;s AXELSCHE1$ COURANT 01 it bleien. De Troonsafstand van H. NI. de Koningin. cel SN frankeering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 29 MEI 1948 62e JAARGANG No. 66 Frar,keering bij abonnement, Axe'. ZATEF D AG 15 MEI 1948. 62e JAARGANG No. 63 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie: AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM :ijd iel eid ste ;en ing E. 1 8 ilijk iagt ars Off. Voorjaarswind, die zonder schromen alle nevels openscheurt. Zoo, dat weer het licht van boven onze lage landen kleurt.... Waai deez' wond're wereld open, blaas de harten vol gerucht! Niemand is er in ons landje Voor zoo'n Pinksterlied beducht! HET hart verheugt zich gaarne, en zoo zal men niet gaarne de blijd schap willen missen, die de Pinkster dagen met zich brengen. Kunnen en mogen wij echter deze Pinksterstem ming verdedigen? Want al is het licht en het leven nu overal in de natuur doorgebrokenis er ook een straaltje van in ons hart doorgedrongen? Hebben wij recht op de idylle De pas achter ons liggende jaren waren zoo overvol van schrijnend leed en donkerheidvoor elke bloem die er bloeide, lag er iemand ergens op een slagveld uitgestrekt; Pinksteren ging steeds over al dit leed heen.... Weer vieren we straks het Pinkster feest, maar hoe? Is er zooveel ver beterd in de wereld, in de landen die nog zuchten onder de naweeën van den oorlog, waarop nog steeds geen vrede gevolgd is? deel mag hebben aan de Eeuwigheid. Een Eeuwigheid die niet pas begint na zijn dood, maar die al begonnen is op zijn eersten levensdag en waarin zijn leven dus een korte en bepaalde phase beteekent. Ja, kinderen der Eeuwigheid zijn we en daardoor moeten we ons voelen kinderep van God. Als we dit beden ken, brengt de wetenschap van de ontzaglijke cijfers, waarin het Universum wordt uitgedrukt, ons niet tot vertwij feling en donkere smart, maar tot aanbidding en sterke zekerheid. Dan brengt de glorie der natuur en haar ondoorgrondelijke regelmaat ons tot volledige overgave. Dan kunnen we begrijpen, dat de groote wijsgeer Kant den sterrenhemel als een ondoorgrondelijk wonder be schouwde. Dan kunnen we ook begrijpen, dat de groote Napoleon veranderde in een klein mensch, toen hij, met zijn schip op weg naar Egypte, en luisterend naar de geleerden, die de reis mee- meemaakten en beweerden dat er geen God bestond, met zijn vinger wees naar den flonkerenden sterrenhemel, die zich boven de zee koepelde en vroeg„En wie heeft dat daarboven dan gemaakt?' DE menschen zijn ontzettend knap geworden en toch klinkt telkens de vraag„Waarheen Ja, waarheen Zij weten het niet, en zij zullen het ook niet weten. De „grooten', de „wijzen" onder de menschen kunnen met hun schitterende instrumenten berekenen en doorvor- schen zooveel ;ij willen, maar het voornaamste niet. Het voornaamste is God. Het Eeuwige Geheim en het Geheim der Eeuwigheid. De mensch, die al deze dingen be denkt, die weet, dat de aarde waarop hij leeft feitelijk maar een stofje is in de machten en ruimten van het Heelal, voelt de vraag in zich rijzen „wie ben ik? wat beteeken ik? ben ik iets meer dan een zucht, een ijle, onhoorbare zucht in de geschiedenis van het Uni versum?" Totdat hij zich bedenkt, dat hij leeft en dat hij door middel van dit leven EEN jong, strijdend mensch riep eens uit-, „O, als ik God maar één keer had gezien, dan zou ik gelooven 1' God zelf zien Zien we God dan niet duizendmaal in de werken van Zijn hand, in de schoonheden der schepping? Zouden we het maar niet aan Hem overlaten, wat er met ons en de wereld zal gebeuren De eenig goede houding is deze, dat