AXELSCHE WCOURANT U fl ondom Nederland's toekomst. Frankeering bij abonnement, Axel. ZATERDAG MEI 1948 62e JAARGANG No. 66 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM ET PROBLEEM DER VER-BEVOLKING. II (Slot.) Emigratie Velen zien in een massale emigratie de uilige mogelijkheid als oplossing uit deze ipasse der tc ekoms\ Dit geldt niet alleen voor boerenzoons n landarbeiders, die veelal idealen koeste- iu voor Canada en Australië, doch ook in isdere bevolkingsgroepen leeft de emigratie- tang en staat bij hen Zuid-Afrika meer op li voorgrond. Deze emigratie-gedachte zal evenwel vol- jSil deskundigen vrij moeilijk op bedui dde schaal verwezenlijkt kunnen worden, adat verschillende dezer landen zich niet un massale emigratie kunne r wagen en »k uit een reeks van andere landen be ulde kwantums emigranten opnemen, „om begrijpelijke redenen. Ook is reeds mui-officieel medegedeeld, dat hoogstens procent onzer bevolking naar bedoelde tbieden zou kunnen emigreeren. Wat dan „restant" van 95 pet. ?ou dan ver- zijn zich door de moeilijkheden zoo Md mogelijk heen te slaan. Moeilijkheden, lil om de hier reeds meergenoemde rede- tti een alzijdige ontplooiing der natie in ui weg zouden staan. Hoeten wij hierin berusten En maar !tiit opeengepakt voortleven in een nog zeer ruime wereld, met gebieden, Air de ontsluitings mogelijkheden nog begrensd zijn? Het is kwalijk te geloo- no, dat dit het lot zou zijn van de Neder- Sindsche natie. Heeft ons volk bestaansrecht Dit is een kardinale vraag. Zonder aarzelen kan die met ja worden (antwoord. Ons land heeft steeds aan de spits der tahaving gestaan het had uitblinkers op ieder terrein. Hat had en heeft een enorme wkkracht. Het was als klein volk in vroe- i» eeuwen in staat zich dwars tegen den »ll der toenmalige grootmachten der aarde een bestaan te veroveren in de wereld, een wijze en in een mate, als bijna ir niemand geëvenaard. De Hollanders waren en zijngoede landbouwers, uitste kende zeelieden en scheepsbouwers, hun deskundigheid op het gebied van water werken is wereldbekend en wordt als zoo danig ook benut. En boe is het ten hu'di- p dage wat zegt het buitenland van de hchnische outillage onzer mijnen, van de ■hooge vlucht" onzer burgerluchtvaart, van de prestaties van een wereldbedrijf als Philips Hebben onze voorouders hun grooten gehad op het gebied van kunst en weten schap, neemt ook in onze tij i Nederland dier geen eervolle plaats in met een res pectabel aantal Nobelprijs-winnaars? Dit is geen rassenwaanalleen maar een verheugende werkelijkheid. De realiteit, naar 'tl koninklijke woord, groot te zijn in a les, waarin een klein volk groot kan zijn. Dit volk met zijn eigen historie, taal, icden en gewoonten, dat zoo'n eervolle plaats inneemt in het wereldbestel moet de gelegenheid hebben zich te ontplooien in eigen nationalen zin, met behoud van zijn cultuur en levensstijl. Wij hebben als natie nooit de rechten 'au anderen miskend. Zou ons land dan voor zijn al te groote bevolking geen plekje kunnen vinden op deze groote aarde, waar zijn bevolkings overschot als Nederlander, naar eigen land ed kan leven Hier wreken zich de fouten uit het ver- eden. Ontegenzeggelijk heeft hier de visie oazer voorouders tekortgeschoten en hebben Aderen, met name Engeland, meer initiatief getoond in dit opzicht Wat Jan Pietersz. Coen in Indië en Simon van der Stel in uid-Afrika steeds de Hoogmogende Heeren geadviseerd een volksplantirg 2a' straks werkelijkheid dienen te worden. Of dienen wij ons zooveel mogelijk te "oen absorbeeren door andere naties Voor velen is dit geen probleem. Men bespeurt vaak een drang naar een oplossen in een kleurloozen cocktail van scper-cosmopolitisme, waarbij alles wat [weemt naar Nederlandsche beschaving en levensstijl als ouderwe'^ch wordt betiteld, terwijl daartegenover vele vreemde ideeën, toestanden en verhoudingen bij voorbaat als ideaal worden