AXELSCHE IS COURANT n n> wwwi Ombouw „Armenzorg" in Gemeentedienst Maatschappelijke^ Zorg. i RK Frankeering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 5 JUNI 1948. 62e JAARGANG No. 68 Frankeering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 2 JUNI 1948. 62e JAARGANG No. 67 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie T. C. VINK-van VESSEM Ia de jaren na de bevrijding en ook in de periode 1939—'40 heelt de omvorming van het Burg. Armbestuur in een Gemeen telijke Dienst voor Maatschappelijke Zorg meerdere malen een punt van bespreking uitgemaakt. Tot eenig resultaat in de rich ting van vernieuwing hebben deze bespre kingen in Axel nooit geleid. Het is trou wens nooit tot een ernstig onderzoek in deze materie gekomen. Men was met een groote meerderheid van meening, dat de uitvoering van de Armenwet van 1912 hier in Axel voor gemeentelijk ingrijpen geen aanleiding gaf of geeft. Er is echter een spreekwoord dat zegt: .andere tijden, andere zeden." En nu staat het toch wel vast, dat de tijden veranderd zijn en met de tijden ook de opvattingen van onderstand aan behoeftigen. De Armenwet van 1912 is dus al 36 jaar oud (de eerste Armenwet dateert van 1854) en wij zullen moeten toegeven, dat sinds 1912 weer al een en ander veranderd is. De praktijk van de armenverzorging gaat nog meestal om de begrippen „armoede^ en .bedeeling* en wij zuilen deze toch op een andere leest moeten gaan schoeien en meer laten beantwoorden aan de eischen van den modernen tijd. Bij het laten beantwoorden van de zorg der armen aan den modernen tijd zal het goed zijn zich te realiseeren, dat het nu niet meer .alleen" gaat om een wekelijksche uitkeering aan behoeftigen. Er zijn op het gebied van Maatschappelijke zorg een reeks onderwerpen, waar de overheid ernstige aandacht aan zal moeten gaan schenken en met sommige reeds bemoeiing heeft. En omdat het nu niet meer .alleen" gaat om ondersteuning van behoeftigen trouwens een onderdeel uit de Armenwet, de Krank zinnigenverzorging, is opgedragen aan de secretarie komt het mij noodig voor, dat wij nu alle onderdeelen van sociale zorg samenvatten in een Gemeentelijke Dienst van Maatschappelijke Zorg. Hierin ligt dan natuurlijk besloten, dat wij het Burg. Armbestuur het gaat niet om personen opheffen. (Hoofdstuk ill van de Armenwet laat dit toe). De gemeente moet nu voor het B A. de gelden voteeren en het lijkt mij logisch, aangezien B. en W. de armenzorg even goed kunnen behartigen als het BA., dat de gemeente de volledige zeggenschap krijgt over de wijze en de mate, waarop en waarin de gelden worden besteed. Naast het werk dat thans door B. A. ge beurt, wordt verder bij de dienst onderge bracht wat thans ook al door de secretarie wordt gedaan de regeling der overbrug gingsuitkering en de verzorging der oorlogs slachtoffers, verdeliig der beschikbare woon ruimte, sociale voorlichting, gezinsverzorging en jeugdzorg. Bij hel zoeken naat een oplossing in deze richting, zou hel natuurlijk onzin zijn om te zeggen dat het samenvoegen tot één Ge meentedienst, die alle bovengenoemde en nog meer onderwerpen moet behandelen, een financieel voordeel zou zijn. Neen, dat nu juist niet. Het zal belangrijk meer kosten dan thans het geval is. Mogelijk, dat in de toekomst bij een betere pensioenregeling enz., de ondersteunings bedragen zuilen verminderen. Maar in de eerste 1 jaren zal hiervan zeker geen sprake kunnen zijn en zullen op de uitkering Noodvoorziening Ouderdomswet aanvullende bedragen verstrekt moeten worden. Men kan zich gemakkelijk indenken, dat b.v. een onderwerp als de gezinszorg geld zal kosten. (Als men niets doet, kost het natuurlijk ook niets.) Hiervoor moeten opgeleid worden gezinsverzorgsters en wat dies meer zij. Ook zal bekeken moeten worden de sub sidiëring van een kraamcentrum. Dat er verder aan jeugdzorg iets gedaan moet worden, staat wel vast. Het is moeilijk in een paar zinnen te zeggen wat dit precies moet zijn, omdat dit probleem zo veelomvattend is. Al deze dingen welke hier genoemd zijij zullen ons dwingen tot een ernstig onderzoek en dan zal spoedig blijken, dat veel ellendige toestanden niet op te lossen zijn met een uitkering van een paar gulden. Dit laatste zal echter in veel gevallen nodig blijven. Maar hiervoor moet niet persé een nieuwe dienst geschapen worden. Want al kan er verschil van mening zijn .de armen kregen uitkering". Neen, er moet een goed inge