Lage prijzen. Prima kwaliteit en Markt 5 81 Adverteert in dit blad. „Het Groene Kruis'' Fa. J. C. VINK 1 Hedenavond 6 ui Voetbi AXEL R.I.A. 1 Een nette HUIS Uit onze omgeving. J. L. J. MARIS, WedD. van R. f" en JO. J. VAN DEN geven by deze k bun voorgenomen dat bepaald Is i Mel a s. Huwel|j king te Oegstgpesi Kerkelijke buwell nlng door de Well Ds. K. J. H. Bui Ned. Herv. Kerk te om half 3. Axel, Wilhelmina Rynsburg, R|Jnsb. 15 Rattenbesti Maandag 26 A( van Gemeentewegi met het bestrl rattenplaag De reeds opge oeelen worden I behandeld terw|j perceelen die n* April ter Gemeent worden opgegeve worden bewerkt, succes gegaran Kosten per wo per bedr|]f, boei f2,50 f5—, dragen worden Ie indien niet aan di tingen wordt bt BUREAU GEMEEN1 Kampioen Res. afd. Zeels tegen Kampioen le afd. Zeels Gewone entréepr Wegens ste is onze zaak MA GESLO' H. J. L Noordstraa Biedt zich van goede getuig* voor Axel of Brieven onder No. van dit blad. KOMEN aanlop Legkip. Tegen a kosten terug te Prins Hendrikstri Van he DE I Fa. J. C. Wie over B Spreekt ooi EEN UTGEL FIJNSTE BO U. SIJTEMA f Zondagmorgen overleed alhier op 63-jarige leeftijd de heer U. Sijtema, directeur van het P.T.T.-kantoor alhier. Wel heel onverwachts kwam dit ver scheiden, want wie de heer Sijtema kende in doen en laten, zou hem zeker nog vele levensjaren hebben toegedacht. Dat de heer Sijtema in Axel geheel was ingeburgerd, bewees wel het feit, dat hij door de Partij van de Arbeid als raadslid werd verkozen, welke functie door hem met volle toewijding werd behartigd. Ook ais bestuurslid van de vereniging Axel—Polen trad de overledene op de voorgrond, jammer, dat hij het op te richten monument niet meer heeft kunnen aan schouwen. Kort geleden nog werd de heer Sijtema een nieuwe standplaats toegewezen, doch na lang wikken en weg'-n, besloot hij toch in Axel, wat hem na aan het hart lag en waar hij zich vele vrienden en kennissen had verworven, te blijven. En hier zal dan ook nu zijn laatste rust plaats zijn. Hij ruste in vrede. KOEWACHT. Schieting. Aan de schieting op de staande wip namen 64 schutters deel. De uitslag was als volgt: hoogevogelJ. de Bol, zijvogels: P. Schuerman en R. Meul, kallenA. Neefs en P. de Caluwé. De Vliegende Hollander. Het Variété-gezelschap „De Vliegende Hollander" gaf Maandagavond alhier een uitvoering. Deze uitvoering was goed bezocht en ruimschoots het aankijken waard. Noord-Holiand-trek. Zooals telken jare zijn er uit onze ge meente alweer diverse gezinnen naar de Noordhollandsche polders vertrokken om daar op de landbouwbedrijven te gaan werken. Fietsfeest. Ook dit jaar komt de fietsclub van de Nieuwe Molen met een fietsfeest voor den dag, nl. op 6 Mei a.s. (Hemelvaartsdag). Als vanouds staat er voor elk wat wils op het programma. Geslaagd. Onderstaanden legden met goed gevolg het EH.B.O.-examen af: Mej. M. Baes (B.-Koewacht), mej. v.d. Aa en de heeren O. de Qroncke), Q. Suije, H. van Damme, A. Bonte, A. van Qremberghe en M. Baert. De te Koewacht en Overslag gehouden collecte voor de Nederlandsche Vrouw bracht in die plaatsen respectievelijk f368 en f 125.10 op. GEMEENTERAAD VAN KOEWACHT. Tegenwoordig waren alle leden. Na goed keuring der notulen werden de ingebrachte verzoeken tot ontheffing van schoolgeld en hondenbelasting behandeld welke gedeelte lijk werden afgewezen. Aan het verzoek om subsidie van de vlassersvereeniging voor de te houden tentoonstelling werd niet voldaan. Subsldie's werden wel toege- kend aan het thuisfront, nl. (fl 600) en aan het plaatselijk muziekkorps (fl 400). Ook wat betreft de electrificatie in het Kruispad werd toegestaan een bijdrage aan de P.Z.E.M. te betalen. Hierna kwam de E.H.B.O. aan de beurt, wiens verzoek om aanschaffing van verbandtrommels en bran cards werd ingewilligd. Ook het onderwijs kreeg zijn deel en