voor de hoofdrol Jacob Verplanke. In alle scène's was hij de trotsche, koppige Axelsche boer, prachtig spel gaf h in zijn afwijzende hou ding tegenover Versterg, en in het drama tis"h hoogtepunt aan het einde van het 2e bedrijf. Jan Picavet ais Sjefke Lampers, was honderd procent Vlaming iri zijn humor, luchthartigheid en Vlaamsche bespraaktheid, goed weergegeven was zijn verdriet om zijn ongelukkige huiselijke omstandigheden. Zijn mimiek was af. Al. Lcckefeer met zijn sym pathieke stem als ir. Versteeg was een en ai „Hollander", écht een heer in woord en verschijningals zoodanig een waardig tegenspeler van boer Verplanke. Van de dames trad vooral mej. Picavet a's „Jannie" op den voorgrond. Zij leverde goed spel en het Axelsch dialect was bij haar wel het best geslaagd. Een goede ver tolking gaf ook mej. de Koning als „Koosje Dees." Van de mooie scène'e willen wij hier memoreeren de tegenstelling Verplanke Versteeg in het eerste bedrijf, het catastro fale hoogtepunt en het prachtige spel van boer Verplanke aan het eind der tweede acte, de verschillende liefdes-scène's Jannie —Henk Versteeg, het gemeenschappelijk koffiedrinken op de „Doornhof." Het herhaaldelijke vliegtuiggeronk gaf de sfeer van het jaar 1943 goed weer. De heele weergave van het noodweer (storm, regen, donder, bliksem en brand) waren buitengewoon geslaagd. Al met al gaven drs. Lockefeer en de Ghesellen" een u'tnemende avond, die velen onvergetelijk zal blijven, en waarvoor alle medewerkenden wel een woord van dank toekomt. Critiek alleen op het publiek. Als boer Verplanke tijdens het noodweer met climax In zijn stem en in prachtige pose den vin ger ten hemel richt, daarbij doelende op het Gods-oordeel, slaat Jefke een kruistee- ken en grijpt naar zijn rozenkrans. Een groot deel van het publiek liet toen een uitbundig gelach hooren. Ook de Bijbel lezing was blijkbaar voor sommigen een komisch momentHet publiek, dat soms zulk een bewondering aan den dag legt voor totaal volksvreemde „cultuur-uitingen" (de rimboe, Hawaï), verdoezelde hier de machtig-mooi vertolkte sfeer van een drama tisch hoogtepunt uit de donkerste uren van ons volksbestaan, van dezen goedgeslaagden blik in de ziel en op het leven van men- schen die allen om zoo te zeggenvleesch van ons vleesch en bloed van ons bloed zijn. Betreurenswaardig verschijnsel 1 Tenslotte wekken wij Axel's tooneelisten op om dit streek-stuk in studie te nemen. FEESTAVOND P.Z.E.M.-PERSONEEL._ Donderdagavond werd in „Hpt Centrum" alhier een feestavond gegeven voor het personeel der P.Z.E M, met hunne dames ter herdenking van het feit dat 25 jaar geleden elecfrische stroom gelevprd werd in Z.-Vlaanderen. Een zilveren jubileum dus waarvan vorige week in ons blad reeds uit voerig melding is gemaakt. De zaal bood een en al gezelligheid, toen de voorzitter der organisatie-commissie dhr. Voorhans de samenkomst opende en de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Vervolgens werd het woord gevoerd door dhr. van Hoek als voorzitter der personeels vereniging Ontwikkeling en Ontspanning. De directeur der P.Z.E.Mdhr. Slooves, gaf hierna een korte uiteenzetting van hetgeen in de afgelopen 25 jaar door de Mij. is tot staud gebracht en dat stemt tot volle be vrediging. Hij wenste de aanwezigen een prettige avond. Dhr. Lindenbergh, bedrijfs-ingenieur, gaf ook een kort overzicht en bracht dank aan de organisatoren van deze avond. Na dit min of meer officiële gedeelte werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het rijk gevarieerde programma. Allereerst trad op het orkest Meijers uit Sas van Gent en deze muzikanten brachten al direct de stemming er in. Hierna werd voorgedragen door mevr. Voorbans, gevolgd door een viool-solo en komische schetsen. „Het huwelijk van Pier", in sappig Walchers dialect, oogstte grote bijvaleen huwelijk met twee vrouwen is ook slechts mogelijk op 1 April Na de pauze werden de zilveren jubila rissen onder het personeel gehuldigd, n.l. de h.h. A. Lafort, G. A. 