alles wat wij weten en ontdekken, ons voert tot de erkenning van Gods Grootheid, van zijn onmetelijke Macht en Glorie, die voor ons, nietige men- schenkinderen, niet te peilen is en dat wij in eerbied stamelen O God, onze God, hoe gevierd [is Uw naam, Heel de aardroept U uit als de Heere, De hemel daar ginds, al de hemelen [saam, Weergalmen Uw grootheid ter eere! F. Wegers het Pinksterfeest verscbynt a.s. Woensdag de „Axelsche Courant Ook de Kamerleden volkomen verrast. Den Haag tot tranen bewogen. (van onze Haagse correspondent) Ook voor de leden van de Eerste en Tweede Kamer kwam het nieuws over de troonsafstand van H.M. Koningin Wilhelmina volkomen onver wacht. Men had wel gerekend op een troons afstand onmiddellijk na de jubileumfeesten, doch vermoedde geen ogenblik, dat dit nu reeds bekend zou worden gemaakt. Hetzelfde geldt voor het corps diplomatique, dat evenals het Nederlandse volk gespannen naar de radio luisterde. Ook voor deze diplomaten was de abdicatie een verrassing. Zelfs de onmiddellijke omgeving van H M. was niet tevoren ingelicht. Hofdames in Het Loo, die, terwijl de Koningin haar rede uitsprak in de Grijze Kamer, naar de luidsprekers luisterden in hun eigen vertrekken, werden volkomen door het grote nieuws overvallen. Ook de Prinsesjes in Soestdijk luisterden naar de radio, toen Oma tot het Nederlandse volk sprak. Ze waren volkomen verbouwereerd toen ze hoorden dat mama nu spoedig Koningin zou worden. De kleintjes bleven lang na babbelen en konden de slaap niet pakken van reactie. Den Haag en Amsterdam, de hofstad en de hoofdstad, waren tot tranen toe bewogen. Het merendeel der bevolking vermoedde, dat H. M. ook deze maal zou spreken over de situatie in Indonesië en toen ze tenslotte vernamen dat Wil helmina afstand zal doen ten behoeve van Haar Dochter, ging er door vele hoorders een lichte siddering. Velen, die niet naar de radio hadden geluisterd hoorden het grote nieuws op straat. Voor de dagbladbureaux groepten mensenmenigten samen, die het nieuws van commentaar voorzagen. Velen, die hier het bericht lazen, pinkten in stilte een traantje weg. Grote belangstelling in het buitenland. Nadat de buitenlandse persbureaux het grote nieuws een uurtje later over de wereld hadden verdeeld, kwamen tegen 9 uur de eerste telegram men binnen uit nagenoeg alle landen ter wereld. De bladen, die in Nederland over eigen vertegen woordigers beschikken, vroegen dringend om copy over het Koninklijk Huis en de abdicatie en reeds Donderdag brachten vele toonaangevende wereld bladen lange artikelen over H.M. de Koningin. Juliana wordt 6 September gekroond. H.K.H. Prinses Juliana is gisteren in de Ridder zaal in tegenwoordigheid van de vereenigde ver gadering der Staten Generaal, het corps diploma tique en vele andere kerkelijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbekleders voor de tweede maal in haar leven beëedigd als Regentes. De plechtig heid droeg een sober, eenvoudig karakter Haar Regentschap zal duren tot 30 Augustus, waarop Koningin Wilhelmina nog enkele dagen de teugels in handen neemt. Men rekent er op, dat de kroning van Juliana zal geschieden op 6 Sept., dus juist 50 jaar nadat Wilhelmina werd gekroond. Zekerheid hieromtrent bestaat echter nog niet. De Oranje comité's. Op welke wijze de feestelijkheden ter gelegen heid van de kroning van Juliana zullen worden georganiseerd, is nog niet bekend aangezien de juiste datum nog niet vrij gegeven is. Voor het geval de kroning inderdaad plaats vindt op 6 September, dan wil men, aldus vernemen wij, de feestelijkheden ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina samenvoegen met de kroningsfeesten. Wellicht juister gezegdmen wil de jubileumfeesten laten uitlopen in het kroningsfeest. (Voor de radio-rede van H.M de Koningin zie niet. men pagina 4) dient te worden bepaald, atient hangt er van af I gde trots kan gezegd iransfusiedienst van het tuis onder de Bloed de wereld, qua orga- »n eerste plaats inneemt, in 1930 te Rotterdam, Uige bloedgevers inge- ver 70 rayons, gegroe- sche centra (zlekenhuia belangrijke plaatsen in worden in de Neder- ruim 15 000 bloed en dit aantal stijgt nog tnsfusies, welke worden loed van ingeschreven oedtransfusiedierst zich ervaardigen van bloed- i waaruit alle vaste be- witte bloedlichaampjes ve>wijderd en waarvan :ht wordt gedroogd, biedt enkele voordelen ongedroogde bloed. igsprGces gaan n.l. de es, die de bloedgroep en behoort, verloren. ;en van plasma is het nen de bloedgroep van het toedienen van het, ater weer vloeibaar ge- ieft men daarmede ook aden. Bovendien is het oudbaar; het kan over Derd worden, taten hebben de bloed- e oorlog meer dan 7 i bijeengebracht, dat jplasma is verwerkt en gebruikt. We moeten n, dat men met plasma anaemie) kan bestrijden, tioedlichaampjes nodig, lederland is momenteel ind. vraag naar bloedplasma organiseert de Bloed- et ogenblik, in samen- atselijke afdelingen van ode Kruis één-malige gemeenten van ons land, e gevers beschikbaar -oorlogse wereld er ook ling is verheugend er bereid om voor een •d te geven. Dagelijks edienst van het Neder- lardoor in staat om het ng te redden. JS FEESTDAG. innenlandse Zaken heeft n wethouders der ge- d, dat de Ministerraad ering van het Regerings- mingin en van de 300- ild van Nederland heeft lag 31 Augustus. geadviseerd een voncspiammg 2al straks werkelijkheid dienen te worden. Of dienen wij ons zogveel mogelijk te Hoen absorbeeren door andere naties Voor velen is dit geen probleem. Men bespeurt vaak een drang naar een °Plossen in een kleurloozen cocktail van een scper-cosmopolitisme, waarbij alles wat :vveemt naar Nederlar.dsche beschaving en evensstijl als ouderwe*"ch wordt betiteld, hoog noodige levensruimte tot het scheppen van een nieuwe toekomst in nationaal ver band is niets meer of minder dan een plicht tegenover verleden, heden en toekomst. De hulp der techniek. Mocht de in dit artikel geopperde idee werkelijkheidszin hebben, dan mag men vertrouwen in den alouden Nsderlandschen pioniersgeest en het beproefde doorzettings oplossing bracht. Landsteiner kon aantonen, dat men de mensheid in vier bloedgroepen kan verdelen, welke thans internationaal met de vier letters O, A, B en AB worden aangegeven. Bij bloedtransfusies dient er op gelet te worden, dat men bij een patient, behorende tot bloedgroep A, bloed toedient van een donor die eveneens tot groep A behoort, enz. TIE NIW1N EN N.M.C 'IEF BEËINDIGD. sal herinneren, voerden Nationale Monumenten maanden geleden een gen van de kol^nbonnen e bonnen, waarop men ran kolen te veel be~ ;erestitueerd. Thans is itief beëindigd. Op het ing Financiën van het flN liggen echter nog n Damplantsoen, die werden geretourneerd, r bleken. Daarenboven rs als N.N. genoteerd, n, adres of woonplaats r jeschreven. De afdeling Financiën van het Centraal Bureau NIWIN verzoekt daarom al diegenen, die wel hun kolenbonnen hebben opgestuurd, maar nog geen certificaten hebben ontvangen, zich schriftelijk en onder vermelding van aantal en nummers der bonnen, welke werden opgezonden, met haar in verbinding te stellen. Het adres luidt: Dr. Kuyperstraat Ia te 's-Gravenhage. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1