i I een uitvoerige! uiteenzetting gaf over de binnenhuis-architectuur. Ze behandelde achtereenvolgens de vertrekken van het huis van hal tot slaapkamer. Mej. v. d. Broecke merkte op dat iedere woning harmonisch is in te richter, ook met beperkte middelen. Beter kan men uit 2 kleine vertrekken de tussenwand nemen en er één ruim vertrek van maken, waarin de gezinsleden zich prettig kunnen bewegen. Te grote meubelen kunnen beter worden verkocht en kleinere aangeschaft, als eerst genoemde de woonruim'e te klein maken. Hoge meubelen maken een kamer kleiner. Men moet de moed hebben met de oude sleur te breken. Horizontale en verticale lijnen geven rust, schuine lijnen werken storend, aldus spr. Jammer was het dat slechts 30 leden aanwezig waren. De presidente sprak bij de sluiting van de vergadering de hoop uit, dat bij de volgende bijeenkomst de opkomst groter mag zijn. TENTOONSTELLING EN FILMAVOND IN „HET CENTRUM." Op initiatief der Vereeniging van Oud leerlingen der Chr. Lagere Landbouwschool alhier en met medewerking van het bekende land- en tuinbouwblad „De Plattelandspost" werd Dinsdag een film-avond gehouden, waarop door middel van het witte doek de geschiedenis der landbouw mechanisatie en de hooge vlucht, die deze overal ter wereld genomen heeft, benevens een uitvoerig beeld van arbeids-methoden en agrarische voortbrengelen vertoond werden. Aan deze filmvertooning ging vooraf een tentoonstelling van producten, in den handel gebracht door het landbouw-bureau M. Wiersum te Groningen. Deze producten waren o.a.diverse midde en ter besnijding van insecten in land- en tuinbouw, fruit- en veeteelt, voor het verdelgen van ongedierte, alsmede voor het verjagen van schadelijk gevogelte, voor het ontsmetten van zaai zaden, poot-aardappelen, bieten, enz. enz. Ook ging aan deze filmvertooning vooraf een causerie door dhr. Amsing, propa gandist van „De Plattelandspost", die in zijn bespraaktheid toonde de geheele land bouw een warm hart toe te dragen en op alle agrarische problemen en toestanden een een gedegen kijk te hebben. Het film-programma. Daarna werd een aanvang gemaakt met de vertooning van een serie films op land- bouw-gebied. Allereerst werd gedraaid de prachtige twee-deelige kleurenfilm „Een eeuw land bouw", aangeboden door de fa. Brinkmann en Niemeijer Zulfen, importeur van Massey- Harris landbouwmachines. Dhr. Kuppens, chef der afd. voorlichting van de „Plattelandspost", die de films afdraaide, zorgde daar de tekst van alle films E gelsch was voor een behoorlijke toelichti ig in het Nederlandsch. Deze fraaie kleurerfilm gaf in beide dee- len een zeer uitvoerig en duidelijk overzicht van de geweldige evolutie in de mechani satie van den landbouw. In het eerste deel werd de reusachtige vooruitgang op dit gebied in Europa ver toond (o.a. in Nederland de Noord Oost en de Wieringermeer-polder). In het tweede deel bleek, dat ook in de andere werelddeelen steeds meer tot mecha nisatie wordt overgegaan. Vanzelfsprekend stonden de U.S.A. en Canada hierbij voor aan. Ondanks de groote verschillen in kiimaat en bodemgesteldheid en mitsdien door de sterk varieerende agrarische voort brengselen kunnen toch overal door prac- tische moderne machines de iandbouw- werkzaamheden worden versneld en ver beterd. De directeur der Massty-Harris-fabrie- ken toonde aan, hoe de in geweldige fabriekscomplexen aan den loopenden band