't Gilde, G. Snap, F.J Stoffijn, W.Cleeren, H. Haak, S.I. Brevet en E, Kaas. Laatstgenoemde kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. Zij werden toe- pesproken door dhr. C. Hamflirk, lid van Ged. Staten, die namens de Raad van Be stuur aan elk een enveloppe met inhoud aanbood. Ook werden de jubilarissen ver eerd met bloemen. Dhr. van Hoek richtte vervolgens namens O. en O. ook een kort woord tot de jubilarissen. Na deze huldiging werd het programma verder afgewerkt met muziek en voor drachten, welke de lachspieren danig in beroering brachten. Een slotwoord werd nog gesproken door dhr. Voorhans en tot besluit van alle ge zelligheid volgde nog een geanimeerd bal tot in de kleine uurtjes. EEN CENTRUM VAN KRAAM- VERZORG'NG Een bestuursvoorstel van „Het Groene Kruis." Blijkens een dezer dagen verspreid rond schrijven zal in een eerstdaags te houden buitengewone algemeene vergadering van „Hit Groene Kruis" alhier een bestuurs voorstel behandeld worden, inzake de op richting van een Centrum voor Kraamver- zorging, dat zal uitgaan van de Groene Kruis-vereenigingen van Axel, Zaamslag, Neuzen en Hoek. De bedoeling is de oplei ding tot kraamverzorgster ter hand te nemen, wier taak dan tevens de gezinsverzorging ter hand zullen nemen, een en ander onder toezicht van een leidster van het Centrum Wij vestigen de aandacht onzer lezers op dit voor de gemeenschap zoo actueele pro bleem. JAARVERGADERING DER CHR. JEUGD-CLUBS. Woensdagsavond hielden de meisjesclub „Jonge Kracht" en de Chr. Jongensclub „Gideon* een gecombineerde feest- en jaar vergadering, in de Chr. Bewaarschool, welke geheel gevuld was met ouders en belang stellenden. Na een symbolische openings ceremonie door de meisjesclub, sprak de jongensleider, dhr. Huysser, een openings woord. Na gebed en Schriftlezing (Psalm 42) en een toepasselijke beschouwing volg den volksdansen door leden der meisjes club. De jongens voerden daarna een drie tal samenspraken op, afgewisseld door gemeenschapszang. Naast „de kinderen van mijnheer Norks" een propaganda-stukje vielen ook „Het hotel" en „De goed- koope barbier" zeer in den smaak. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, gaf mej. Lindhoudt enkele accor deonnummers ten beste. De meisjes voer den een sprookje „De 12 jagertjes" op, dat goed vertolkt werd. Na samenzang voerden de grootere meisjes „De waterhoentjes" op. Tot slot gaven de jongens een tableau „Uw Woord is mij een lamp voor mijn voet", waarna dhr. Huyssen deze goedge slaagde avond met dankgebed sloot. Er werd ook gecollecteerd voor de ziektekas der Hervormde jeugd. „DIK TROM EN ZIJN DORPS- GENOOTEN." Ten bate van „Band Nederland—Indië" werd Donderdagmidd g door fotohandel But de smalfilm vertoond van de aankomst der militairen uit Indië te Kruiningen, gevolgd door de groote geluidsfilm naar het bekende jongensboek van Joh. Kieviet. Des avonds was de Chr. Bewaarschool weer eivol en niet alleen de jeugd, doch ook de ouderen hebben genoten van de prachtige verfilming var. dit onvolprezen jongensboek. GEVONDEN. Een armband, J. Boeye, Capelle M 51. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 Talma en (In bnide ure Ds. nam. 2 30 ure Ds. Pennings. diensten collecte Inw. zending). Geref. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. D. Zemel (Bed. H. Av.) en nam. 3 ure Ds. D. Zemel (Bed. H. Av. en dankzegging). Geref. Kerk (Ds. Jan Sharpstraat 1), Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure ds. Booy, van Yerseke. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL TE TERNEUZEN. De volgende leerlingen van de Landbouw- huishoudschool te Terneuzen behaalden het diploma van de 2 jarige dagcursus: M. van Hoeve, E, S. Kolijn, A Ollebek en E. Kolijn van Terneuzen. A. Boeye, W. A. de Kraker, M. J. Ricmens, P. de Feijter, P. Jansen van Roosendaal, A. de Jonge, E. A, Scheele. P. J. Wieland en C. den Hamer te Axel. L. J. de Jonge, J. A. E. Dees en T. de Kraker te Zaamslag. C. S. de Blaay, P. M de Bree, D. P. de Groote, C. C. Ha melink, J. C. de Jonge, C. P. Lantsheer, S. H. Meertens en J. van Tatenhove te Hoek. T. C. Pladdet en J. J. Willems te B ervliet en C. J. Dees te Waterlandkerkje. Voor een diploma van de 1-jarige cursus kwamen in aanmerking D. den Ekster te Sluiskil, A L. Dieleman eri S. Riemens te Axel, P. E. Dees te Vogelwaarde, J. C. Dekker, M. Dieleman, C. E. van Hoeve. E. Koster, S. Riemens, D. Markusse en N. Dieleman te Zaamslag. KOEWACHT. In beslag genomen. Alhier werd door de Rijkspolitie 500 kg. vlaslokken aangeslagen van personen welke er mede over de grens probeerden te komen. Een der daders werd gegrepen en verhoord. De plaats van herkomst zou eveneens bekend gemaakt zijn. Wielrennen. Zondag a.s. zal de eerste koers worden gegeven voor nieuwelingen over een afstand van 65 km. Daar het seizoen pas is ge opend en nog weinig koersen gegeven zijn, worden er veel renners verwacht. Ia Mei en September zullen eveneens wedstrijden worden gehouden en wel voor amateurs en nieuwelingen. OVERSLAG. flWHft Koningschieting.^_ Alhier werd bij Fr. van Loo de jaarlijkse konirgschieting gehouden waaraan vrijwel alle leden van de vereniging deelnamen. De gelukkige die het ringetje wist af te mikken was Emiel Migom, welke dus als koning voor 1948 werd uitgeroepen. Het is thans de derde maal dat Migom als koning der vereniging werd aangewezen. Wielrennen. Onze dorpsgenoot Armand Wijngaerd wist zich in een wielerwedstrijd waaraan 82 renners deelnamen zeer verdienstelijk te maken en beslag te leggen op de 8e plaats. Prijsschieting. Bij A. Hillaert alhier had een prijsschieting plaats waaraan 62 schutters deelnamen. De hogevogel werd reeds In de 2e ronde afge- mikt door A. Migom. Kort daarop kwamen ook dd zijvogels naar beneden. Het grootste aantal vogels was voor C. Hillaert met 3 stuks. LIJK AANGESPOELD. Aan het Duïvelshoekje te Breskens is het lijk aangespoeld van de 23-jarige Izaak van de Heuvel, opvarende bij het vissersvaartuig Br. 1, dat op 4 Januari j.l. nabij Blancken- berge verging. 3 massa te overtuigen j hebben tot taak het wakker te schudden, band tusschen Neder- e regeeting is verbro- en verandering komen an den Hoogen Raad. reep door Linggadjati. 