onze Voor Japor Kledi inn/i on nnn^ii nriia Monri n*nirn mi JAC. J. V^ SCHOENWERK. MENS EN DICTATOR E: A| Ki Nieuwsl BET ADRES «ooi Bw Ook Schoenen, Pantoffels 'jn Sandalen ZONDER BON op MAANDAG 22 MAABT in Hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen. Dochters, onderdoei in is e Bananen. Een jaar of zestig geleden kende men feitelijk in Europa geen bananen; een enkele winkel bracht ze als een zeer bijzondere tropische luxe. Slechts heel weinig mensen hadden ooit een banaan gezien, laat staan geproefde. De goede wijze van transporten de bananencultuur in West-Indië dateren hoogstens van 1900. Oorspronkelijk komen de bananen uit de vochtige tropische streken van Zuid-Azië. in 327 v. Chr. zagen de legers van Alexan der de Qrote ze in India, waar zij ongelwij. feld reeds eeuwen lang geteeld waren. Een oude traditie wilde, dat de Indische wijzen rustten in de schaduwen geworpen door de grote bananenbladeren en dat zij zich met de vruchten verkwikten; daarom werd de vrucht genoemd: Musa sapientum, vrucht der wijzen. De ouden achtten de banaan zo waarde vol, dat zij op al hun reizen gedroogde wortelstokken meenamen die zij dan plantten op de plek, waar hun reis hen heenleidde. Op deze wijze bereikte de banaan de oost kust van Afrika. Vandaar werd ze door de Arabieren dwars door het zwarld werelddeel overgebracht naar de kust van Guinea. Toen de Portugese ontdekkingsreizigers in 1482 de Guineakust ontdekten, namen zij da plan ten mee naar de Canarische eilanden, die zij gekoloniseerd hadden. West-Indië nu befaamd om zijn bananencultuur, bezat tot het begin der zestiende eeuw niet één plant. Een Spaans priester Thomas de Berlanga ging in 1516 als zendeling naar het eiland Santo Domingo; hij nam enkele bananen- wortels mee van de Cenarische e landen. Andere zendelingen volgden zijn voorbeeld en namen wortels mee naar de ovirige delen van West Indië, Brazilië, Venezuela en andere landen van Midden Amerika. Dit zijn nu de landen, waar de banaan het meest gekweekt wordt. Het aanleggen van een bananenplantage is een gigantisch werk. Het land moet zorg vuldig door deskundigen worden gekozen; het moet vruchtbaar zijn en behoorlijk kunnen worden gedraineerd. Men moet gemakkelijk arbeidskrachten kunnen krijgen ende beschik king hebben over transportmiddelen. Het gekozen terrein wordt ontdaan van alle kreupelhout en struikgewas; de zware bomen mogen aanvankelijk blijven staan. Men drai neert de grond zo, dat het overtollige water na tropische regenbuien behoorlijk kan weg vloeien en men bouwt woningen voor arbei ders. Er is een ziekenhuis nodig en er moet een shoorverbinding omen met de havens. Als het land gereed is, graaft men gaten van ongeveer 30 cm diep op een onderlinge afstand v n een 35 cm. In ieder hiervan legt men een stuk bananenwortel, enige ponden zwaar. Elk stuk wortel maet „ogen" hebben. £Ja enkele weken komen de eerste blaadjes te voorschijn. Voordat de jonge plantjes verder opschieten, worden de hoge bomen geveld. Die ruimt men echter niet op men laat ze liggen; als zij verteren geven zij uitstekende humus. De bananenpianten groei en wel tussen de stammen in. Negen maanden na het planten bloeit de bananenplant. De stengel, waaraan straks de de ruchten zullen komen, rijst midden uit de schacht; ze bugt om naar benedende tros bloemen aan het einde lijkt op een geweldige korenaar in een schede. De schede valt af en de jonge tros met miniatuurba naantje wordt zichbaar- Aanvankelijk hangen die naar beneden, maar naarmats zij groeien richten zij zich op. Tussen het eerste plan ten en het oogsten verioopt iets meer dan een jaar, De tros bestaat uit zgn, handen, elk met tten tot twintig bananen of „vingers" zoals de handelstem luidt. Een tros heeft zes tot negen .handen"het totale gewicht ligt tussen de 30 en 60 pond. Men heeft