GR Prach Adverteert in dit blad, i Vereeniging' voor Vreemdelingenverkeer te Axel f Steedi V Distrib Ree* II II. imtiK te RUIME KUNSTHA Rechtszaken. - Fa. J. C. In verl 1948 zullen c voor de zltdi Detaillist en Axel Int DINSDAG 18 1 In plaats vai 11,30 nur in Hoek inlevei en z(j die Dl op DINSDAG Inleveren. Dame: Japon Engel: Heren Beige Grijze Heren O, i SCHOOL DER DAPPEREN. Het Amsterdams Toneel, onder leiding van Albert van Dalsum, bracht Vrijdagavond, onder auspiciën der ZV.U. in „Het Centrum" alhier ten tonele „School der Dapperen". Een majoor, die de opdracht krijgt met vier genie-soldaten een eiland in de Stille Zuidzee in kaart te brengen, omdat het voor de invasie van het Amerikaanse leger nood zakelijk is (er moet een startbaan voor vlieg tuigen aangelegd worden, een eiland, dat door de Japanners bezet is), knap in de techniek, maar met een tekort aan ervaring en mensenkennis. Korporaal T. J. Everitt, in de „States" een man in bonus, president van een concern en nu alleen maar korporaal, die zich in het leger niet thuis voelt, één die zich boven iedereen verheven acht, een wat men zou kunnen noemen „onbewust" antisemiet. De soldaat Peter Coën, de Joden jongen uit Pittsburg, die al vanaf zijn jeugd onder zijn jood zijn te lijden heeft gehad. De soldaat Firch, een boerer.knuppeltje uit Arizona, die zich in zijn onbeholpenheid heeft vastgeklampt aan zijn vriend Conny (Coën), maar in het ogenblik der verschrikking hem bijna voor „bange rotjood" uitscheldt. De sergesnt Mir.go, de eenvoudige maar karakter vaste letterzetter, die getrouwd is met een vrouw, die gedichten maakt (zij is een grote kleine schrijfster, zegt hij), maar die hem de bons geeft, omdat zij het alleen-zijn niet verdragen kan. Toch is hel haar gedicht, waarmee Mingo zijn kameraad Conny weet tegen te houden, als hij met een dolle kop het oerwoud wil inlopen, om de dodelijk gewonde Firch te zoeken. En tenslotte de psychiater, die weet dat in een oorlog de mensen wel meetellen, maar in de tweede plaats pas. Het werk gaat voor. De zes figuren tekenen hen af tegen de onvermijdelijkheid van de oorlog, waarvan niemand begrijpt, waarom hij on vermijdelijk is Alle rollen werden uitstekend vertolkt en de aanwezigen volgden van begin tot eind in gespannen aandacht de gebeurtenissen op het toneel, want boeien deed dit drama zeer zeker, zulks niet alleen om de ernstige inhoud, maar ook om het prachtige spel van Conry (Robert de Vries), de hospitaal dokter (Albert van Dalsum). Verder werden de rollen vertolkt door Jacques Snoek, Leo van Hensbergen, Cas Baas en BenGroenier. Van de vele prachtige momenten, waren de aangtijpende scène's in het oerwoud zeker de onvergetelijke. Het publiek had dan ook aan het einde maar één mening: „magnifiek". De Amsterdamse beroepsartisten, die inderdaaa een toneel-avond op zeer hoog niveau bezorgden kregen een donderend applaus. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zilveren armband en 10 gulden, A. de Moor, Kaaiwal 6. Een gulden, Wed. Lammens, Sassing Q 11, KOEWACHT. Op Donderdag 17 Juni vindt alhier de eerste Vlasmarkt plaats, welke natuurlijk een officiëel cachet zal hebben. Terug uit Indië. Dezer dagen keerde onze dorpsgenoot G. Wouters uit Indië terug. De geheele School straat leefde mee met de gelukkige ouders en vierden deze thuiskomst gepast. Fiets terecht. De eigenaar var, het lot no. 1267, waarop de fiets viel, is eindelijk komen opdagen. De gelukkige is een inwoner uit Westdorpe. Verkennersnieuws. Dwzer dagen kampeerde een troep Phili- piensche verkenners alhier. Te oordeelen naar de stemming in het kamp amuseerden de Philipieners zich goed, De Koewachtsche