AXELSCHE is COURANT PIRIN 59 N Frankeering bij abonnement, Axel S WOENSDAQ 28 APRIL 1948. 62e JAARGANQ No. 58 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM De regeling der materiële oorlogsschade. Thans is een voorstel van wet bij de Tweede Kamer der Staten Generaal ingediend tot regeling der materiële oorlogsschade. Alhoewel een belangrijke verbetering der uitkering van pl.m. 2 milliard gulden ten aanzien van het oorspronkelijke voornemen der regering, is toch nog niet een volledige vergoeding voor alle getroffenen bereikt. Een volledige vergoeding op basis ver vangingswaarde voor alle getroffenen zou nogmaals 2 milliard meer vergen, n.l. 7 milliard honderd twee en dertigduizend gulden. Hetgeen de regering thans voorstelt legt reeds een last van f 513.20 op iedere Nederlander, dat is aan een rente van 3 pet. een jaarlijkse last van f 15,40, of per gezin van gemiddeld 4 personen f61,60 per jaar. Zou de Kamer ook de resterende 2 milliard voteren dan zouden de jaarlijkse lasten per gezin stijgen tot f85,60. De regering zegt in de memorie van toelichting op het wetsontwerp hiervan een vergoeding over de gehele lijn op basis van vervangingswaarde een te zware last op de gemeenschap zou leggen en voor 's lands herstel fnuikend zou zijn." Bij de genoemde lasten moeten ook nog de aflossingsbedragen worden geteld. Verder zegt de regering, polimiserende met de critici van het voorstel „Zij die dit laatste (vervanging over de gehele lijn op basis van vervangingswaarde) een eis van rechtvaardigheid achten en een logische consequentie van vorengenoemd standpunt, vinden de ondergetekende niet aan hun zijde". En verder: „De econo misch zwakkeren behoeven niet op gelijke wijze te staan voor de sterkeren als de sterkeren voor de zwakkeren staan". Welke goederen komen nu wel en welke niet voor volledige vergoeding op basis van vervangingswaarde in aanmerking? WEL: Woningen, waarde 1940 maximaal f 5000, min afschrijving vanaf oorspronkelijke bouw tot vernieling, vermenigvuldigd met het indexcijfer bouwprijzen Voorbeeld: woning gebouwd in 1920, bouwprijs f4000, afschrijving 20x2 pet. is 40 pet. of f1600. Bouwkosten nieuw huis f12 000, vergoeding f 12.000 vermin derd met f 1600 is f 10400. Bedrijfspanden tot max. f 5000 als boven woningen annex bedrijfspanden tot max. f8000 als boven; schepen tot max. f9000 als b wenhuisraad mm. f 1250, max. f 11250. Al deze genoemde bedragen worden ver minderd met 25 pet., indien de getroffen rechthebbende in 1943 hetzij in de ver mogensbelasting was of moet worden aangeslagen, hetzij een zodanig zuiver inkomen heeft, dat hij of zij tenminste f 300 belasting verschuldigd was of zou zijn geweest. Er zijn nog veel meerdere gevallen waarin vergoeding wordt voorgesteld, doch de voornaamste zijn hier opgesomd. NIETSchaden aan panden of goederen boven de hier genoemde bedragen van waarde en/of vermogen en inkomen. Ver huurde panden anders dan aan naaste familieleden in de rechte lijn. Verder bevat het ontwerp regelingen voor de toekenning van credieten en uitgestelde bijdragen aan bedrijfspanden welke voor de nationale economie zeer belangrijk worden geacht. De geest van het gehele ontwerp is onmiskenbaar te gaan zover men meent te kunnen, doch daar waar men meent de grens te zien, de korting op de uitkeringen allereerst toe te passen op de beter gesi tueerden ten behoeve der minder gesitueerden. Het is te verwachten dat de strijd in het Parlement fel zal zijn over dit onderwerp. Het zal evenwel niet gemakkelijk zijn, tegen over de minister van Financiën aan te tonen waar de meerdere 2 milliard gulden moeten worden gevonden, nodig voor vergoeding over de gehele lijn op basis van vervangings waarde. Te meer niet, nu de Eerste Kamer der Staten Generaal enige maanden geleden reeds weigerde een voorstel van dezelfde minister goed te keuren, betreffende heffing op het vermogen. Hetgeen de Kamer minder toestond dan de minister vroeg, bedroeg 450millioen gulden, dus tyjna een V, milliard. We zien met grote belangstelling de be handeling van het hier besproken wets ontwerp in de Staten Generaal tegemoet. C. Hamelink. COMITÉ INZAMELING ZEEUWSE KLEDERDRACHTEN. Een van de geschenken, welke aan H.M. de Koningin bij Haar troonsbestijging in 1898 werden aangeboden, bestond uit een zo volledig mogelijke verzameling van nationale klederdrachten, door de bewoners der verschillende provincies bijeengebracht. Deze verzameling, eerst door H.M. in bruikleen afgestaan aan