AXELSCHE lf COURANT O. r Frankeering bi] abonnement, Axel. ZATERDAG 20 MAART 1948. 62e JAARGANG No. 48. Frankeering bi] abonnement, Axel. WOENSDAG 17 MAART 1948. 62e JAARGANG No. 47 NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD Verschijnt iedere VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Woensdag en Zaterdag Drukker-Uitgeefster: Firma J. C. VINK Adres Redactie en Administratie AXEL Markt 12 Postbus 16 Tel. 56§ Hoofdredactie: T. C. VINK-van VESSEM Zeeland achtergesteld bij de centrale provincies. ACTIE VOOR RECHTSGELIJKHEID VAN STAD EN PLATTELAND. In de „Scheldepost" lazen wij hierover het volgende betoog, dat wij, gezien het belang voor onze geheele provincie, ook onze lezers niet willen onttpuden. Wij juichen het toe, dat de afdeling Zee land van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten deze week in een vergadering te Goes vertegenwoordigers van allerlei maatschappelijke en culturele instellingen en organisaties had bijeen geroepen om met elkaar eens te praten over het helaas onloo chenbare feit, dat de randprovincies, en dus ook Zeeland worden achtergesteld bij de centrum-provincies (Noord- en Zuid-Holland en Utrecht). Het wil ons voorkomen, dat dergelijke vergaderingen in veel groteren getale moeten worden belegd, dat er voordurend en steeds krachtiger op dat aanbeeld moet worden gehamerd en dat de gehele bevolking van de acht randprovincies wakker moet worden geschud. We zijn er waarlijk geen voorstander van om het ene gedeelte van ons volk tegen het andere in het geweer te roepen. Oize tijd heeft voor alles behoefte aan eendracht en toenadering, waar iedereen weet, dat grote gevaren van alle kanten dreigen. Maar aan de andere kant is het toch nodig, om onze regertng en allerlei Overheidsin stanties te wijzen op de schrijnende onbil lijkheden, die tegenover het platteland begaan worden en om met grote ernst aan te drin gen op verandering van koers. Als typisch voorbeeld va de laatste dagen werd genoemd de samenstelling van de voorloopige Raad voor de kunst. Deze bestaat uit 39 leden, waarvan 33 uit Noord- en Zuid- Holland en Utrecht en 6 uit de randprovin cies, maar niet ééi uit Zeeland. En dit geval staat niet alleen. Neem ze maar stuk voor stuk, al die commissies en Raden, die wij in ons land rijk zijn en kijk maar eens, hoe ze zijn samengesteld. Wij komen er altijd slecht af «Holland" weet het wel. Dat heeft al de wijsheid in pacht en zal het ook wel voor ons uitmaken. Wij hebben dat. zoals vanzelf spreekt, maar goed te vinden. Neem verder de onbillijke classificatie, die voor het platteland funest is. Enige tijd geleden hebben wij er nog op gewezen, hoe dwaas de bewering is, dat het daar goed koper is dan in de stad. Maar men blijft het in de grote steden toch maar geloven, geniet de voordelen en genoegens, die deze bieden en stelt voor het platteland lagere lonen en salarissen en zelfs lagere ouderdoms- uitkeringen vast. Het gevolg kan men zien, als men zijn ogen open heeft. In de vergadering te Goes is ook gewezen op de personele belastirg. Dank zij de klasse-indeling bij deze belasting moet voor een huis van b.v. f5 huur (wat een nieuw huis tegenwoordig op een dorp ook al gauw kost) in de stad veel minder personele belasting worden betaald dan in een dorp. Ook het verkeer kwam ter sprake. Wij mogen het doen met de treinen, samen gesteld uit oud materiaal, die maar 60 K.M. per uur rijder. In Holland is het een genot om te reizen met de electrische treinen, die voor ons besef luxueus genoemd mogen worden. Nog eens, het is goed, dat over deze achterstelling van het platteland eens dui delijk gesproken wordt en dat er een adres is, waar men met gegronde klachten kan komenda Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel werk te Middelburg. Verder hopen wij, dat de actie voor rechtsgelijkheid van stad en platteland, die ook in Zeeland is ingezet, zich snel zal ontwikkelen. Onjuiste spoorweg-exploitatie. Z. - VLAANDEREN ONGERUST OVER DE LIJN MECHELEN-TERNEUZEN. Een comité te Terneuzen opgericht. Op initiatief van de Vereeniging „Haven- belangen Terneuzen" werd in hotel „Des Pays-Bas" te Terneuzen een vergadering belegd, waarop aanwezig waren de verte genwoordigers van vrijwel alle bevolkings groepen van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanwez g waren de leden van Gedeputeerde Staten, de heeren A. Lockefeer en C. Hame link, alsook de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer Koch. De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter van Havenbelarc- gen, de heer Mr. P. H. W. F. Teilegen. De stijgende onrast over de wijze, waarop in de toekomst de exploitatie der M.T.