vervaardigde machines hun weg steeds over de wereld vinden. Vervolgens werd gedraaid een film over de landbouw-pioniers in Canada. In et.tijds slechts door Indianen en buffels bevolkte vlakten komt de pionier en zet voor de eerste maal de ploeg in den prairie bodem en zoo neemt het agrarisch poten tieel van Canada gedurig toe. De eerste wereldoorlog bracht slechts een geringe onderbreking. De volgende jaren brachten nieuwe en verbeterde machines, waardoor een geweldige productie-stijging kon wor den bereikt (o.a. graan tot 500 millioen bushels). Zoo stond Canada op den hoogsten productie-trap op agrarisch gebied, toen het jaar 1932 door zandstormen en ver stuivingen een rampjaar werd voer dit bij uitstek agrarische land. De Canadeesche regeering bood toen krachtdadige hulp en door nieuwe aan plantingen, moderner machines, beter labo ratorium-onderzoek, enz. werd bereikt, dat na enkele jaren het land zijn vroegere vruchtbaarheid herkregen had. Na de pauze werd gedraaid een film over de aardappel-culfurr in Engeland. De hierbij benoodigde werkzaamheden, zooals grond bewerking, poten, rooien, bewaren, enz. komen in hoofdzaak overeen met de ten onzent gevolgde methoden. De daarna volgende film bracht in beeld, hoe in de oorlogsjaren, toen de Canadee sche troepen in 1943 o.a. in Italië streden, het Canadeesche volk zich inspande om den product eslag te winnen. De hulp krachten voor den landbouw werden zoo Intensief mogelijk over het heele land ver deeld, waardoor de geweldige productie gewaarborgd werd, niet allen tot zelfvoor ziening, maar ook tot levensbehoud van alle vrije volken. Tot slot werd gedraaid een interessante film over de voorbeeldige opleiding, die de Canadeesche landbouw-jeugd ontvangt. Volgens dit systeem krijgt iedere jongen of meisje een opdracht te vervullen (b.v. het mesten van een koe of varken, het bezaaien en onderhouden van een stuk grond, enz., enz.) De leerlingen staan onder controle van een rijks-laridbouw-leeraar, die ook steeds aanspoort tot het toepassen van wetenschappelijke methoden op het bedtijf. Behalve deze door de jeugd geheel vrijwillig gekozen taak, ontvangt zij ook theoretisch onderricht op school. Bij boven genoemde oplcidings-methode is het wed strijd-element ingeschakeld, zoowel plaatse- lijk, provinciaal als nationaal. Zoodoende leeren de jongeren de verschillende moei lijkheden zelf zien en overwinnen en de dag van den wedstrijd is een ware feestdag. Deze manier van lar dbouw-onderricht is wel een overdenking waard. Hiermede was het einde van dezen voor leeken interessante en voor agrariërs zeker leerzame filmavond aangebroken. Dhr. Amsing hield tusschen de verschil lende films korte speeches en drong aan op het maken van excursies, om meerdere kennis op te doen van landbouw-methoden en -werktuigen in andere deelen des lands. Spr. was van meening, dat uit de groote verscheidenheid op dit gebied tGch wel het goede te distilleeren moet zijn. Verder toonde dhr. Amsing zich zeer optimistisch t.o.v. de steeds voortschrijdende mechanisatie. Vermelden wij nog, dat deze bijeenkomst werd geopend en gesloten door den voor zitter der Vereen, van Oud-leerlingen, dhr. W. van Cadsand alhier. JAARVERGADERING VAN DE AFD, AXEL VAN HET NED. RODE KRUIS. Deze vergadering, welke Donderdag 18 dezer in Hotel „Het Gulden Vlies" werd gehouden, was slecht bezocht. Uit de gewone formaliteiten kan aange