AXELSCHE mCOURANT Frankeering bijj abonnement, Axel. ZATERDAQ 8 MEI 1948. N 62e JAARGANG No. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: C. VINK-van VESSEM ften3iafl3M0x na .x aa Bsd iaM 6 gsbnoX ,19mOS 9fc_ f!3S3W '-'d ri£V tB9W9§ enn v.S ns iooH -♦«nslb enis dag i 'angj Ut doet het Rode Kruis? Nederlandse Rode Kruis is geen ge- vereniging, want het werd opgericht een Koning. De oprichting. loning Wil^m III was een warm voor- jer van de ideeën van Henri Dunant, hier te lande sedert 1863 door de iliire arts Dr. J. H. C. Basting werden lopageerd. Er werd vergaderd, gede- ierd, overwogen, gerapporteerd etc. etc., ii in 1867 was Z.M. het eindeloze ge weer moede en hij hakte de knoop i met een Koninklijk Besluit (19 Juli): lal zijn een Nederlandse Vereniging tot rerlenen van hulp aan zieke en ge- te krijgslieden in tijd van oorlog, hetzij erland er al dan niet bij betrokken is", afgelopen nu kon men aan het werk Een paar dagen later werden de uitler, de secretaris en de leden van het Idcomité benoemd eveneens bij K B. precies drie jaar later brak de Frans- Se oorlog uit, waar voor het eerst de aan gewonde krijgslieden werd verleend. Paraat, ook in vredestijd, as oorspronkelijk de taak van het Neder- kRode Kruis min of meer een oorlogs- al spoedig heeft men deze uitgebreid ten vredesopdracht, die veelzijdiger en omvattender is. In de eerste plaats li hulpverlening bij rampen, ij rampen komt het Rode Kruis in actie, het nu een oorlog of een overstroming, ontploffing of een aardbeving of een knie betreft, het Rode Kruis moet ut zijn. Niet alleen krachtens zijn ideeële listening neergelegd in zijn statuten, maar krachtens de Beschikkingen van de ion, waarbij het Nederlandse Rode Kruis neer belangrijke taak in de vrijwillige verlening bij rampen is toegewezen, die in samenwerking met bijv. het Oranje- i! zal vervuiler. tn paraat te kunnen zijn op het ogenblik de hulp van het Rode Kruis wordt in- npen, moet men zich voorbereiden, t en nacht is er b.v. een Rode Kruis- icolonne gereed om uit te trekken naar gebied waar dat nodig zou kunnen zijn. (colonne is niet alleen op de modernste lier uitgerust, zij is ook bemand met toneel dat zich voortdurend oefent om laak op de beste manier te kunnen tallen. Bovendien zijn er in 133 Rode lis-afdelingen getrainde helpers en help- is, te samen vormende het Rode K-uis- ps van ruim 7300 toegewijde mannen en uwen, die met het hun ter beschikking lade materiaal ambulance-wagens, ocards, bedden, verbandmiddelen en dlsche uitrusting voorbereid zijn op eventualiteiten. Het Rode Kruis-werk in Indonesië, a Indonesië werken honderden mannen 'vrouwen in de medische Rode Kruis- is, die noodhospitalen, lazaretten en Ipposten leiden, of die onder zeer tellijke omstandigheden de rimboe in- kken om „onze jongens" maar vooral Indonesische bevolking hulp te bieden leder gebied. Want het is niet alleen toe hulp die daar nodig is hoewel zeer belangrijk deel van het Rode Kruis- tk daaraan gewijd is er wordt aan de tolking kleding en voedsel verstrekt, »jl de militairen geregeld lectuur ont- ngen van de BARK, die, in samenwerking I de N1IWIN, in 1947 één millioen tijd riten en 320.741 boeken naar Indië rzond. Ook de betrekkingen van de soldaat in 'Ierland kunnen daar hulp en raad vragen. de militaire hospitalen, hier zoowel 1 overzee, werken de zg. welfare- ■rksters van het Rode Kruis, die de ronde en herstellende militairen voorzien lectuur uit de onder haar leiding fnde bibliotheken, die hen helpen met toarbeid, waarvoor zij materialen ter schikking hebben en die een open oor hben voor eventuele problemen die zij in inwerking met de betrokken instanties 01 de zieke militair trachten op te lossen. De bloedtransfusiedienst. Bloedtransfusiedienst van