KOFFIE Nicmcijci'5 THEE Fr^fikeering bij abonnement, Axel. ZATFRDAG 24 APRIL 1948. 62e JAARGANG No. 57 Een zeer merkwaardige* toestand is toch wel dat een gedetineerde, met name L., be schikte over de sleutels van de vergifkast I Hij eiste 4 maandin gevangenisstraf met aftrek preventief. Mr. F. W. Adriaanse, ais verdachte's raadsman vindt dat het wenselijk is, dat verdachte onder toezicht komt. Hij is een psychopaat. Verdachte bekent de feiten ter zitting. De president laakt het optreden van verd. De Officier vanjustiiie acht de feiten zeer ernstig. Gezien de kwaliteit van de heler, acht hij deze meer strafbaar dan de steler en eist 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Mr. Vlaming wijst er als ver dachte's raadsman op, dat verd. een gezin met 5 kinderen heeft en bovendien met ziekte heeft te kampen gehad. Hij vraagt een voorwaardelijke straf op te leggen. Ook De K. bekent de feiten ter zitting. De Officier van Justitie acht te zijnen aan zien bewezen opzettelijke heling van injectie naalden en eist 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 28 April. GERECHTSHOF DEN BOSCH. Hinkend, met zijn voet in gispsverband trad M. Stoudhamer Maandagochtend voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch. De man kreeg een stoel, waarop hij rustig het hem ten laste gelegde bekende en ver klaarde dat de angst hem partij had gespee'd. Onderduiker verraden. Op een dag in het voorjaar van 1944 was verdachte naar Smailegange gestapt, de NSB burgemeester van Axel en had daar verteld dat bij H. P. onderduikers zaten. Smailegange gaf dit aan de Duitsers door en een huis zoeking vond plaats. Er werd echter niets gevonden. Onder deze bedrijven kwam verd. opnieuw aan opperwachtmeester Kool zeg gen, dat men bij J. H. moest zijn aan de Kanaaldijk. Hier werd inderdaad een onder duiker gearresteerd, de R., terwijl P. kon vluchten. Gevaarlijke waarschuwing. Even later werd D.J. Oggel de dupe van de bemoeiingen van verd. O. had zich wat luidruchtig uitgelaten over de methoden der Duitsers en verdachte achtte het noodzakelijk dit even te rapporten aan een Duitseofficier. Gelukkig had een en ander voor O. geen nadelige gevolgen. Verdachte zeide, dit gedaan te hebben om O. een waarschuwing te geven. Overigens was het wel een zeer gevaarlijke waarschu wing. Ook toen de verdachte in September 1944 naar het Noorden gevlucht was zette hij zijn verraders-praktijken voort. In Apeldoorn waar hij ingekwartierd was bij een zekere Bakker, bracht hij opnieuw iemand bij de SD aan. 7 jaar met aftrek geëist Hoe verdachte tot een en ander was gekomen Wel toen zijn broer ten gevolge van overbrenging naar een concentratiekamp en zijn verblijf in dat kamp, gestorven was had hem verdachte een angst aangegrepen. „Je bent wel erg bang voor je eigen ge weest" merkte de president op „maar met anderen had je bitter weinig medelijden,'. Dat moest verdachte toegeven. De adv. fiscaal noemde verd. een gevaar lijk lype en aan de angstverhalen wenste hij geen geloof te hechten en eiste 7 jaar met aftrek, ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van 20 jaar. De verdediger achtte een pzychUtrisch rap port van verdachte noodzakelijk en vroeg uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. SPORTNIEUWS. AXEL II-Rl A I 3-3. De kampioensploegen gaven een fraaien spannenden strijd. Zaterdagavend traden Axel II kampioen Reserve le klasse van den Z.V.B. en Ria I van Westdorpe kampioen le klasse Z.V.B. bij den watertoren tegen elkaar jn het strijdperk. m Ja, de jongens weten tegenwoordig alles van de vliegerij, want ze lezen het interessante en mooie album Vliegende Vleugelsvan Niemeijer. (Voor