haald wordenhet jaarverslag van de secretaresse Mej. M. van Luijk. Hieruit bleek dat de afd. Axel 281 leden telt, wat voor Axel veel te weinig is. Dank zij de activiteit in de afdeling telt deze nu 43 E.H.B.O-ers, n.l. 30 dames en 13 heren. Een nieuwe cursus onder leiding van dr. Salomé zal behalve een flink aantal dames een tiental gediplomeerde heren opleveren, zodat de wens van dr. Boor, n.l. het vormen van een transportcolonne btnnen afzienbare tijd verwezenlijkt zal worden. Het finantieel verslag liet f 806,94 aan ontvangsten en f 646,99 aan uitgaven zien, zodat er een batig saldo van 1 159,95 was. Het periodiek aftredend lid dr. Boor werd bij acclamatie herkozen. In de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. de Vries, werd voorzien door de verkiezing van dr. Schiltman, terwijl het bestuur nog met wee leden werd uitgebreid, n.l. mej. A. Fermont en dhr. J. Blok. GEVONDEN VOORWERPEN. Een bruine lederen handschoen, A. Bakker, Oude Weg 47. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. P.J, Pennings (bevestiging nieuwe lidmaten) en nam. 2.30 ure Leesdienst. (In beide diensten coll. uitw. Zending Geref. Kerk. VoGrm. 10 ure en nam. 2.30 ure Dl. P. Rullmann, van Driesum. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1). Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Ds. B. Wentsel, predikant te Ridderkerk. Geref. Gemeente. Voorm. 10 ure en nam. 2.30 ure Leeskerk. AMBACHTSSCHOOL TE TERNEUZEN De uitreiking der diploma's. Maandag werden aan de leerlingen der Ambachtsschool te Terneuzen de diploma's van den cursus 1947—'48 uitgereikt. Avondvakteekenschool met werkplaat3- practijk Een getuigschrift werd uitgereikt aan Aid. timmerenF. Zegers te Zaamslag. Afd. machinebankwerkenJ. J Harte, F. de Kubber, A. Vermast en J. Wieles te Ter- neuzenW. v. d. Hoofd te Zaamslag; R. de Blatij te Sluiskil en C. de Kraker te Hoek. Afd. lood- en zinkwerken P. F. de Maa- ijer te Sas van Gent. Afd. electrotechniekP. Mielen te Ter- neuzen en C. de Vos te Zaamslag. Een verklaring voor het volgen van den vervolgcursus werd verleend aan Afd. timmeren; Pr. C. H, de Bokx en P. W. Hamelink te TerneuzenJ. Stoffels te Hoek. Afd. machinebankwerken, pract. cursus: P. Buijzeje Terneuzenr; F. Bauwens^en II. Wagenaar te SluiskilL. Roelandt te Zuid- dorpe. Idem theor.. cursus J. Mfijer te Terneu zen en C. den Engelsman te Zaamslag. Afd. smeden, pract. cursusR. Cortvriendt te Sluiskil en J. Slock te Sas van Gent. Afd. automontage, pract. cursusL. Roe lans te Terreuzen. Voor het volgen van de Hospitanten- cursussen werden uitgereikt aan: Afd. timmeren J. Blommaert, M. de Grooff, M. Inghels, C. Maas, G. de Meulenaere en H. Snakenburg te Sas van Gert. Afd. machinebankwerken A. Ditleman en J. J. den Exter te Terneuzen. Afd. draaien: C. J van Oriel te Tern uzer. Afd. smeden C. C. de Maree te Terneuzen. Afd. electrotechniek Th. Meeitens te Hoek. Afd. lasschen f electr. en autogeen J. Klaas- sen te Terneuzen C.! Complet, P. Corveleijn en L. van Hijfte te SluiskilC. de Bruijne, P. Erpeling en C. Oppeneer te AxelC. Vermeulen te Hoek. Afd. lasschenalleen electr. M. de Doel- der te Terneuzen. Afd. mach. zaag-schaafmachinesP. H. Koeman te Terneuzen. Naar een „hooger leerjaar werden bevoi- derd de volgende leerlingen Afd. timmerenvan klasse 1 naar klasse 2: J. de Kok,';P. Potters en W. Hamelink te Terneuzen; van kl. 2 naar kl. 3: D. BaremanJen"sS. Jansen[Czn. te Terneuzen van kl. 3 naar kl. 4: J. Kroon en S Jansen Mr. te Terneuzen van kl. 4 naar kl. 5 J. Clemminck, J. Kamzrik en E Stockman te Terneuzen; J. de Braai te Hok; J. Dekker te Zaamslag en S. Gazan te Axel. Afd. bankwerken van k'. 