welpen kregen die van Axel op bezoek. O.m. werd er een voetbal wedstrijd gespeeld, welke eindigde met een 3—2 overwinning voor de eers'genoemden Koewacht kiijgt een wielrenner. Nadat Koewacht op wielergebied lange jaren zonder plaatselijk fa vort et is geweest, h^eft thans And'é Inghels een race-fiets be stegen. De hoop van wielerminnend Koe wacht is thans op André grsteld. TERNEUZEN. Brutaal indringings-geval nabij Driewegen. Vorige week Vrijdag had nabij de buurt schap Driewegen een door groote brutaliteit opvallende poging tot chantage en roof met geweldpleging plaats. Omtrent dit voorval vernemen wij het volgende De echtger.oote van den landbouwer De F. luisterde als gewoonlijk naar de radio berichten om elf uur 's avonds, terwijl de heer des huizes zich reeds ter ru3te had begeven. Eensklaps werd zij opgeschrikt door glasgerinkel, en spoedig sprong een gemaskerd man in de kamer, die comman deerde „Ik moet geld hebben." De huisvrouw antwoordde, dat er geen geld was, waarna zij zich onder angstge schreeuw naar boven begaf om haar echt genoot te waarschuwen. De gemaskerde onbekende zat haar evenwel achterna en toen de onverlaat boven was gekomen, ont stond spoedig een handgemeen met den inmiddels ontwaakten landbouwer." Deze greep den indringer vast. doch kon niet verhinderen, dat de onverlaat met een stuk ijzer, hetwelk hij verborgen had gehouden, hem een fikschen klap op het hoofd gaf. De boer^ had een bloedende hoofdwonde en was min of meer beneveld, doch behield nog zooveel tegenwoordigheid van geest, dat hij de man met het masker, die hier eveneens geld wilde afdwingen, noopte het hazenpad te kiezen langs het stukgeslagen raam in de benedenkamer. Een zuster van de huisvrouw en de zoon des huizes waren ondertusschen naar het nabijzijnde gehucht gelooper, waar zij door luid alarmgeroep de aandacht der buurt bewoners trokken. Ook werd hier telefonisch de gemeentepolitie te Terneuzen op de hoogte gebracht. Toen de buren ijlings te hulp schoten, was de brutale vogel reeds gevlogen. De politie was eveneens spoedig ter plaatse en stelde een diepgaand onder zoek in. Een verhoor van een persoon heeft reeds plaats gehad, evenwel zonder resul taat. Het gebeurde veroorzaakte begrijpe lijkerwijze heel wat opschudding in deze zoo rustige omgeving. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Bij „Turkeije" onder de gemeente Water landkerkje aan de Nederlandsch—Belgische grens is gisternacht door de grenswacht geschoten op een Belgische vrachtauto, die aan de sommatie tot stoppen geen gehoor had gegeven. De auto, die geladen was met koehuiden, kwam in een sloot terecht. Eén der inzittenden werd gedood, terwijl een tweede, hoewel eveneens gewond, wist te ontkomen. Zitting van 14 Mei 1948. Op 9 Maart werd door de Rijkspolitie te Nieuw-Namen, in samenwerking met de Belgische Rijkswacht, een onderzoek inge steld, inzake falsificatie van certificaten-en merken van de Nederlandse Algemene Keu ringsdienst' voor Landbouwzaden Aardappel- pootgoed, onder de gemeente Petegem(B) op ongeveer 20 kilometer afstand van de Belgische Franse grens, aangezien aldaar een partij pootaardappelen was aangetroffen, waarbij bleek, dat deze aardappelen in de hardel waren gebracht onder bijvoeging van valse rertificaten en labels van gemelde Nederlandse Keurirgsdiens. Tevens bleek bij onderzoek, dat de merken (plombes), die zich aan deze partij pootaardappelen bevonden niet vals of vervalst waren, doch waarvan gevoegelijk kon worden aangeno men, dat deze merken onbevoegd waren verkregen en gebruikt. Eerst werd de Bel gische landbouwer gehoord, alwaar de aar dappelen lagen opgeslagen, en zo ging