aangeprezen. De juiste houding van een volk dient te zijn, dat het 3treven er op gericht is, zich als een zelfstandige natie, zonder belang rijke gedeeltelijke opslorping door anderen, voort te leven. De eerstgenoemde mentaliteit met beirek king tot onze nationale toekomst vait dan ook niet bepaald toe te juichen. Ieder volk, hetwe'k zij verleden en heden respecteert, bouwt aan zijn toekomst, wil zichzelf z ij n en b 1 ij v e n. Het streven, zichzelf te zijn is de onmiskenbare uiting van levenswil. Zoo dient o^k de geestesgesteldheid en het verlangen ten onzent te zijn. Nieuw-Guinea In dit blad van 17 April komt een plei dooi voor tot vestiging van Nederlanders op groote schaal op Nieuw-Guinea. Dit gebied is meer dan 10 maal zoo groot als Nedi-rland en wordt slechts be woond door naar schattii g een kwart mil- lioen zielen. Het kan den lezer bekend zijn, dat in de jaren vlak voor den oorlog de Nederlandsche regeering zich voor dit ge weldige gebied interesseerde en er onder zoekingen liet verrichten. Behalve olie en vele kostbare houtsoorten is een groot ge deelte zeer geschikt voor uitoefening van den landbouw. Het is vrijwel een utopie, dit enorme gebied, dat een behoorlijke bijdrage zou kunnen leveren voor de wereld-voedsel voorziening, zonder blanke bevolking tot volle ontplooiing te brengen. Misschien zou hier een toekomst kunnen worden opge bouwd voor tallooze Nederlanders en het heele gebied zou zich kunnen ontwikkelen onder Nederlandsch staatsverband, als een twaalfde provincie 1 Wanneer het in bedoeld artikel gestelde doel te verwezenlijken zou zijn, dan zou le het in dit artikel geconstateerde pro bleem der overbevolking bevredigend kun nen worden opgelost 2e. zou een machtig, nog volkomen maag- deiijk gebied worden ontsloten en tn de wereldproductie van onmisbare goederen kunnen worden opgenomen. 3e. zou het gevaar van spreiding van Nederlanders naar alle hoeken der wereld en de absorptie van goede dragers onzer beschaving in den ruimen zin des woords door verschillende andere naties voorkomen worden en en de bestaansvoorwaarden en het levensrecht van een klein, maar toch groot volk zou, door deze geweldige „levensruimte" absoluut gewaarborgd zijn. En zoodoende zou indien deze idee practisch te verwezenlijken is een nieuwe toekomst worden geschapen voor duizenden en duizenden Nederlanders uit alle lagen, gezindten en beroepen met hun nakomelingen, die door al te dichte bevolking absoluut kansloos zouden worden. Diepgaande studie gewenscht. Mjn begrijpe goed: Het is vooral niet de bedoeling om zonder meer aan te drin gen: „Stuur ze dan maar naar Nieuw- Guinea." Deze kwestie, deze levensvraag dient een voorwerp van grondige studie in alle onder deden en later bij practische verwezen lijking tot een voorbereiding van zoo ge detailleerd mogelijken omvang te worden. De dagelijksche practijk wijst uit, dat de besten, de vooruitzienden, de bekwamen en vooral de menschen met initiatief het eerst het land verlaten. Men kan het ook anders zeggen veie stuwende krachten wor den op" deze wijze aan de Nederlandsche gemeenschap blijvend onttrokken en hun constructieve geest vindt elders emplooi. Men dient daarom niet te volstaan met de werkbijen der Nederlardsche samen leving naar het buitenland te helpen expe- dieeren en daarover zijn vreugde te uiten. Alles dient erop gezet, cm het bevolkings overschot een levensfuimte in eigen sfeer en met behoud der eigen cultuur. Te waken voor instandhouding der eigen beschaving en het bevorderen van de vergrooting der zoo hoog noodige levensruimte tot het scheppen van een nieuwe toekomst in nationaal ver band is niets meer of minder dan een plicht tegenover verleden, heden en toekomst. De hulp der techniek. Mocht de in dit artikel geopperde idee werkelijkheidszin hebben, dan mag men vertrouwen in den alouden Ncderlandschen pioniersgeest en het beproefde doorzettings vermogen van