het Rijksmuseum te Amsterdam, later aan het Openluchtmuseum te Arnhem, ging, ondanks alle getroffen veiligheidsmaatregelen, in de bezettingstijd verloren. De costuums werden door de Duitsers vernield, de sieraden gestolen. Het verlies van deze voor de cultuurhistorie zo belangrijke verzameling dient zoveel mogelijk hersteld en dit herstel moet spoedig geschieden, want onze nationale kleder drachten verdwijnen snel. Zal het thans met goede wil en met de medewerking van velen nog mogelijk zijn een belangrijke collectie onzer volksdrachten bijeen te brengen, over enkele jaren zal dit nog veel moeilijker, wellicht zelfs onmogelijk blijken. In verschillende provincies hebben zich op verzoek van de Commissarissen der Koningin comité's gevormd, die zich met bijeenbrengen van kledingstukken, sieraden eu gelden zullen belasten en als een natio naal geschenk willen zij tezamen deze col lecties aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar gouden regeringsjubileum aanbie den. Zeeland, bij uitstek de provincie der nationale klederdracht, mag niet achterblijven en wil zeker niet achterblijven. De grote verscheidenheid in de Zeeuwse klederdracht stelt het comité voor een zware taak. Het doet echter met vertrouwen een beroep op Uw medewerking om het plan te doen slagen. De Zeeuwen herinneren zich gaarne de grote belangstelling, door H. M. bij ver schillende gelegenheden voor onze kleder drachten betoond. Velen, die het nationale costuum nog dragen of in de kast bewaren, zullen een of meer onderdelen voor ons doel willen afstaan. Andere zullen bereid zijn een bij drage in geld te schenken, want er zullen costuums vervaardigd moeten worden en er zullen sieraden gekocht moeten worden. Vooral voor dit laatste zal een aanzienlijk bedrag nodig zijn. Wanneer enkele duizenden een bedrag van één of een paar guldens hiervoor beschikbaar stellen, zal het nodige geld spoedig bijeen zijn. Wie meer wenscht bij te dragen heeft h er natuurlijk de gelegen heid toe. Binnenkort zal een circulaire op ruime schaal in de provincie worden ver spreid zij zal onder meer alle namen van her comité bevatten, waarin naast figuren van de standeorganisaties personen uit alle delen der provincie hebben zitting genomen. Eere-voorzitter van het comité is Mevr. S. C. de Cssembaoot-van de Feltz, de echtge note van onze Commissaris der Koningin. Voorzitter is de heer H. Pieters te Middel burg als secretaresse treedt op Mej. G. G. Sikkens. Landbouwhuis, Goes terwijl Mevr. G. Dorst-Vos te Goes zich met het penning meesterschap zal belasten. Voor Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen namen in het comité zitting Mejonkvrouwe Collot 'dEcury te Kloosterzande en Mevr. Koster-Scheele te Zaamslag. PRIJSCONTROLE OP LEVENSMIDDELEN. De laatste tijd komen opnieuw veel klachten bij de prijsbeheersing binnen, dat de maximumprijzen voor levensmiddelen niet altijd in acht worden genomen. Het gaat veelal om kleine overtredingen van enkele centen op de eerste levensbehoeften, maar bij de vele artikelen die in de huis houding nodig zij vormen deze over tredingen te samen een niet onbelangrijke extra belasting. In verband hiermede is van hogerhand opdracht gegeven in de eerst komende tijd een strenge controle uit te oefenen, waarbij behalve op het vragen van te hoge prijzen ook op het geven van onderwicht en ondermaat en niet minder op de prijsaanduiding zal worden gelet. Ofschoon de prijzen over het algemeen wel bekend zullen zijn, laten wij hieronder de voornaamste volgen, teneinde de huis vrouw h de gelegenheid te stellen het hare aan de prijscontrole bij te dragen. Aardappelen(van 27 April tot 31 Mei) 13 cent per kg. Indien ook aardappelen van 12 cent per kg. in de winkel aanwezig zijn, mogen klei-aardappelen ten hoogste 14 cent per kg. kosten. Tot 27 April zijn deze prijzen nog 1 cent lager. Melk: De melkprijs is plaatselijk ver schillend. In Axel en de gehele provincie kost zij, gestandaardiseerd los per liter 20 cent, gepasteuriseerd per literfles 23 cent, gepasteuriseerd per halve literfles 13 cent, voor zover er gestandaardiseerde melk wordt verkocht, volle melk 21 cent per liter, in flessen 24 cent per liter en 13 cent per halve liier. Boter: prijsklasse 1 per halfpondspak 89 cent, prijsklasse II per halfpondspak 871/» cent. Margarineper halfpondspak 34 cent. Gesmolten dierlijk vet: per 200 gram 33 cent. Bak- en braadvetper 200 gram 27 cent. Kaasvolvet per kg. f 2,20, 40 per kg. f 2. Deze prijzen gelden