slechts f. 2.2 5 bij de kruidenier verkrijgbaar). De waardepunten voor de prachtige, bij het album be horende plaatjes, zijn verpakt bij Niemeijer's geurige Gala-Thee en pittige Paarsmerk-Koffie. om OGAi te Hoewel de ontmoeting een vriendschap pelijk karakter droeg, gaven zoowel gast- heeren als bezoekers danig partij en heide doelen kwamen beurtelings in gevaar. Aan weerszijden werden enkele goede kansen gemist, maar toch wisten de oranjehemden door hun vleugelspelers in de eerste helft een 2—O-voorsprong te behalen. Na de hervatting pakten de roodhemden de zaak energiek aan, want nadat de thuis club in eenige spannende momenten voor het Westdorpsche doel enkele opgelegde kansen om zeep had gebracht, wist de R.I.A.-linksbinnen spoedig op fraaie wijze te scoren. Axel II bleef goed partij geven, doch door een fout in de verdediging werd de stand gelijk (2—2.) Bij een nieuwe spannende situatie voor het doei der gasten werd door de oranje-voorhoede weer een prachtkans gemist, waarna de Axelsche doelwachter herhaaldelijk fraai redde. Er werd nu hard, doch fair gevochten om het winnende punt en nadat Axel den stand op 3—2 had gebracht, hielden de roodhemden geestdriftig vol en zagen een hunner veie stormloopen bekroond met den gelijkmaker (3—3). In dezen stand kwam geen wijziging meer. R.I.A., dat verscheidene invallers telde, had bepaald pech, toen de lat en de paal enkele malen hun score voorkwamen. Axel 11 was op oorlogssterkte hopelijk kan dat zoo blijven 1 en gaf goed partij. We hopen, dat de ploeg van Verhelsl het in de komende promotie-wedstrijden nog beter zal doen, speciaal in het benutten van schietkansen. R.I.A. liet een uitstekenden indruk achter. Zij waren vaak niet de minderen en vooral hun aal-vlugge linksbuiten en hun midhalf deze door zijn kopwerkvielen op. Dat de Westdorpsche roodhemden in de hun wachtende promotie wedstrijden een hartig woordje zullen meespreken, staat wel vast NEDERLAND-BELGIË 2—2. Ten aanschouwe van ruim 60.000 men- schen waaronder ongeveer 10.000 Belgen vond Zondagmiddag in het Feyenoord- stadion de traditioneele landen-voetbalwed- strijd Nederland—België plaats. Onze nationale ploeg domineerde in de le helft, toen linksbuiten Abe Lenstra tac ticus en technicus bij uitnemendheid de oranje-aanvallen keer op keer leidde en hoewel vele schoten over het Belgische doel belandden, wist debutant Engelsman in de 21e minuut voor Nederland te doelpunten (1—0). Tot tien minnten voor half-time hield het Nederlandsch overwicht aan. Twee minuten voor de rust maakte Mermans met een.kopbal gelijk (1-1). Drie minuten na de hervatting scoorde van Steeland .voor België (1—2). De Belgen kwamen toen eerst los en de Nederlandsche verdediging kreeg het hard te verduren, hoewel keeper Kraak een nieuwe doorboring van het Nederland sche doel wist te voorkomen. In de 68e minuut wist Abe Lenstra den stand weer gelijk te maken (2—2). Deze 66ste landenwedstrijd Nederland— België waarin Lenstra uitblonk wordt algemeen gequalificeerd^als een ontmoeting van matig gehalte, welke meening men grondt op het minder goede spelpeil van beide ploegen. Algemeen is men oordeel, dat de Nederlandsche ploeg verschillende wijzigingen zal moeten ondergaan. Distributienieuws. SCHOENENBONNEN VOOR KINDEREN. Het Centraalj Distributiekantoor deelt mede, dat aan kinderen geboren in de maanden April of Mei van een der jaren 1932 t.e.m. 1946, alsmede aan kinderen geboren in Juni 1947 een schoenenbon zal worden uitgereikt, van de soort en de maat, als overeenkomt met leeftijd en ge slacht van het kind. Bon 606 zal van het inlegvel worden verwijderd. De distributie- diensten zullen plaatselijk