het Neder- 'dse Rode Kruis verzendt iedere maand ttduizend flessen bloedplasma naar Indië, daar gebruikt wordt om het leven van ke" en gewonden te redden. Uit het '^schappelijk werk van die Bloedtrans- edlenat is de onlangs opgerichte Moeder- kcentrale ontstaan. Daar wordt moeder melk op dezelfde wijze geconserveerd als bloedplasma en de daardoor verkregen melk poeder bevat vrijwel alle voedende en be schermende bestanddelen, die een zuigeling in de verse moedermelk geniet. Er zijn tijdens de oorlog honderden babies gestor ven omdat hun moeders niet in staat waren hen te voedennu zal dat niet meer kun nen gebeuren want met de hulp van de Nederlandse Moeders kan het Rode Kruis het kostelijk product in voorraad hebben. Het Nederlandse Rode Kruis houdt 758 hulpposten langs de hoofdverkeerswegen in stand. Opsporing en repatriëring. Het Nederlandse Rode Kruis werkt mede aan het opsporen van Nederlandse kinderen in Duitslandhet heeft een informatie bureau, dat inlichtingen tracht te verstrek ken over Nederlanders die na de oorlog niet zijn teruggekeerd; het heeft zijn dien sten verleend bij de repatriëring van Neder landers uit Duitsland en uit indië en de Afdeling Intendance heeft in 1946, 1947 en 1948 voor de N I W I.N. de geheele tech nische verzorging op zich genomen voor h^t verzenden van 764 000 pakketten. We zouden nog evenveel taken kunnen noemen, die het Nederlandse Rode Kruis op zich genomen heeft en diensten die het verleent, maar dat is niet nouig war.t wie het nog niet weten mocht, realiseert zich nu toch wel dat het teken van het Rode Kruis hulp betekent. Het Nederlandse Roode Kruis is geen gewone vereniging. Niet alleen omdat het door een Koning werd opgericht terwijl in zijn leiding vele benoemde leden zitting hebben (qualitate qua), maar ook omdat het geen subsidie krijgt. Daarom is het in zijn arbeid aangewezen op de hulp van het Nederlandse volk. Helpt U dus het Rode Kruis om te helpen. KORT VERSLAG van de vergadering van het Bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland. Toeslagen aan de landbouw. Zowel in officiële mededelingen vanwege de Overheid, als in berichten in bepaalde bladen, zal de niet terzake deskundige lezer gemakkelijk de indruk krijgen, dat de land bouw in Nederland met vele millioenen wordt gesteund. De berichten in de bladen van de laatste weken over toeslagen aan de landbouw tot een bedrag van 100 millioen gulden geven tot deze indruk alle aanleiding. Met nadruk wijst het Bestuur van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland er op, dat vanwege de Overheid de prijzen drr landbouwproducten doelbewust laag worden gehouden, zulks in verband met de loon- en prijspolitiek der Regeriag. De thans in uitzicht gestelde toeslagen zijn niets anders dan een correctie op de voor de landbouw kunstmatig laag gehouden prijzen. De prijzen die de Overheid bij aankoop in het buitenland van granen en andere levens middelen betaalt, zijn zeer veel hoger dan de prijzen die de Overheid voor dezelfde producten, die in Nederland worden voort gebracht, heeft vastgesteld. Daarnaast wordt zoals bekend mag wor den verondersteld, in het raam van de loon- en prijspolitiek een bedrag van ongeveer. 