ook voor z.g. belegen kaas. Brood: De broodprijzen zijn plaatselijk verschillend. In Axel en de gehele provincie zijn de voornaamste per 800 gramplaat brood e.d. van 21 tot 23 cent, bruinbrood 20 tot 22 cent, casinobrood e.d. 22 tot 26 cent, volkorenbrood e.d. 21 tot 25 cent. Vlees: Runderlappen f2,15, kalfslappen f 2, magere varkenslappen f 2,90, vette var kens appen f 1,90, gehakt en poulet f 1,85, paardebiefstuk f 1,75, mergpijpen 50 cent alles per kg. MATZES EO TOAST BONVRIJ. Met ingang van heden zijn matzes en toast zonder bon verkrijgbaar. De vervaardiging van deze producteh is beperkt, zodat het niet mogelijk is ongelimiteerde hoeveelheden te kopen. opgevoerd, waardoor de kon stijgen van 4 mil- i millioen thans. Dat kan n van Sumatra's Oost- weest en voelde er zich and roet Indië verbreken ening, die gelijk staat staatsverband met Indië ndsche Kroon. Onze n: „Dat is koloniaal", it spr. de aandrang op rse staten en bevolkings- eert in dit opzicht de ok. De Nederlandsche Ie kurk, waarop alles t nu volkomen geliqui- ook Lieftincks crediel- let als garantie o.a. de gt dat in den Compag- g door de inlandsche ogen. Maar is het „kolo- i volk, dat niet rijp is ren, wordt overgegeven bevoegd regeerings- rklaard, dat Indië zeer vame menschen heeft, en hebben capaciteiten Taal en dat voor een sn menschen. Om zulk ïlfbestuur te geven, dat s. Het gaat bij ons niet z. Schermerhorn heeft geholpen, toen hij om Attlee. Spr moet nog m bij volharding onzer- ïllen halen. ienirg bedoelt heel het erheffen. Wanneer het rullen we dat moeten re ook erkennen, dat ap afgenomen heeft. De dpunt handhaven, zoo- ïdsch leger in Indië is. rdt een groote tragedie er liberalen en doordat woorden„men moet iandteekening onder het zette. Spr. hoopt, dat bekeeren op dit gebied, ons stieven doctrinair, doelstelling der a. r. Isch." 's tijd zijn de a. r. in gen, doch wij moeten en. In onze beginsel- cracht. Ook in ander komst. Groen voerde d met zijn christelijke christenen zitten in de n onze vrienden zijn ggadjati. op, om zich als één iter de a. r. partij, die ren in gehoorzaamheid rndelinge vragen door woord, werd de bijeen- I gesloten. he/pt altijd -POSTEN. 1 van het Ned. Roode idkisten voor het ver lip bij ongelukken ge- ïg P 51 Mej. Schuit- Mej. A. Fermont, Wal- )ieleman, Zeestraat 33 Tatenhove, Kerkdreef 'ieuwendijk 14. en bezitten alle het de gevels zullen her- len aangebracht zoo- *ii| dan het platteland een zekere achterlijk- Pen gemis aan initiatief, doch men vergeet, r de hierboven gesignaleerde toestanden nt4*an door het classificatie-stelsel. ^ater-, gas- en electriciteits-voorziening. .°°k blijft er veel te wensen over voor *e'egen dorpen en buurtschappen voor wat ilfeft water-, gas- en electriciteits-voor- ening. Kolen zijn b.v. in het gehele land in gelijke «veelheid en prjjs te verkrijgen. beleid onzer regeering critiseerde. Na opening door den heer W. A. den Boggende alhier met gemeenschappelijke zang, Schriftlezing en gebed zeide spr dat men deze bijeenkomst moest zien als een sluitstuk der winteraclie, maar meer nog als een begin der a.r. verkiezings campagne. Dr. Bruins Slot begon zijn rede met het constateeren van vele problemen (Indië, de belastlngpolitiek van Lieftinck, de bureau- Nederlandsche gezag door God op de schouders gelegd dient gehandhaafd te worden. Zonder Nederlandsch gezag wordt het in Indië een groote janboel. Dit is door minister Jonkman in een Kamer-debat toe gegeven. Men noemde onze ideeën „19e eeuwsch". „Als het maar goed is," zegt spr. De inheemsche bevolking kan de volle ver antwoordelijkheid voor den gang van zaken niet dragen en heeft daartoe ook geen recht. De Nederlanders hebben de productiviteit ;roordeeld. chtshof te Middelburg Tciuuiucciuc ja,. I, ex-opperwachtmees ter der marechaussee te Axel, tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek. EX-OOSTFRONTSTRIJDER GEVAT. De 28-jarige P. S., afkomstig uit Axel, die in 1941 in dienst was getreden bij de Waffen S.S., is dezer dagen in Limburg bij het overschrijden der Duilsch-Nederlandsche grens gearresteerd. De gewezen S.S..-er is overgegeven aan de Rijkspolitie te Axel. Frankpprino hH ahrtfifinmoné Aval T ATnnna n Abonnement»- prijit Lone nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indiê fl. 1,55. Buitenland fl. 2,—. Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. ipijn Zenuwpijn uccmcincti aan rre» oiaatoactnuui) uuvii uct

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1