ook wel eens trossen gehad met meer dan 300 bananen. De vrucht mag nooit rijp worden aan de plant. Liet men het wel zover komen, dan zouden de vruchten openspringen en onmiddelijk door de vogels en insecten worden opgegeten. Het eogsten van bananen is een kwestie van arganisatie. De oorzaak hiervan is gele- gen in het feit, dat men de bederfelijk vruchten duizenden mijlen moet vervoeren, eer zij van de plantage bij de verbruiker zijn. De vruchten moeten op het juiste ogen blik geplukt en gedurende de reis op een bepaalde temperatuur worden gehouden, zodat zij een zekere graad van rijpheid be reikt hebben, ais zij op hun bestemming aankomen. Per radio wordt de haven van inlading gewaarschuwd, dat er een schip op komst is, dat bananen wil meenemen. Telefonisch wordt de p antages meegedeeld, voor hoe veel trossen vervoersmogeiijkheid bestaat. Bij het aanbreken van de dag, waarop het schip in de haven zal meren, beginnen de plukkers hun werk Elke groep bestaat uit een plukker, een drager en een muilezeldrij ver. Met behulp van een mes bevestigd aan em stok geeft de plukker een snede in een stengel enkele tientalleg centimeters onder de tros. De plant buigt zichvoorzichtig slingert de plukker de tros heen en weer, zodat die piecies op de schouders en de rug van de drager komt. Op dat moment hakt de plukker de tros met een soort zwaard los; de drager brengt hen naar de muilezels vandaar gaan de trossen naar het plantage treintje. Heel Jamaica is overdekt met een netwerk van miniatuur-treintjes, die alleen aangelegd zijn voor het bananentransport. Op deze manier wordt het fruit naar de grote spoor lijnen gebracht en die brengen het naar de haven. Bananenschepen hebben ruimen, die ver deeld zijn in een zeer groot aantal afdelingen. Hierdoor voorkomt men, dat de vruchten tijdens de reis gaan slingeren en beschadigd worden. Enorme koelmachines brengen de temperatuur van de ruimen al voor het laden omlaag en grote ventilatoren zorgen tijdens de gehele reis voor verse lucht. Engeland krijgt op dit moment weinig bananen, omdat deze schepen niet voor radig zijn. Over de voedingswaarde der bananen bestaat geen twijfel. Niet voor niets heten bananen .volledig" voedsel. Zij leveren energie en brandstof voor het lichaam, evenais waardevolle vitamines en minerale zouten. .Chambers Journal''. ,de SPORTNIEUWS. TERNEUZEN—AXEL 0—2. De Oranjeploeg won slag om Zeeuwsch-Vlaanderen. Een strijd van matig gehalte. LET NU OP UW KOOLZAAD De eerste glanskevers zijn verschenen en kunnen we er alle dagen meer verwachten. Juist nu de knoppen verschijnen, doen de kevers de grootste schade. Ze vreten de knoppen stuk om de meeldraden enjiet stuifmeel te bereiken. Deze beschadigde knoppen kunnen dus geen bloem en vrucht meer voortbrengen. Is de bloem eenmaal open, doet de kever weinig schade meer omdat ze het stuifmeel dan voor het grijpen hebben. De bestrijding moet U dus uitvoeren In het knopstadium van het gewas en dus vóór de bloei begint. Zoudt U doorgaan met de bestrijding ook tijdens de bloei, dan dood U hierbij de bijen en andere insecten welke de bestui- ving eu bevruchting van Uw koolzaad helpen bevorderen, waardoor U meer en zwaarder zaad kunt verwachten. Als het nodig is, kunt U na de bloei de bestrijding voort zetten. De eerste bestrijding kunt U mogelijk met behulp van een paarden- of motorspuit uitvoeren; later zult U met sluitmiddelen moeten werken. Gespoten kan worden met Derris, D.D.T. en of 666 middelen volgens gebruiksaanwijzing en liefst bij windstil weer zo mogelijk in de avonduren. Let dus op wanneer de kevers in Uw gewas aanwezig zijn en ga dan onmiddellijk tot bestrijding over, maar zorg er voor dat dit gebeurd voor de bloeiTijdens de bloei niet stuiven of spuiten! Is Uw zaad uitgebloeid en er zijn nog kevers in te vinden, geef dan nog een