500 millioen gulden als toeslag op het levensmiddelenpakket aan de consument als steun verstrekt. Algemene handelsvoorwaarden. Aan de Akkerbouwcommissie van de landelijke Stichting zal worden verzocht het vraagstuk van de algemene handels- voorwaarden, die bij verkoop van de pro ducten van het akkerbouwbedrijf gelden, nader in studie te nemen, in het bijzonder bij de aardappelenhandel is hieraan behoefte. Export van paarden enz. Het Bestuur besloot de landelijke Stichting te wijzen op de voor de paardenhouders onbevredigende toestanden bij de export van paarden en ook wel van rundvee, waarbij met de belangen van de paarden- en veehouders in onvoldoende mate rekening wordt gehouden. Tarieven ploegen enz. Het vaststellen van maximale tarieven bij het verrichten van ploeg-, dors- en ander werk in loondienst werd voor de toekomst niet meer nodig geoordeeld, daar deze ta rieven teveel worden beschouwd als alge- meen geldende tarieven, waarbij met het werken onder bijzonder moeilijke of ge makkelijke omstandigheden onvoldoende rekenirg wordt gehouden. Afstanden waarop heggen en opgaand hout van de erfschei- ding mogen worden geplant. In verband met de bestaande onzekerheid over de afstand waarop elzenhagen en populieren, al dan niet ingekort, als wind scherm van de scheiding mogen worden geplant, werd besloten hierover zo mogelijk een proefproces uit te lokken, opdat hier over meerdere zekerheid wordt verkregen. LOONEN IN DEN LANDBOUW VANAF 1 MEI. In -verband met den aanvang van het nieuwe contractjaar in de akker- en weide- bouw en de veehouderij deelt de Hoofd afdeling Sociale Zaken der Stichting het volgende mede. Overeenkomstig de door de Regeering reeds op 1 Maart gepubliceerde mededee lingen over de loon- en p ijspolitiek inden landbouw, zal het loon in den landbouw in engeren zin met ingang van 1 Mei 1948 worden gebracht op 68 cent per uur. Dit heeft betrekking op de vakarbeiders in de 7.g. normale landbouwgebieden, dus op de groep, voor wie momenteel een loon van 64 cent geldt. Omtrent de loonen in de gebieden, waar tot dusverre een hooger loon dan 64 cent gold (N^ord- en Zuid-Holland) moet het College van Rijksbemiddelaar3 nog een beslissing nemenook het loon in den Noord-Oost-Polder, waar thans voor het eerst vrije landbouwbedrijven aanwezig zijn, moet nog worden vastgesteld. Hetzelfde geldt voor de loonen der onge schoolden. De volgende week hoopt de Hoofdafdee- ling hierover nadere mededeelingen te doen. Ten aanzien van de overige aangelegen heden met betrekking tot de loonvorming kan worden medegedeeld, dat voor een aantal provincies reeds de C A.O.'s bij de Hoofdafdeeling zijn ingediend. O ver de mantelcontracten bestaat thans tusschen het College van Rijksbemiddelaars en de Hoofdafdeeling overeenstemming. De definitieve tekst zal over eenige dagen wor den gepubliceerd, als de beslissing der arbitrage-commissie over de vacantieregeling bekend is. SCHOENEN VAN DE BON. Waarschijnlijk iets goedkoper. Per 7 M;i 1948 is de distributie van schoenen opgeheven. Alhoewel reeds ge durende enige tijd de vraag naar schoenen ver achter bleef bij de productie, kon niet eerder tot opheffing worden besloten, omdaS indien het plan-Marshall niet tot stand zou zijn gekomen, ook de productie van schoe nen zeer drastisch verlaagd had moeten worden. Thans acht de regering de grondstoffen- voorziening in deze sector voldoende be veiligd, om tot deze opheffing over te gaan. BEZOEK VAN FRANSE OUD STRIJDERS. Een 70 tal Franse oud-strijders brachten deze week een driedaags bezoek aan ons land. Te Goes legden zij een krans bij de pas onthulde plaquette voor het stadhuis, terwijl verder de verspreide graven van hun land genoten op Zuid-Beveland en Walcheren werden bezocht. JA P.I. bracht in de maanden No vember en December 1947 en Jan. 1948 753 540 kg. papier bijeen. 