de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet werd vastgesteld per 1 Jan. 1948 op f 14 per leerling. Een ver zoek om een subsidie van f900 voor de R.K. Jongensschool werd afgewezen. Aan het Wit-Qele Kruis zal voor een kraamver zorgster geen subsidie worden verleend alvorens er een is aangesteld. De wijziging der begrooting 1948 werd eveneens mei alg. st. goedgekeurd. Wat betreft de aankoop van Villa „Mathilde" voor inrichting van een r.leuw gemeentehuis werd besloten in afwachting van een beschikking van het prijzenbureau het gebouw aan te koopen. Het oude ge meentehuis zal in twee woningen worden gesplitst en bij de kazerne worden gevoegd, Op zijn verzoek wordt aan den brand weercommandant eervol ontslag verleend. De brandweerlieden moeten zelf een nieuwe commandant zoeken en benoemen, echter onder goedkeuring van B. en W. Bij de rondvraag werd de wensch geuit om te trachten ook in de buitenwijken twee postbestellingen te verkrijgen. Dhr. Boddaert informeerde naar de plannen voor de rio- leering van het Kerkplein. De voorzitter zeide, dat deze eerstdaags uitgevoerd zullen worden. SLUISKIL. Thuisfront. Tot heden zijn hier vier jonge man ten uit Indië thuisgekomen, terwijl de volgende week nog een vijfde wordt terugverwa-ht, juist vóór de begroetingsavond, die op Zondag 25 April in het Parochiehuis zal worden gehouden. Tot die avond zijn tevens nog een 25tal families uitgenodigd, terwijl de overige plaatsen kunnen worden ingenomen door belangstellenden in het werk oor het R.K. Thuisfront. In de voormiddag wordt aan de teruggekeerde militairen met hun gezinsleden een koffie maaltijd aangeboden in het Meisjespatronaat. Aan de avond zullen medewerken de toneelvereniging „Sempre Avanti", de meisjes van de V. K. A. J., met nieuwe reidansen, de accordeonist Fons v. d. Brande, terwijl hopelijk ook het jeugdige accordeon-virtu- oosje Bennie Sorber uit Axel te horen zal zijn. De heren Marcel Verstraeten en de Qijsel verzorgen de conférence. Voorts zal worden gezorgd voor de nodige attracties. Het belooft een gezellige avond te worden, waarvan de opbrengst practisch geheel ten goede komt aan onze strijders in indië. TOMMY OP DE FIETS. Een Engelsman, die in 1944 te Terneuzen ingekwartierd was geweest en nu zijn in die tijd gemaakte kennissen eens kwam bezoeken, leende Woensdag van mej. v. d. B. een fiets, om, zoals hij zei, even een buiten Terneuzen wonende oude relatie te gaan opzoeken. Deze kennis schijnt echter heel ver buiten Terneuzen te wonen, want tot nu toe is noch de soldaat, noch de fiets teruggekomen. De politie is nu bezig de lener op te sporen. (P.Z.Crt) HET MUZIEKCONCOURS TE QROEDE. Zoals wij reeds meldden wordt op 6 Mei (Hemelvaartsdag) te Qroede het jaarlijkse muziekconcours van de Bond van Muziek verenigingen in Z.-Vlaanderen gehouden. Dit concours zal plaats vinden op het na genoeg in de kom gelegen terrein van de heer C. Brakman. Wij doen hierbij nog de afdelingsgewijze indeling der 22 deelnemende verenigingen volgen, resp. gesplitst in de afdelingen harmonie en fanfare. Ere-afdeling (harmonie). „De Vereenigde Vrienden", Sas van Qent en „Oefening kweekt kunst", Schoondijke. Idem (farfare). „Harmonie", van Biervliet. Afd. Uitmuntendheid (harmonie). „Koninklijke Harmonie", van Hulst. Idem (fanfare). „Eendracht maakt macht", van Qroede. Eerste afdeling (harmonie). „Hosanna", Axel; „St. Cecilia", Klooster- zande; „De Ver. Werklieden", Terneuzen en „Volharding", Zaamslag. Idem (fanfare). „Oeduld Overwint", van IJzendijke. Tweede afdeling (harmonie). „Concordia", van Axel. Idem (fanfare). „Uit het volk, voor het volk", Breskens; „Excelsior", Cadzand„Weldoen door Ver maak", Clinge„Vrijheid-Eendracht", Lams- waarde; „Nut en Genoegen", Nieuwvliet, „Ons Qenoegen", Retrarchemert„E.M.M."; Watervliet (B.) en „Veronica", Zuidzande. Derde afdeling. „Elk naar zijn krachten", van Hoek; „St. Ocilia", van Philippine en „Excelsior", van Terhole. