xvn AXELSCHE Mi COURANT Frankeering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 29 MEI 1948 62e JAARGANG No. 66 Frankeering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 26 MEI 1948. 62e JAARGANG No. 65 v NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM DE NED. HERV. KERK WAARSCHUWT TEGEN HET COMMUNISME. Zondag is een kanselboodschap in alle diensten der Ned. Herv. Kerk voorgelezen, waaraan wij het volgende ontlenen „Zij, die door het communisme bekoord mochten zijn, omdat in hen een drang leeft naar sociale gerechtigheid, moeten weten, dat het zijn wortels heeft in een volstrekt verwerpelijke leer, waarbij het menselijk willen en handelen uitsluitend door maat schappelijke krachten wordt bepaald. Zoals het thans optreedt eist het totale gebonden heid aan menselijke machten, welke zich niet onderwerpen aan God, maar zich in satanische hoogmoed stellen in de plaats van God. Het huldigt, in zijn niet meer van de praktijk te scheiden leer, ongebreideld geweld. Met nadruk spreekt de Kerk uit, dat elke totalitaire binding aan een mens of mensen, al zou deze zich in christelijk ge waad vertonen, met even grote stelligheid moet worden verworpen. De Kerk der Hervorming ziet de drang om te kiezen„Moskou of Rome", als een wereldse verzoeking. De Kerk komt niet op voor menselijke rechten zonder meer, maar boven alles voor het recht Gods en daarin voor het waarachtig welzijn van de mens. Geleerd en geleid door het Woord van God en Zijn Heilige Geest moet de Kerk de dreiging en de verzoeking van alle demo- nieën, ook wanneer deze zich in de Kerk van Christus laten gelden, weerstaan. Maar zal de Kerk alzo spreken in gehoor zaamheid aan de Heilige Schrift en vanuit de belijdenis, dan moet tevens doordringen, dat de christenen zelf zo weinig op de rechte wijze het Woord Gods hebben gehoord en beleefd en zo ontrouw zijn geweest aan het ware belijden van Jezus Christus, het enige Hoofd der Kerk en de enige Heer der wereld. Dan zullen zij, die zich gaarne christenen willen noemen, diep verontrust moeten worden wanneer zij verstaan, dat hun in het communisme en in de woelingen dezer dagen onbetaalde rekeningen worden voorgelegd. Het moet blijken, dat zij die tot de Kerk van Christus behoren, in woord en daad van betere dingen grtuigen zijn. De christenen moeten in deze spannende tijden weer opnieuw leren om in waarachtig gelovig vertrouwen op de enige Heer Jezus Christus hun weg te gaan. Triomfantelijk mag de Kerk door het geloof leven uit de. overwinning van Jezus Christus, om zo te zijn ééi der tekenen van het komende Rijk. Zo mag zij staan en gaan in de vrijheid, waarmede Christus haar heeft vriigemaakt. Tot geen prijs mag zij deze vrijheid zich laten ontroven Ij Onvervaard en onverschrok ken spreke zij haar woord, omdat zij aller zonde vijand moet zijn. „Een iegelijk, die de raam van Christus noemt, sta af van ongerechtigheid". Daarom spreke zij niet alleen tegen het communisme, maar even zeer tegen iedere vorm van samenleving, waarin de arbeid koopwaar wordt en de mens aan winstbejag is prijsgegeven, ja tegen elke boosheid waarin de zonde van de van God losgeslagen mens zich openbaart". JUBILEUMPAKKETTEN VAN DE N.IW.I.N. Zn men weet, zal de N.I.W.I.N. 200.000 jubileumpakketten zenden naar de militairen in de tropen, om hen tijdens de feesten ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin, een blijk van medeleven uit het Vaderland te schenken. Deze pakketten kunnen niet worden ge zonden aan een bepaalde militair of burger in dezelfde omstandigheden b v. Rode K'Uis personeel in Indië, daar deze pakketten moeten worden gezien ais een geschenk van het Nederlandse volk. Boven dien moet iedere militair zonder uitzondering een jubileumpakket ontvangen. Toch zai ieder van deze pakketten, die een rijk ge varieerde inhoud aan nuttige en smakelijke artikelen bevatten, een persoonlijk cachet dragen en wel, doordat de afzender zijn naam op het pakket kan invullen. Hierdoor zal de ontvanger het pakket als een geschenk van de afzender kunnen beschouwen. De waarde van ieder pakket bedraagt f4, maar door de grote medewerking van het Nederlandse bedrijfsleven, zal een etiket de afzender op slechts f 1,50 komen. Deze etiketten zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke N.I.W.I.N.