doch door onze nationale armoede en materiaal- schaarste is dit onmogelijk. Dat zou een landelijke regeling moeten worden Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. De door dhr. C. van Bendegem eerder aan B. en W. gestelde vragen terzake van de houding van het College tegenover de werknemers-organisatie en de installatie ener Commissie voor Georganiseerd Overleg. (Wij publiceerden deze vragen reeds eerder. Red.) abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1