bekend maken op welke dagen men deze bonnen in ontvangst kan nemen. NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING. Thans zijn ook bonnen voor werkkleding H 3 en L 3 tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. ttiek opende kwaal. Neem kits Iedere morgen ïee en ge voelt U der mens. Dat doet samenstelling van Inerale zouten. Die erende organen weer |e werking. Ook Uw opwekking nodig, die dan niet geven, der Uw bereik en met helemaal de oude te tot het verzetten van usohen Salts wordt erkooht. (I. H.) „Cirrus" een radar- ies bestaan eigenlijk lijke delen; het eerste rkfe-rader, welke gol- zijn en een reikwijdte Boven in de mast itenne, die vanuit de wordtde anten- baan op het radar- n de kaartenkamer is een voorwerp op zee radargolven wordt tscherm een lichtende scherm, waarop een ar is, krijgt deze lijn Door middel van een n op een schaalver- ïet voorwerp in kwes- verwijderd is. Een e heeft een schuin ;1 en is bestemd voor uchtruim. ie hebben twee man :hillende in gebruik eren naar uitgezonden at de wereld rond. elegrafisten de taak, ubericht door te sei- meteorologen wordt richt bevat diverse et weer ter plaatse en, die worden geme- onde. Aan een ballon ve meter doorsnede ïmenten opgehangen, rordt door een kleine iseind. De uitgezon- betrekking op iucht- mperatuur; zij worden mtvanger aan boord rden deze seinen op aar gemaakt, zodat ligde gegevens kan worden dan overge- ier worden zij onmid- ar De Bilt: van hieruit tionale telex gebracht, nen ze bij de inter- icentra die over de liggen. Een kwartier i het weerschip ver- tver de gehele wereld anisatie bestaat nog heeft in die korte in een zeer grote evert een belangrijke ;id van het Intensieve :eaar. e liuid Ji de bevrijding tot 1 Januari 1948 te l0Wn uiteenzetten. y alleen in het kort, wat wij ons voor- in 1948 te doen J- Verven van nieuwe contribuanten, P' o/ijt collecten kunnen s'oppen. r" z/jn er 100.000. We meenen minstens P00OO te moeten tellen, alvorens, dat doel bereikt. Dit zal niet alleen in Mei, maar 1 beel 1948 gebeuren. I2- In de Meidagen, wanneer wij onze Mding herdenken, van iedere Nederlan- van Europa eischten snelle transportmid delen en er was een rijpend tekort aan scheepsruimte. De burgerluchtvaart verovert de oceaan. De Amerikanen en Engelsen waren er het eerst bijde drie grote Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen, die op Europa wilden gaan vliegen, verdeelden dit werelddeel in drie zones, waarvan elk van hen er een toegewezen kreeg en weldra landden op alle belangrijke Europese luchthavens de Ame- een andere hui staat een radiobaken opge steld dit baken zendt om het kwartier ge durende drie minuten een reeks morse- strepen uit, onderbroken door het herken ningsteken (de letters N.B. van Nederland- België). Vliegtuigen, die dit baken peilen, kunnen, omdat de positie van dit baken hen bekend is, aan de hand van deze peiling en een of meer peilingen van andere stations hun eigen positie vaststellen. Radar. Behalve deze radio-apparatuur bevindt )RSCHRIFT" AN KRACHT. Belgische instanties «drumt icr geiegenneid van de afschaffing van de triptieken voor België, voor Neder landse wagens ook het hinderlijke „Banden voorschrift" te laten vervallen. Daar hierop nog geen antwoord ontvan gen is beveelt de A. N. W. B. de automobi listen aan, voor ze raar België vertrekken, ook ra 1 Mei de vereiste gegevens omtrent de banden: merk en nummer3 van de bui tenbanden en aantal binnenbanden (ook van eventuele reservewielen) te noteren, teneinde oponthoud aan de grers tot eenninimumte beperken. aaf en gezond, ren. Doos 30 cent.

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 3