1 naar kl. 2: L. den Exter, C. de Meester en C. Vermeulen te Hoek en H. Gregoire te Sluiskilvan kl. 2 naar 3: W. de Feijter te Terneuzen; van kl. 3 naar 4: A. Dieleman, J. Stoffels en J. de Groot te TerneuzenA. Lafort te Sluiskilvan kl. 4 naar 5P. v. d. Pij', D. Romiji.sïn, J. Verduin en K. Willemsen te TerneuzenL. F. Bauwens en P. Dhanis te SluiskilL. v. d. Wege te Zaamslag en C. Verschelling te Axel. 9 Afd. electro-techniek van kl. 1 naar 2: F. v. d. Velde te Terneuzen; van kl. 2 naar 3: P. Wissel te Zaamslag; van kl. 4 naar 5: M. de Feijter te Terneuzen. Afd. automontage van kl. 1 naar kl. 2: J. A. Faas, C. de Pooter en J. de Pooter te Zaamslag; van kl. 2 raar 3: L. den Engelsman te Axel en A Faas te Sluiskil van kl. 3 naar 4P. Dogge te Philippine en J. de Feijter te Zaamslagvan kl. 4 naar 5H. Möring te Sas van Gent. Afd. metselen van kl. 1 naar 2P. v. d. Meulen te Terneuzen en F. de Rooy te Vogelwaardevan kl. 2 naar 3A. Heijer.s te Philippine en F. Kempe te Zaamslag van kl. 3 naar 4: J. Maas te Ternruzen; W. Riemens te Axel en M. W. Nieuwellnk te Hoekvan kl. 4 naar 5W. Nieuwelink te TerneuzenR van Laere te Westuorpe en P. de Rooy te Vogelwaarde. Afd. schilderen van kl. 1 naar 2: B de Smet te Sluiskilvan kl. 4 naar 5J. Wullems te SluiskilP. Wilhelm te Zaam slagJ. van Jole te Hontenisse en P. van Liere te Axel. OVERSLAG. Teerdag. Maandag werd door de kaarlersclub alhier de jaarlijkse teerdag gehouden in het lokaal bij de Wed. L. Spiessen. Na afloop van de vergadering werd een prijskaarting gegeven voor alle leden. Daarna werd een avondmaal aangeboden waarbij zij zich het goed lieten smaken. Verder werden nog vele gezellige uurtjes onder elkander doorgebracht. Ontspanningsavond. Maandag werd in het Café bij. F' Ecluse een ontspannings avond gegeven voor de toneelclub alhier, Alle leden welke hadden medegewerkt tot 'het welslagen van alle toneelavonden welke tijdens de afgelopen winter zijn gehouden werden hiertoe uitge nodigd. Aan gezelligheid heeft het niet ontbroken daar zij wat eten en drinken be trof nie's tekort hadden en tevens hebben kunnen genieten van enige uurtjes dansmu ziek. VERKEERS-CONFERENTIE TE MIDDELBURG. Woensdagmiddag is te Middelburg onder voorzitterschap van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin, een verkeerscorferentie gehouden, waaraan alle bij het verkeer betrokken instanties en orga nisaties in Zeeland deelnamen. Een van de belangrijkste mededelingen in deze bij eet - komst betrof de verbinding van Schouwen- Duivenland naar elders. In de aanstaande zomerdienstregeling zal men de gelegenheid krijgen het traject Zierikzee Rotterdam of omgekeerd via Roosendaal in drie en een half uur af te leggen. Voorts vernamen we nog dat tussen Terneuzen en Hoedekenskerke de kleine „Prinses.Irene" vaart omdat er t u eet geen grotere beschikbaar is. Zodra de nii ferryboot gereed is en enige revisie au andere schepen plaats heeft gevonden, materiaal dat thans op Vlissingen Bres vaart, vrij. Dat gaat dan naar Zieriki Katseveer en de Koningin Emma, dient vaart, komt naar Terneuzen. Tot Augi nog geduldDe nieuwe ferryboot kom' in de