AXELSCHE m COURANT Frankeering bij abornement, Axel WOENSDAG 12 MEI 1948. 62e JAARGANG No. 62. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM RINSES JULIANA WEER REGENTES. M. de Koningin moet opnieuw rust nemen. M, de Koningin ziet zich met het oog liaar gezondheid genoodzaakt opnieuw uitoefening van het Koninklijk gezag ijk neer te leggen. K H. Prinses Juliana zal met ingang 14 Mei als regentes optreden en op elfde dag worden bfëedigd. (INDERPOSTZEGEL-ACTIE OP DE GOEDE WEG. (Kinderpostzegels hebben dit keer bijna Ion meer opgebracht dan het jaar te I. In 1946 waren de baten „Voor het "1274 656,49, terwijl 1947 een bedrag f362.360,48 opleverde, iedaar de nuchtere mededeling van het «bestuur der P.T.T. aan het Nederlands lilé voor Kinderpostzegels, rei mede- :g waarop in spanning was gewacht trs, meer dan andere jarenlhad men aal de grote trom geroerd en krant, en füm hadden mee hun beitje beentje pet om het nu eens flink op te voeren, nood van het misdeelde kind was hoog (gen; ieder in Nederland diende dat te a en ieder ook had zijn steentje bij te tn in de leniging van die nood. noodkreet werd gehoord en verstaan, ton meer werd geofferd door een lek op welks offervaardigheid toch al dikwijls een beroep wordt gedaan, leen het kan altijd nog beter. Daar itn de Zwitsers over mee kunnen praten. - met een bevolking half zo groot als onze kochten het vorig jaar Pro itute zegels met een overwinst voor het zwakke, m'sdeelde en verwaarloosde van ruim één millioen gulden ettemin, er is reden tot tevredenheid, ut het toch in alle geval goede resultaat liet bereikt door het harde werken van paar uitblinkers, maar uit aile hoeken liet land kwamen cijfers, die duidelijke spraken. t natuurlijk, uitblinkers waren er even Zuid-Beierland b.v., dat in Drcember Imaar eventjes 90 pet. van zijn uitgaande imet kinderzegels frankeerde. En Limburg, pet. meer afgenomen dan het vorig jaar. was meer nog, wat tot verheugen ude. Ruim honderdduizend schoolkin- «ndeden mee aan de radio-luisterwedstrijd |oor het Kind", waarvoor St. Nicolaas had opgeroepen. 100 000 kinderen tn iets voor die 50.000 anderen, in ze kregen er nog iets voor terug ook. werden heel wat prijzen onder hen ver- ild en de hoofdprijs een hele klas met derwijzers en al voor 14 dagen naar toetland heeft de winnaar, de 7e klas de school voor V G L O. in het zwaar de oorlog getroffen stadje Khenen, in het vet. in, waar we toch met cijfers bezig zijn, werden verkocht 2 ct„ bijslag 2 ct., 4 ct., 2 ct. 7V, c»., 2V, ct. 10 ct., 5 ct< 20 ct., 5 ct' totaal dus bijna 11.000.000 zegels. Een turn aar tal? Inderdaad maar wist U I de P.T.T. per dag ca. 4.000 000 post- ukken verwerkt? Bijna 10 pet. werd dus die maand met Kinderzegels gefrankeerd. we proberen in December van dit jaar II percentage te verdubbelen •000 Nederlandse kinderen rekenen op U 1 IJZ1QING IN DE PUNTENWAARDERING OOR BEPAALDE TEXT1EL-ARTIKELEN. de puntenwaardering van textielgoe- "{n zijn enkele wijzigingen aangebracht, airdoor deze in overeenstemming is ge- ticht met de hoeveelheid slof, welke bij j confectionneren der artikelen is gebruikt. een demi-salson of regenjas voor "sonen van 15 jaar en ouder volgens de "te tegeling steeds gewaardeerd op 45 ^en. thans geldt voor deze artikelen de We waardering: gevoerd 45punten, half 35 punten en ongevoerd 25 punten, ^eux-pièces voor de leeftijden 10 tot en e' 14/'aar en 15 jaar en ouder zijn resp. P 15 en 25 op 13 en 20 punten gebracht. te" slipover voor personen van 15 jaar ouder was vroeger op 15 en is thans op Punten gewaardeerd. De puntenwaarde- 36990 zegels van '0029 10.302 25.204 30.047 ring van standaard-kousen