3 politiek dan in Indië n, zegt spr., dat zulks volgens de vier punten ter. (Een land vrij van k, waar een ieder vrij elijden en zijn meening :raal beginsel zijn wij len tusschen de volken hier b.v. tusschen een ierlander. Aan de top en Rijksraad met ver- hier en overzee, die ;n zou behartigen (de ie, monetaire samen- >r. is dit een logische aan de verschillende mogelijke autonomie Bij de V.S; van Indo- weer precies dezelfde Dnze ideeën gaan lijn- i regeering wil. Er zijn ntzoekende en middel- 3n (zooals thans b.v. ig). De regeering wil middelpuntvliedende ld een sterke nationa- Indië. die den naam 3 dcor de regeering is i echter niet van plan beide rijksdeelen van en, omdat dit in geen Op een vraag of er Is, antwoordt spr., dat t praten wel wat te icft niet, dat Amerika, •cratie ons iet in den 5 geeft men zijn kolo- nd neemt men ze af Engelschen hebben na a het koloniaal systeem kort overzicht van het De Archipel is stra- jkste punt van den ver de eenige groote liet heele jaar lyphoon- ieze beweging neer te ook het bekende k?mp bod werden ingevoerd, organisaties bestaan, ig totaal verloren. De 3l is nooit op dictato- In '33 kwam de zaak •oor samenwerking der Nederl. inlichtingen- iking gedaan omdat er was doodgeschoten. >ij een Menadoneesch foto's van Sjahrir, i de doode Jap. Men I. Indië aan toe was. Pacific-oorlog uitbrak, middellijk den oorlog, strallë's positie verde eid van dit lard is u pr. Hij zegt verder nog, inval op het vrodWen- Eft voorbereid en dat roon bekwaam propa- nmunisme deed pene- n-Java. 1% »J.en vragen zich af. Waar dient net Iwnlngschap dan voor, als het niet meerde l^ionale pool is. I- «fct uiteindelijk doel is: de Vereenigde ■Mattn van Indonesia, met Nederland inéén tezamen met Suriname en Curasao. tr woidt gesproken over een souverein '"donesia, maar niet van de souvereine wie. De rede der Koningin is ook in het Engeljch gehouden, daarbij viel het woord i''fcuverein weg. De band met Indië wordt doorgesneden. nesie te behoeaen voor aeti ondergang. Dit is heel mooi gezegd, maai volkomen in strijd met de politiek der regeering- Uitvoerig verhaalt spr., hoe min. Beel gekant is tegen buitenparlementaire oppo sitie. Staatsraad ^alberse echter noemt de regeeringspolitiekstrafbare grondwetschen nis. Ook is de regeering in overtreding wegens poging een deel van het Rijk af te scheuren. De zg. Noodwetgeving van Lon den was bedoeld om het Rijk bijeen te houden en n i e t om de Rijksdeelen uiteen mei ïuisten, zegi spr., aai wij meer en meer naar een parlementaire dicta tuur gaan. Ds. Zandt, Jan Schouten en Tilanus worden den laatsten tijd niet meer beantwoord. De taak der regeering moet niet zijn te steunen op 50 plus 1, doch de regeerlngsmeerderheid dient te luisteren naar de minderheid. Spr. leest dan een lange beschuldiging voor van prof. Gerretson aan de regeering, eindigend met een uit daging van dezen hoogleeraar om een ver volging. Spr. zegt verder, dat het doel van 3n serie Ianfaarnplaat- sle afkomstig van den idienst, ten deele op n. ten afbeeldingen van lir van zeer uiteenloo- even door de censuur goedkeuring van het 'elijke communistische Ijes over vernielingen :nz., uitingen van een ti klassenhaat, de ver moord op Chineezen, en kloosters, (zending en iiiissic Ktijgen nier geen voet meer aan den grond), een massa-graf van 15 000 Chineezen (door Nederl. (roepen ontdekt). Van de 250000 Inde-Europeanen zijn er 30.C00 vermoord, zegt spr., en deze men- schen worden gediscrimineerd als de Joden door Hitier. Zij hadden gevraagd een nieuw vaderland te mogen stichten op Nieuw- Guinea, retgeen geweigerd werd. Verder werden vertoond foto's van slachtoffers der concentratie-kampen, erger dan Bergen- Belsen, uitgeteerde „levende skeletten", enz. 0

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 3