vaart op de dienst Vlissingen - kens, terwijl de ferry Koningin Wilhe voor Kruiningen Perkpolder bestemd Het zal intussen wel enige tijd duren die gereed is. Het vervoer van te vrachtauto's heeft het schip ontzet. Tot terugkeer van deze ferryboot zal de dj met de „Dordrecht" worden uitge' met dien verstande, dat een tweede Moeti pont beschikbaar is gesteld, die naai hoefte zal worden ingelegd. Interessant is het ook te weten dat dit uit het Prov. Wegenfonds 1 millioen gul voor wegenverbetering beschikbaar isen 700.000 gulden daar van voor Zeeu* Vlaanderen bestemd is. Burgemeester nouds van S'uls bepleitte vooral de belai van WesfZ. Vlaanderen. De w?g Draalb Sluis grens bijv. stond al in 1940 op begroting. Resultaat bereikte spr. mei pleidooi voor de weg Sluis Cadzam de toegangswegen tot het S'uisse veer, weg Waterlandkerkjc-Oostburg wordt ?i terd. De brug bij de Lieter (Oostburg-Dr brug) is aanbesteed en wordt in diti seizoen hersteld. Ook in O. Z.V. staat e.e.a. te gebti Maar het grote bezwaar is hier, polderbesturen in vele gevallen medei king weigere:'. De prov. kan het niet doen. De wegen Hulst Paal, Ni Namen CHnge, Axel Kijkuit, de Bi Isabella-sluis Philippine en Terneun Hoek hebben de volledige aandacht vi S. De weg Middelburg Vlissingen verbeterd worden, in ieder geval hei benoorden Souburg. Of het andere Souburg Vlissingen aan de beurt zalki hangt af van de vra3g of Vlissingen bin afzienbire tijd de geprojecteerpe insletl vers aan het kanaal gaat aanleggen. Zt dan is de verbetering overbodig omdi dan toch een nieuwe weg moet komt: neen, dan volgt herstel. Dit jaar nog men over tot grondaankopen in Nieuw St. Joostand i.v.m. de aanleg van de rijksweg Nieuwland Vlissingen. 259 Alg. 260 Alg. 261 Alg. 262 Alg. 263 Alg. 264 Alg. 265 Alg. 254 Res. 258 Res. 270 Alg. Nieuwe bonnen. (Voor het tijdvak van 21 Maart t.e.m. 3 April '48.) ongeveer 225 gr. huishoud of 180 gr. toiletzeep. 100 gr. bloem of zelfrijzend meel of kindermeel. 400 gr. brood of 1 rants, g 1600 gr. brood (geldig tot 27 200 gr. brood (geldig tot 21 4 eieren. 750 gr. suiker, boterhamsto enz. of 1500 gr. jam, stroop of 750 gr. versnaperingen, 800 gr, brood (geldig tot 27 400 gr. brood (geldig tot 27 500 gr. sinaasappelen 1' inlevering.) Bonxaarten KD, KE 804 759 Alg. oageveer 450 gr. huishoud oi 360 gr. toiletzeep. 760 Alg. 100 gr. bloem of zelfr. of kindermeel of kinderbis 761 Alg. 400 gr. brood of 1 rants, f 762 Alg. 400 gr. brood (geldig tol 21 763 Alg. 200 gr. brood (geldig tot 21 764 Alg. 4 eieren. 765 Alg. 500 gr. suiker, boterhamstio enz. cf 10C0 gr. jam, stroop, of 5C0 gr. versnaperingen, 755 Res. 400 gr. brood (geldig tot 27 758 Res. 500 gr. bloem of zelfrijzend meel of kindermeel of ki biscuits. 770 Alg. 1 kilogram sinaasappelen inlevering). Tabak- en versnaperingenkaarten.i QA, QB, QC 802 25, 26, 29 Tabak 2 rantsoenen ciga of kerftabak. 27 Versnaperingen 200 gr. versnapeiï of 200 gram s boterhamstrooisel of 400 gr. jam, ik enz. 30 Versnaperingen 100 gr. versnapet» of 100 gr. suiker, hamstrooisel, 200 gr. jam, stroop. De bonnen 270 en 770 Algemeen (si' appelen), w^lke op de bonkaarten vo men boven aan de kaart, moeten uitere 27 Maart worden Ingeleverd. Niet aangewezen en vernietigd to* wordende bonnen 212, 214, 215, 715 Melk, 229, 221,222, 725 en 727 Ken 210 en 710 Alg^mepn. 'OoI, riï

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 2