-comifé's. WELZIJNSVERZORGING DER MILITAIREN OVERZEE IN BETERE BANEN. Dezer dagen keerde de directeur Centraal Bureau Niwin, Hg. F. F. van Rhijn, in Neder land terug, nadat hij in Indië besprekingen had gevoerd in verband met de welzijns- verzorging der militairen. Met het oog op de talloze klachten der militairen, die hun oorsprong vinden in het onvoldoende tot hun recht komen van de naar Indië gezonden Niwin-goederen (die worden geleverd „franco wal Batavia", waarna de Coördinatie Commissie Burger en Militaire Welfare de verdeling ter hand nam, terwijl de distributie geschiedde door betrokken militaire en burgerdiensten), werd behoefte gevoeld aan een nieuwe organisatie, die onder auspiciën der hoogste betrokken autoriteiten en als gelijkwaardig tegenspeel ster van de Niwin deze distributie zelfstandig zou verzorgen. Deze nieuwe organisatie zou thans gevonden zijn in de Stichting Cowin (Coördinatie Welzijnsverzorging Indië), welker bestuur wordt gevormd door It.-gen. Spoor, adm. A. S. Pinke en de directeur Soc. Zaken mr. B. Krijger. De heer Van Rhijn deelde mede, dat alle voorbereidingen zijn getroffen de stichtingsacte zal dezer dagen notariëel worden verleden. Het personeelsvraagstuk is echter nog een moeilijk punt. De Niwin zal dari ook op verzoek der Cowin haar bemiddeling verlenen voor de aanwerving van het benodigde personeel voor het nieuwe coördinatie bureau. Voor wat betreft de Nswin-zendingen (lectuur, sportartikelen, film, radio, artisten e.dmag worden verwacht, dat deze door d° totstandkoming van de Cowin in de naaste toekomst het peil der We'zijnsverzorging van de militairen aan merkelijk zullen verhogen. KORT VERSLAG van de ledenvergadering der Stichting Chr. Openbare Leeszaal en -Bibliotheek te Axvl op 22 April 1948. De Voorzitter opende de vergadering met gebed en heette de leden welkom. De notulen van de vorige ledenvergadering werden gelezen en or gewijzigd vastgesteld. Het jaarverslag van de secretaris gewaagde van groei van het ledenaantal en van het belangrijk stijgen van het aantal boeken, die ter lezing werden afgehaald. Het hoogste aantal boeken dat per week werd afgehaald was 160. De bibliotheek bevat thans iu:m 600 boeken, wat gezien de korte tijd dat deze functionneert ook een belangrijke aan winst is, daar wij met 200 boeken begonnen zijn. Ook het bezoek van de gegeven winter- lezingen beantwoordde aan onze verwach tingen er, overtrof onze raming van de ontvangsten. Een en ander inspireert om met volle inzet van alle krachten voor de volgende winter sprekers te krijgen. Voor een ruimte, ten behoeve van de te openen leeszaal, wordt nog steeds gezocht. Ook hiervoor hopen wij onverwachts te slagen. Het jaarverslag van de penningmeester geeft uiting van een steeds stijgende 1-komst, hoewel de uitgaven voor het aanschaffen van nieuwe boeken gelijke tred houdt. De ontvangsten b-droegen f 1197,20 en de uitgaven f929,23, alzo een batig saldo van f 267,97. Ook de afzonderlijk circulerende leesportefeuille mag zich in een grote be langstelling verheugen. Dhr. v. d. Berg deed verslag over de wekelijkse uitreikirg van boeken. Dit gaat steeds in opgaande lijn. De voorzitter dankte allen, die een aandeel hebben gehad in d» werkzaamheden, wat de verzorging van de Stichting betreft, maar ok van de boeken der bibliotheek, inzonderheid dhr. D. v. d Berg, die zoveel Zaterdagen heeft opgeofferd voor het verzorgen van de vlotte uitreiking. In de voorziening van de vacatures die ontstaan zijn wegens periodieke aftreding van de h.h. P. A. Wondergem en J. C. de Ridder, werder. bi ïoemd de h.h W. de Feijter en D. de Putti.;. Dhr. de Feijter neemt in dank deze benoeming aan, terwijl dhr. de Putter schriftelijk van dtze benoeming op de hoogte zal worden gesteld. De heren Wor.dargem en de Ridder worden dank gebracht voor hetgeen zij in het be lang van de Stichting hebben verricht. bij de rondvraag wordt de wens naar voren gebracht om in de toekomst cursussen te geven op letterkundig gebied. Verder werd de wens geuit om de jaarvergadering in het vervolg in Februari te houden. Aangezien verder niemand iets had voor de rondvraag werd hierna de vergadering gesloten met gebed. (Eerst heden werd ons dit verslag toe- gezonder.. Red.) ZOMERPOSTZEGELS IN HET JUBILEUMJAAR. Van 17 Juni tot 16 Augustus zal de gebruikelijke serie postzegels met bijslagen voor culturele en sociale doeleinden worden verkrijgbaar gesteld. Voor het Jubileumjaar 1948 zijn voorstellingen gekozen, die aan knopen aa i de gebeurtenissen, welke in dit jaar worden herdacht: de stichting van s-Grave:-ihag>? in 1248 (uitgebeeld door de Ridderzaal), de