4797 scholen namen deel aan de inzameling met totaal 738 990 leerlingen. Aan de scholen werd een bedrag van f 125.978,60 uitgekeerd. Uren, die maar duren en Uw bed wordt een pijnbank.... U kent dat. Door die zangerige Rheumatlsche pijnen, nachten van hanewaken, draalen en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar tocb een einde aan 1 Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zjjn van Uw ljjden en Uw p(jn. (I. M.) Uit onze omgeving. BONDSCONCOURS TE GROEDE. Onder begunstiging van fraai voorjaars weder, werd op Hemelvaartsdag op de weide van dhr. Brakman te Groede de jaarlijkse Bondsdag van de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden, waaraan ook door de beide Axelse harmonie-gezelschappen werd deel genomen. Tijdens de receptie om ongeveer 11 uur, waarbij de besturen der muziekverenigingen ten gemeentehuize door het gemeentebestuur werden ontvangen, stelden de aanwezige corpsen zich op en werd onder het beurte lings blazen van een mars afgemarcheerd naar het terrein. Om 12 uur nam dan het concour3 onder grote publieke belangstelling een aanvang. De uitslagen waren 3e afdeling (fanfare). „Elk naar zijn Krachten", Hoek, le prijs, 58 punten „St. Cecilia", Philippine, 2e pr., 49 p.; „Excelsior", Terhole, 2e pr., 45 p. 2e afdeling (harmonie). Concordia", Axel, 2e prijs, 51 punten. 2e afdeling (fanfare). „Uit het Volk, voor het Volk", Breskens, le pr., 58 p.; „Excelsior", Cadzand, lepr., 56 p.„Weldoen door Vermaak", Clinge, le pr., 567» p.; „Vrijheid—Eendracht", Lamswaarde, 2e pr., 53 p „Nut en Ge noegen", NIeuwvliet, le pr., 56 p.; „Ons Genoegen", Retranchement, le pr., 59 p.; „Eendracht maakt Macht", Watervliet, lepr. 59 p.; „Veronica",Zuidzande, lepr., 57 p. le afdeling (harmonie). „Hosanna", Axel, le pr., 56 p.„St. Cecilia", Kloosterzande, 2e pr., 45 p. „De Ver. Werklieden", Terneuzen, 2e pr., 52 p.; „Volharding", Zaamslag, 3e pr., 41 p. le afdeling (fanfare). „Geduld Overwint", IJzendijke, le pr., 581/, p; Afdeling Uitmuntendheid (harmonie). „Kon. Harmonie", Hulst, 2e pr., 537» p- Afdeling Uitmuntendheid (fanfare). „E. M. M." te Groede, le pr., 58 p. Ere-afdeling (harmonie). „De Ver. Vrienden", Sas van Gent, le pr,, 57 p.; „Oefening kweekt Kunst", Schoon- dijke, le pr., 62 p. Ere-afdeling (fanfare). „Harmonie", Biervliet, le pr. met lof, 66 p. Voordat de burgemeester van Groede, dhr. J. C. Everaars, tot de uitreiking der diploma's enz. overging, sprak de Bonds voorzitter, dhr. P. A. Ocké, van Hoek, nog een slotwoord. Hij deelde mede, dat het Bondsbestuur de ju y had gevraagd om de corpsen zwaar te beoordelen, waaraan deze ook gevolg had gegeven. Spr. richtte een woord van hartelijke dank tot de jury, voor de wijze waarop zij de moeilijke taak had volbracht. Dhr. Ocké richtte verder een woord van lof tot de muziekvereniging „E.M.M." te Groede, voor de uitnemende wijze waarop zij dit concours had georganiseerd. Ver volgens gingen woorden van dank naar de corpsen, voor hetgeen zij hadden geboden en naar het publiek voor de talrijke opkomst. Hierna toog men naar het Marktplein alwaar „Harmonie" van Biervliet, welke vereniging het hoogste aantal punten be haalde, het slotconcert gaf. Groede kan terugzien op een welgeslaagd muziekfeest. Van deskundige zijde ontvingen wij over dit concours nog de volgende vermeldens waardige mededeling Er zullen rake klappen vallen profeteerde een lid van het bondsbestuur en dit is ook van toepassing gebleken voor onze plaat selijke muziekverenigingen. „Concordia" had vorig jaar 120 punten van beide juryleden samengeteld- Volgens de berekening te Groede zou dit 60 punten geweest zijn. „Concordia* behaalde thans 51 punten, dus 9 punten minder dan vorig jaar. „Hosanna* had verleden jaar 131 punten, wat volgens dezelfde berekening dus 657» zou zijn geworden. „Hosanna behaalde thans 56 punten, dus 97» punt minder dan verleden jaar, zodat we kunnen constateren dat onze beide Axelse muziekgezelschappen elkaar onderling niets hebben toegegeven. Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiè fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentieprijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. 1 :j

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1