stuifbehandeling met b.v, 666 middelen. Weest paraat Piantenziektekundige Dienst Terneuzen. Voetbal-minnend Zeeuwsch - Vlaanderen demonstreeerde zijn belangstelling om niet te zeggen hoogspanning door in een record-aantal van 4 a 5000 toeschou wers aan den Molendijk getuige te zijn van deze zoo belangrijke ontmoeting. Ongeveer 2 uur betreden beide ploegen het terrein, beide verwelkomd door honder den hunner resDectievelijke aanhangers. Ai» scheidsrechter fungeert dhr. Verkerk, bijge- gestaan door zijn collega's Sinke en Meul- meester. Nadat aan .Axel" door het bestuur van .Terneuzen" een fraaie bloemenmand is aangeboden en de gebruikelijke speeches gehouden zijn, betrekt aanvoerder Dieieman het Oostelijke doel, zoodat de oranjeploeg tegen zon speelt. Te 2 10 trapt v.d. Velde af en spoedig brengt Dobbelaar den bal voor doel, doch het leder wordt geretourneerd en een nieuwe aanval onzer stadgenooten gaat in buiten spel verloren. Bjide verdedigingen roepen om beurt de aanvalsiinies een hait toe, waarna weer een attaque der kampioenen in off side teloor gaat. Als Sijs mist, werkt de Jager goed weg, doch Renard brengt het leder voor doel en oranje moet een hoek schop toestaan, die weggewerkt wordt. Ais Henk voor de eerste maal in actie is ge weest, zet Verpoorte voor en het leder wordt door Florussen weggestompt, door een misverstand in de Axelse voorhoede kan de kans niet benut worden. Terneuzen belaagt dai Axel's veste doch het schot gaat over en ook een corner wordt weggewerkt. Jonkman's schot gaat juist over de lat, waarna een voorzet van Dobbelaar wordt weggewerkt. Een rood zwarte aanval loopt vast op buitenspel, waarna Florussen de bal corner werkt. Weer moet Terneuzen een hoekschop toestaan en hoewel de keeper reeds geslagen was blijft de score uit. E»n vrije trap op het Terr.-doel wordl eve"min benut. Dobbelaar en v. d. Velde brengen de bal voor doel, doch de kans wordt weer om zeep gebracht door buitenspel, evenals een aanval aan da overzijde. Een Axel-aanval wordt onderschept en de Tem.-voorhoede loopt weer in de buitenspel-val. De Axelse aanvalslinie wier kopwerk in deze periode opvalt brengt het leder voor doel en Florussen stopt het schot van de linksbuiten en een voorzet van rechts wordt door jonkman naast geschoten. Aan weerszijden worden dan weer voor de zoveelste maal aanvallen door off-side onderbroken. Een aanval der gastheren wordt op het crltieke moment onderbroken doordat Verpoorte de bat van voor Renard's voeten wegtrapt. Uit een vrije trap belandt de bal achter Dieleman's veste en bij een scrimmage voor hetzelfde doel gaat het schot hoog over. Een hard schot van Jonkman wordt gestopt en Verpoorte schiet over. Na een snelle reti van onze midvoor belandt de bal achter het doel en wanne°r even later Verpoorte weet te scor wordt dit doelpunt geannuleerd. Bij verschalende aanvallen der thuisclub weet de Jager in een critieke situatie naar Henk te spelen. Zo breekt de rust aan met dubbel blank. Na de thee nemen de rood-zwarten eerst het initiatief, doch spoedig onderneemt de Oranje-vo rhoede verschillende aanvallen, welke meerendeels stranden op buitenspel. Onze midvoor kopt voor doel doch de rechtsbuiten schiet naast. Uit een vrije 'rap krijgt v. d. Velde de bal toegespeeld en na een ren lost hij een hard schot, dat Florussen voor de eerste maal doet vissen (0—1). Grote vreugde bij de vele honderden Axelaars. Luide aangemoedigd gaat Terneuzen nu ten aanval, doch de bezoekers nemen het spel weer spoedig in handen. Nadat Dieieman AXEL - Magrette N 73.' Nog uit voorraad leverbaarOriginele STIJF- STROOERWTEN, Originele ADELAAR-, ZONNE- EXPRESHAVER EERSTELINGEN A 2835, voorgekiemd. AANVANG 8 UUR n.m. Kaarten, voor leden t'0,50 verkrijgbaar 's avonds aan de zaal. p 4 -3 C

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 4