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 16 April. De 22-jarige monteur P. H. T. te Terneuzen, sinds 16 Febr. gedftineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg stond terecht voor het feit dat hij in de nacht van 31 Mei op' 1 Juni 1947 te Terneuzen te s?men met zijn nog voortvluchtige broer C. T. een auto heeft weggenomen, toebehorende aan J. de Hamer, handelaar in landbouwproducten te Terneuzen. P. H. T. verklaarde aan de politie dat zijn broer de auto wilde stelen en daarbij zijn hulp had gevraagd. De bewuste nacht gingen de gebr. T. naar de schuur waarin zich de auto bevond. Deze schuur was niet afgesloten en daar het contactsleuteltje ont brak, werd met een draadje contact gemaakt. Tijdens deze werkzaamheden lichtte ver dachte met een kaars bij en opende de schuurdeuren. De auto verdween in de richting België en het lag in de bedoeling ze daar te verkopen en de opbrengst te delen. Het kwam anders uit, want op 14 Februari kreeg de politie hem te pakken. T. bekent ter zitting alles. Hij heeft vroeger gevaren en hij heeft als politieke delinquent in Sluis en Rilland gezeten. De Officier van Justitie acht het bewijs van medeplichtigheid geleverd en eist 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar en aftrek prev. Mr. J. F. C. van Deinse, raadsman van verdachte vraagt clementie. Uitspraak 28 April. De 34-jarige C. A. van O., grenskommlei der inv. Acc. te Si. Jansteen, thans ge detineerd in het Huis van Bewaring, con stateerde bij de landbouwer F. van Houle te Kapellebrug onregelmatigheden. Hij ging eens met Van Houte praten en stelde hem voor f300 aan hem te betalen, dan was de zaak gezond. Van Houte deed dit en Van O. ontving het gevraagde. Het zaakje lekte echter uit en de superieuren van Van O. stelden een onderzoek in, hetgeen spoedig tot de bekentenis van Van O. leidde. Ter zitting zegt getuige Zuur, inspecteur Inv. Acc. te Terneuzen, dat het feit dat verdachte dit deed in vrije dienst, hem niet onthtft van zijn ambtelijke pl'cht om gecon stateerde onregelmatigheden te rapporteren. Van Houte zegt dat verd. n et het voorstel gekomen is en hem dreigde met aangifte bij de C.C.D. Verd. zelf ontkent om geld te hebben gevraagd en zegt dat het hem aangeboden werd. De Officier van Justitie zegt dat vaststaat dat verd. een geldsbedrag ontving om deze zaak geen ruchtbaarheid te geven. Dit is een ernstig geval van corruptie. Hij eist 1 jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. Mr. P. C. Adriaanse, raadsman van ver dachte acht wel enige juridische puzzles aanwezig. tToorts zou er toch rekening mee dienen te worden gehouden dat verdachte zijn positie reeds kwijt is. Hij vraagt om naast de tijd reeds preventief doorgebracht, een voorwaardelijke straf op te leggen. D. E. L., 33 jaar, verpleger le Utrecht, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, was sinds half 1947 als ver pleger aangesteld in het kamp Siuis en was belast met het beheer over de verbandxamer en vergifkast. In December '47 vertrok hij spoorloos maar nam 49 ampullen verdovende middelen mee, weike hij in bewaring gaf bij de kampbewaarder D. V., uit Rotterdam, die ook terecht staat als verdacht van heling. Als 3e verdachte staat in deze zaak terecht de 39-jarige chauffeur A. de K. uit Axel, destijds bewaker te Sluis, wegens het weg nemen van injectienaalden. De Officier van Justitie vindt dat het zaken regent waarin bewakers van het kamp Sluis zijn gemengd. De sfeer deugt niet. i r~v i i r~vi liIV (FRISSE DESSINS) die waardig is een ereplaats in te nemen. 1 Een film, die iedereen moet zien Toegang 14 jaar. 1 Boekhandel - Markt 12 -/■r vail Viiiwu uiaoin iiuiuanauv, VIli 10 OÜ1J 11IIU 1 -

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2