stelde Gemeentedienst komen, welke het karakter .bedeling" wegneemt. De aandacht moet geconcentreerd od verwildering der jeugd en gezinszorg. Nu denke men echter niet, dat wanneer wij per 1 Januari van een zeker jaar met dit nieuwe werk beginnen, er in Maart b.v. geen misstanden meer zullen bestaan. Dit werk zal moeten groeien en alles zal hier aankomen op de juiste mensen. De resultaten van een en ander zullen pas na langere tijd waarneembaar zijn. Maar zoals gezegd, al die bijzondere dingen, al staan ze mij voor de geest, laten zich moeilijk in een kort opstel tot in details behandelen. Ik hoop echter, dat het geven van deze tip voor veel mensen aanleiding mag zijn tot een ernstige discussie en dat wij elkaar uiteindelijk zullen vinden en een oplossing daar kunnen stellen. C. van Bendegem. De melkdistributie. Mede als gevolg van de goede melkpro ductie in de maand Mei zijn evenals verleden jaar vele stemmen opgegaan om de melk distributie thans op te heffen. Dit is alles zins begrijpelijk, daar de rantsoenen momen teel zodanig zijn, dat geen grote stijging van het verbruik van consumptiemelk bij het opheffen der distributie verwacht" behoeft te worden, terwijl de totale melkproductie in de laatste maanden gunstig was. Vergeten wordt echter vaak, dat in de loop van het jaar de melkproductie na de hoge top in de maanden Mei en Juni veel lager wordt, met een dieptepunt in de maanden December, Januari en Februari. Dit dieptepunt ligt nog altijd zo laag, dat in de winterperiode de totale melkproductie nog lang niet voldoende is en ook in de komende winter nog niet voldoende zal zijn om aan de behoefte aan consumptiemelk te voldoen. Een zo groot mogelijke productie van melkpoeder, die in de winter weder opgelost wordt tot melk, moet dan het tekort aan consumptiemelk overbruggen. Nu in dit voorjaar de melkproductie inderdaad niet onbelangrijk hoger is dan in het afgelopen jaar, is wederom, naar het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening mededeelt, ernstig onder ogen gezien of het mogelijk zou zijn de distributie van consumptiemelk geheel of grotendeels op te heffen. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft thans aan de Minister het advies uitgebracht op korte termijn over te gaan tot het opheffen van de melkdistributie, met dien verstande, dat men het verbruik van consumptiemelk voor industriële doeleinden, hotels, enz. wil blijven beperken. Gezien het feit, dat nog geenszins vast staat, hoe het verloop van de melkproductie deze zomer en de komende winter zal zijn, is het echter beter, dat een beslissing nog enige tijd wordt uitgesteld. Niet alleen kan dan een beter inzicht worden verkregen in de melkproductie, anderzijds kan dan iets meer bekend zijn over de veevoedersituatie in de komende winter. De vragen, hoe de hooioogst dit jaar zal zijn, hoe de vooruit zichten zullen zijn voor de teelt van ruw- voedergewassen en hoe de krachtvoeder- voorziening van onze rundveestapel in de komende winter wordt, kunnen thans nog niet worden beantwoord. Men zal bovendien allereerst moeten inzien dat het nemen van te grote risico's voorde voorziening met een zo belangrijk voedsel als melk niet aanvaardbaar is, temeer, daar het wederom invoeren van een distributie die eenmaal opgeheven is en zeker van een moeilijke distributie als die van melk, vrijwel uitgesloten moet worden geacht. Hoewel dc bezwaren, die bedrijfsleven en huisvrouw ondervinden als gevolg van deze distributie, volkomen begrepen worden, zal het Neder landse volk nog enige maanden geduld moeten hebben, vóórdat een definitieve beslissing wordt genomen. HET NIWIN-JUBILEUMPAKKET. Zoals reeds bekend, zal binnenkort een actie worden gevoerd voor het verzenden van z.g. Jubileumpakketten, ter gelegenheid van het regeringsjubileum van onze Koningin, aan alle militairen in Indië. Ook hier ter plaatse zal binnenkort deze actie beginnen. De inhoud van het te verzenden pakket is: 1 blikje cigaretfen (50 stuks), 1 blikje toffee's, 1 rol pepermunt, 1 foto van H M. de Koningin, 1 enveloppe hansaplast, 1 blik biscuits, kam of scheermes of tandpasta, WAT KOST MIJN VACANTIE Teneinde dit vooraf enigermate te kunnen bepalen en bij de huidige hoge prijzen te weten wat men met een bescheiden beurs doen kan, heeft het Directoraat-Generaal voor de Prijzen een folder uitgegeven, waarin de voornaamste prijzen in de diverse hotelklassen en pensions vermeld zijn. Deze