ons volk om dit enorme gebied tot een Nieuw-Nederland te maken, hetgeen met de tegenwoordige wetenschap pelijke voorlichting en voorbereiding en technische hulpmiddelen zeer zeker meer kans van slagen zou hebben dan de primi tief opgezette pogingen in vroeg-r eeuwen. Niet dat deze denkbeelden bij voorbaat dienen aangenomen, doch de gróei onzer natie en de geringe bodem-oppervlakte roepen in de toekomst om een stap in die richting. De opgroeiende generatie zal onvoorziene omstandigheden buiten beschou wing gelaten in meerdere mat? met dit vraagstuk hebben te rekenen dan de huidige. Wij zijn een volk met intelligentie en beschaving en steeds was het streven gericht op vergrooting der welvaart en ver meerdering van het comfort, wij willen graag een hoogen levensstandaaru, dit laatste zeker in niet mindere mate dan andere vo'ken Projectie-doek en tijdschrift brengen ons vaak een duidelijk beeld van den rijkdom der Vereenigde Staten als gevolg van hun schier onuitputtelijke grondstoffen en hun enorm productie-apparaat. Men hoort dan vaak schampere opmerkingen op het staats beleid ten onzent, doch men vergeet dat een dergelijke welvaart hi' r een probleem, om niet te zeggen een vrome wensch zal blijven. Reeds in 1940, toen in de Juni dagen bij velen de bezinning kwam, zei een vooraanstaand man„Het is een wonder, hoe wij met zulk een dichte bevolking in zoo'n groote welvaart konden leven." Zooals bekend is de kwestie „levens ruimte" ook reeds te berde gebracht bij het annrxatie-vraagstuk in de periode onmid dellijk na den 2en wereldoorlog. Velen voorzagen uit een annexatie in de toekomst politieke moeilijkheden. Bij vestiging, op Nieuw-Guinea kan dit geen rol spelen. Er zijn daar zulke enorme uitgestrektheden vrijwel onbewoond gebied, dat bij een masssale emigratie zoowel voor Nederlanders ais voor het kwart millioen Papoea's meer dan voldoende „levens ruimte* beschikbaar zal zijn, om ongehin derd naast elkaar te kunnen leven. Laten wij hopen dat op onze groote planeet ruimte moge worden gevonden voor de bevolkingstoename van Nederland. Opdat dit levenskrachtige volk der Lage Landen zich kan ontplooien en vermenig vuldigen tot heil van de wereld 1 Bloed redt mensenlevens. De bloedtransfusie, die dient om het tekort aan bloed bij een patient weer aan te vullen, werd voor het eerst uitgevoerd in 1492 bij Paus Innocentius VIII. De bedoeling was toen het oude bloed van Zijne Heiligheid door jong bloed te vervangen. Edoch, de twee bloedgevers verloren er het leven bij en ook de Paus mocht het middel niet baten Desondanks bleef er een groeiende weten schappelijke belangstelling voor de bloed transfusie bestaan. Men trachtte bloed van dieren toe te dienen aan mensenmen onderzocht, experimenteerde en theoretiseerde en langzaam maar zeker kwam men op het goede pad In 1628 werd door Harvey de bloedsomloop ontdektRichard Lower ver richtte in 1665 de eerste geslaagde bloed transfusie bij honden. De Engelse arts Blundell was de eerste die er omstreeks 1800 in slaagde bloed transfusies bij mensen met goed gevolg toe te passen. Maarvan de tien transfusies slaagden er zeventerwijl er drie, die op dezelfde wijze en met dezelfde middelen waren verricht, op onverklaarbare wijze ernstige ziekteverschijnselen teweeg brachten, waaraan de patient meestal binnen 10 dagen overleed. Het raadsel bleef bestaan tot de ontdekking van de bloedgroepen door de Weense ge leerde Dr. Karl Landsteiner in 1900 de oplossing bracht. Landsteiner kon aantonen, dat men de mensheid in vier bloedgroepen kan verdelen, weike thans internationaal met de vier letters O, A, B en AB worden aangegeven. Bij bloedtransfusies dient er op gelet te worden, dat men bij een patient, behorende tot bloedgroep A, bloed toedient van een donor die eveneens tot groep A behoort, enz. Ook de Rhesus-factor dient te worden bepaald. Het leven van de patient hangt er van afi Met gerechtvaardigde