GR Prach Adverteert in dit blad. i Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Axel f Steedi V Fa. j. c. Distrib Ree i De Ronde van Axel. Ilo II. te RUIME KUNSTHA In ver! 1948 zullen t voor de zltdi Detaillist en Axel Inl DINSDAG 18 1 In plaats vai 11,30 uur In Hoek inlevei en zij die Dl op DINSDAG Inleveren. Domei Japon Engel: Heren Beige Grijze Heren O. SPORTNIEUWS. FV o e t b a 1. AXEL III-O. Z.-VL. SCHEIDS RECHTERS 5-0. Slechts een matig publiek was getuige van dezen voorwedstrijd tusschen het enkele invallers tellende deide elftal van „Axel" en een team, bestaande uit Oost-Zeeuwsch- Vlaamsche scheidsrechters uit den Kon. Ned. Voetbal Bond en de Onderafdeeling Zeeland. De scheidsrechters hadden ditmaal alzoo niet zelf de beslissing over het spel, doch moesten die aan één hunner niet-meespe- lende collega's laten. Deze ontmoeting was bedoeld als een oefenwedstrijd voor de arbiters uit onze streek, die zullen deelnemen aan het groote scheidsreehters-voetbaltournoo', te Amster dam te organiseeren in Juli r.k. De eerste helft bracht een gelijkopgaande strijd. Wel waren de Axelsche vleugels actief, doch de schutters kwaliteiten bleken nog niet ideaal. Nadat de arbiters een straf schop hadden gemist, kwam de rust met dubbel blanken stard. Na de hervatting werden de scheidsrech ters spoedig zoodanig in het nauw gebracht, dat een referee in eigen doel kopte. Het overwicht van de jeugdige orarje-ploeg werd steeds grooter en geleidelijk werd de stand opgevoerd tot 5—0. AXEL—TERNEUZEN 1—0. Twee gestagen ploegen stelden danig teleur. De velen, die voor deze laatste en zinlooze ontmoeting geen groote illusies koesterden, hebben gelijk gekregenwel hoogst zelden is een „Zeeuwsch-Vlaamsche derby" gespeeld, waarbij het publiek zulk een lauw en vaak futloos spel te aan schouwen kreeg I Axel is „au gra d complet", terwijl de gasten Pienbroek missen, als scheidsrechter Nieuwlard voor een pl.m. 2000 koppig publiek laat aftrappen. Nadat eenige aanvallen der thuisclub door de róód-zwarte defensie zijn weggewerkt, ontsnapt Terneuzen aan gevaar, als doelman Fioitsse mist en v.d. Velde den bal niet meer halen kan. Beide verdedigingen kunnen dan door het zwakke voorhoede-spel de situatie meester blijvem waarbij opvalt, dat de oranjeploeg Uehnisch wei de betere is en ook het meest in het offensief, hoewel deze aanvallen juist niet worden gekenmerkt door „spirit en vi'ur." Beide doelen ontsnappen dan aan etn doorboring, als de orarje-verdediging ternauwernood kan wegwerken en onze nvrtvonr raast het verlaten dr>e1 scfv'et. Een sch-rrrutselirg voor het Torn.-doel en epn hoekschop brengen geen resultaat. De druk op het doel der gasten houdt aan, doch zoowel Jonkman als v.d. Velde schieten naast. De jager kan op een critiek moment het gevaar keeren, maar toch hebben de gasten pech, als zij bij herhaalde aanvallen tot tweemaal langs het verlaten doel koge- '^■nCombinatie-spel van Jonkman—Delj dwingt dan enkele hoekschoppen af, doch r4 rood-zwarte defensie blijft de zaak mees- 1 Doelman Florusse moet nu veelvuldig actie komen en het publiek juicht te v.oeg, als hij een schot var. Jonkman nog it het doel kan graaien. Als Henk met een pracht-save den Tern.-midvoor zijn kans ontnomen heeft, dwingt oranje een hoek schop af, doch het schot van Walraven wordt gestopt en spoedig breekt voor de 4s maal in deze promotie-competitie de rust aan met 0—0-stand. Na de thee dringt Axel op en de Ter- neuzensche veste maakt een hachelijk moment door, Jonkman, Dobbelaar en A. Deij bela gen het doel der gaster, doch de defensie houdt stand, waarna een schot van den Tern.