- lijnen in Zeeuwsch-Vlaanderen zal geschie den, was de directe aanleiding tot het bijeenroepen van deze vergadering. Niet geraadpleegd. De vergadering uitte haar ontevredenheid, dat niettegenstaande gedane toezeggingen, Zeeuwsch-Vlaanderen, zoowel als de Pro vincie, bij de overname en verdere exploi tatie voor een voldongen feit werden ge- plaats'. Men vreesde, dat bij de verdere exploitatie te weinig rekening zou worden gehouden met de specifiek Zeeuwsch- Vlaamsche belangen aan dezen spoorweg verbonden, mede in verband met het feit, dat dit deel van Nederland in belangrijke mate gericht is op België, het natuurlijke achterland. Men vreesde, dat de N.S. zich bij deze exploitatie teveel zou laten leiden door het motief, de verliezen, die deze exploitatie nu eenmaal met zich zal brengen, althans zeker de eerste jaren, zoo gering mogelijk te doen zijn. De verliezen. Te meer, meende men, was voor deze veronderstelling aanleiding, daar in het schrijven van den Minister over de over name van de N.S. de volgende passage voorkomt „Het zal U duidelijk zijn dat dit de plicht meebrengt te onderzoeken op welke wijze dit verlies tot zoo gering mogelijke verhou dingen kan worden teruggebracht. Of en in hoeverre dit tot bepaalde beperkingen zal moeten leiden, is op het oogenblik nog niet te zeggen." Ook over het zo naar voren gebrachte behoud van de „status quo" ten opzichte van de tarieven, enz. toonde men zich niet al te gerust. Het hangt immers af van wat men hieronder wil verstaan Reizigersvervoer. Gewezen werd op het noodzakelijke be houd van het personenvervoer per spoor. Het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen eist, dat deze internationale spoorwegverbinding ook voor reizigersvervoer in stand blijft. De mening werd uitgesproken, dat zodra de fabrieken in Sluiskil volledig in bedrijf komen, het noodzakelijk zal blijkende zijn werkmanstreinen in te leggen. Or.k kwam nog naar voren, dat door het gemeentebestuur van Sas van Gent een verzoek was gedaan aan de minister tot het opnieuw inleggen van reizigerstreinen op het baanvak Ter- neuzen-Selzaete, waaraan door de gemeente Terneuzen en andere officiële instanties adhaesie was betuigd. Zeeuwsch-Vlaanderen vreest, dat de be langen van landbouw, handel, industrie en van de haven Terneuzen in het gedrang komen. Vóór alles zal deze exploitatie gericht moeten zijn op het algemeen belang van Zeeuwsch-Viaanderen. Zou dit financiële consequenties met zich brengen, dan zal hierin van overheidswege moeten worden voorzien. Comité opgericht. De vergadering was unaniem van oordeel, dat de stem van Zeeuwsch-Vlaanderen zich luid moet doen 'horen en zelfs werd aan gedrongen op het houden van massa-ver gaderingen Het mag niet weer gebeuren, dat beslissingen genomen worden, zonder dat de streek hierin heeft meegesproken en meebeslis*. Besloten werd tot oprichting van een permanent comité, dat representatief kan worden geacht voor geheel Oost Z. Vlaanderen. Zodra dit comité is samen gesteld, zal het zich met de directie van N.S. en met de minister van Verkeer en Waterstaat in verbinding stellen. IN SLECHTHOORENDEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Voor de slechthoorenden in Zeeuwsch- Vlaanderen wordt te weinig gedaan. Zij krijgen niet de verzorging en de hulp, die elders in het land wordt geboden. Zoo kunnen de slechthoorenden in Z. Vlaanderen geen les krijgen in liplezen, tenzij zij elke week een groote reis maken. Er zullen nu pogingen gedaan worden om daarin voor Zeeuwsch-Vlaanderen ver andering te brengen, maar een eerste ver- eischte daartoe is, dat de slechthoorenden zelf de hand aan de ploeg slaan. Men moet weten hoeveel slechthoorenden er zijn, die hulp of les noodig hebben en men moet ook weten, welke instanties en welke par ticulieren bereid zijn dit werk met een subsidie of een contributie te steunen. De heer A. Salomé, Rijksweg O 85 te Breskens, treedt voor deze nieuw te vormen organisatie voorloopig als contactpersoon op. Hij zal graag adressen ontvangen van hen, die zich willen aansluiten bij de Vereniging