is gebracht van 2 op 1 punt pér paar, Voor iuiers dient men voortaan 3 in plaats van 4 punten te geven. Voor nachthemden en pyama's moét men voortaan één resp. 2 punten meer gever. Tenslotte is voor een aantal artikelen de indeling naar leeftijdsgroepen vervangen door een indeling naar maten. DE EERSTE KOLENBONNEN VOOR 1948—1949 AANGEWEZEN. Bruinkoolbriketten en het kolenslik zonder bon. Nu de distributiediensten de uitreiking van de nieuwe brandstoffenkaarten TA 806 na genoeg hebben beëindigd, is besloten de bonnen 01 en 02 van deze kaart geldig te verklaren. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstof. Om de handel tijdig te kunnen bevoorraden is het noodzakelijk dat deze bonnen zo vlug mogelijk, in ieder geval vóót 15 Mei a.s. bij een leverancier worden ingeleverd. Teneinde de moeilijkheden, welke het soortenprobleem opwerpt, enigzins" te ver minderen, zullen bruinkoolbriketten en het kolenslik bonvrij kunnen worden gekocht. ZATERDAGAVONDKLOK VOOR AUTOMOBILISTEN. De K.N.A.C. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht, de aanvang van het z.g. Zondagsrijverbod te stellen op 4 uur v.mterwijl mede in overweging is gegeven dat verbod te 21 uur te doen eindigen. Ia het adres heeft de K N.A.C. tevens de hoop uitgesproken, dat deze eenzijdige vrijheidsbeperking, spoedig geheel zal wor den opgeheven. VERGUNNING VOOR MOTORRIJTUIGEN. De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft- bepaald dat tenzij in de vergunning anders is bepaald, van een motorrijtuig slechts gebruik mag worden gemaakt door degene, aan wie de vergunning voor het gebruik van het motorrijtuig is verleend en door anderen, voor zover zij aannemelijk maken, dat dit gebruik noodzakelijk is voor de uitoefening van de werkzaamheden, in verband waarmede de vergunning aan de vergunninghouder is verleend. Indien het motorrijtuig, waarvoor de ver gunning van kracht is, niet beschikbaar is, mogen zij, die van dit motorrijtuig gebruik mogen maken, van een ander motorrijtuig gebJuik maken, indien de vergunningsbe wijzen, betrekking hebbende op beide motor rijtuigen, in of op het motorrijtuig aanwezig zijn en deze vergunningsbewijzen aan de opsporingsambtenaren op hun verzoek be hoorlijk ter inzage worden afgegeven. Uit onze omgeving. ZEEUWS AUTOBUSPARK BREID ZICH UIT. In Zeeland is men voor het vervoer in hoofdzaak aangewezen op autobussen. Het is verheugend, dat alle busondernemingen in de provincie in de laatste tijd hun wagen park hebben kunnen uitbreiden, omdat dit uiteraard het passagiersvervoer zeer ten goede komt. In totaal zijn er in Zeeland thans 142 autobussen beschikbaar en daar naast nog aantallen „bellenwagens" en noodbussen. De laatste cijfers voor de ver schillende ondernemingen luiden als volgt: N. V. Stoomtram Walcheren 43 bussen 10 „bellewagens" en 2 voor personenvervoer omgebouwde vrachtauto's als reserve, Auto Mij Zeeland te Goes: 35 bussen en 5 bel- lewager, Z. V.T. M.28 bussen, 4 „bellewa gens" en 11 omgebouwde vrachtauto's Stoomtram Breskers—Maldeghem 16 bussen. 8 .bellewagens" en 3 noodbussen, Fa. Krij ger, Goes 8 bussen en 3 „bellewagens", Fa. vae Oeveren, Zierikzee, 6 bussen. Fa. van de Klundert, Oud-Vossemeer, 3 bussen en 1 „bellewagen" Fa. Picavet, Nieuw Namen eveneens 3 bussen en 1 „bellewagen". Deze laatste onderneming ontvangt volgende week een nieuwe bus. AXEL. De Zeeuwse Plattelands vrouwen vergaderden. Men schrijft ons: Er wordt beweerd, dat de Zeeuwse kleder. dracht aan het verdwijnen is. Er zijn com. missies gevormd om te trachten beze kleder drachten te behouden. Wie echtpr de provinciale voorjaarsvergadering v2n de Bond van