-linksbuiten geen doel treft eo de Jager terugspelend een mogelijk onheil voorkomt. Oranje komt er beter in, schoten uit onze geheele voorhoede dwingen Florusse tot groote activiteit en als Dieleman met een van zijn bekende saves een aanval van rechts onschadelijk heeft gemaakt, zuivert Sijs het terrein en spoedig daarna weet Jonkman door te breken en het net te vin den (1 0). Terneuzen dwingt een corner af en als beide keepers in actie zijn ge weest, schiet Jo Deij na een snellen rush naast, waarna v.d. Velde's schot wordt gekeerd. Bij een algemeenen aanval der gasten is Henk weer de reddende engel, waarna Fiorussen in duel met den doorge broken Jonkman zijn doel zuiver weet te houden. De gasten dwingen dan een drietal hoekschoppen af en één der oranjehemden werkt bijna in eigen doel, waarna v.d. Velde door Florusse schaakmat wordt gezet en 'n schot van Jo Deij onschadelijk wordt ge maakt. Als Sijs daarop de gevaren heeft gekeerd, bedreigpn Jo Deij, Jonkman en Dobbelaar de Tprneuzensche veste, doch Florusse redt en Buijze werkt resoluut weg. Als Herk keurig heeft gered, is Florusse in een duel met Dobbelaar weer overwinnaar en weldra komt het einde. Deze laatste „promotie*-wedstrijd maakte een weinig verhf ffer.den indruk wegens het inferieure spel, hetgeen zeker een gevolg is van de bekerde teleur stellende gebeuitenis- sen. Een blijvende herinnering is deze Pinkster-voetbalwedstrijd hoevele vormen ook door spel in den loop der jaren geen hoogtepunt! dan ook niet. Het vaststaand feit dat onze plaatselijke ploeg veel en veel beter kar, is een reëele troost bij deze strijd zonder kleur of begeestering. AXEL II-DE ZEEUWEN II. Ook het tweede elftal heeft de eer weer „in de promotie" te zitten. Na een verheu gend begin het gelijke spel met een deerlijk gehavende ploeg in den uitwedstrijd tegen Zierikzee II krijgen de oranje reserves morgen de Zeeuwen II op bezoek. G'zien het feit, dat Axel II thans in eigen home speelt en op oorlogssterkte kan uit komen, geven wij de ploeg van Verhelst alle kansen op de volle winst. Good luck t FR. LENSEN HOOFDBESTUURSLID VAN DEN Z. V. B. Uit betrouwbare bron vprnemen wi<", dat onze stadgenoot, dhr. Fr. Lensen, is geko zen in het hoofdbestuur der Onderafdr «llng Zeeland van den Kor. Ned. Voetbal Boud. NIEUWELING RIJVERS DUBBELDE ALLE TEGENSTANDERS. Ie na-oorlogsche baankoers werd een sport-evenement. Epn stralende Mei-dag, een duizend koppig publiek langs het parcours en vooral bij „den arrivée", dat riel alleen eer, laaiende geestdrift toonde, maar ook in tailooze pre mies den strijd aanwakkerde, teleurgestelde renners, die door pech een gunstig uitzien- den strijd moesten staker enlast but rot least een bescheiden, doch veelbelovende opgeschoten knaap in een gele trui er met een vriendelijken glimlach, die met een ronde voorsprong onder donderend g» juich de finish bereikte, waren de blijvende indruk ken van de eerste ra-onrlogsche R< "de van Axel, die door de V.V V. en de Wieier- supportersclub „Ax"l" was gjeorpar.iseerd en zeer zeker ren éclatant succes, ja een evenement werd. Organisatie en voorbereiding. Tal van goede voorzorgs-maatregelen waren voor deze course genomen. De Z V. T M. verlegde het bus-vprkprr van Noord straat naar K'etkdretf, de politie zorgde voor afdoende vrijhouding van het parcours, ter wijl de lijdelijke afrastering aan beide rijden der Noordstraat een zeer goeden maatregel bleek, waaraan het gemeentebestuur zijn volle medewc rking;verleend had. Ook de luidspreker-installatie, waardoor onze oud-stadgenoot, dhr. Dema^pz via de microfoon op den wagen van dc jmy rer- ners en publiek op de hoogte hield van den koers, vormde een groot" bijdrage voor het welslagen van dit sportgebeuren. Toen de