vrede van Munster 1648 (uitgebeeld door het paleis op de Dam), de gro..dswetherzie.:ing van 1848 (uitgebeeld door het palcis aan de Kneuterdijk te s-Gravenhage) en de inhuldiging van de Koningin binnen de stad Amsterdam (uitge beeld door de Nieuwe kerk te Amsterdam). EXPOkT VAN ZEEUWSE PAARDEN. In een cfficieele bespreking van een commissie van de Vereniging van Zeeuwse Fokkers uit Axel en het dagelijks bestuur der Koninklijke vereniging Het Nederlandse Trekpaard, d;e .eer verhelderend heeft ge werkt, werd volkomen overeenstemming ver kregen, inzake de behaalde resultaten en de gevolgde wekwijze. dient te worden bepaald, atient hangt er van af 1 gde trots kan gezegd (ransfusiedienst van het ruis onder de Bloed de wereld, qua orga an eerste plaats inneemt, in 1930 te Rotterdam, llige bloedgevers inge- ver 70 rayons, gegroe- sche centra (ziekenhuis belangrijke plaatsen In worden in de Neder- rulm 15 000 bloed en dit aantal stijgt nog msfusies, welke worden loed van ingeschreven oedtransfusiedienst zich ervaardigen van bloed- 1 waaruit alle vaste be- witte bloedlichaampjes 1 verwijderd en waarvan cht wordt gedroogd, biedt enkele voordelen opgedroogde bloed, rgsproces gaan n.l. de jes, die de bloedgroep en behoort, verloren, ren van plasma Is het nen de bloedgroep van het toedienen van het, ater weer vloeibaar ge- ieft men daarmede ook aden. Bovendien Is het oudbaarhet kan over oerd worden, taten hebben de bloed- e oorlog meer dan 7 i bijeengebracht, dat dplasma is verwerkt en gebruikt. We moeten n, dat men met plasma anaemie) kan bestrijden, iloedlichaampjes nodig. Nederland is momenteel tnd. vraag naar bloedplasma organiseert de Bloed- let ogenblik, in samen- latselijke afdelingen van ode Kruis één-malige gemeenten van ons land, Ie gevers beschikbaar i-oorlogse wereld er ook ling is verheugend er bereid om voor een ed te geven. Dagelijks iedienst van het Neder- lardoor in staat om het ng te redden. JS FEESTDAG. innenlandse Zaken heeft in wethouders der ge- d, dat de Ministerraad ering van het Regerings- iningin en van de 300- eid van Nederland heeft iag 31 Augustus. :tie niwin en n.m.c HEF BEËINDIGD. f-UIU-HHlKa SICCUS UC liuufciuug»! ANomi geadviseerd een volksplanting 2a' straks werkelijkheid dienen te worden. O' dienen wij ons zoQveel mogelijk te "oen absorbeeren door andere naties Voor veien is dit geen probleem. Men bespeurt vaak een drang naar een "Plossen in een kleurloozen cocktail van een snper-cosmopolitisme, waarbij alles wat Weemt naar Nederlandsche beschaving en evensstijl als ouderwe^ch wordt betiteld, het bevorderen van de vergroottng aer zoo hoog noodige levensruimte tot het scheppen van een nieuwe toekomst in nationaal ver band is niets meer of minder dan een plicht tegenover verleden, heden en toekomst. De hulp der techniek. Mocht de in dit artikel geopperde idee werkelijkheidszin hebben, dan mag men vertrouwen in den alouden N?derlandschen pioniersgeest en het beproefde doorzettings- leerde Dr. Karl Landsteiner in 1900 de oplossing bracht. Landsteiner kon aantonen, dat men de mensheid in vier bloedgroepen kan verdelen, welke thans internationaal met de vier letters O, A, B en AB worden aangegeven. Bij bloedtransfusies dient er op gelet te worden, dat men bij een patient, behorende tot bloedgroep A, bloed toedient van een donor die eveneens tot groep A behoort, enz. zal herinneren, voerden Nationale Monumenten maanden geleden een jgen van de koHnbonnert le bonnen, waarop men van kolen te veel be- gerestitueerd. Thans is atief beëindigd. Op het ling Financiën van het VIN liggen echter nog en Damplantsoen, die werden geretourneerd, ar bleken. Daarenboven ars als N.N. genoteerd, aam, adres of woonplaats onleesbaar hadden geschreven. De afdeling Financiën van het Centraal Bureau NIWIN verzoekt daarom al diegenen, die wel hun kolenbonnen hebben opgestuurd, maar nog geen certificaten hebben ontvangen, zich schriftelijk en onder vermelding van aantal en nummers der bonnen, welke werden opgezonden, met haar in verbinding te stellen. Het adres luidt: Dr. Kuyperstraat Ia te 's-Gravenhage. Abonnements- f Advertentie prl|« Abonnements- prij* i Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indié fl. 1,55. Buitenland fl. 2,-. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiên (muximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent; iedere regel meer 12 cent extra. a ibbiw»

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1