folders zijn verkrijgbaar bij bureaux van de A.N.W.B., V.V.V., de Nederlandse Reisvereniging en de Reisbureaux. DISTRIBUTIEDIENSTEN WORDEN SAMENGEVOEGD. Naar wij vernemen zullen in het kader van de concentratie der diverse distributie diensten half Juni de diensten van Vlissingen en Middelburg worden samengevoegd en eind Juni die van Hontenlsse en Terneuzen. De officieele diensten te Vlissingen en Hontenisse zullen dan worden opgeheven, doch in deze plaatsen blijven contactpunten. Er dient op gewezen te wordpn, dat het publiek en de detaillisten van deze samen voeging niets zullen merken, daar zij evenals voorheen op dezelfde plaatsen zullen worden bediend. Deze samenvoeging wordt door gevoerd ter concentratie van leiding en administratie der diensten. (Z. Dgbld.) ad van Axel. der C. de Putter. ut de vergadering en /oorden aan de nage- jtema, in leven iid van >r. is er van overtuigd, n eens zullen zijn, dat rerscheiden een groot tukken is o.a. een adres ierzoek Historie Axel rerzocht wordt aan de het uitbreidingsplan personen, die karak- zijn en opvoedkundig <e geschiedenis dezer imissie gedane verzoek sluit inzake de nieuwe n, achten B. en W. om 2n niet mogelijk, t veel voor dit adres, erd na de maaltijd, lan niet terug te gaan a met het geven van «men aan andere straten ning worden gehouden, ier ng werd het verzoek Mij., om garantie te ir de te leggen leiding igehouden. Bij or.der- «t een 30 tal personen hebben om hun bedrag rerhogen. itewege dan rog {808 ast, stellen B ^n W., t aargesloten dHen der jarantie verklaring niet dat in deze buurt 40 arvan 30 bewoners de ilen. Hij vraagt welke in verbonden zijn. De buitenwijken is treurig, ank is onregelmatig en t het heele college het ns is, doch op korte lemen is zeer moeilijk, aarste en hoge prijzen. Er wordt tegenwoordig gelijkschakeling van Kunnen we dat eens p gemeente ten opzichte Spr. zou wdlpn be- ibout. Hetzelfde geldt lat dit niet alleen voor schieden, gelijke mon- n en wij moeten niet 2n. zich met het idee van ligen. Spr. klaagt ook Ie nieuwe woningen in tenwijken worden geen Wanneer de mensen ten vestigen, zijn zij ver dat zulks streeksgewijs i, beter nog provinciaal. :rdege rekening houden ikosten. igem zegt, dat niemand die watervoorziening is, cons quenties zijn te wij Schapenbout heipen, t jaar nog niet mogelijk, uitenwijken dezelfde ge- woners fe geven. De ïormaal hoog, wat dhr. ryzen u^ci Wrast. Deze aardappelen werden toen h°otdzaak verwerkt in de Groninger aard- Ppel-industrie. Het is nog niet bekend, of men dezelfde taalregelen zal gaan toepassen voor den omenden oogst als voor die van vorig ar- Doch wanneer dit wel het geval is, °rdt weer een kwantum beste klei-poot- rdappelen verdrongen door de zand-poters. is een gevolg van het feit, dat de regee- m net seizoen een «oonena empiooi vonden in deze tak van bedrijf, die inderdaad een geweldige bijdrage is voor de welvaart onzer streek. Ten ondergang gedoemd? Wanneer aldus de meergenoemde zegsman op dezen weg wordt voortgegaan, kan het niet uitb'ijven of dit eens zoo bloeiend onderdeel van den landbouw zal in de toekomst een in het begin ging het natuurlijk wat stroef dat is altijd zo met nieuwe dingen maar nu hebben de welfare-werksters van het Nederlandse Rode Kruis haar plaats veroverd in de militaire hospitalen van Assen, Nijmegen, Arnhem, Doorn, Zeist, Den Haag, Amersfoort en Utrecht, terwijl er ook nog welfare-werksters de in andere ziekenhuizen verspreid liggende militairen bezoeken en trachten te helpen. zegt, dat ook Kijkuit om De leiding ligt op de it een kostenberekening tar Steenovens gewei st. lang het materiaal zo abele gebieden niet ge- den, dan zeker de on- s verzoekt men om gas aal zou zijn, wanneer kunnen worden. Doch armoede en materiaal- mogelijk. Dat zou een landelijke regeling moeten worden- Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. De door dhr. C. van Bsndegem eerder aan B. en W. gestelde vragen terzake van de houding van het College tegenover de werknemers-organisatie en de installatie ener Commissie voor Georganiseerd Overleg. (Wij publiceerden deze vragen reeds eerder. Red.) Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijf 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Adyertentlên (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent Iedere regel meer 12 cent extra. U1CUCII (Uia* i/ivrm;

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1