luidspreker onder de opwekkende tonen van „Marching through Georgia' reeds velen naar het hart van ons stedeke had gelokt, verzamelden zich 26 renners op het Marktplein, waar de start zou plaats vinden. Tengevolge van concurrentie in andere gemeenten was het aantal renners wel deerlijk geslonken, doch de hierdoor ontstane teleurstelling zcu men spoedig vergeten De start. Op het Maiktplein werd het woord ge voerd hoor dhr. Van Maale, namens de Axelsche V.V.V., door wethouder van Ben- degem namens het gemeentebestuur en door dhr. Demanez, welke laatste de voor waarden aan dezen wegwedstrijd verbonden, nog even in herinnering bracht. DE KOERS. Wethouder van Bendegem gaf daarna het startsein en zoo nam de rit van 102 km. een aanvang, de motor-politie voorop en de renners volgend in matig tempo, dit ter verkenning van het parcours, dat liep vanaf Matkf, Weststraat, Noordsfraaf, Nieuw- straat, Buitenweg, Poler.straat, Walstraat. Het plm. 1700 meter lange parcours moest alzco 60 maai worden gereden. De volgende ronden werd het tempo reeds opgevoerd en alras nam Drost uit Haarlem de leiding, welke hij verschillende ronden behield, doch door bandenpech moest hij den voor hem veelbeiovenden strijd staken. Dit was ook het geval met Vos. O der de pechvogels behoorden o a. ook onze stad genoot J. C. Jansen, die door een val en daarbij opgeloopen blessure moest opgeven en de Bredanaar Bindels, die door pedaal breuk veel achterstand moest boeken. Geweldige publieke belangstelling. Zoo ging de strijd door onder enorme belargstelling niet alleen uit Axel, doch ook uit heel Oost Z.-V'aanderen en uit België. Inzonderheid aan den oprit bij de Polenstraat (voor dezen dag symbolisch „Couberg" genoemd), aan Buitenweg- Stationstraat en in de omgeving van de landbouwschool. Doch de Noo'dstraat met de plaats van aankomst spande vèr-uit de kroon en her bergde aan weerszijden pen enthousiast en opeengepakt publiek tot aan de gevels der huizen. Rijvers loopt uit. Intusschen had de jeugdige Bredanaar W. Rijvers kans gezien uit het peloton te ontsnappen en bij elke ronde werd zijn positie beter en vergrootte zoo geleidelijk zijn voorsprong, die hij later tot de volle parcourslergte zou opvoeren. Inzonderheid deze jonge renner een nieuweling nog bleek de favoriet van het duizendkoppige publiek en iedere ronde waren handgeklap, toejuichingen en aanmoedigingen zijn deel. Tengevolge van een lekke achteiband moest ook hij van rijwiel verwisselen. Doch zijn vader die vol trots op het goede debuut van zijn zoon in de rennerswereid de rol van soignfur vervulde, zorgde dat Willy spoedig weer zijn eigen karretje had. De verminderde voorsprorg werd nu spoedig weer ingehaald, en verbeterde deze zelfs tot een ronde, welke positie hij glansrijk be hield. Voorting, die eveneens een favoriet bleek gaf op, toen hij voor de tweede maal een bandbreuk had. Ook Bindels, die zich ondanks zijn pech kranig gieid, genoot een groote belangstelling. De premies, bewijzen van Axel's medeleven Opvallend was in deze periode het ver rassend grnote aantal premies, uitgeloofd door handelsfirma's neringdoenden, suppor- ifrs-c'ubs en particulieren. Deze premie reeen was het bewijs van het intense mee leven der geheele Axelsche bevolking en droegen riet wpinig bij tot verhooging van tempo en spannirg. Verschiller.de dezer premies werden gewonnen door Binders, natuurlijk onder luide toejuichingen. Het einde nadert. Bij het raderen der laats te ronden was wel duidelijk,- dat de positie van Rijvers GRENULAAN 48 TERNEUZEN I 4c Lange Nieuwstraat 14 Tel. Kruispolderhaven no. 7 Schiedam Rotterdam Amsterdam Haarlem

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 6