tot bevordering van de belangen der slecht hoorenden enz. Ook de adressen van goed- hoorenden, die voor dit belangrijke sociale werk voelen, zal hij graag ontvangen. Bij hem is verkrijgbaar het jaarboekje 1948, dat deze vereeniging heeft ui gegeven en waarin allerlei gegevens staan over het centraal magazijn van hoortoestellen, het werk onder slechthoorende jeugd enz. Het is van groote beteekenis, dat ook in Zeeuwsch-Vlaanderen het lot van de slecht hoorenden wordt verbeterd. Het verleenen van hulp bij de aanschaf van een boor apparaat en het leeren van liplezen brengt de slechthoorenden en de dooven weer terug in het volle leven, het geeft hun nieuwe levensmoed. Voor dat mooie doel moet ongetwijfeld ook in Zeeuwsch-Vlaanderen belangstelling zijn te wekken. j, dat als het Marshall oenen zeer waarsqhijn- n. De productie van ind is zoo groot, dat iu kunnen vrij geven, voor schoenen worden et eens meer besteed, tll-plan niet doorgaan, innen korten tijd weer en zijn, aangezien dan in belangrijk verlaagd Er is echter goede niet al te langen tijd naar den winkel kan paar schoenen uit te :he pijnen PECHVOOELS. 'in geslaagd de hulp- motoriseerde verkeer, pen krijgt, aanzienlijk werking tusschen den aantal Nederiandsche jven is 't gelukt het van bonds-autohulp- 30 uit te breiden, die er 400 plaatsen t ans automobilist of motor- p te komen. k van weg. ittele beetje Krusohen Uw eerste kopje thee. sht aan Uw bloedzul- oed gaat weer sneller en, die zich nu vast- een kans meer, want regelmatig en grondig, i blijken al gauw. Uw en de aanvallen nemen dag voelt ge U méér na een nacht van wel- venslust keert weer, lengs U weer fit als mgeving. de\üe Winst behaald van 10 vlieguren. »I935 ging men weer een stapje verder, ijsaanzetting op de scbroefnaven te \den werden daarop aluminium doppen 'obberbe kleding, de z g. spinners, ge- J,s'i terwijl een speciale inrichting werd Hebracht die tijdens de vlucht een '«ende vloeistof langs de schroef- '"i spoot. Vaanstandschroeven. 1{n was inmiddels van tweebladige op ons gebied Dijvooroeetd nem loch wel van meening doen veranderen ten opzichte van een ontijdige terugkeer van het leger uit lndië. Hoeveel en over welke kanten van het probleem is er al niet geschreven waaróm het een onverantwoorde daad zou zijn als men dit land aan zijn lot overliet. Veel hier van is zelfs voor ons niet heelemaal duide lijk, omdat we maar een heel klein stukje van het land kunnen overzien en het groote geheel niet met ons verstaud beheeischen. HERWAARDEERING VAN TEXT1FLPUNTEN. Het ligt in het voornemen van den minister van Economische Zaken, de textielvoorzie- ning in de naaste toekomst eenigermate te verruimen. Men heeft het plan de puntenwaardeering te veranderen, met dien verstande, dat men voor minder punten meer textielgoed zal kunnen koopen. dankgebed, vergadering trokken. i BERICHT RKEER. deelt men mede dat, teleurstelling te voor ip dient te worden ierlandse onderdanen woonachtig, geen pas voor verblijf in België den afgegeven, G DER MEISJES- „OPWAARTS" de Meisjesvereeniging e van de Gerefor- ier, In tegenwoordig- dere belangstellenden ering in het kerkge- erling W. Verduijn, Dmst met gebed en welkom, waarna de ■slagen werden voor- Ir, dat de vereeniging Vervolgens hield mej. iding over „Eliza". a trsctatie was rond de Feijter een inlei- an ons Vorstenhuis", erden daarna op zeer enkele psalmen en gebrachtook viel ng te beluisteren. I enkele declamaties en mej. C. de Feijter, gde bijeenkomst ge- presidente, mej. Nel Verduijn eindigde met Jammer was, dat deze mooie zoo weinig bezoekers had ge- VERGADERING VAN DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. Op Dinsdag 16 Maart hield de Bond van Plattelandsvrouwen in de "bovenzaal van „Het Centrum" haar jaarvergadering. Als spreekster trad op nu j. v. d. Broecke, binnenhuis-architecte, te Aardenburg, welke A 3 Abonnements prijs: Losse nummers 5 ct. Kwartaal abonnement Axel binnen de kom fl 1,25 Alle andere plaatsen in Nederland en Ned. Indië fl. 1,55. Buitenland fl. 2, Advertentie prijs 7 cent per m.m. Ingezonden Mededeelingen 20 cent per m.m. Kleine Advertentiën (maximum 8 regels) 1 - 5 regels 60 cent. iedere regel meer 12 cent extra. n (Mijnhardt)'tas- lij de wortel aan. ten 40 ct. In wel en Drogisterijen. "■VIUIVV \J p VVII IMIVMI 1 «Vil g U iniciao Cu uuukiiiug

Axelsche Courant | 1948 | | pagina 1