vervolgens de zaak aan het rollen. Al gauw bleek, dat de plombes moesten zijn aange bracht door iemand, belast met de Keurirgs- d'enst Zeeland. Na een uitgebreid onderzoek belandde men bij de thans terechtstaande A. v. E., een 29 jarige controleur van de Algemene Keuringsdienst voor Landbouwra den en Aardappelpootgoed te Sintjansteen, thans echter sinds 18 Maart 1948 gedetinerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, die telaste is gelegd het verduisteren van ongeveer 100 plombes-keuringsmerken voor pcotaardappellen. Hij bekende de merken „ais contoleur", dus uit hoofde van zijn beroep in zijn bezit te hebben, doch ze voor ardere doeleinden te hebben aangewrnd. Geldelijk voordeel zru hij er niet voor aangenomen hebben Ter zitting blijft verdachte er bij, dat hij er geen geld voor heeft gehad. Er was geen controle op het gebruik van de rlombes. Men kreeg een hele partij toegezonden. De Belgische landbouwers kregen door de frauduleuze plombering minderwaardige poters. De Officier zegt, dat verdachte aan de plombes een andere bestemming heeft gege- ven dan waartoe zij dienuen. De naam van het Nederlandse Pootgoed werd hierdoor in ernstige mate in discrediet gebracht. Een groot deel van de oogst is er door mislukt, Hij heeft van de plombes misbruik gemaakt alsook van zijn positie. Verdachte is al twee maal geschorst wegens onjuiste gedraging, Eis10 maanden gevangenissraf met aftek voorarrest. Mr. P. C. Adriaar.se, raadsman van ver dachte, wil zich hoofzakelijk bepalen tot de bespreking van de strafmaat. Men is met de plombes nogal kwistig en controle is er niet op. De ambteraren krijgen ze met kisten toegezonden I Vraagt te volstaan met gedeel telijke voorwaardelijke-en gedeeltelijk onvoor waardelijke straf. SPORTNIEUWS. AXEL II—DE ZEEUWEN II 5—1. De oranje-reserve's vergrootten hun promotie-kansen. In een stevige 5—1-zege heeft <Axel II Zondag jl. bewezen een serieus promotie- candidaat te zijn voor de Reserve 2e klasse van den K.N.V.B. en met 3 winstpunten uit 2 wedstrijden staat de Axelsche reserve- ploeg er inderdaad hoopvol voor. Voor een vrij talrijk publiek had boven genoemde ontmoeting plaats. Het bestuur der Supporters-vereeniging „A.S.V." over handigde het Axelsche reserve-elftal een juweel van een bloemenmand, geschonken door tallooze voetbalminnende Axelaren, ter gelegenheid van het door Axel's tweede elftal behaalde kampioenschap. De gebrui kelijke speeches werden hier gehouden door de voorzitters, de h.h. Tieleman en van Bendegem. O-der leiding van referle Burm trapten de gasten af, terwijl de thuisclub het zon- voordeel had. De strijd begon in matig tempo en nadat beide verdedigingen een hoekschop hadden moe'en toestaan, kwamen onze stadgenooten vinnig in den aanval en het rood-witte doel doorstond ettelijke gevaarvolle momenten, Nadat de Axel-doelman bij een „Zeeuwer"- aanval keurig had gered, wist de linksbin nen uit een vrijen trap met een oer-hard schot oranje de leiding te geven (1—0). De thuisclub domineerde nu sterk en vele malen zweefde het leder voor het VHssing- sche doel, doch de kansen korden niet worden benut. Door een blunder in de ora>-je-verdediging wist de linksbuiten der gasten gelijk te maken (1 1). Na een scher mutseling voor het „Zeeuwen"-doel en een hoekschop volgde een vinnige stormloop der rooö-witten, de oranje-backs aarzelden wat, doch tenslotte werd het leder wegge werkt. Verschillende aanvallen der gasthee- ren volgden en nadat het verlaten dod een GRENULAAN 48 TERNEUZEN 9 MunHMMHBOT Lange Nieuwstraat 14 Tel. Kruispolderhaven no. 7 Schiedam Rotterdam Amsterdam Haarlem

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2