trots kan gezegd worden dat de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis onder de Bloed transfusiediensten in de wereld, qua orga nisatie en techniek een eerste plaats inneemt. Sedert de oprichting in 1930 te Rotterdam, werden 28.000 vrijwillige bloedgevers inge schreven, verdeeld over 70 rayon?, gegroe peerd rond z.g. medische centra (ziekenhui! of G.G.D.) in alle belangrijke plaatsen in Nederland. Jaarlijks worden in de Neder landse ziekenhuizen ruim 15 000 bloed transfusies verricht en dit aantal stijgt nog voortdurend. Behalve de bloedtransfusies, welke worden verricht met het bloed van ingeschreven donors, houdt de Bloedtransfusiedienst zich ook bezig met het vervaardigen van bloed- plasma, d.i. bloed waaruit alle vaste be standdelen (rode en witte bloedlichaampjes en bloedplaatjes) zijn veiwijderd en waarvan het overblijvende vocht wordt gedroogd. Dit bloedplasma biedt enkele voordelen boven het normale, ongedroogde bloed. Bij het vervaardigingsproces gaan n.l. de rode bloedlichaampjes, die de bloedgroep bepalen waartoe men behoort, verloren. Voor het vervaardigen van plasma is het dus niet nodig dat men de bloedgroep van de gever kent en bij het toedienen van het, met gesteriliseerd water weer vloeibaar ge maakte plasma, behoeft men daarmede ook geen rekening te houden. Bovendien is het plasma onbeperkt houdbaarhet kan over grote afstanden vervoerd worden. In de Verenigde Staten hebben de bloed gevers in de laatste oorlog meer dan 7 millioen liter bloed bijeengebracht, dat grotendeels tot bloedplasma is verwerkt en aan de fronten werd gebruikt. We moeten echter goed bedenken, dat men met plasma geen bloedarmoede (anaemie) kan bestrijden. Daarvoor zijn rode bloedlichaampjes nodig. De behoefte in Nederland is momenteel 1000 flessen per maand. Om aan de enorme vraag naar bloedplasma te kunnen voldoen, organiseert de Bloed transfusiedienst op het ogenblik, in samen werking met de plaatselijke afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis één-mallge bloedafnamen in alle gemeenten van ons land, waar zich voldoende gevers beschikbaar stellen. Hoe donker de na-oorlogse wereld er ook uit moge zien, één ding is verheugender zijn vele duizenden bereid om voor een medemens hun bloed te geven. Dagelijks is de Bloedtransfusiedienst van het Neder landse Rode Kruis daardoor in staat om het leven van oud en jong te redden. 31 AUGUSTUS FEESTDAG. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft aan burgemeesters en wethouders der ge meenten medegedeeld, dat de Ministerraad de datum voor de viering van het Regerings jubileum van de Koningin en van de 300- jarige onafhankelijkheid van Nederland heeft vastgesteld op Dinsdag 31 Augustus. KOLENBONNEN-ACT1E NIWIN EN N.M.C ADMINISTRATIEF BEËINDIGD. Zoals men zich zal herinneren, voerden de NIWIN en de Nationale Monumenten Commissie enkele maanden geleden een actie voor het verkrijgen van de kolenbonnert 78 BV en 81 BVde bonnen, waarop men het bij de aankoop van kolen te veel be taalde geld kreeg gerestitueerd. Thans is deze actie administratief beëindigd. Op het kantoor van de afdeling Financiën van het Centraal Bureau NIWIN liggen echter nog honderden certificaten Dampiantsoen, die door de Posterijen werden geretourneerd, omdat zij onbestelbaar bleken. Daarenboven zijn talrijke inzenders als N.N. genoteerd, doordat zij hun naam, adres of woonplaats onleesbaar hadden geschreven. De afdeling Financiën van het Centraal Bureau NIWIN verzoekt daarom al diegenen, die wel hun kolenbonnen hebben opgestuurd, maar nog geen certificaten hebben ontvangen, zich schriftelijk en onder vermelding van aantal en nummers der bonnen, welke werden opgezonden, met haar in verbinding te stellen. Het adres luidt: Dr. Kuyperstraat Ia te 's-Gravenhage. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. of meisj

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1