Plattelandsvrouwen welke vorige week te Axel werd gehouden, heeft hezocht, zal tot de ontdekking zijn gekomen, dat het met het verdwijnen van deze mooie landelijke klederdrachten nog niet zo'n vaart loopt. Uit alle delen van onze provircie was men naar Axel gekomen voor het bijwonen van deze provinciale bijeenkomst. In het „Cen trum" overheersten de witte kappen der Zuid-Bevenlands; en Walcherse bezoeksters waartussen men nog vele West Zeews-Vlaam se kapjes zag, alsmede de vleugels der Axelse boerinnen. Nadat alle dames plaats hadden genomen in de grote zal van het „Centrum„, welke feestelijk in de bloemen was gezet, werd aan de bezoeksters koffie met biscuits gepre senteerd. De opening. Nadat mevr. De Feijter, presidente der Afd. Axel, de vergadering had geopend, droeg zij de leiding over aan mevr. Kostense uit Kruiningen, provinciale presidente. Na haar welkomstwoord zingen de bezoeksters het Bondslied. Mej.Sikkens, uit Goes bracht vervolgens het jaarverslag uit De Provinciale Bond telt thans 12 afdelin gen. Het ledental steeg van 812 tot 947, ter wijl het jaar afsloot met een batig saldo van f215,44 Het door de Afd. Axel tot het bestuur gericht verzoek te willen trachten dat even als de arbeiders van de suikerfabrieken ook de boeren en boerenarbeiders een extra rant soen suiker zouden bekomen, vond geen instemming bij de vergaderden en werd besloten dit verzoek af te wijzen. Nadat was medegedeeld, dat er gelegen heid bestond tot uitwisseling van leden met die van de Utrechtse Provinciale Bond, wer den de aftredende bestuursleden bij acclama tie herkozen. Het bestuur verzocht de leden krachtige steun te verlenen aan de tentoonstelling. „De Nederlandse Vrouw", welke ter gele genheid van het Rïgerings-jubileum van H M. de Koningin zal worden gehouden. Des middags werd door velen een bezoek gebracht aai de Axelse hoerenkamer, terwijl een groepje ook een bezoek bracht aan de Watertoren. Lezing mej. De Vries. In de middagvergadering hield mej. De Vries, directrice van de Landbouwhulshoud- school te Terneuzen, een lezing over het onderwerpWaarom een huishoudelijke opleiding Spreekster wees op het feit, dat het beroep „huisvrouw" zeker het moeilijkste en meest omvattende „beroep", terdege een goede opleiding vraagt. Een huisvrouw, die haar taak efficiënt kan uitoefenen, zal méér voor haar gezin kunnen zijn, dan zij, die dit niet doet. Uiteindelijk komt dit de maatschappij ten goede. Na de met aandacht gevolgde nuttige lezing van mej De Vries, hield mevr Stuff ken een korte inleiding over volksdansen. Onder leiding van mevr. Stuffken en mej. Van der Meer gaf een groepje volksdansers enige dansen te zien, ^hetgeen ten zeerste werd gewaardeerd. De tijd stond echter niet stil en voor veile dames, die nog een verre reis voor de boeg hadden, naderde het uur van vertrek, Terwijl allen een kopje thee met een ge bakje werd aangeboden, gaven op verzoek de volksdansers nog enige nummers ten beste. Nadat de presidente de geslaagde gezel lige vergaderirg met een dankwoord had gesloten, keerden allen ten zeerste voldaan huiswaarts. JAARVERGADERING V.V.Z.F. Vrijdagmiddag werd alhier in het hotel „Het Gulden Vlies" de jaarlijkse algemene ledenvergadering der V.V.Z.F. gehouden onder voorzitterschap van de heer M A. B. Puyiaert. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de Jagersvereniging, om gebruik te mogen maken van een gedeelte van het concoursterrein. Dit verzoek werd toegestaan. Uit het finantiëel verslag bleek, dat er een nadelig saldo is. Het verslag van de finan- cieele commissie werd goedgekeurd en de begroting voor 1948 vastgesteld, alsook het aandeel van ieder lid in het vermogen der vereniging. Bij de bestuursverkiezing werden de af-v tredende heren S. van Hoeve en Herm. de Regt herkozen. In de plaats van de heer Abr. Koster werd gekozen de heer Abr. Haak te Zaamslag. De heer A. Goethals te West- dorpe werd benoemd als lid van de fhancieele commissie. Mededeling werd gedaan, dat dit jaar zowel de tribune als de consumptietent op hei terrein zullen worden hernieuwd. Een bestuursvoorstel om dit jaar een fokdag te houden te Axel, werd aangenomen. Hieraan zal ook Westelijk Z.-Vlaanderen medewerking verlenen. De fokdag zal op Donderdag 1 Juli worden gehouden. Eveneens werd aangenomen het bestuurs voorstel tot het houden van een najaars keuring van 18 maanders. Deze zal te Hulst plaats hebben op nader te bepalen datum, samen met de paardenfokkersvereniging „Door Eendracht Sterk" te Hulst. Bij de omvraag werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over de tegenwoordige regeling van de paarden-export en hiertegen bleken vele en ernstige grieven te bestaan. De volgende motie, om hiertegen te pro testeren bij het hoofdbestuur van het Stam boek, werd dan ook aangenomen „De V.V.Z.F. in algemene vergadering bijeen op 7 Mei 1948 te Axel, protesteert krachtig tegen de gang van zaken bij de paarder-export en verzoekt U een commissie uit haar b-stuur te willen ontvangen, om haar grieven toe te lichten". De vergadering welke druk bezocht was, werd hierna gesloten, met een dankwoord van de voorzitter voor de opkomst en de betoonde belangstelling. VRAGEN AAN B. EN W. Door het raadslid dhr. C. van Bendegem (P. v. d. A.) zijn aan het College van Burgemeester en Wethouders de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Hebben B. en W. kennis genomen van a. de brieven d.d. 3 Mei 1946 en (rappel) 1 Augustus 1946 door de Bedrijfsunie van Overheidspersoneel aan B. en W. gezonden met het verzoek tot instelling van de Com missie van Georganiseerd Overleg b. het op 6 November 1947 plaats gehad hebbende onderhoud over deze kwestie van de burgemeester en de bestuurder de heer J. Wittenbern? 2. Is het B. en W. bekend, dat op de brieven genoemd in vraag 1 sub a nimmer antwoord j§ gezonden aan de Bedrijfsunie en dat aan de toezegging gedaan in het onderhoud bedoeld in vraag 1 sub b tot instelling van de Commissie van G. O. nimmer uitvoering is gegeven? 3. Zijn B. en W- niet van mening, dat een dergelijke negatieve houding ten opzichte van werknemers niet bevorderlijk Is voor een goede verhouding bij de Gemeente diensten en bedrijven 4. Zijn B. en W. bereid te bevorderen, dat in het vervolg op brieven van werknemers organisaties antwoord wordt gezonden en dat de Commissie van G.O. spoedig wordt ingesteld 5. Zijn B en W. bereid de Raad van e.e.a. mededeling te doen VACATURE O. L. S. Aangezien mevr. Saraber, onderwijzeres aan de o. 1. s. alhier, de benoeming elders heeft aanvaard, komt per 1 Augustus a.s. de post van onderwijzeres aan deze school vacant. GEVONDEN VOORWERPEN. Een dames-sjaal, J. Scheele, Koestraat 36, Axel. Een portemonnaie, S. Vlaander, Q 39. R. K. LANDBOUWSCHOOL TE HULST. Bij het eind-examen van de R.K. land bouwschool te Hulst werden de volgende leerlingen gediplomeerd F. van Cadzand, TerneuzenJ. Cornelis- sen, Terhole, P. van Damme, Kruispolder; Gebr. de Deckere, Nieuw-NamenAdriaan Dees, Axel Jan Dees, ZaamslagRog. Dumoleljn, Ossenisse Jozias Haak, Axel Alfons Dhaens, Graauw; Corn, den Hamer, Koewacht; Joh. Kegelaer, Nieuw-Namen; Arnold Kouwijzer, BiervlietRen Maerman, Abonnemonts- prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Inaezonden Meaedeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1